Відносні величини в електроприводі
При розрахунках електроприводів часто виникає необхідність у порівнянні варіантів, які виконані з двигунами, що відрізняються по номінальним даним. Безпосереднє порівняння отриманих результатів не може служити об'єктивним критерієм переваг варіантів, які порівнюються. При розгляді, наприклад, процесу пуску двох двигунів постійного струму з різними номінальними напругами отримані значення пускового струму не дозволяють судити про умови пуску. Найчастіше також не можна порівнювати значення швидкості двигунів за наявним значенням опорів (в омах) на кожній ступіні регулювання. Для усунення невизначеності в подібних випадках доцільно розрахунки проводити не в абсолютних (омах, амперах і т.д.), а у відносних одиницях, що називаються іноді базисними, частковими, або у відсотках. Використання відносних одиниць позбавляє від переходу до інших одиниць і дозволяє за допомогою спеціально побудованих універсальних залежностей безпосередньо визначати параметри двигуна, необхідні для отримання бажаних характеристик.
Для отримання будь-якої величини у відносних одиницях необхідно її абсолютне значення віднести до аналогічної величини, прийнятої умовно за одиницю (за базу). У якості базисних величин (або тих, які приймаються за одиницю) звичайно приймають номінальні величини двигуна: Uном – напруга; Іном – струм якоря або ротора; Фном – магнітний потік, що відповідає номінальному струму збудження двигуна; Мном – момент (див. лекцію 3); Rном – опір двигуна (див. лекції 3 і 6). Для синхронних, асинхронних двигунів і двигунів постійного струму незалежного збудження за базисну одиницю кутової швидкості приймають швидкість w0. Для двигунів постійного струму послідовного і змішаного збудження як базисне значення швидкості приймають wном (або nном, об/хв).
|
|
У подальшому викладанні величини, що виражені у відносних одиницях, будуть зображуватися прийнятими буквами зі знаком “*”, які виражені у відсотках – тими ж буквами зі знаком “%”.
Таким чином, напруга у відносних або одиницях у відсотках
U* = U/Uном або U% = (U/Uном)100
Повний опір силового кола двигуна
R* = R/Rном або R% = (R/Rном)100
Опори обмоток двигуна і зовнішнього опору
R*дв = Rдв/Rном або Rдв% = (Rдв/Rном)100
R*вш = Rвш/Rном або Rвш% = (Rвш/Rном)100
Кутова швидкість двигуна
w* = w /w0 або w% = (w /w0)100
Струм двигуна і струм короткого замикання
І* = І / Іном або І% = (І / Іном)100
І* к = Ік / Іном або Ік% = (Ік / Іном)100
Момент двигуна
М* = М / Мном або М% = (М / Мном)100
При номінальному магнітному потоці збудження двигуна постійного струму відносні значення струму якоря і моменту рівні між собою:
М* = k Фном І /(k Фном Іном) = І* (2.11)
|
|
У цьому випадку характеристики зміни швидкості двигуна в залежності від струму і моменту ідентичні.
Додаткові співвідношення величин у відносних одиницях будуть дані надалі при розгляді відповідних понять і характеристик двигунів.
Механічні та електромеханічні характеристики двигуна незалежного збудження в руховому режимі
Руховий режим отримують при підключенні двигуна до мережі живлення (рис. 2.2, а) як по природній, так і по штучній схемах. При цьому будуть отримані відповідно природні або штучні характеристики.
При живленні двигуна від мережі з напругою Uмер і незмінному магнітному потоці електрична рівновага [див. (2.1) і (2.5)]
Uмер = k Ф w + Ія (Rдв + Rвш) (2.12)
Розв’язуючи рівняння відносно кутової швидкості w, отримаємо
w = Uс/(k Ф) – Ія (Rдв+Rвш)/(k Ф) (2.13)
Співвідношення (2.13) представляє собою рівняння електромеханічної характеристики w = f (Ія).
Якщо до двигуна підведена номінальна напруга Uном, встановлений номінальний струм збудження, тобто Ф = Фном, то при відсутності додаткового опору Rвш отримується природна електромеханічна характеристика
|
|
wп = Uном/(kФном) – ІяRдв /(кФном) (2.14)
де wп — швидкість на природній характеристиці. Виходячи зі співвідношення (2.8) струм якоря
Ія=Мем /( k Ф) (2.15)
Підставляючи в (2.13) і (2.14) співвідношення (2.15), отримуємо рівняння механічної характеристики
w = f (Mем)
або при рівності Мем = М
w = f (М)
У загальному виді рівняння механічної характеристики представиться як
w = Uмер /(kФ) – M (Rдв + Rвш)/(кФ)2. (2.16)
При Uмер = Uном двигуна і Rвш = 0 отримуємо рівняння природної механічної характеристики
wп = Uном /(kФном) – МRдв /(кФ)2 (2.17)
У режимі ідеального холостого ходу, коли Ія = 0 і М = 0,кутова швидкість буде найбільшою. Ця швидкість називається швидкістю ідеального холостого ходу w0. При цьому ЕРС якоря двигуна цілком врівноважує напругу мережі, тобто Uмер = Е,і швидкість w0 визначається значеннями напруги і магнітного потоку:
w0=Uмер / (кФ) (2.18)
Другий член у рівняннях (2.13) і (2.16) обумовлений навантаженням (струмом) двигуна та опором кола якоря і представляє собою статичне падіння (зниження) кутової швидкості Δw відносно w0.
|
|
З урахуванням (2.18)
w = w0- Δw, (2.19)
де Δw = – Iя(Rдв +Rвш)/(кФ)
або
Δw = – М (Rдв + Rвш)/(kФ)2 (2.20)
При вмиканні двигуна за природною схемою статичне падіння швидкості Δwп буде найменшим тому, що в якірному колі відсутній зовнішній опір Rвш.
Співвідношення (2.19) представляє собою рівняння прямої лінії, що перетинається з віссю ординат (швидкості) у точці w0 (рис. 2.3). Внаслідок пропорційної залежності між струмом і моментом, механічні та електромеханічні характеристики представляються на рис. 2.3 однією та тією ж прямою лінією і називаються статичними характеристиками. Їхня назва обумовлена тим, що вони визначають залежність швидкості від моменту або струму в усталеному режимі, коли при моменті навантаження Мст швидкість w = соnst.
При збільшенні Rвш у колі якоря статичне падіння швидкості Δw збільшується. Отже, швидкість двигуна при одному і тому ж навантаженні Мст, стає меншою.
Зображені на рис. 2.3 штучні характеристики при опорах RΣ1=Rдв+Rвш1 і RΣ2> RΣ1 називаються реостатними тому, що введення цих опорів у коло якоря здійснюється за допомогою пристроїв, які називаються реостатами. Жорсткість реостатних характеристик у порівнянні з жорсткістю природної характеристики зменшується (їх нахил збільшується), тобто характеристики стають більш м'якими. При незначній зміні значення Мст швидкість змінюється тим більше, чим більше Rвш.
Струм якоря в руховому режимі визначається підведеною напругою Uс, яка направлена назустріч ЕРС, що залежить від швидкості ω, і опором кола якоря RΣ:
Iя = (Uмер - E)/ RΣ (2.21)
де Е — ЕРС якоря при швидкості ω.
Точки перетинання механічної та електромеханічної характеристик з віссю абсцис визначають момент і струм у режимі короткого замикання.
Струм у цьому режимі залежить тільки від опорів Rдв + Rвш:
Iк = U /(Rдв + Rвш). (2.22)
При пуску двигуна, коли ω = 0 і Е = 0, а опір кола якоря дорівнює Rдв, струм короткого замикання Iк (або початковий пусковий струм) сягає недопустимо великих значень. Так, струм Ік на природній характеристиці у двигунів середньої і великої потужності перевищує номінальний у 10 — 20 разів, а це недопустимо за умовами комутації. Для обмеження Ік у коло якоря вмикають Rвш. Момент, що розвивається двигуном при короткому замиканні, залежить від струму Iк і магнітного потоку Ф:
Mк = k · Ф · Ік. (2.23)
Тому що характеристики представляють собою прямі лінії, то для побудови природної і реостатної характеристик досить знайти по дві їхніх точки. Для природної характеристики одна з них – точка номінального режиму роботи з координатами ω = ωном; Ія = Іном (або М = Мном), інша – точка ідеального холостого ходу двигуна: ω = ω0; Ія = 0(абоМ = 0).
Для визначення номінального моменту можна використовувати формулу (2.10), а для знаходження ω0 —формули (2.7) і (2.18):
Величина Rдв визначається за формулою (2.2) або приймається з каталожних даних.
Для побудови реостатної характеристики при введеному в коло якоря опорі Rвш необхідно знайти точки зі значенням швидкості ωномR при номінальному навантаженні двигуна, тобто при w = ωномR і Iя = Iном (або M = Mном). Потрібна швидкість на реостатній характеристиці знаходиться з рівняння електромеханічної характеристики (2.13):
(2.24)
або
(2.24а)
де Еш – ЕРС якоря при роботі двигуна на штучній характеристиці.
Аналізуючи рівняння (2.13) і (2.16), можна зробити висновок, що на швидкість двигуна, а отже, на його електромеханічні та механічні характеристики можна впливати не тільки введенням реостата в коло якоря, але і зміною підведеної напруги Uс, і зміною магнітного потоку Ф. При цьому характеристики будуть теж штучними.
При різних значеннях напруги швидкість двигуна на підставі рівняння механічної характеристики (2.16) буде змінюватися в а раз:
w = a Uном /(kФ) – М RΣ/(кФ)2 (2.25)
або при навантаженні Мст
ωш = a ωп (2.26)
де ωш і ωп — швидкість на штучній і природній характеристиках; a - коефіцієнт зміни підведеної напруги.
При цьому на штучній характеристиці швидкість ідеального холостого ходу
ω0.ш= а Uном /(кФ) (2.27)
Нахил характеристик при зміні напруги живлення не змінюється тому, що опір кола якоря незмінний:
Δω = - М RΣ/(kФ)2.
Таким чином, при зміні напруги на якорі двигуна характеристики переміщуються паралельно самим собі (рис. 2.4).
При зменшенні в ν разів (ν < 1) магнітного потоку, а також незмінних напрузі на якорі та опорі якірного кола на підставі рівнянь (2.13) і (2.14) швидкість двигуна буде збільшуватися. Швидкість ідеального холостого ходу і статичне падіння швидкості представляється відповідно як
ω0.ш = Uмер /(k ν Ф) = ω0.п / ν; (2.28)
Δωш = - Ія (Rдв + Rвш)/(k ν Ф) = Δωп / ν (2.29)
Електромеханічні характеристики при зменшенні магнітного потоку (рис. 2.5, а) перетинаються в одній точці на осі абсцис при струмі короткого замикання Iк = Uмер / RΣ. Жорсткість характеристик по мірі зменшення Ф зменшується.
Статичне падіння швидкості на штучних механічних характеристиках (рис. 2.5, б) при Ф < Фном у порівнянні з падінням швидкості на природній характеристиці зростає в 1/Ф*2 разів [див. (2.16)].
Рисунок 2.5 – Характеристики двигуна незалежного збудження при зменшенні магнітного потоку
Оскільки момент короткого замикання Мк = k Ф Ік, зі зменшенням Ф значення Мк двигуна зменшується.
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1086; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!