Ціннісне ставлення до природи



Мета: виховувати дбайливе ставлення до природи на традиціях українського народу; потреби в оздоровленні довкілля та участь у природоохоронній діяльності, пізнавального, гармонійного ставлення до природи.

Реалізовуючи дану мету класоводи протягом року і в рамках Місячника екологічних знань, що проводився у квітні місяці, проводили різні виховні заходи. Так, класовод 3-Б класу Герасьова О.І зі своїми учнями провела вікторину «Чи знаєш ти свій рідний край»і усний журнал «Подорож лісовою стежкою». Класовод 1-В класу Михальська І.А. запросила працівника екологічної служби і разом провели урок «Як подорожує краплина води». В яскравій і оригінальній формі була оформлена виставка плакатів та малюнків «Планета Земля в небезпеці – захистимо її» (4-Б клас, класовод Токар Т.І.). Працюючи в групах, учні підібрали цікавий матеріал, користуючись різноманітними джерелами інформації. Кожна група захищала свій проект, намагаючись не залишити байдужих про екологічних проблем навколишнього середовища. Копликова Т.К. (класовод 1-Б кл.) після проведеної екскурсії спілкування з природою оформила виставку малюнків «Природа рідного краю» і провела конкурс «Зелена оранжерея». Цікавою і змістовною була екологічніа вікторина «Жива і нежива природа», проведена з учнями  4-А класу (класовод Федорова О.М.).

 

Активну участь прийняли учні молодших класів у загальношкільній акції «Макулатуринг». З бесіди «Ліс - народне багатство», яку проводила бібліотекар Майборода С.В., діти дізнались про значення дерев у житті людини, що з 1 тонни макулатури виготовляють 3 тисячі підручників або 25 тисяч учнівських зошитів. Тому учні активно приєдналися до акції, а в кінці навчального року найкращі учасники з кожного класу були відмічені грамотами.

 

     Ціннісне ставлення до праці

   Мета: формувати поняття та уявлення про важливість праці в житті людини; уявлення про типи професій та поваги до людей праці, розвивати вміння і навички самообслуговуючої праці, почуття відповідальності, вимогливості до себе, охайності, дбайливості,  З цією метою проводилися виховні заходи. Учні початкової школи знайомилися з різними професіями, професіями своїх батьків.

     В цьому напрямку учні 4-Б класу підготували інформаційний бюлетень «Калейдоскоп професій» і прийняли участь у диспуті «Ким я хочу стати» (класовод Токар Т.І.). Проводилися класні години «Праця людину годує», «Цінуй працю батьків» (1-Б кл., класовод Копликова Т.К.), «Зростаємо в праці», «Тримайте робоче місце в порядку», (1-В кл., класовод Михальська І.А.), «Професії моїх батьків», «Хліб - усьому голова», (4-В кл., класовод Вишняк Н.В.). Класовод 4-А класу Федорова О.М. проводила зустрічі з людьми різних професій, під час яких звертала увагу учнів до усвідомленого вибору професії у майбутньому, враховуючи дитячі бажання та індивідуальні нахили.

  Протягом року для учнів початкових класів школи проводилися рейд-перевірка стану збереження підручників, майстерня «Діда Мороза», операція «Годівничка», конкурс поробок «Горшки ліплять не святі - майстра руки золоті», операція «Книжкова полиця».

Ціннісне ставлення до культури і мистецтва

Мета: формувати естетичні почуття, уявлення і знання про прекрасне в житті і мистецтві; розвивати вміння відчувати та розуміти художні образи; розвивати навички виконувати творчі завдання; здійснення учнями творчої діяльності у мистецькій сфері на елементарному рівні.

  Цьому сприяють екскурсії в краєзнавчий і художній музеї міста, походи до обласної філармонії, драматичного театру ім. Кропивницького, лялькового театру, поїздки-екскурсії, відвідування бібліотеки, участь дітей у шкільних концертах, святах.     

   Класоводами були проведені такі заходи: практичне заняття «Як слухати музику», конкурс юних художників «Гостини чарівного пензля», інтерактивна гра «Ми шукаємо таланти» (1-Б кл., класовод Копликова Т.К.); бесіда «Мистецькі шедеври» і світ очима художника «Весна-чарівниця» (4-Б клас, класовод Токар Т.І.); екскурсія до музичної школи «Музика поруч з нами» (учні 1-х класів); літературна студія «Мистецтво слова» (конкурси читців на різну тематику, учні

2-х класів); проект «Мої музичні захоплення» (учні 3-х класів); колективна творча справа «Все в рідному краї має пісню свою» (учні 4-х класів).

  Протягом року проводилися конкурси малюнків на різну тематику: «Я-пішохід», «Діти на дорозі», «Моє рідне місто», «Зимова фантазія», «Зимові свята», «Про що співає весна», «З мамою сонце, з мамою мир», «Здоров’я – головний життєвий скарб», «Подорож по казковій країні»; виставки з декоративно-прикладної діяльності.

Багато учнів початкових класів  залучено до роботи у гуртках при дитячому юнацькому центрі «Зорецвіт». Це і гурток «М’яка іграшка», хореографічний гурток «Катруся», гра на музичних інструментах, вокальний і хоровий спів тощо. Свої досягнення у мистецькій сфері діти демонструють на позакласних заходах, шкільних святах і концертах, міських і Всеукраїнських конкурсах.

 

Ціннісне ставлення до себе

Мета: виховання ціннісного ставлення до здорового способу життя; усвідомлення цінності власного життя і збереження здоров’я (фізичного, психічного, соціального, духовного, культурного) кожної людини; адаптація до змін навколишнього середовища; пізнання прекрасного у собі, основ самооцінювання, самоконтролю, саморегуляції, самоповаги, почуття гідності, безпеки власної життєдіяльності.

    Протягом року проведено цілий ряд заходів, а саме: бесіда «Здоров’я - всьому голова» (1-Б кл., класовод Копликова Т.К.), конкурс - змагання «Тато, мама, я - спортивна сім’я» (3-В кл., Юрчук А.В.), бесіда «П’ять справ перед сном» і практична хвилинка «Сторінка безпеки в загадках, прислів’ях та приказках» (1-В кл., класовод Михальська І.А.), тест «Як я дбаю про своє здоров’я» (3-Б кл., класовод Герасьова О.І.); бесіда «Зроби свій вибір на користь здоров’я» (2-В кл., класовод Палькевич), презентація творчих робіт«Як я дбаю про своє здоров’я» (4-Б клас, класовод Токар Т.І.), зустрічі з мед. сестрою щодо проблеми «Хвороби брудних рук», «Профілактика простудних захворювань». Проводилися спортивні змагання «Спритні, сміливі, дужі», вивчались нові рухливі ігри.

 

Протягом року проводились Тижні безпеки життєдіяльності учнів:

1. «Безпека дорожнього руху»        

2. «З вогнем погані жарти, жартувати з ним не варто»

3. «Здоров’я маємо – не дбаємо, а загубивши плачемо»

4. «Цивільна оборона – добрі знання, швидка дія – право на життя»

 

Під час проведення Тижня безпеки життєдіяльності учнів на тему «Безпека дорожнього руху» (06.09.10- 10.09.10) учні повторили правила безпечної поведінки на дорозі, вчилися орієнтуватися у довкіллі і вміло обирати конкретний маршрут, класоводи виховували у дітей бажання бути уважними на вулицях і дорогах.

Були проведенні заходи:  

- конкурс малюнків «Діти на дорозі»;

- конкурс віршів «Вивчай, знай, виконуй»;

- класна година «Дитина і вулиця» (3-Б кл., класовод Герасьова О.І.);

- вікторина «Я слухняний велосипедист» (2-В кл., класовод Палькевич);

- бесіда - практикум під час пішохідної екскурсії містом «Знавці правил дорожнього руху» (3-В кл., класовод Кошова О.В.);

- інформаційна хвилинка «Наш друг - світлофор» (4-Б клас, класовод Токар Т.І.).

       

 Під час проведення Тижня безпеки життєдіяльності учнів на тему «З вогнем погані жарти, жартувати з ним не варто»  (15.11.10- 19.11.10) учні повторили і закріпили правила протипожежної безпеки, розуміння того, що гра з сірниками призводить до біди; розвивали навички і вміння користуватися електроприладами, газовими приладами. Класоводи намагалися розвивати у учнів свідоме ставлення до виконання Правил протипожежної безпеки.

Були проведенні заходи:  

- конкурс малюнків «Вогонь – друг, вогонь – ворог»;

- конкурс віршів «Жартувать з вогнем не можна»;

- бесіда «Вогонь на службі у людей» (1-А кл., класовод Шаповал Г.М.);

- дидактична гра «Як запобігти пожежі» (1-Г кл., класовод Продкун Н.В.);

- інсценізація вірша Т.Коломієць «Козенята і вогонь» (2-Б кл., класовод Чернецька О.Г.);

- складання інструкцій «Попередження пожеж» (3-А кл., класовод Чорнуцька Н.О.);

- виготовлення стінгазети «Вогонь – друг, вогонь – ворог» (4-В кл., класовод Вишняк Н.В.).

 

   Під час проведення Тижня безпеки життєдіяльності учнів на тему «Здоров’я маємо – не дбаємо, а загубивши плачемо» (24.01.11- 28.01.11) зверталася увага учнів на правильне загартування організму, знання правил безпечної поведінки під час відпочинку в лісі, біля водойм, проводилися рейд-перевірки зовнішнього вигляду учнів, наявність засобів особистої гігієни. Це здійснювалося для формування в дітей здорового способу життя.

  Були проведенні заходи:  

- конкурс малюнків «Здоровий спосіб життя»;

- ігри, відгадування загадок на тему «Твій зовнішній вигляд» (1-Б кл., класовод Копликова Т.К.);

- бесіда «Корисні і шкідливі звички» (1-В кл., класовод Михальська І.А.);

- уявна гра-мандрівка «Здоров’я – найдорожчий скарб» (2-А кл., класовод Шаравара Н.П.);

- година спілкування «Мандруємо стежиною здоров’я» (2-Г кл., класовод Губарєва О.В.);

- конкурс віршів «Творимо здоров’я душі і тіла» (4-А кл., класовод Федорова О.М.).

     Під час проведення Тижня безпеки життєдіяльності учнів на тему «Цивільна оборона – добрі знання, швидка дія – право на життя» (18.04.11- 22.04.11) учні ознайомилися з поняттям «цивільна оборона», завданнями цього курсу; розширили свої знання про радіацію, про можливі наслідки радіаційного забруднення; ознайомилися з поняттям «надзвичайні ситуації», способами оповіщення та інформування населення, навчилися діяти в екстремальних ситуаціях. Класоводи намагалися виховувати у учнів бережливе ставлення до природи, до навколишнього середовища.

Були проведенні заходи:

- конкурс малюнків «Природа добра і небезпечна»;

- складання пам’ятки «Якщо ви розбили градусник» (1-А кл., класовод Шаповал Г.М.);

- бесіда «Дітям про радіацію» (1-В кл., класовод Михальська І.А.);

- бесіда «Дзвони Чорнобиля» (1-Г кл., класовод Продкун Н.В.);

- моделювання ситуації «Надання першої допомоги при нескладних травмах» (2-Б кл., класовод Чернецька О.Г.);

- довідкове бюро «Екологія і ми» (3-В кл., класовод Кошова О.В.);

- вікторина з цивільної оборони (4-А кл., класовод Федорова О.М.);

- складання правил «Порядок дій в екстремальних ситуаціях». Робота в групах (4-Б клас, класовод Токар Т.І.).

      

    Завдання і зміст роботи класних керівників на наступний рік:

- підтримувати позитивний мікроклімат в колективі на уроках і в

                      позаурочний час;

- прищеплювати учням любов до навчання, створювати умови для

                     засвоєння навчальних програм і розвитку творчих здібностей;

- виховувати турботливе ставлення одне до одного, до батьків, учителів,                   

         молодших за віком і людей похилого віку;

- формувати найкращі моральні якості; прищеплювати учням                    

               загальноприйняті етичні норми в поведінці та спілкуванні;

- надавати кваліфіковану допомогу батькам у питаннях виховання в

                     дітях кращих людських якостей і подолання негативних звичок і рис

                      характеру;

- створювати умови для розвитку самосвідомості учнів, відповідальності 

         за власні вчинки.

 

  Підводячи підсумки навчально-виховного процесу, слід звернути увагу на результати контрольних зрізів навчальних досягнень учнів.

Згідно плану роботи школи на 2010-2011 н.р. двічі на рік (в кінці І та ІІ семестрів) була проведена перевірка навичок техніки читання учнів 2-4 класів. Завданням предмета читання є формування навичок свідомого, правильного виразного читання, закріплення та вдосконалення їх, а також вироблення прагнення до самостійного читання.

Ці завдання виконуються на уроках класного і позакласного читання. Структура таких уроків різна, але мета їх одна: навчити дітей читати.

 Техніку читання, як відомо, складають 4 компоненти (усвідомленість, темп, виразність, правильність). Кожен із цих компонентів спочатку формується, відпрацьовується і за допомогою вправ поступово піднімається до рівня навичок, тобто здійснюється автоматично і згодом застосовується для успішного вивчення інших шкільних дисциплін.

Для розвитку всіх цих якостей (усвідомленості, темпу, правильності, виразності) учителі початкових класів використовують спеціальні вправи, які включають у кожен урок читання. Ця робота дає позитивний результат, пожвавлює урок, роблячи його цікавим та емоційним.

З метою виявлення в учнів 2-4-х класів рівня сформованості способів і навичок читання, їхніх якостей (правильності, свідомості, виразності) наприкінці І та ІІ семестрів 2010/2011 н. р.  була здійсненна перевірка техніки читання, під час якої звертали увагу на всі якості навички читання вголос, сформованість навичок читання за такими показниками, як усвідомленість, правильність, темп, виразність читання. Для перевірки читання використовувалися віршовані та класичні тексти, зверталася  увага на ритм, інтонацію, дотримання пауз, емоційне забарвлення, образність. Тексти для перевірки підбирав вчитель.

Перевіркою було охоплено 258 учнів 2-4-х класів (І семестр) та 263 учнів (ІІ семестр. Вона показала високий рівень сформованості навички читання вголос.

 

Результати перевірки техніки читання (І семестр):

 

Клас Прізвище вчителя К-сть учнів В.р. % Д.р. % С.р. % П.р. %
2-А Шаравара Н.П. 24 20 82% 3 14% 1 4% -  
2-Б Чернецька О.Г. 27 20 73% 4 15% 3 12% -  
2-В Палькевич Л.М. 29 21 71% 8 29% -   -  
2-Г Губарєва О.В. 22 3 14% 10 45% 7 32% 2 9%
3-А Чорнуцька Н.О. 26 18 69% 6 23% 2 8% -  
3-Б Герасьова О.І. 30 15 50% 9 30% 6 20% -  
3-В Кошова О.В. 25 12 48% 10 40% 3 12% -  
4-А Федорова О.М. 26 15 58% 10 38% 1 4% -  
4-Б Токар Т.І. 26 16 62% 9 35% 1 3% -  
4-В Вишняк Н.В. 23 13 57% 8 35% 2 8% -  
    258 153 59% 77 30% 26 10% 2 1%

 

         

 

Результати перевірки техніки читання (ІІ семестр):

 

Клас Прізвище вчителя К-сть учнів В.р. % Д.р. % С.р. % П.р. %
2-А Шаравара Н.П. 22 13 59% 5 23% 3 14% 1 4%
2-Б Чернецька О.Г. 27 17 63% 2 7% 5 19% 3 11%
2-В Палькевич Л.М. 27 16 59% 7 26% 4 15% -  
2-Г Губарєва О.В. 18 5 28% 9 50% 3 17% 1 5%
3-А Чорнуцька Н.О. 29 17 58% 4 14% 7 24% 1 4%
3-Б Герасьова О.І. 28 17 61% 8 28% 3 11% -  
3-В Кошова О.В. 29 18 62% 11 38% -   -  
4-А Федорова О.М. 30 17 57% 9 30% 4 13% -  
4-Б Токар Т.І. 30 26 87% 1 3% 3 10% -  
4-В Вишняк Н.В. 23 4 17% 3 13% 14 61% 2 8%
    263 150 57% 59 22% 46 18% 8 3%

 

 

   У 57% учнів навичка читання вголос з урахуванням всіх її характеристик сформована на високому рівні. Учні самостійно усвідомлюють мету читання, основну думку твору. Самостійно добирають інтонаційні засоби мовленнєвої виразності. Під час читання учні, крім мовленнєвих, використовують позамовні (жести, міміку) засоби виразності. Мають місце поодинокі орфоепічні помилки. В окремих випадках неточно розуміють підтекст.

   22% учнів читають правильно, свідомо, у відповідному темпі. Загалом самостійно правильно добирають усні мовленнєві засоби виразності і застосовують їх під час читання. Іноді припускаються неточностей в інтонуванні тих частин тексту, де є приховані почуття, підтекст, динаміка емоцій. Допускаються поодинокі орфоепічні помилки. Учні демонструють належний рівень розуміння фактичного змісту й основного смислу твору, іноді користуються незначною допомогою вчителя. В деяких випадках не можуть пояснити значення окремих слів у тексті.

   18% учнів читають у темпі, що відповідає нормативному, припускаючись 3-4 помилок на заміну, перестановку складів, а також у наголошуванні слів. Виразність читання потребує суттєвого поліпшення. Самостійно усвідомлюють фактичний зміст твору, основну думку – з допомогою вчителя.

   3% учнів мають темп читання нижчий від нормативного. Читають з тривалими паузами, монотонно, припускаючись мовних та орфоепічних помилок. Користуючись допомогою вчителя, не до кінця усвідомлюють предметний зміст твору, смислові зв’язки між частинами тексту.

         

 

Порівнюючи результати перевірок через певний проміжок часу, можна зробити висновки, визначити тенденції у розвитку навичок читання.     

  Як бачимо, високий рівень залишається майже стабільними, менше учнів показали достатній рівень і збільшилась кількість учнів, що показували середній і початковий рівні. Щоб з’ясувати причину у спаданні навичок читання пропонуємо уважно розглянути, порівняти і проаналізувати діаграми результатів перевірки техніки читання за І та ІІ семестри по класах. Тоді можна зробити висновки, щодо визначення тенденцій у розвитку навичок читання як окремого класу, так і класів на одній паралелі.

І семестр 

 

ІІ семестр         

   У учнів 2-х класів погіршився показник техніки читання. На думку вчителів це пов’язано з тим, що значно підвищилися норми читання в порівнянні І та ІІ семестрів, а учні 2-х класів, на відміну від учнів 3-4-х класів, не мають ще стійких сформованих навичок читання.

 

  Якщо ж порівняти результати перевірок техніки читання за 2009/2010 і 2010/2011 н.р., то можна помітити, що результати залишаються практично стабільними.

      

 

 

В кінці ІІ семестру вивчалася робота вчителів 1-х класів над формуванням, розвитком і вдосконаленням навичок читання учнів перших класів.

  Перевірка навичок читання здійснювалася індивідуально відповідно до норм початкової школи, вікових особливостей учнів. Перевіркою було охоплено всього 103 учні.

  Під час перевірки техніки читання зверталася увага на спосіб, правильність, виразність, швидкість читання.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1329; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!