ПОКАЗНИКИ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ



Тис. грн.

Показник На початок звітного періоду На кінець звітного періоду Зміна за період (+, –)
1. Джерела власних засобів за мінусом іммобілізації 7604 13438 +5834
2. Основні засоби та ін. 4260 10186 +5926
3. Наявність власних оборотних засобів (1 – 2) 3344 3252 –92
4. Довгострокові кредити та залучені засоби 240 600 +360
5. Наявність власних засобів і довгострокових джерел формування запасів і витрат (3 + 4) 3584 3852 +286
6. Короткострокові кредити та зобов’язання 240 380 +140
7. Загальна величина основних дже­рел формування запасів (5 + 6) 3824 4232 +408
8. Загальна величина запасів 3460 3976 +516
9. Надлишок (+) або нестаток (–) власних оборотних засобів (3 – 8) –116 –724 –606
10. Надлишок (+) або нестаток (–) власних і довгострокових залучених джерел формування запасів і витрат (5 – 8) +124 –124 +248
11. Надлишок (+) або нестаток (–) загальної величини основних джерел формування запасів і витрат (7 – 8) +394 +256 –136
12. Тримірний показник фінансової ситуації (ряд. 9, ряд. 10, ряд. 11) (0, 1, 1) (0, 0, 1)

За даними, наведеними у таблиці, фінансовий стан підприємства характеризується як нестійкий. На кінець звітного періоду мало місце збільшення джерел власного капіталу і довгострокових зобов’язань формування запасів і витрат. На початок року кризовий стан ще не відчувався, це видно з рядків 7 та 8 (3824 > 3460 на 364 тис. грн.), на кінець звітного періоду різниця значно зменшилася і становила 256 тис. грн. (4232 – 3976). Але підприємство ще буде існувати, оскільки короткострокові кредити, використовувані для формування запасів і витрат (ряд. 6 – ряд. 11), не перевищують виробничих запасів і готову продукцію (табл. 10.4). Одночасно загальна величина основних джерел формування запасів значно менша від загальної величини запасів і витрат. Якщо така тенденція триватиме, то підприємство опиниться в критичній ситуації.

Стабілізуючими методами за такої ситуації можуть бути: реалізація надмірних товарно-матеріальних цінностей; збільшення джерел власних засобів, додаткове залучення довгострокових і позикових засобів.

Аналіз показників фінансової стійкості безпосередньо пов’яза­ний із вивченням стану запасів і витрат, які є одними із важливих факторів стійкості фінансового стану. Грунтовно оцінити стан запасів і витрат можна за допомогою табл. 10.4. Але, щоб поглибити аналіз залишків обігових активів, необхідно використати інформацію про запаси і витрати, які відображаються у первинному бухгалтерському обліку. Такий аналіз дає змогу виявити невикористані товарно-матеріальні цінності (залежалі матеріальні цінності), а також понаднормативні запаси матеріальних цінностей.

10.4. Аналіз ліквідності
та платоспроможності балансу

Аналіз ліквідності балансу стає необхідним в умовах ринкових відносин через посилення конкурентної боротьби та необхідність визначення платоспроможності підприємства.

Під платоспроможністю підприємства розуміють його здатність своєчасно виконувати свої зобов’язання.

Ліквідність балансу — це ступінь покриття зобов’язань підприємства його активами, термін перетворення яких у гроші повинен відповідати терміну погашення зобов’язань. Ліквідність — поняття більш широке, ніж платоспроможність.

Від ліквідності балансу треба відрізняти ліквідність активів. Рівень ліквідності активів пов’язаний із часом, необхідним для перетворення їх у грошові засоби. Чим менше часу необхідно для перетворення даного виду активів у гроші, тим вища його ліквідність. Ліквідність балансу залежить від співвідношення різних за ліквідністю активів. Суттєвим при цьому є й терміни відповідних зобов’язань.

Залежно від ступеня ліквідності, тобто швидкості перетворення в грошові засоби, активи підприємства поділяють на такі групи:

- найбільш ліквідні активи (А1) — до них належать усі статті грошових засобів підприємства і короткострокові фінансові вкладення (надійні цінні папери);

- швидко реалізовувані активи (А2) — дебіторська заборгованість та інші оборотні активи (у випадку, коли виявлено іммобілізацію за статтями інших дебіторів та інших оборотних активів, підсумки швидко реалізовуваних активів зменшуються на цю величину);

- повільно реалізовувані активи (АЗ) — статті розділу ІІ активу «Запаси», а також статті «Довгострокові фінансові вкладення» та «Розрахунки із засновниками» з розділу І активу балансу:

- важко реалізовувані активи (А4) — статті розділу І активу «Основні засоби і вкладення» за винятком статей, включених до попередньої групи.

Пасиви балансу групуються за ступенем терміновості їх оплати:

- найбільш термінові зобов’язання (П1) — до них належать короткострокова кредиторська заборгованість за розділом ІV пасиву, а також поточні зобов’язання за розрахунками;

- короткострокові пасиви (П2) — короткострокові кредити та поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями, — розділ IV пасиву, крім статей, включених до попередньої групи.

- довгострокові пасиви (П3) — довгострокові кредити і зобов’язання й суми в розділі II пасиву «Забезпечення наступних витрат і платежів».

- постійні пасиви (П4) — статті розділу І пасиву «Власний капітал», розділ V пасиву «Доходи майбутніх періодів». Для загального балансу активу і пасиву підсумки цієї групи зменшуються на суму іммобілізації оборотних засобів за статтями розділу ІІ активу.

Для визначення ліквідності балансу треба зіставити підсумки наведених даних за активом і пасивом. Баланс вважається абсолютно ліквідним, коли має місце така ситуація:

А1  П1;

А2  П2;

А3  П3;

А4  П4.

 


Таблиця 10.6


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 475; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!