Право на комерційне найменування: поняття, зміст, підстава виникнення, суб’єкти.



Право на комерційне найменування гарантує можливість підприємницькому товариству виступати в цивільному обороті під власним найменуванням. Організація може бути власником прав лише на одне фірмове найменування. Юридична особа, яка є власником прав на комерційне найменування, має право використовувати його, а також перешкоджати, забороняти будь-яким іншим особам неправомірно використовувати своє комерційне найменування. Майнові права на комерційне найменування передаються іншій особі лише разом з цілісним майновим комплексом особи, якій ці права належать, або його відповідною частиною (ст. 490 ЦК України).

Юридична особа під своїм комерційним найменуванням укладає цивільно-правові угоди, реалізує особисті немайнові права, захищає свої порушені права або права, що оспорюються, здійснює інші юридичні дії. Використанням комерційного найменування також може бути його розміщення на вивісках, бланках, рахунках, прейскурантах, у публікаціях рекламного характеру, оголошеннях, анотаціях тощо.

Абсолютний характер права на комерційне найменування означає, що всі інші юридичні особи не мають права порушувати прав на дане найменування. Однак заборонити використання різними комерційними організаціями того самого чи схожого комерційного найменування дуже важко через обмеженість його спеціальних ознак. Щоб заборонити використання такого найменування іншими юридичними особами, власник має підтвердити пріоритет набуття прав на нього. Також необхідно обґрунтувати, чому використання того самого найменування іншою комерційною організацією порушує його законні інтереси.

Комерційне найменування тісно пов'язане з діловою репутацією організації. У цьому відношенні права на комерційне найменування пов'язані з правом на захист честі і гідності осіб, які є власниками комерційних організацій. Вони подібні до особистих немайнових прав. Поряд з цим права на комерційні найменування можуть мати вартісну оцінку, що зумовлює відшкодування заподіяних збитків у Разі їх порушення.

Права на комерційні найменування охороняються на всій території України. Відповідно до положень Паризької конвенції з охорони промислової власності правова охорона надається їм у всіх країнах, які є її учасниками.

Момент набуття права на комерційні найменування у законодавстві не вирішено. Відповідно до ЦК України право на відповідне комерційне найменування є чинним з моменту першого його використання та охороняється без обов'язкового подання заявки чи його реєстрації і незалежно від того, є чи ні комерційне найменування частиною торговельної марки.

Неправомірне використання комерційного (фірмового) найменування.

Правопорушення "неправомірне використання комерційного найменування" в загальному вигляді слід визначити як використання позначення, що є тотожним або схожим з комерційним найменуванням, без дозволу його володільця, якщо це може ввести в оману споживачів відносно товарів, які виробляють і (або) реалізують чи послуг, що надають суб'єкти права на комерційне найменування і порушник. Оскільки в Україні відсутній спеціальний нормативно-правовий акт щодо охорони прав на комерційні найменування, запропоноване визначення правопорушення доцільно закріпити в Господарському кодексі України, враховуючи господарську сферу використання комерційного найменування. Законодавче закріплення поняття правопорушення у вигляді неправомірного використання комерційного найменування, а також поняття та способів використання комерційного найменування надасть визначеності розумінню підстав для захисту права на цей об'єкт інтелектуальної власності, полегшить кваліфікацію правопорушення, підвищить ефективність за- хисту цього права, і як результат, зміцнить правопорядок у сфері господарювання

Способи захисту права на комерційне (фірмове) найменування.

Можливість мати комерційне (фірмове) найменування прямо передбачене законодавством. У ч. 2 ст. 90 ЦКУ, ч. 1 ст. 159 вказано, що юридична особа (суб’єкт господарювання), може мати комерційне (фірмове) найменування, яке може бути зареєстроване у порядку, встановленому законом. Громадянин-підприємець при цьому має право заявити як комерційне найменування своє прізвище або ім'я. Захист комерційного найменування гарантується українським законодавством.

У ч. 5 ст. 159 ГКУ вказано, що особа, яка використовує чуже комерційне найменування , на вимогу його власника зобов'язана припинити таке використання і відшкодувати завдані збитки, а ч. 1. ст. 229 ККУ навіть передбачає кримінальну відповідальність за незаконне використання фірмового найменування, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі. Неправомірним використанням комерційного найменування згідно ч. 2. ст. 33 ГКУ є використання без дозволу уповноваженої на те особи чужого імені, комерційного найменування, що може призвести до змішування з діяльністю іншого суб'єкта господарювання, який має пріоритет на їх використання. Схоже трактування стосовно неправомірного використання фірмового найменування містить також ст. 4 ЗУ «Про захист від недобросовісної конкуренції».

Безпосередньо право інтелектуальної власності на комерційне найменування або правова охорона, надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності. Комерційне найменування виникає з моменту його першого використання, що може по факту бути тотожнім з реєстрацією компанії (для юридичних осіб), та не вимагає якоїсь обов’язкової реєстрації, як торговельна марка. Проте згідно ст.ст. 489, 491 ЦКУ, майнові права інтелектуальної власності на комерційне найменування: передаються іншій особі лише разом з цілісним майновим комплексом особи, якій ці права належать, а припиняються , у разі ліквідації юридичної особи та з інших підстав, встановлених законом.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 886; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!