В) Психодіагностичне дослідження (тестування).



Дослідження рухів частіше всього входить до складу комплексного дослідження, зокрема вивчення психомоторного розвитку дітей молодшого віку. Загалом, тести дії складаються із операцій з предметами (користування олівцем і папером обмежено) або виконання різних рухів тіла і кінцівок.

Оскільки розвиток рухових навичок є частиною загального розвитку дитини, особливо важливим буває проведення психодіагностики у випробуваних дитячого віку. Разом з тим, недостатність моторних навичок часто зустрічається у розумово відсталих підлітків і дорослих, отже іноді психодіагностику моторної сфери буває необхідно проводити у цього контингенту хворих з метою подальшої корекції і визначення рівню працездатності.

А. Тестування дітей молодшого віку.

Шкали розвитку А. Гезелла (1925, 1947 р. р.). Одними з найвідоміших в історії психологічної діагностикишкал для дослідження дітей перших років життя є «Таблиці розвитку» А. Гезелла (1925) (подальша редакція – А. Гезелл, К. Аматруда, 1947). Таблиці включають показники-норми по чотирьох сферах поведінкових проявів: «моторика», «мова», «адаптивна поведінка», «особистісно-соціальна поведінка». Шкали розраховані на дослідження дітей у віці від 4-х тижнів до 6 років. Дослідження базується на стандартизованій процедурі спостережень за дитиною в буденному житті, оцінці реакцій на іграшки, збору інформації від матері дитини. У проведенні обстеження допомагає докладний, забезпечений малюнками опис процедури спостережень за поведінкою, типовою для дітей різного віку. Наприклад, таблиця для 28 тижнів: дитина а) тягне в рот брязкальце; б) підіймає голівку (лежачи на спині); в) перекладає кільце з одної руки в другу; г) дотягується до предмету одною рукою. Кожна з названих дій зображена на відповідному малюнку.

На основі тестів А. Гезелла було розроблено декілька подібних шкал, у тому числі Шкала психомоторного розвитку в ранньому дитинстві, запропонована О. Брюне і І. Лезін (1951). Шкала призначена для дослідження дітей у віці від 1 до 30 міс. Шкала містить 160 завдань, що стосуються проявів поведінки в областях: «моторики», «зорово-моторної координації», «мовного розвитку», «соціального розвитку». Норми-критерії розвитку по вказаних областях розташовані в шкалі відповідно до вікових рівнів (всього виділено 16 рівнів: від 1 до 10 місяців, потім – рівні 12, 15, 18, 21, 24 і 30 місяців – по 10 “завдань” на кожен місяць). При оцінюванні за кожне виконане завдання вікових рівнів перших 10 місяців ставився 1 бал, рівня 12 місяців – по 2 бали, рівнів від 15 по 24 – по 3 бали, за рівень 30 місяців – по 6 балів). При обробці результатів сума одержаних дитиною балів ділиться на 10. Одержаний показник відображає «глобальний вік» розвитку досліджуваної дитини. Шляхом співвідношення глобального віку з хронологічним визначається показник «коефіцієнта розвитку» ( QD ). Шкала пристосована також для оцінки чотирьох досліджуваних областей поведінки окремо. Результати можуть бути виражені у вигляді оцінок профільних.

Останнім часом у області психодіагностики розвитку у ранньому дитинстві за рубежем широке застосування знайшли Шкали розвитку дітей молодшого віку Н. Бейлі (Вауley Scales of Infant Development, 1969). Ця методика призначена для обстеження дітей у віці від 2 до 30 місяців. Набір тестів складається з трьох частин:

1. Розумова шкала направлена  на оцінку сенсорного розвитку, пам'яті, здібності до навчання, зачатків розвитку мови. Результатом вимірювання є «індекс розумового розвитку» (MDI).

2. Моторна шкала вимірює рівень розвитку м'язової координації і маніпулювання. Результатом вимірювання є «індекс психомоторного розвитку» ( PDI ).

3. Запис про поведінку дитини призначений для реєстрації емоційних і соціальних проявів поведінки, об'єму уваги, наполегливості і т.д. (Я. Кох, 1978).

Норми для шкал встановлені на вибірці з 1262 дітей. Індекси розвитку, визначувані за допомогою шкал розумового і моторного розвитку, виражаються в шкалі оцінок IQ - показника стандартного. Оцінки шкальні встановлюються для кожної вікової групи (вікові групи складені з інтервалами півмісяця для віку від 2 до 6 міс. і в місяць для дітей від 6 до 30 міс.). Є дані, що свідчать про високу надійність і валідність шкал.

Як видно із приведених вище описів тестових методик, шкали розвитку дітей є комплексними, і моторні тести входять до них як складові частини (суб-шкали).


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!