Цивільно-правова відповідальність виконавця:



1. за неналежне виконання своїх зобов’язань виконавець несе майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі, відповідно до чинного законодавства;

2. розмір майнової відповідальності виконавця не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з його вини;

3. всі спори майнового характеру між виконавцем та замовником вирішуються у встановленому порядку з дотриманням вимог Закону України «Про аудиторську діяльність».

Інші види відповідальності аудиторів:

1. за неналежне виконання своїх професійних обов’язків до аудитора Аудиторською палатою України можуть бути застосовані стягнення у вигляді попередження, зупинення дії сертифіката на строк до одного року або анулювання сертифіката.

Цивільно-правова відповідальність замовника:

1. замовник самостійно відповідає за своїми зобов’язаннями;

2. замовник відповідає за своїми зобов’язаннями усім належним йому майном.

Інші види відповідальності замовника:

1. керівництво замовника відповідно до Законів України несе персональну відповідальність за повноту та достовірність, юридичну чинність бухгалтерських та інших документів, які надаються виконавцю для проведення аудиту, та за дії, що впливають на незалежність виконавця;

2. замовник додатково несе відповідальність за виявлені в ході виконання аудиту фінансові результати та за звітність по них; за початкові залишки на рахунках бухгалтерського обліку та показники звітності, за невиконання рекомендацій виконавця щодо усунення виявлених невідповідностей (відхилень, помилок тощо).

3. у разі, якщо замовник не надав (надав не повністю чи несвоєчасно) необхідних відомостей, первинної документації, або у будь-який інший спосіб створив умови, які сприяли помилкам у роботі виконавця, то виконавець не несе відповідальності за порушення терміну виконання робіт, за помилки, яких він припустився, та за неправильні висновки, яких він дійшов під час проведення аудиту.

4. з огляду на перевірки та характерні аудиту обмеження існує ймовірність та можливість того, що окремі, навіть суттєві відхилення (помилки, відмінності, тощо) можуть бути не виявлені в ході перевірки, за що у відповідності до Міжнародних стандартів аудиту виконавець відповідальності не несе.

ВАРТІСТЬ РОБІТ І ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ. Вартість робіт розраховується виходячи з часу, що запланований фахівцями на виконання аудиторських послуг з урахуванням покриття поточних накладних витрат, залежно від ступеня відповідальності фахівців, їхнього досвіду та відповідної кваліфікації. Під робочим часом прийнято розуміти чистий робочий час фахівця, що не включає ознайомлення з обсягом перевірки, вивчення законодавчої бази, перерви та обіди. Вартість виконання аудиторських послуг визначається в розмірі, що вказується в актах виконаних робіт. Оплата здійснюється замовником безготівково шляхом перерахування коштів на поточний рахунок виконавця або внесенням готівки в касу виконавця. За необґрунтовану відмову від прийняття виконаних робіт (непідписання акта протягом встановленого строку) передплата у розмірі фактично відпрацьованих годин фахівцями виконавця не повертається. Порядок і форма розрахунків можуть бути змінені письмовою угодою сторін.


Тема № 6

Планування в аудиті

План теми:

§ 6.1. Порядок розробки планів і програм аудиторських перевірок

§ 6.2. Попереднє планування аудиту, складання документу «Меморандум попереднього планування аудиту»

§ 6.3. Розробка документу «Загальної стратегії аудиту»

§ 6.4. Розробка документу «План аудиту»

§ 6.5. Розробка документу «Програма аудиту»

§ 6.1. Порядок розробки планів і програм аудиторських перевірок

 

У широкому розумінні план — це заздалегідь визначена послідовність виконання певної програми, роботи, здійснення заходів.

Зміст та процедури розробки планів діяльності визначаються кожною аудиторською фірмою самостійно й не регламентуються будь-якими зовнішніми документами.

Окрім планування діяльності, кожна аудиторська фірма повинна здійснювати ще й планування аудиторської перевірки. На відміну від планування діяльності планування аудиторської перевірки здійснюється з метою ефективного проведення аудиторської перевірки. Саме тому міжнародні стандарти аудиту мають у своєму складі спеціальний стандарт — МСА 300 «Планування», який встановлює обов’язкові процедури і надає рекомендації з питань планування аудиторської перевірки.

У процесі планування аудиторської перевірки створюються два основних документи: план аудиторської перевірки і програма перевірки.

 

Виходячи зі змісту процедур, які виконуються аудитором, та їх зв’язком з кінцевою метою — формуванням судження про фінансову звітність, процес аудиту можна поділити на окремі етапи:

1. переддоговірний етап.

2. етап укладення договору.

3. етап підготовчої роботи перед безпосереднім проведенням процедур отримання аудиторських доказів, або етап планування

4. аудиту.

5. етап проведення процедур отримання аудиторських доказів.

6. етап здійснення заключних процедур.

 

Разом з тим МСА 300 «Планування» визначає, що планування не є відокремленою фазою аудиту, а, скоріше, безперервним та ітеративним процесом, який часто починається одразу після (або у зв’язку) виконання попередньої аудиторської перевірки та продовжується до завершення поточного завдання з аудиту.

Планування аудиту означає розробку загальної стратегії виконання завдання та плану аудиту для зменшення аудиторського ризику до прийнятно низького рівня.

Адекватне планування аудиторської перевірки дозволяє забезпечити належну увагу важливим питанням аудиторської перевірки, своєчасне визначення та вирішення потенційних проблем, а також організувати та виконати завдання з аудиту ефективно і якісно. Планування також дозволяє точно розподілити роботу між працівниками аудиторської фірми, які беруть участь у перевірці, що, у свою чергу, полегшує нагляд, керування та перевірку роботи кожного виконавця та допомагає координувати роботу, яку виконують аудитори підрозділів і експерти, якщо такі є. Природа та обсяг планування залежить від видів діяльності та складності організаційної структури підприємства, досвіду попередньої роботи аудитора з підприємством та змін обставин, що трапляються під час виконання завдання з аудиту.

Отже, процес планування аудиту розпочинається ще на етапі укладення договору, коли проводиться попереднє планування аудиту, під час якого проводиться попередня оцінка обсягів і вартості робіт.

§ 6.2. Попереднє планування аудиту,

складання документу «Меморандум попереднього планування аудиту»

 

Попереднє планування аудиту проводиться на етапі укладення договору. На цьому етапі головна мета всього комплексу процедур полягає в тому, щоб отримати або оновити знання про майбутнього клієнта, з яким укладається договір, і на підставі цих знань визначити очікуваний обсяг та вартість робіт. На даному етапі планування аудитор використовує наступні методи та прийоми: перевірка документів, спостереження, аналітичні процедури, усне опитування керівництва і персоналу підприємства. Вибір та обсяг процедур залежать від знання аудитором галузі клієнта, наявності попереднього досвіду роботи з ним, від ефективності внутрішнього контролю.

Як правило, для того щоб отримати достатній обсяг необхідної інформації аудитор формує спеціальний запит, в якому зазначається перелік необхідної документації та інформації, які має надати підприємство, з яким укладається договір. Якщо підприємство вже не перший рік робить аудит фінансової звітності в аудиторській фірмі, то, зрозуміло, використовується раніше отримана інформація. Такий запит може адресуватися керівнику та головному бухгалтеру клієнта, що є своєрідною формою залучення керівництва до співробітництва ще до початку перевірки. Запит підписується особисто: при поданні його клієнту керівником аудиторської фірми або відповідальним за планування працівником аудиторської фірми. Бажано, щоб керівництво підприємства надало пояснення щодо відсутності тієї чи іншої інформації або пояснення щодо можливих змін у складі фактично наданої інформації.

Після отримання інформації від майбутнього клієнта аудитор аналізує її склад та якість. Результати такого аналізу можуть бути зафіксовані у формі аналітичної записки або у спеціальній графі аркуша-запиту. Опрацьований запит на інформацію для попереднього планування аудиту зберігається у поточному файлі клієнта.

На етапі попереднього планування головною метою дослідження отриманої інформації є, насамперед, огляд її відповідності прийнятому порядку ведення складання, а саме: дотримання заданої періодичності та затверджених форм. Також звертається увага на інформацію, яка свідчить про здійснення процедур внутрішнього контролю щодо формування бухгалтерської та іншої документації.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 84; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!