Як зі свого збиткового господарства



Зробити прибуткове,

Нічого у ньому не змінюючи.

М. Салтиков-Щедрін *

Розділ 5

УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ

План

5.1. Зміст і задачі управління прибутком.

5.2. Управління формуванням прибутку.

5.3. Варіанти розрахунку прибутку. Операційний ліверидж.

5.4. Розробка цінової політики та її оптимізація на підприємстві.

5.5. Управління розподілом та використанням чистого прибутку.

 

Зміст і задачі управління прибутком

Прибуток є головною метою діяльності підприємства. Тобто прибуток є самостійною економічною категорією, яка характеризує кінцевий фінансовий результат діяльності суб’єктів господарювання. Саме він забезпечує формування фондів і резервів на випадок непередбачених збитків, можливих у підприємницькій діяльності, стимулює діяльність управлінського персоналу щодо удосконалення роботи при зниженні витрат та підвищенні конкурентоспроможності.

Існує також визначення, згідно з яким прибуток являє собою частину чистого доходу, створеного працею робітників. Прибуток також можна розглядати як плату за працю підприємця по управлінню та організацію виробництва або як плату підприємцю за ризик. Для визначення сутності прибутку слід зазначити такі його характеристики:

1. Прибуток являє собою форму доходу підприємства, що виконує певний вид діяльності.

2. Це форма доходу підприємця, що вклав свій капітал з метою досягнення певного комерційного успіху.

3. Прибуток не є гарантованим доходом підприємця, що вклав свій капітал у той чи інший бізнес, але являє собою результат вмілого та успішного виконання цього бізнесу.

4. Прибуток характеризує не весь дохід, отриманий у процесі підприємницької діяльності, а лише ту його частину, що „очищена” від витрат на виконання цієї діяльності.

Прибуток виконує певні функції, які є відображенням його суті.

Оціночна функція. Суть її полягає в тому, що через абсолютний розмір прибутку оцінюється робота підприємства. Недоліком цієї функції є те, що розмір прибутку залежить від рівня цін.

Стимулююча функція. Суть її полягає в тому, що прибуток є основним джерелом формування фондів економічного стимулювання на підприємстві. Тобто, за рахунок прибутку підприємство фінансує витрати на розвиток й удосконалення виробництва, поліпшує умови праці, здійснює матеріальне стимулювання працюючих.

Управління прибутком – процес розробки та прийняття управлінських рішень за всіма основними аспектами його формування, розподілу та використання на підприємстві.

Система управління прибутком має вирішувати такі основні завдання:

– забезпечення максимального розміру прибутку, що формується відповідно до ресурсного потенціалу підприємства, і ринкової кон’юнктури. Це завдання реалізується шляхом оптимізації складу ресурсів підприємства та забезпечення їхнього ефективного використання. Основними є максимально можливий рівень використання ресурсного потенціалу та кон'юнктура товарного й фінансового ринків;

– забезпечення оптимальної пропорційності між рівнем прибутку і рівнем ризику.

Між цими двома показниками існує прямо пропорційний зв'язок. Виходячи з дозволеного рівня ризику підприємства, в процесі управління має бути максимізований відповідний до нього рівень прибутку:

– забезпечення високої якості прибутку. В процесі формування прибутку підприємства повинні бути в першу чергу реалізовані резерви його зростання за рахунок операційної діяльності та реального інвестування. В межах операційної діяльності основну увагу слід приділити забезпеченню росту прибутку за рахунок розширення обсягу випуску продукції та її асортименту;

– забезпечення виплати необхідного рівня доходу з інвестиційного капіталу власникам підприємства. Цей рівень за умов успішної діяльності підприємства має бути не нижче середньої норми дохідності на ринку капіталу, за необхідності компенсувати підвищений підприємницький ризик, а також інфляційні втрати;

– забезпечення формування достатнього обсягу фінансових ресурсів за рахунок прибутку відповідно до завдань розвитку підприємства в майбутньому періоді.

Тому що прибуток є основним внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів підприємства, його розмір визначає потенційну можливість створення фондів виробничого розвитку, резервного та інших спеціальних фондів, які забезпечують майбутній розвиток підприємства:

забезпечення постійного зростання ринкової вартості підприємства.

Темп зростання ринкової вартості значною мірою визначається рівнем капіталізації прибутку, отриманим у звітному періоді:

– забезпечення ефективності програм участі персоналу в прибутку.

Програми участі персоналу у прибутку повинні, з одного боку, ефективно стимулювати трудовий внесок цих працівників у формування прибутку, а, з іншого, − забезпечувати достатньо прийнятний рівень їхнього захисту, який держава в сучасних умовах не спроможна повністю забезпечити.Усі розглянуті завдання управління прибутком тісно зв’язані, хоча окремі з них носять різнонаправлений характер (наприклад, максимізація рівня прибутку при мінімізації рівня ризику; забезпечення достатнього рівня задоволення інтересів власників підприємства та його персоналу і т.п.). Тому в процесі управління прибутком завдання мають бути оптимізовані між собою.

Функції управління прибутком:

1. Розробка цілеспрямованої комплексної політики управління прибутком підприємства.

2. Створення організаційних структур, що забезпечують прийняття та реалізацію управлінських рішень щодо формування та використання прибутку на різних рівнях.

3. Формування ефективних інформаційних систем, які забезпечують обґрунтування альтернативних варіантів управлінських рішень.

4. Здійснення аналізу різних елементів формування та використання прибутку.

5. Здійснення планування формування, розподілу і використання прибутку.

6. Розробка фінансової системи стимулювання формування прибутку та його ефективного використання.

7. Здійснення ефективного контролю за прийнятими рішеннями в галузі формування та використання прибутку.


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 50; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!