Чинники ризику, зумовлені умовами підвищеного атмосферного тиску



Кисневе отруєння.Кисень при парціальному тиску від 318 до 1500 мм рт. ст. справляє серйозну дію, особливо на легені та центральну нервову систему. Високий РО2 у вдихуваному повітрі може спрямувати достатню кількість кисню у розчин плазми і розчинений кисень задовольнить метаболічніпотреби людини. У результаті цього з гемоглобіну може дисоціювати менше кисню і гемоглобін венозної крові залишиться значно насиченішим киснем.

Деякі чинники ризику, зумовлені умовами підвищеного атмосферного тиску.

• При підйомі на поверхню може статися стискання маски, якщо тиск повітря у ній дуже низький. Це може призвести до пошкодження кровоносних судин очей та обличчя: очі можуть «вийти» з очних ямок.

• Блокада євстахієвої труби запобігає вирівнюванню тиску повітря у барабанній перетинці і може призвести до її розриву.

• Медіастинальна, або підшкірна, емфізема може виникнути під час підйому на поверхню, якщо повітря, виходячи з кровоносних судин, накопичується у верхній частині грудей або під шкірою шиї, викликаючи больові відчуття.

• При розриві альвеол може виникнути повітряна емболія. Бульбашки по­вітря можуть потрапити у систему кровообігу і, діставшись судин мозку, блокувати кровопостачання мозкової тканини, що може призвести до некрозу мозку.

• Блокада синусового отвору перешкоджає зрівнянню тиску повітря у синусах і викликає значний дискомфорт та кровотечі.

• Під час підйому на поверхню може виникнути пневмоторакс, якщо пошкоджена тканина легень і повітря попало у плевральну порожнину.

• При розширенні об'єму повітря під час підйому на поверхню може трапитися розрив альвеол.

 


 

СТАТЕВІ ТА ВІКОВІ ВІДМІННОСТІ ПРИ ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕННЯХ

ОСОБЛИВОСТІ СПОРТСМЕНІВ ЖІНОЧОЇ СТАТІ

І. Фізіологічні реакції на короткочасне фізичне навантаження

При виконанні короткочасного фізичного навантаження, наприклад біг до виснаження на тредбані або спроба підняти максимальну вагу чоловіками і жінками, статеві відмінності стають очевидними.

Реакції нервово-м’язової системи.З точки зору силових здатностей жінок, як правило, розглядають як більш слабких. Результати деяких досліджень показали, що сила верхньої части тіла жінок менша на 43-63 %, нижньої— на 25-30 %, ніж у чоловіків. Через значні відмінності у розмірах тіла між чоловіками та жінками у деяких дослідженнях силові здатності виражали відносно маси тіла (абсолютна сила/маса тіла), тоді як в інших — відносно чистої маси тіла (абсолютна сила/чиста маса тіла). При вираженні сили нижньої частини тіла відносно маси тіла жінки все одно виявляються слабшими за чоловіків на 5-15 %, однак при вираженні відносно чистої маси тіла ця відмінність відсутня.

Реакції серцево-судинної системи.Під час виконання роботи на велоергометрі, де продуктивність дуже точно регулюється незалежно від маси тіла, ЧСС при даному абсолютному рівні субмаксимального навантаження у жінок виявляється вищою. Однак ЧССмакс, як правило, однакова у чоловіків та жінок. Майже ідентичним виявляється серцевий викид при даній абсолютній продуктивності. Таким чином, пам'ятаючи, що серцевий викид — це продукт ЧСС та систолічного об'єму, можна зробити висновок, що підвищена ЧСС у жінок є компенсацією нижчого систолічного об'єму, зумовленого, принаймні, такими трьома чинниками:

1) у жінок менші розміри серця, отже, менший лівий шлуночок внаслідок менших розмірів тіла і, можливо, зниженої концентрації тестостерону;

2) внаслідок менших розмірів тіла у жінок менший об'єм крові;

3) пересічна жінка, як правило, менше фізично активна і тому менше фізично підготовлена.

Реакції дихальної системи.Відмінності у реакціях дихальної системи між чоловіками й жінками також головним чином зумовлені відмінностями у розмірах тіла. Частота дихання при однаковій відносній продуктивності у чоловіків та жінок практично не відрізняється. Але при однаковій абсолютній продуктивності частота дихання у жінок більша, очевидно, в результаті того, що жінки виконують даний обсяг роботи при вищому МСК.

Дихальний об'єм та об'єм вентиляції легень у жінок, як правило, нижчі при однаковій відносній та абсолютній продуктивності, а також при максимальній. У найсильніших спортсменок максимальний об'єм вентиляції не перевищує 125 л/хв тоді як у чоловіків — 150 та вище, іноді перевищуючи 250 л/хв. Ці відмінності також тісно пов'язані з розмірами тіла.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1005; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!