Б. Тестування дітей дошкільного та шкільного віку і розумово відсталих.



Шкала оцінки моторики Н. І. Озерецького. З-проміж невеликої кількості тестів моторних навичок своєю високою якістю виділяєтьсяШкала оцінки моторики Озерецького – тестова батареядослідження рівня розвитку рухових умінь, окремих компонентів моторики у дітей і підлітків. Методика запропонована Н. І. Озерецьким в 1923 р. під назвою «Метод масової оцінки моторики у дітей і підлітків». Шкальний принцип побудови аналогічний традиційним тестам інтелекту. Передбачається можливість як індивідуального, так і групового обстеження.

Тести Озерецького об'єднані в п'ять груп (по 5 тестів в кожній). Склад і спрямованість тестів по окремих компонентах розвитку рухової сфери наступні:

I. Статична координація (здатність стояти протягом 15 секунд із закритими очима; те ж по черзі на правій і лівій ногах; навшпиньки, на п’ятках, при різних положеннях тулуба).

II. Динамічна координація і відповідність рухів (пересування стрибками на правій і лівій ногах; проходження лабіринтів поперемінно правою і лівою руками; вирізування кружка з паперу (час обмежено: 1 хв. для правої руки і 1,5 хв. для лівої); креслення ліній; стрибки з місця у висоту).

III. Швидкість рухів (укладання 20 монет по одній копійці в коробку (час – 15 сек.); малювання вертикальних ліній; розкладання сірників; проколювання отворів в листі паперу з нанесеними на ньому колами; нанесення крапок на папір).

IV. Сила рухів (згинання, розпрямлення різних предметів).

V. Супроводжуючі рухи (синкінезії) – підняття брів; зморщування лоба; рухи руками. Тести вважаються невиконаними, якщо разом з тими, що вимагаються, у випробовуваного появляються інші додаткові рухи, наприклад, підняття брів і рухи губами під час виконання інших завдань і т.д.

Випробування починаються з тестів на динамічну координацію, потім виконується оцінка швидкості рухів, сили, синкінезій і статичної координації. У протоколі обстеження фіксуються кількість виконаних тестів по всіх п'яти групах моторних якостей (за кожен виконаний тест – 1 бал) і сумарна оцінка. Тривалість процедури обстеження – 45–60 мін. По сумарному результату відповідно до таблиць норм для випробовуваних визначається той або інший віковий рівень моторного розвитку. Нормативні дані встановлені на матеріалі обстеження 1,2 тис. дітей (у нормативну групу включені також діти і підлітки з відхиленнями в розумовому розвитку). Приведені також і вікові норми для виконання кожної окремої групи тестів, що дозволяє проводити орієнтовну профільну оцінку рівня розвитку окремих компонентів рухових навичок. Вікова шкала норм розділена на шість рівнів (4–6, 7–8, 9–10, 11–12, 13–14, 15–16 років).

При розробці методики велика увага була надана стандартизації процедури обстеження. У методичних матеріалах детально описані інструкції і правила проведення окремих тестів, схеми оцінювання, рекомендації за часом обстеження і застосуванню методики для різних контингентів випробовуваних.

До достоїнств тесту Озерецького в першу чергу слід віднести достатню широту обхвату досліджуваних показників психомоторного розвитку, простоту проведення, можливість групового тестування. Окрім рішення ряду наукових задач, методика використовується в практиці лікарів і педагогів. Безумовна цінність тесту для психодіагностики в школі. Коефіцієнт надійності для різних груп випробовуваних коливається від 0,8 до 0,9.

Тест Озерецького широко використовується в зарубіжній психодіагностиці. Методика вважається особливо корисною при обстеженні розумово відсталих дітей, у яких часто спостерігаються дефекти розвитку моторики. В даний час застосовується шкала моторного розвитку Лінкольна–Озерецького (Lincoln-Oseretsky Motor Development Scale, 1955), що є новою стандартизацією оригінальної шкали з деякою зміною системи оцінки результатів, введенням додаткових завдань.

ЛІТЕРАТУРА

1. Анастази А. Психологическое тестирование т. 1-2, М.:"Педагогика", 1982

2. Л.Ф. Бурлачук, С.М. Морозов. Словарь-справочник по психологической диагностике. Киев, 1989.

3. Экспериментальная психология. Фресс П., Пиаже Ж.(ред.) т. 1 М.:"Прогресс" 1966.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!