Час рефлексу на світові та звукові подразнення



 

з/п

Прізвище піддослідного,

вид спорту, кваліфікація

Подразники

біле світло

червоне світло

зелене світло

звук

1 2 3 середнє 1 2 3 середнє 1 2 3 середнє 1 2 3 середнє
1.                                  
2.                                  

Дослід № 3. За допомогою рефлектометра можна спостерігати диференціювальне гальмування. Піддослідний одержує завдання – натиснути на кнопковий замикач, тільки побачивши червоне світло. Експериментатор кілько разів подає червоне світло, а потім – світло іншого кольору. Кожного разу записують час рефлексу. Повторюють цю процедуру кілька разів. Результати досліду записують в таблицю 2. Відсоток помилкових відповідей розраховується за формулою:

 

Таблиця 2

Формування диференціювального гальмування

Досліджуваний

Подразники

Результати дослідження

1 2 3 середні дані кількість реакцій % непра-вильних реакцій
  червоне світло              

Зміст звіту

1. Рисунок 2-х графіків.

2. Схеми рефлекторних дуг сенсомоторних реакцій у відповідь на світловий і звуковий подразники

3. Таблиця порівняння безумовних і умовних рефлексів.

Контрольні запитання

1. Дати характеристику основних типів ВНД.

2. Пояснити принципи, на яких базується регуляція руху.

3. Розкрити механізми керування руху.

4. Вказати місце розміщення моторної кори.

5. Відмінність умовних рефлексів від безумовних.

6. Опишіть види гальмування умовних рефлексів.

Рекомендована література

1. Ахмеджанов Э.Р. Психологические тесты. Составление, подготовка текста, библиография / Э.Р. Ахмеджанов. – М. : ТОО Лист, 1996. – 320 с.

2. Данилова Н.Н. Физиология высшей нервной деятельности / Н.Н. Данилова, А.Л. Крылова. – Ростов н/Д : Феникс, 2001. – 480 с.

3. Пашукова Т.І. Практикум із загальної психології / Пашукова Т.І., Допіра А.І., Дьякова Г.В. ; за ред. Т.І. Пашукової. – К. : Т-во "Знання", КОО, 2000. – 204 с.

4. Смирнов В.М. Нейрофизиология и высшая нервная деятельность детей и подростков / В.М. Смирнов. – М. : Академия, 2000. – 100 с.


Лабораторне заняття № 3

ДОСЛІДЖЕННЯ ПЕРЕКЛЮЧЕННЯ УВАГИ
ЗА УМОВ АКТИВНОГО ВИБОРУ КОРИСНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Мета роботи: дослідити швидкість переключення уваги різних осіб, визначити стійкість у процесі впливу різних видів перешкод.

Основні положення: Увага – "это овладение умом в четкой и яркой форме одним из нескольких наличествующих объектов. Суть этого процесса – фокусирование, концентрирование сознания. Внимание приводит к отвлечению от некоторых вещей для того, чтобы можно было эффективно заняться другими. Состояние внимания противоположно рассеянному, затемненному состоянию", – таке визначення дав більше 100 років назад Уильям Джеймс. Увага – це зосередженість і спрямованість діяльності суб’єкта на даний момент часу на будь-якому реальному або ідеальному об’єкті (предметі, події, образі).

До числа основних характеристик уваги відносять: Переключення уваги – можливість переходу суб’єкта від одного виду діяльності до іншого; або перехід спрямованості і зосередженості свідомості індивіда з одного об’єкта на інший.

Об’єм уваги вимірюється кількістю об’єктів, які одночасно і чітко усвідомлюються за відносно короткий проміжок часу. У середньому, обсяг уваги визначається 6-8 елементами. Селективність (вибірковість) уваги визначає її спрямованість на певний аспект, на його фізичну чи лінгвістичну характеристику.

Стійкість уваги – це здатність суб’єкта зберігати зосередженість на об’єкті, визначається за тривалістю виконання завдання, яке потребує неперервної уваги. Розподіл уваги свідчить про можливості суб’єкта направляти і зосереджувати увагу на декількох незалежних об’єктах одночасно. Концентрація уваги передбачає визначення здатності суб’єкта зберігати зосередженість на об’єкті уваги при наявності перешкод.

Прийнято виділяти три види уваги: Мимовільна увага – автоматичне, а тому не потребує спеціальних зусиль, переключення уваги індивіда через появу більш значимих стимулів або несподіваних змін фізичних або просторових параметрів подразників. Основу мимовільної уваги складає безумовний орієнтовний рефлекс. Довільна увагазосередженість та спрямованістьсуб’єкта на свідомо обрану ціль, внаслідок свідомих вольових зусиль. Основу довільної уваги складає умовно-рефлекторна діяльність. Післядовільна увага проявляєть­ся в процесі опанування діяльністю і захоплення суб’єкта виконуваною роботою. Не потребує зусиль волі, так як підтримується зацікавленістю до неї.

Матеріали та обладнання: зображені на папері таблиці з числами без кружечків і в кружечках, секундомір, указка, джерело музики.

 

ХІД РОБОТИ

Піддослідні одержують завдання знаходити в таблиці числа без кружечка у зростаючому порядку / від 1 до 25 /, а в кружечках – у зменшувальному порядку / від 24 до 1 /, послідовно переключаючись з числа без кружечків на число у кружечку / 1-е число без кружечка, 24-е – у кружечку, 2-е – без кружечка, 23-е – у кружечку і т. д. /. Сума пар чисел без кружечка і чисел у кружечку дорівнює 25. Останнє число 25 без кружечка. Дослід проводять двічі – в першому варіанті, в умовах відносної тиші, у другому варіанті – на фоні музики або гучної розмови, запитань до піддослідного і т. д.

Результати дослідження заносять у таблицю:

 

Піддослідний

1-й варіант

2-й варіант

час Кількість помилок час Кількість помилок
1        
2        
3        
4        

 

Зміст звіту

1. Тема роботи.

2. Результати і висновки.

 

Контрольні запитання

1. Які властивості нервових процесів лежать в основі швидкості перенесення уваги?

2. Як впливають на швидкість підсумовування пар чисел шум та інші перешкоди?

3. Яке практичне значення має визначення швидкості переключення уваги?

4. Що таке увага?

5. Перерахуйте та охарактеризуйте види уваги.

 

Рекомендована література

1. Данилова Н.Н. Психофизиология / Н.Н. Данилова. – М. : Аспект Пресс, 2001. – 373 с.

2. Данилова Н.Н. Физиология высшей нервной деятельности / Н.Н. Данилова, А.Л. Крылова. – Ростов н/Д : Феникс, 2001. – 480 с.

3. Практикум по нормальной физиологии / Под ред. Агаджаняна Н.А. – М. : Высшая школа, 1983. – 328 с.


Лабораторне заняття № 4

Вивчення стану мовної функції

 

Мета роботи: вивчити стан мовної функції у піддослідного; по тексту визначити, які мовні зони пошкоджені; скласти стадії оволодіння мовою; розпізнати, які зони активуються в процесі виконання лінгвіністичних вправ.

 

 

Основні положення. Поява мови у процесі еволюції принципово змінила функції мозку. Слово виступає не тільки засобом висловлювання думки: воно змінює мислення й інтелектуальні функції людини, оскільки сама думка формується і вдосконалюється за допомогою слова. Мова людини також є засобом спілкування і комунікації між членами виду. Першим після народження в задній частині верхньої скроневої звивини лівої півкулі у дитини формується – центр Верніке. Пошкодження зони Верніке впливає на здатність людини розуміти значення слів та здатність сформувати відповідь подумки – сенсорна афазія. У шість місяців у нижньому відділі 3-ї лобової звивини лівої півкулі у дитини починає формуватися центр Брока. Пошкодження зони Брока впливає на граматику і швидкість мови (телеграфна мова) – моторна афазія. Острівець Рейля знаходиться біля рухових центрів в середній частині кори на межі між скроневою і лобною частинами лівої півкулі. Пошкодження розміщеного в глибині мозку острівця Рейля викликає апраксію – нездатність побудувати звуки і наголоси, для забезпечення правильної вимови слова. Пацієнти з апраксією не можуть управляти задіяною в мові мускулатурою, щоб вимовити звуки потрібної послідовності і потрібної тривалості. Вони намагаються вимовити необхідну послідовність звуків й інколи досягають успіху, але потім не можуть повторити сказане.

Наявність мови – це унікальна властивість людини. Сформу­лювавши теорію про першу та другу сигнальні системи, І.П. Павлов визначив наступне. Перша сигнальна система – це система рефлекторних реакцій на конкретні подразники першого порядку (предмети, явища навколишнього світу), чуттєве відображення образів дійсності, яке властиве тваринам і людині. Друга сигнальна система – це система узагальненого відображення дійсності у вигляді понять, які позначаються системою знаків та слів, яка властива тільки людині. Перша сигнальна система відповідає розвитку невербального інтелекту. Друга сигнальна система – розвитку вербального інтелекту.

На підставі співвідношення першої та другої сигнальних систем І.П. Павлов запропонував класифікацію спеціально людських типів вищої нервової діяльності, виділивши художній, розумовий і середній (змішаний) типи. Художній тип характеризується переважанням функцій першої сигнальної системи. Під час мислення люди цього типу широко користуються чуттєвими образами. Вони сприймають явища і предмети в цілому, а не за їх частинами. Розумовий тип, у якого переважає робота другої сигнальної системи, відзначається різко вираженою здатністю відволікатися від дійсності, яка заснована на прагненні аналізувати, дробити дійсність на частини, а потім з’єднувати частини в одне ціле. Для середнього (змішаного) типу властивою є врівноваженість функцій обох сигнальних систем .

Зокрема, у своїй роботі "Двадцатилетний опыт" І.П. Павлов зазначав: "Жизнь отчетливо указывает на две категории людей: художников и мыслителей. Между ними резкая разница. Одни – художники во всех их родах: писателей, музыкантов, живописцев и т.д. – захватывают действительность целиком, сплошь, сполна, живую действительность, без всякого дробления, без всякого разъединения. Другие – мыслители – именно дробят ее и тем как бы умерщвляют ее, делая из нее какой-то временный скелет, и затем только постепенно как бы снова собирают ее части и стараются их таким образом оживить, что вполне им все-таки так и не удается" (Поли, собр. соч. М.-Л.: АН СССР, 1951. Т. 3. Кн. 2. С. 214).

 

Матеріали та обладнання: тести для самоперевірки, картки для вправ "Мама і тато", стадій оволодіння мовою, фотографії томограми головного мозку, 6 кнопок, 6 скріпок для паперу, 6 шнурків для черевиків, 6 скляних паличок, 6 лоточків, 6 голок, 6 ґудзиків, 6 піпеток, 6 стаканів, 6 лез, 6 шариків, 6 целофанових пакетів.

 


ХІД РОБОТИ

Дослід № 1.

Плутана мова.

Три абзаци, позначені буквами "А", "В" і "С", містять відповіді пацієнтів, у кожного із яких пошкоджена певна частина мозку. Спробуйте співвіднести кожен із цих абзаців з описом пошкоджених зон і втрачених функцій.

А. Пацієнту було показано малюнок із зображенням сценки на кухні, де двоє хлопчиків непомітно від матері тягнуть печиво. Коли хворого попросили описати цю сценку, він сказав: "Мама робить свою справу, щоб зробити її краще, але в цей час два хлопчика роблять все навпаки. Вона буде працювати ще".

В. Коли пацієнта запитали, чому він повернувся в лікарню, той відповів: "Так, е... понеділок, е... папа і Пітер Хоган, і папа, е... лікарня і середа... середа, дев’ять годин і е.. четвер, десять годин і лікарі, два, два лікаря і е.. зуби так, і лікар...дівчина і жуйка, і я."

С. Коли пацієнта попросили промовити слово "подушка", він відповів: "Е-е... пода ну... дука... я знаю, як вона називається, е... ні, це поду... пода... ні". Коли йому запропонували п’ять раз промовити слово "катастрофа", він сказав: "Катастрофа, патастрофу, т... катастрофа, катастифоба, е... ка, ката, ст, ст, я не знаю".

Дослід № 2.

Стан мовної функції (І варіант)

Це завдання буде використано в якості простого і швидкого тесту на гнучкість вашого язика, а також для визначення когнітивних здібнос­тей. Попросіть колегу протестувати вас, а потім самі протестуйте його.

1. Попросіть партнера повторити коротку фразу слово в слово. Потім прочитайте вголос наступне речення:

"Якби ви не вміли готувати, то вилетіли би звідси в два рахунки".

А. Партнер не може правильно повторити фразу.

В. Партнер перший раз робить помилку, але другий раз промовляє фразу правильно.

С. Партнер прекрасно справляється із завданням з першого разу.

2. Назвіть узагальнену категорію – фрукти і попросіть партнера за 1 хвилину перерахувати як можна більше об’єктів, які відносяться до цієї категорії.

А. Партнер може назвати тільки 10 об’єктів, чи менше.

В. Партнер може назвати тільки від 11 до 15 об’єктів.

С. Партнер може назвати 16 об’єктів і більше.

3. Поясніть, що ви зараз прочитаєте речення вголос, а партнеру потрібно буде записати його слово в слово. Скористайтеся приведеним нижче реченням:

"Нові методи сканування допомогли виявити місця зосередження багатьох функцій мозку".

А. Партнер не може цього зробити чи допускає багато помилок.

В. Партнер допускає пару помилок, але дві версії близькі до оригінала.

С. Партнер не допускає жодної помилки.

4. Візьміть шість знайомих предметів. Вказуючи по черзі на кожен предмет, дайте партнеру дві секунди, щоб назвати його.

А. Партнер може правильно назвати не більше двох предметів.

В. Партер робить декілька помилок, наприклад, називає шнурок "мотузочкою".

С. Партнер не робить помилок.

Дослід № 2.

Стан мовної функції. (ІІ варіант)

Це завдання буде використано в якості простого і швидкого тесту на гнучкість вашого язика, а також для визначення ознак вікового ослаблення когнітивних здібностей. Попросіть колегу протестувати вас, а потім самі протестуйте його.

1. Попросіть партнера повторити коротку фразу слово в слово. Потім прочитайте вголос наступне речення:

"Його покидає страх залишитись незрозумілим, і він набуває внутрішню свободу".

А. Партнер не може правильно повторити фразу.

В. Партнер перший раз робить помилку, але другий раз промовляє фразу правильно.

С. Партнер прекрасно справляється із завданням з першого разу.

2. Назвіть узагальнену категорію – овочі і попросіть партнера за 1 хвилину перерахувати як можна більше об’єктів, які відносяться до цієї категорії.

А. Партнер може назвати тільки 10 об’єктів, чи менше.

В. Партнер може назвати тільки від 11 до 15 об’єктів.

С. Партнер може назвати 16 об’єктів і більше.

3. Поясніть, що ви зараз прочитаєте речення вголос, а партнеру потрібно буде записати його слово в слово. Скористайтеся приведеним нижче реченням.

"Відомості, накопичені про нейрони сенсорних систем, підтверд­жують детекторний принцип нейронної організації аналізаторів".

А. Партнер не може цього зробити чи допускає багато помилок.

В. Партнер допускає пару помилок, але дві версії близькі до оригінала.

С. Партнер не допускає жодної помилки.

4. Візьміть сім знайомих предметів. Вказуючи по черзі на кожен предмет, дайте партнеру дві секунди, щоб назвати його.

А. Партнер може правильно назвати не більше двох предметів.

В. Партер робить декілька помилок, наприклад, називає шнурок "мотузочкою".

С. Партнер не робить помилок.

Дослід № 3.

Мама і тато.

На всіх мовах діти використовують схожі слова "мама" і "тато" для позначення матері і батька, і цей факт не можна пояснити просто випадковістю.

Серед розбитих на пари 16 слів на восьми мовах, перерахованих нижче в довільному порядку, в кожній парі одне слово позначає «мама», а інше «тато».

Задача полягає в тому, щоб для кожної мови визначити, яке із двох слів "мама", а яке "тато".

 

І. Валійська                mam               tad, tada, dad

ІІ. Іврит                       aba                  ima

ІІІ. Суахілі                        mama             baba

ІV. Тамільська                 ammaa           appa

V. Китайська                   pa pa               ma ma

VI. Дакота                        ate                  ena

VII. Турецька                   annecigim      baba

VIII. Гренландська          ataata(q)         anaana(q)

Дослід № 4.

Стадії оволодіння мовою.

Розподіліть наступні 11 звуків, слів і речень (1-11) на чотири стадії розвитку мови дитини.

Стадії:

А. Белькіт (шість місяців)

В. Перші слова (кінець першого року життя)

С. Початок побудови фраз (другий рік)

D. Більш складні речення (починаючи з трьох років)

Звуки і слова:

1. Ти мені допоможеш?

2. Гей, мамо, штанці сповзли.

3. Чому ти усміхаєшся?

4. бабаба

5. вава

6. Він зупинився, і я його обігнав.

7. ще печива

8. мама

9. Що робить ковбой?

10. нана

11. Я хочу те, що й мама.

Дослід № 5.


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 56; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!