Лекція 20 Типові реверсивні та нереверсивні схеми керування двигунами



 

Керування асинхронними двигунами

 

Найпростіша схема керування представлена на рис. 10.1. Вона виконана на магнітному пускачі з кнопковою станцією. Для захисту від коротких замикань у неї введені запобіжники або автоматичний вимикач, а для захисту від перевантаження – теплові реле.

         Схема керування електроприводом з динамічним гальмуванням показана на рис. 10.18. У початковому положенні при увімкненому вимикачі QS1 апарати КM1 і КM2 не спрацьовують. Двигун вмикається натисканням на кнопку SB2. Для зупинки електропривода натискається кнопка SB1. При цьому відключається контактор КM1. Головними контактами КM1 відключає двигун від мережі, а вимикальним блок-контактом при натиснутій кнопці SB1 вмикає контактор гальмування КМ2, який стає на саможивлення і забезпечує живлення обмотки статора постійним струмом від випрямляча VD1 – VD4. Контактор КM2 має вбудоване реле часу з вимикальним контактом КТ2. Після закінчення заданої витримки часу, достатньої для гальмування електропривода, контакт КТ2 розмикає коло живлення котушки контактора, який головними контактами відключає випрямляч. При наявності в колах мережі постійного струму обмотки статора при динамічному гальмуванні отримують живлення через опір, який обмежує струм.

Рисунок 10.18 – Схема керування асинхронним двигуном з короткозамкненим ротором із динамічним гальмуванням

 

Схема керування асинхронним двигуном з фазним ротором, яка працює у функції струму, представлена на рис. 10.19. При вмиканні мережного вимикача QS1 жоден з апаратів не спрацьовує. Прискорення двигуна передбачено в три ступіні. Захист від коротких замикань і надмірних пускових струмів здійснюється реле максимального струму КА1, КА2 і КАЗ, а захист від коротких замикань у колах керування – плавкими запобіжниками FU1. Пускові опори в колі ротора шунтуються контакторами прискорення КM2, КM3 і КM4. Реле прискорення КА4, КА5 і КА6 повинні бути налагоджені таким чином, щоб струми, при яких відповідні реле відключаються, задовольняли нерівності IКА4 > IКА5 > IКА6. Це необхідно для того, щоб не відбулося вмикання наступного контактора прискорення раніш попереднього.

Пуск двигуна здійснюється натисканням на кнопку SB2. Вмикається лінійний контактор КM1 і стає на саможивлення. Головними контактами він підключає статор двигуна до мережі, а вмикальним блок-контактом КМ1 вмикає блокувальне реле КV1, контакт якого після замикання подає живлення на вузол схеми прискорення двигуна.

Вмикання реле КV1 забезпечує деяку витримку часу, необхідну для досягнення в роторному колі значення струму, достатнього для спрацьовування реле прискорення. Тому що вимикальні контакти КА4, КА5 і КА6 будуть розімкнені, то контактори КМ2, КМ3 і КМ4 залишаться не увімкненими. Після зниження струму на першій ступіні прискорення першим відпустить якір струмове реле КА4. Контактом, що замкнувся, воно вмикає контактор прискорення КМ2, який стає на саможивлення та головними контактами шунтує першу ступінь прискорення. Розгін двигуна буде продовжуватися на другій реостатній характеристиці. Аналогічно будуть працювати реле прискорення КА5 і КА6, подаючи команди на вмикання контакторів КМ3 і КМ4, які шунтують другу і третю ступіні прискорення. Відключення двигуна відбувається при натисканні на кнопку SB1.

У залежності від призначення електроприводів і спеціальних вимог, що пред'являються до їх керування, варіантів схем керування може бути дуже багато. Для уніфікації схемних рішень вітчизняною промисловістю виготовляються станції, блоки та панелі керування.

Рисунок 10.19 – Схема керування асинхронним двигуном у функції струму

 

Станція керування (блок або панель) представляє собою комплектний пристрій з набором необхідних комутаційних і захисних апаратів, вимірювальних приладів, клем та інших елементів, які з'єднані за типовою схемою. Цей набір апаратів монтується на ізоляційних плитах або конструкції з рейок і розміщується в шафах, що зачиняються, або без них, якщо станція керування буде експлуатуватися в спеціальних електротехнічних приміщеннях.

Для керування асинхронними двигунами з короткозамкненим ротором випускаються нормалізовані станції керування загального призначення серії БУ, ПУ із живленням кіл керування як на змінному, так і на постійному струмі. Схеми станцій керування виконані для нереверсивного та реверсивного керування двигунами з динамічним гальмуванням і гальмуванням противмиканням за типовими вузлами схем, розглянутими у лекції 18. У залежності від встановленої апаратури станції керування призначаються для тривалого, перемежованого і повторно-короткочасного режимів роботи. Габарити панелей залежать від встановленої апаратури і мають висоту до 2300 мм і ширину до 1200 мм. Захист від коротких замикань та від перевантаження двигуна здійснюється автоматичними вимикачами з комбінованими розчіплювачами.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!