Гетьман Кирило Григорович Розумовський 1750-1764



Микола Аркас

Історія України-Русі

Том 3, частина 2.

Межигетьманство 1734-1750

 

Після смерті Да­ни­ла Апос­то­ла, до то­го ча­су, по­ки об­ра­но бу­де но­во­го Гетьма­на, на Ук­раїні вста­нов­ле­но бу­ло тим­ча­со­вий уряд, кот­рий звав­ся „Прав­леніє Гетьмансько­го уря­ду", - він мав ке­ру­ва­ти усіма спра­ва­ми на Ук­раїні так, як спи­са­но бу­ло у зга­да­них по­пе­ре­ду „рЪши­тельныхъ пунк­тахъ". Бу­ло в ньому шість осіб, з них три - Ук­раїнці і три - російські уря­довці. На по­са­ди сі од Ук­раїнців бу­ли приз­на­чені: Ге­не­ральний обоз­ний Яків Ли­зо­губ, Ге­не­ральний суд­дя Ми­хай­ло Забіла і Підскарбій - Андрій Мар­ке­вич і за­пас­ним - оса­вул Хведір Ли­сен­ко, а од Мос­ковсько­го уря­ду князь Олексій Ша­ховський, князь Андрій Ба­ря­тинський, пол­ков­ник Ва­силій Гурьєв і за­пас­ний пол­ков­ник Іван Сінявін. По­ча­ло­ся ке­ру­ван­ня то­го уря­ду з то­го, що зроб­ле­но бу­ло пе­ре­пись усієї люд­нос­ти на Ук­раїні: за­пи­са­но у ревізійні спис­ки усіх ко­заків, се­лян, підсусідків уся­ко­го ста­ну, го­ро­дян і ре­мес­ників для то­го, щоб лег­че бу­ло об­ло­жи­ти на­род платіжа­ми та по­вин­нос­тя­ми і зна­ти бу­ло, скільки має на­род пла­ти­ти у царську каз­ну.

У 1735 році зно­ву по­ча­ла­ся війна з Турцією. 6.000 ко­заків і 2.000 За­по­рожців хо­ди­ли у Крим на підмо­гу ге­не­ра­лові Лєонтьєву. Але сей похід був нев­дат­ний: за­гу­бив­ши од стужі 9.000 чо­ловік і стільки ж ко­ней, ге­не­рал сей мусів вер­ну­тись на­зад, і на дру­гий 1736 год пос­ла­но бу­ло у Крим фельдмар­ша­ла Мініха, а в поміч йо­му Ко­шо­вий Іван Ми­ла­ше­вич пос­лав 3.000 За­по­рожців. Ко­заків бу­ло тільки 4.000. За то­го по­хо­ду узя­то Пе­ре­коп і навіть Бах­чи­са­рай. Мос­ковське військо ста­ло на зімівлю пос­тоєм на Ук­раїні. Че­рез се зно­ву по­ча­ли­ся такі, як і раніш бу­ли, утис­ки, і тяж­ко до­во­ди­ло­ся тим місцьовос­тям, де зіму­ва­ло те військо. На дру­гий год ізнов по­чав­ся той похід під про­во­дом то­го ж Мініха. За­по­рожці на своїх чай­ках та бай­да­ках літа­ли по Чор­но­му морі, ба­га­то ли­ха зро­би­ли Тур­кам і до­по­мог­ли Мініхові і ко­за­кам, котрі бу­ли у то­му по­ході під про­во­дом Мир­го­родсько­го пол­ков­ни­ка Кап­нис­та. Узя­то бу­ло Тоді Очаків. На зіму ізнов мос­ковське військо ста­ло пос­то­ями на Ук­раїні, а Мініх зазіму­вав у Пол­таві. Тоді ото й скла­ла­ся че­рез ті пос­тої при­каз­ка: „Мос­ка­ли­ки-со­ко­ли­ки, поїли ви наші во­ли­ки; а ко­ли вер­не­тесь здо­рові, поїсте й ос­танні ко­ро­ви". Війна ся із Турцією тяг­ла­ся у 1738 і у 1739 ро­ках. Нічо­го путнього Мос­ковсько­му уря­дові во­на не да­ла і тільки важ­ко од­гук­ну­ла­ся на Ук­раїні.

У Пе­тер­бурзі у ті ча­си стра­шен­но лю­ту­ва­ла „Тай­на Кан­це­лярія", зас­но­ва­на ще у 1699 році у Москві. Те­пер Бірон, сей страш­ний і мо­гутній Німець, - бо близький був до імпе­ра­то­риці, - зав­да­вав до неї уся­ких лю­дей по од­но­му тільки до­но­сові, не розбіра­ючи, чи спра­вед­ли­вий був той до­нос, чи ні; до­волі бу­ло до­нос­чи­кові ска­за­ти: „знаю на сього чо­ловіка „сло­во і діло", і бідо­ла­ху то­го ха­па­ли, без су­ду зав­да­ва­ли до сієї кан­це­лярії, і там йо­го мор­ду­ва­ли та стра­шен­но ка­ту­ва­ли на смерть. Ба­га­то без­не­вин­но­го на­ро­ду за­ги­ну­ло там. Уряд вва­жав, що тре­ба й у нас на Ук­раїні за­вес­ти та­ку са­му мор­дов­ню, кот­ра зва­ла­ся „Міністерська кан­це­лярія" або „Тай­ная Екс­педіція". За до­но­щи­ка­ми діло не ста­ло: втікачі-Мос­калі та инші бро­дя­ги й пьяниці, не зав­до­во­лені ким-не­будь, або й по злобі, ви­ка­зу­ва­ли на то­го чо­ловіка страш­не „сло­во і діло", і йо­го ха­па­ли, без уся­ко­го су­ду тяг­ли до кан­це­лярії, і там од­да­ва­ли на люті му­ки, абож ви­ма­га­ли, щоб зап­ла­тив ве­ли­ко­го ха­ба­ра, то тоді пус­тять на во­лю. Так, до од­но­го з Чер­нигівських ба­га­тих дідичів приїхав раз мос­ковський офіцер Че­ка­ту­нов, і ко­ли дідич не вдо­вольнив йо­го як слід, він доніс у кан­це­лярію, що дідич той „па­лить на печі герб го­су­дарст­вен­ний". За­раз схо­пи­ли то­го чо­ловіка і при­вез­ли на до­пит. Як він не впев­няв, що то у нього зло­же­на піч з ка­хель, і ті ор­ли, що бу­ли на них, зовсім і не схожі на „герб го­су­дарст­вен­ний", що піч бу­ла зло­же­на ще здав­на, що орлів та ин­ших птахів, звірів і та­ке ин­ше ган­чарі ви­роб­ля­ють на ках­лях заз­да­легідь і про­да­ють вже го­тові, - нічо­го не по­ма­га­ло, і тільки та­бу­ном ко­ней, черідкою корів та чи­ма­лою готівкою од­ку­пив­ся він од ка­ту­ван­ня. Ба­га­то ота­ких до­носів бу­ло в кан­це­лярії, і ро­бо­ти в ній не бра­ку­ва­ло: лю­дей му­чи­ли і ка­ту­ва­ли, і во­на, як важ­кий гніт, да­ви­ла Ук­раїну. „Як би, - ка­же ста­ре оповідан­ня, - перс­том Бо­жим вий­ня­ти час­ти­ну землі на то­му місці, де сто­яла та кан­це­лярія, то кров людська прис­ну­лаб з неї, як во­до­мет (фон­тан)". Як ба­чи­мо, і Ук­раїну не ми­ну­ла Біро­нов­щи­на, що лю­ту­ва­ла у Російській дер­жаві. На Ук­раїні сто­яв пос­тоєм з військом мос­ковським у Ста­ро­дубі Біронів мен­ший брат - кри­вий, ду­же не­го­жий і ще лютійший од свой­ого стар­шо­го бра­та. Він жив, як ка­жуть, так пиш­но, як сул­тан який: набірав си­лою дівчат і жінок у свій га­рем, а тих жінок, у кот­рих бу­ли не­мов­ля­та, си­лу­вав го­ду­ва­ти своїм мо­ло­ком цу­це­нят з йо­го псюрні. Оповідан­ня про йо­го дов­го пе­ре­ка­зу­ва­ли у Ста­ро­дуб­щині.

Тим ча­сом ось яка оказія тра­пи­ла­ся на Ук­раїні. У 1731 році царський пол­ков­ник Виш­невський їздив по Ук­раїні, набіра­ючи співаків до прид­вор­но­го хо­ру. Заїхав він у се­ло Ле­меші Ко­зе­лецько­го повіту Київсько­го пол­ку (те­пер у Чер­нигівській гу­бернії), і по­чув у церкві, як пре­гар­но співав один па­ру­бок. Він узяв йо­го із со­бою і повіз у Пе­тер­бург. Го­лос у Олек­си Ро­зу­ма, - так зва­ли то­го тоді 22-літнього па­руб­ка, - справді був пре­гар­ний, і як по­чу­ла йо­го у церкві мо­ло­да царівна Ли­за­ве­та Пет­ров­на та по­ба­чи­ла ду­же гар­но­го на вро­ду па­руб­ка, справдішно­го кра­су­на, то, свідчать су­час­ни­ки, так і за­ча­ру­ва­ла­ся ним, і з то­го ча­су прос­тий ко­зак Ро­зум швид­ко пішов у го­ру. Як він вте­ряв го­лос, йо­го зроб­ле­но прид­вор­ним бан­ду­рис­тою, а потім уп­ра­ви­те­лем, спер­шу од­но­го, а далі й усіх маєтків царівни і її ка­мер-юнке­ром.

28-го лис­то­па­да (но­яб­ря) 1740 ро­ку по­мер­ла Імпе­ра­то­ри­ця Ан­на Іванівна. Пе­ред смертью во­на приз­на­чи­ла пра­ви­телькою свою пле­мен­ни­цю Ан­ну Лєопольдов­ну, Прин­це­су Мек­лен­бургську, а ма­ло­го си­на її, Іва­на VI, зро­би­ла своїм наслідни­ком. У грудні (де­кабрі) 1741 ро­ку прид­вор­на партія, у котрій був і Ро­зу­мовський, Як те­пер взи­ва­ли ко­лишнього ко­за­ка Ро­зу­ма, з царським ліка­рем Лес­то­ком і фран­цузьким пос­лом Ше­тарді на чолі, з до­по­мо­гою Пре­об­ра­женсько­го пол­ку, ареш­ту­ва­ли Ан­ну Лєопольдов­ну, її чо­ловіка й ма­ленько­го ца­ря Іва­на VI. Іва­на VI по­са­же­но у Шлісельбургську кріпость, і там за ца­рю­ван­ня Ка­те­ри­ни II йо­го вби­то. Після ареш­ту пра­ви­тельки Ан­ни Лєопольдов­ни і її семьї, Імпе­ра­то­ри­цею зро­би­ла­ся Ли­за­ве­та Пет­ров­на. Ро­зу­мовсько­го за­раз бу­ло зроб­ле­но ге­не­рал-по­руч­ни­ком. 25-го трав­ня (мая) 1742 ро­ку Ли­за­ве­та ко­ро­ну­ва­ла­ся, і в сей день Ро­зу­мовсько­го бу­ло зроб­ле­но обер-єгер­мей­сте­ром, да­но йо­му ор­ден Андрія Пер­воз­ван­но­го і ве­ликі маєтності у Мос­ковсько­му царстві і на Ук­раїні, а в-осенн то­го-ж ро­ку Імпе­ра­то­ри­ця од­ру­жи­ла­ся з Ро­зу­мовським у селі Пе­рові під Моск­вою. У 1744 році йо­го й бра­та йо­го Ки­ри­ла зроб­ле­но гра­фа­ми. Не вва­жа­ючи на та­ку близькість до Імпе­ра­то­риці, Ро­зу­мовський по­во­див­ся при дворі з ве­ли­кою по­ва­гою і ро­зу­мом; він у політи­ку не втру­чав­ся, а ста­рав­ся ісхо­ди­тись із та­ла­но­ви­ти­ми і вче­ни­ми людьми, бо ба­жав од них здо­бу­ти собі хоч яку-не­будь освіту, - він доб­ре по­чу­вав, що її йо­му бра­ку­ва­ло для то­го ви­со­ко­го ста­но­ви­ща, в яко­му він опи­нив­ся. Че­рез свою мяг­ку і ви­со­косп­ра­вед­ли­ву вда­чу, він хоч і сто­яв ду­же ви­со­ко, про­те не мав собі во­рогів: усі йо­го лю­би­ли й по­ва­жа­ли, і дя­ку­ючи йо­го впли­вові, при дворі на все ук­раїнське ди­ви­ли­ся не з по­гор­дою, як зви­чай­но бу­ло досі, а з цікавістью. У то­муж та­ки 1744 році за­хотіла Імпе­ра­то­ри­ця і са­ма по­бу­ва­ти на Ук­раїні, і дов­генько про­жи­ла у гос­поді ста­рої Ро­зу­ми­хи у го­роді Ко­зельці, у Чер­нигівщині. Там во­на по­чу­ва­ла се­бе ду­же доб­ре і поз­най­оми­лась з усією ріднею Ро­зу­ма. З Ко­зельця Імпе­ра­то­ри­ця поїха­ла в Київ. Скрізь по Ук­раїні її щи­ро віта­ли. Київом во­на за­ча­ру­ва­ла­ся і про­мо­ви­ла го­лос­но: „Воз­лю­би ме­не, Бо­же, в царстві не­бес­но­му Твой­ому, як я люб­лю на­род сей бла­гон­рав­ний і нез­ло­би­вий".

Старшина ук­раїнська, по­ко­рис­ту­вав­шись тим, що Ца­ри­ця бу­ла у Київі, по­да­ла їй про­хан­ня про те, щоб об­ра­но бу­ло Гетьма­на. Про­хан­ня се бу­ло лас­ка­во прий­ня­те, і тодіж приз­на­че­но бу­ло, щоб по­са­ду сю зай­няв мен­ший брат Олексія Ро­зу­мовсько­го - Ки­ри­ло.

 

Гетьман Кирило Григорович Розумовський 1750-1764

 

Кирило Ро­зу­мовський на­ро­див­ся у 1728 році, а у 1743 році був пос­ла­ний бра­том своїм за гра­ни­цю у Гер­манію і Францію з ака­де­ми­ком гра­фом Теп­ло­вим, щоб скінчи­ти освіту. Він вчив­ся у Кенігсберзі, Бер­лині, Геттінгені, пе­ре­бу­вав де-який час у Італії. У 1745 році по­вер­нув­ся він до Пе­тер­бур­гу. На дру­гий же год, ко­ли йо­му бу­ло лед­ве 18 літ, він був нас­та­нов­ле­ний презіден­том Імпе­ра­торської Ака­демії На­ук. Ско­ро після то­го са­ма Імпе­ра­то­ри­ця вис­ва­та­ла йо­му свою сест­ру у-дру­гих, фрей­ліну На­риш­ки­ну.

1747-го ро­ку 5-го трав­ня (мая) вий­шов указ Ца­риці про те, що доз­во­ляється об­ра­ти но­во­го Гетьма­на, Імпе­ра­то­ри­ця Ли­за­ве­та приз­на­чи­ла сю по­са­ду Ки­ри­лові, але він ба­рив­ся і не їхав на Ук­раїну.

22-го лю­то­го (фев­ра­ля) 1750 ро­ку прис­ла­но бу­ло у Глухів од ца­риці гра­фа Генд­ри­ко­ва. Зібрав він ра­ду для то­го, щоб об­ра­ти Гетьма­на, і бу­ла во­на ду­же пиш­на: на май­дані, ко­ло церк­ви св. Ми­ко­ли, був зроб­ле­ний ви­со­кий поміст, ук­ри­тий чер­во­ним кар­ма­зи­ном; навк­ру­ги сто­яло військо ко­зацьке і прості лю­де; на по­мості та об­го­ро­же­но­му нав­ко­ло місці зібра­ло­ся ук­раїнське ду­хо­венст­во, з Київським мит­ро­по­ли­том Ти­мохвієм Щер­бацьким на чолі, і стар­ши­на. У 10-тій го­дині вда­ри­ли з гар­мат, і по­ча­ла­ся це­ре­монія. Із ве­ли­ким тор­жест­вом стар­ши­на і бун­чу­кові то­ва­риші при­нес­ли клей­но­ди; за ни­ми приїхав у ка­реті шес­те­ри­ком граф Генд­ри­ков, після то­го про­чи­та­но царську гра­мо­ту на об­ран­ня Гетьма­на. Тоді мит­ро­по­лит, у про­мові своїй, вітав гра­фа і дя­ку­вав Ца­риці од усіх Ук­раїнців за те, що доз­во­ле­но об­ра­ти Гетьма­на. Прос­лу­хав­ши про­мо­ву, граф Генд­ри­ков звер­нув­ся до гро­ма­ди і за­пи­тав: „Ко­го ба­жаєте ма­ти собі за Гетьма­на?" Заз­да­легідь підмов­лені ко­за­ки за­гу­ка­ли враз: „Ки­ри­ла Ро­зу­мовсько­го! Не­хай Ро­зу­мовський гетьма­нує!" Царський упо­ва­же­ний поз­до­ро­вив стар­ши­ну з но­вим Гетьма­ном, а після то­го па­ли­ли з 101 гар­ма­ти на ша­ну но­во­го Гетьма­на. На­род гу­кав радісно, а ко­за­ки па­ли­ли з руш­ниць. Щоб сповісти­ти про се об­ран­ня, ви­ря­же­но до Пе­тер­бур­гу послів: Ге­не­рально­го бун­чуж­но­го - Демьяна Обо­лонсько­го, Ніжинсько­го пол­ков­ни­ка - Се­ме­на Ко­чу­бея і бун­чу­ко­во­го то­ва­ри­ша - Іллю Жур­ма­на. 24-го квітня (апріля) Ца­ри­ця при­люд­но віта­ла сих послів і ствер­ди­ла но­во­го Гетьма­на. Йо­му да­но маєтності - так зва­ний Га­дяцький Ключ, себ-то ве­ликі маєтності нав­ко­ло Га­дя­чу, що ще од часів Бог­да­на бу­ли ран­го­ви­ми зем­ля­ми і на­ле­жа­ли гетьманській по­саді. Крім то­го, Ро­зу­мовсько­му дані бу­ли землі і в ин­ших місцях. Ба­ту­рин знов приз­на­че­но бу­ло за гетьманську сто­ли­цю; на Ук­раїні ска­со­ва­но усякі комісії і страш­ну „Міністерську кан­це­лярію", а усім мос­ковським уря­дов­цям зве­ле­но виїха­ти з Ук­раїни. Окрім то­го, Гетьма­нові од­да­но бу­ло під вла­ду За­по­рожську Січ, кот­ра ще досі ні од ко­го не за­ле­жа­ла. На дру­гий год, літом 1751 ро­ку, но­вий Гетьман Ки­ри­ло Гри­го­ро­вич Ро­зу­мовський з ве­ли­кою пи­хою в'їздив у Глухів.

Бучно по­ча­ло­ся гетьма­ну­ван­ня, буч­но во­но й про­ва­ди­лось увесь час. Но­вий Гетьман по­бу­ду­вав собі па­ла­ци у Ба­ту­рині і Глу­хові, завів двір, на зра­зок царсько­го, і жив як царь: балі, бен­ке­ти та те­ат­ральні вис­та­ви, а далі пос­то­янні по­до­рожі у Пе­тер­бург, бо жінка йо­го ну­ди­ла­ся на чу­жині, та й сам він звик і ли­нув до пиш­но­го прид­вор­но­го жит­тя. Че­рез се все не ба­га­то ос­та­ва­ло­ся в нього ча­су на по­ряд­ку­ван­ня спра­ва­ми в Ук­раїні. Сво­го нас­тав­ни­ка Теп­ло­ва він зро­бив пра­ви­те­лем гетьманської кан­це­лярії і на йо­го іздав усі спра­ви, а на Ук­раїні усим ке­ру­ва­ла і вер­хо­во­ди­ла стар­ши­на, по­ки Гетьман про­жи­вав у Пе­тер­бурзі.

Гетьман по­ро­бив ве­ликі пе­реміни у Ге­не­рально­му суді, у кот­ро­му, окрім двох Ге­не­ральних суддів, бу­ло за­ве­де­но не­одмінно по од­но­му ви­бор­но­му од кож­но­го пол­ку. Се був най­ви­щий суд на Ук­раїні. По пол­ках бу­ло зас­но­ва­но, окрім пол­ко­вих судів, ще 20 судів повіто­вих, і в кож­но­му з них бу­ли су­ди. Земський, Гродський і Підко­морський; по сот­нях зос­тав­лені бу­ли со­тенні су­ди, але до них на­ле­жа­ли тільки дрібні спра­ви, а з по­важніщи­ми тре­ба бу­ло звер­та­ти­ся до Повіто­во­го су­ду. Судді, підсуд­ки і земські пи­сарі (сек­ре­тарі) вибіра­ли­ся вільни­ми го­ло­са­ми з шлях­ти то­го повіту, до кот­ро­го на­ле­жав суд.

При кінці лис­то­па­да (но­яб­ря) 1761 ро­ку Гетьма­на пок­ли­ка­но до Пе­тер­бур­гу. Він пе­ре­дав усі спра­ви Ге­не­рально­му обоз­но­му Ко­чу­бей­ові, Ге­не­рально­му підскарбієві Гу­до­ви­чеві, Ге­не­рально­му пи­са­реві Без­бо­родькові та Ге­не­рально­му оса­ву­лові Жу­равці, а сам з усім до­мом своїм ру­шив в до­ро­гу, а 25-го груд­ня (де­каб­ря) то­гож ро­ку вмер­ла ца­ри­ця Ли­за­ве­та, і на ко­рот­кий час Імпе­ра­то­ром став її небіж Пет­ро ІІІ. Він був щи­рий Гольшти­нець, при­хильник Прусько­го ко­ро­ля Фрид­ри­ха II, і стра­шен­но лю­бив військові спра­ви та мушт­ри. Ско­ро він став ца­рем, то й на Ук­раїну пос­лав зак­лик, щоб йшли в йо­го Гольштинське військо. Мо­лодь ук­раїнська з радістью відгук­ну­ла­ся на се і ве­ли­ки­ми юр­ба­ми по­су­ну­ла до Пе­тер­бур­гу. На знак то­го, що во­ни на­ле­жа­ли до Гольштинсько­го війська, кож­ний з них мав на шиї чер­во­ну га­ру­со­ву хус­тин­ку. Не дов­го до­ве­ло­ся їм бу­ти у то­му війську, і ско­ро во­ни, обідрані й голі, по­невіря­ючись по-під чу­жи­ми ха­та­ми, по­вер­ну­ли­ся до-до­му. А ста­ло­ся се че­рез те, що но­вий імпе­ра­тор Пет­ро III че­рез пів ро­ку був ски­ну­тий своєю жінкою Ка­те­ри­ною ІІ-гою. До­по­мог­ли їй Гетьман Ро­зу­мовський, Панін, князь Ба­ря­тинський, Рєпнін та инші мо­лоді офіце­ри Ізмай­ловсько­го пол­ку; бра­ти Ор­ло­ви, Пас­сек, Бредіхін, Хит­ро­во, Потьомкин та инші. Як Пет­ро вже зрікся прес­то­лу, йо­го зас­ла­но під ка­ра­улом у Роп­шу, і там, на­чеб то зне­нацька, вбив йо­го Ор­лов. Імпе­ра­то­ри­цею зро­би­ла­ся крев­на Німке­ня, жінка твер­дої волі і ро­зу­му, Ка­те­ри­на II, і 28-го лип­ня (юля) 1762 р. сту­пи­ла во­на на прес­тол.

Тим ча­сом який­сь ге­не­рал Мельгу­нов, що на­чеб то для гу­лян­ки їздив по Задніпрянських сте­пах, на­пи­сав до Пе­тер­бур­гу, що він знай­шов у сій сто­роні ба­га­то на­ро­ду, кот­рий по­чи­тає се­бе ні од ко­го не­за­леж­ним: „на­че які Аме­ри­канці, - пи­ше він - але до військо­вої служ­би во­ни ду­же здатні". На се до йо­го прис­ла­но на­каз з Пе­тер­бур­гу, щоб він за­пи­су­вав та­ких лю­дей у пікінєри. Ге­не­рал той по­чав їзди­ти по се­лах, скли­ка­ти лю­дей і, трак­ту­ючи їх горілкою, зак­ли­кав за­пи­су­ва­тись у пікінєри; обіцяв усякі вольності і не­за­лежність од яко­го-будь на­чальства, - ні пе­ред ким, мов­ляв, шап­ку­ва­ти не бу­де­те!

Записувались у пікінєри са­ме нікчемст­во з ко­заків та ха­зяїнів, та хар­ци­зи й опіяки. З та­ких лю­дей ском­па­но­ва­но 4 пол­ки: Єли­са­ветг­радський, Дніпровський, Пол­тавський і До­нецький. Не пи­та­ючись, при­пи­са­ли до сих полків ті се­ла, з кот­рих хто з пікінєрів був ро­дом. Со­тенні правління по тих містах, що одійшли та­ким по­би­том до Пікінєрських полків, ска­со­ва­но, ко­рог­ви їх та ар­хи­ви за­пер­то по церк­вах, а то й прос­то зни­ще­но і поніве­че­но. За стар­ши­ну по­наз­на­чу­ва­но письмен­них дяків, шин­карів та ота­ких ин­ших, і наз­ва­но їх рот­мист­ра­ми. Сім год пікінєри ті не пла­ти­ли ніяких по­датків і нічо­го не ро­би­ли; їм тільки на­тур­ка­ли го­ло­ви, що во­ни й вищі, й кращі за усіх Ук­раїнців і ко­заків, і на знак то­го - на шап­ки по­чеп­ле­но бу­ло їм білі стрічки з по­во­ро­зок; шап­ки ті во­ни ні пе­ред ким не здійма­ли, навіть і у церк­ву во­ни увіхо­ди­ли у шап­ках і здійма­ли їх тільки підхо­дя­чи до вівта­ря. Гетьман скар­жив­ся у Пе­тер­бург на те, що під пікінєрів одібра­но ба­га­то сіл та землі у полків ук­раїнських та й у ок­ром­них лю­дей, і що сим яв­но по­ру­ше­но ста­ро­давні пра­ва і вольності, стверд­жені раніщи­ми Мо­нар­ха­ми. Але се нічо­го не по­со­би­ло, а по­мог­ло­ся тільки аж те, що як за­хо­ди­ли­ся ши­ти мундіри на тих пікінєрів та го­то­ви­ти їх у по­ход, то во­ни по­ча­ли тіка­ти на За­по­рож­жя і по ху­то­рах.

Як ми ба­чи­ли вже, Гетьман теж чи­ма­ло то­му до­по­ма­гав, щоб Ка­те­ри­на зро­би­ла­ся Імпе­ра­то­ри­цею. Чут­ка про се дійшла і на Ук­раїну і де-хто з стар­ши­ни, чи по на­мові са­мо­го Гетьма­на, чи самі од се­бе, ух­ва­ли­ли про­ха­ти Ца­ри­цю, щоб уряд гетьманський зроб­ле­но бу­ло наслідко­вим - щоб пе­ре­хо­див од батька до си­на. Про се мірку­ва­ло­ся на Ге­не­ральній раді, кот­ру скли­кав Гетьман для ви­бо­ру послів, що ма­ли їха­ти до сто­лиці віта­ти Ца­ри­цю. Але про­ти то­го обу­ри­ло­ся чи­ма­ло стар­шин, бо во­ни вва­жа­ли, що та­ким спо­со­бом по­ру­ше­но бу­де пра­ва і вольності ко­зацькі.

На збо­рах спи­ни­ла­ся ве­ли­ка свар­ка. Про се Київський обер-ко­мен­дант Чічо­рин сповістив у Пе­тер­бург. За­раз же вик­ли­ка­но ту­ди Ро­зу­мовсько­го, і у січні (январі) 1764 р. він приїхав до сто­лиці. Ца­ри­ця, кот­ра вже заз­да­легідь пок­ла­ла собі зни­щи­ти ок­ремність усіх країн, що за­ле­жа­ли од Росії, а між ни­ми й Ук­раїни, ра­да бу­ла тій на­годі і звеліла Гетьма­нові по­да­ти­ся в одс­тав­ку. Дов­го зма­гав­ся Ро­зу­мовський, але нічо­го вже не мож­на бу­ло подіяти, - 10-го груд­ня (де­каб­ря) то­го ж ро­ку вий­шов указ про те, що Гетьманський уряд ска­со­ва­но.

Розумовський був ос­танній Гетьман Ук­раїни. Йо­му да­де­но ба­га­то зе­мель на Ук­раїні і чин Ге­не­рал-фельдмар­ша­ла. Ос­танні го­ди сво­го жит­тя він жив за гра­ни­цею, у Пе­тер­бурзі і ко­ло Моск­ви у свой­ому селі Пет­ровсько-Ро­зу­мовсько­му. Тільки аж у 1794 році осе­лив­ся він у Ба­ту­рині, де й по­мер у 1803 році.

У по­тай­но­му на­казі про­ку­ро­рові Вя­земсько­му ца­ри­ця Ка­те­ри­на ка­же так: „Ма­лая Россія", Ліфляндія і Фінляндія - се країни, котрі пра­ву­ються конфірмо­ва­ни­ми (пот­верд­же­ни­ми) їм привіле­ями, і по­ру­ши­ти їх од­ра­зу - не­га­разд, але й вва­жа­ти їх за чу­жо­земні і по­во­ди­тись з ни­ми, як з чу­же­зем­ни­ми, не го­диться, а тре­ба їх порівня­ти з Російськи­ми зем­ля­ми. У Ма­ло­росії, як Гетьма­на не бу­де, тре­ба пильну­ва­ти, щоб і ду­ма­ти про нього за­бу­ли".

Отак по­ча­ло­ся, так і про­ва­ди­ло­ся далі ца­рю­ван­ня Ка­те­ри­ни. На Ук­раїні, замість гетьмансько­го уря­ду, бу­ла за­ве­де­на „Ма­ло­россійская кол­легія"; презіден­том (го­ло­вою) її, з ти­ту­лом „Ма­ло­россійска­го ге­не­рал-гу­бер­на­то­ра", приз­на­че­ний був граф Ру­мян­цев.

 

Знову Малоросійська колегія

 

Указом ца­риці Ка­те­ри­ни у 1764 році ска­со­ва­но бу­ло Гетьманст­во на Ук­раїні, а замість йо­го за­ве­де­но зно­ву „Ма­ло­російську ко­легію", в котрій бу­ло чо­ти­ри Ук­раїнських і чо­ти­ри Мос­ковських чле­ни, з гра­фом Пет­ром Ру­мян­це­вим на чолі. За­раз же Ко­легії тій зве­ле­но бу­ло:

1. Зро­би­ти пе­ре­пис і ревізію, бо досі уряд не збірав ніяких по­датків з Ук­раїни. 2. Не доз­во­ля­ти вільно пе­ре­хо­ди­ти лю­дям з місця на місце, з зе­мель од­но­го діди­ча на зем­лю дру­го­го. 3. Звер­ну­ти ува­гу на те, що Ук­раїнська стар­ши­на і ду­хо­венст­во не­на­ви­дять усе Мос­ковське і 4. Пильно сте­рег­ти, щоб ся не­навість не ши­ри­лась поміж на­ро­дом на Ук­раїні, а для то­го на­ка­за­но бу­ло вда­ва­ти, ніби уряд обо­ро­няє прос­тий люд Ук­раїнський од йо­гож та­ки панст­ва і стар­ши­ни.

Але за­хо­ди сі ма­ло по­мог­ли: на­род так са­мо во­ро­же, як і по­пе­ре­ду, ди­вив­ся на нові по­ряд­ки, котрі за­во­див Імпе­ра­торський уряд.

У 1767 році Ка­те­ри­на на­ду­ма­ла скли­ка­ти до Пе­тер­бур­гу у Комісію „для со­чи­ненія но­ва­го по­ло­женія" зас­туп­ників од усіх на­род­нос­тей Російської дер­жа­ви. В ту Комісію ма­ли бу­ти об­рані де­пу­та­ти і на Ук­раїні.

Багато кло­по­ту зав­да­ли ті де­пу­та­ти гра­фові Ру­мян­це­ву. Од­ра­зу ви­яви­ло­ся, що усі верст­ви на­родні на Ук­раїні: стар­ши­на, ко­зацт­во ду­хо­венст­во, міща­не й се­ля­не, по го­ро­дах, се­лах і ху­то­рах, од­нос­тай­не сто­яли за ав­то­номію Ук­раїни - за те, щоб їм по­вер­ну­то бу­ло давні пра­ва і привілеї, котрі ма­ла Ук­раїна за Хмельницько­го і з ни­ми во­на доб­рохіть поєдна­ла­ся з Моск­вою, як рівня з рівньою - ті пра­ва, що з то­го ча­су так поніве­чив Мос­ковський уряд. До чо­го тільки не брав­ся Ру­мян­цев, щоб ви­бо­ри бу­ли такі, як йо­му хотіло­ся! Бу­ло та­ке, що де­ко­го ка­рав він на смерть, та все те не по­ду­жа­ло спи­ни­ти ук­раїнське „ко­варст­во і сва­во­лю", „хвальшиві і рес­публіканські мислі", як жалівся він уря­дові. Та Комісія зібра­ла­ся в Пе­тер­бурзі. На засідан­нях її своїми пал­ки­ми про­мо­ва­ми за пра­ва і вольності Ук­раїни виз­на­чав­ся Лу­бенський шлях­тич Гри­горій По­ле­ти­ка. Про­те зма­ган­ня послів і усі їх сльозні про­хан­ня до Ца­риці нічо­го не по­мог­ли і зос­та­ви­ли тільки яск­ра­вий слід у нашій історії та ви­яви­ли ті ба­жан­ня на­шої люд­нос­ти, кот­рих не по­ду­жа­ли ви­ко­ре­ни­ти ніяки­ми утис­ка­ми навіть і до на­ших часів. Уряд не звер­нув на них ніякої ува­ги і по­ло­жив собі: „слъдо­вать сво­имъ неп­рек­лон­нымъ ръшеніямъ" та вжи­ва­ти давнього сво­го, вип­ро­бо­ва­но­го вже, спо­со­бу. Сей спосіб - пос­та­ви­ти од­ну верст­ву люд­нос­ти про­ти дру­гої. Ба­чу­чи, що виз­вольні дум­ки про­ки­да­ються все дуж­че і свідоміше по-між стар­ши­ною і більш освіче­ною верст­вою Ук­раїнців, уряд скоріше взяв­ся до ре­форм, котріб зовсім зни­щи­ли уся­ку ок­ремішність Ук­раїни. А для то­го, щоб лег­че се зро­би­ти, по­ло­жив собі при­ва­би­ти стар­ши­ну на свій бік.

Реформи в Ук­раїні по­ча­ли­ся з то­го, що у 1775 році бу­ло зруй­но­ва­но За­по­рожську Січ, бо се був без­пеш­ний і нес­покійний осе­ре­док dольності. Про сю подію бу­де мо­ва далі.

У 1781 і 1782 ро­ках на Гетьман­щині за­ве­де­но бу­ло гу­берські ус­та­но­ви, од­на­кові з Російськи­ми. „Ма­ло­російську ко­легію" і ко­зацьке пра­ву­ван­ня бу­ло ска­со­ва­но, і Ук­раїну поділе­но на намістницт­ва: Київське, Чер­нигівське і Нов­го­род-Сіверське; з Сло­бодських полків ще у 1764 році бу­ло зроб­ле­но ок­ре­му Сло­бодську гу­бернію, а з кріпостів і осель, котрі бу­ли на землі За­по­рожських вольнос­тей, зроб­ле­но бу­ло Но­во­російську гу­бернію. До сієї гу­бернії до­да­но бу­ло й час­ти­ну влас­них зе­мель За­по­рожських.

У 1783 році з ко­зацьких полків зроб­ле­но бу­ло ре­гу­ляр­не (пос­то­ян­не) військо, так са­мо як і у Мос­ков­щині, і в сьомуж та­ки році на Ук­раїні за­ве­де­но кріпацт­во. Лю­дей, що сиділи по зем­лях зе­мельних влас­ників, бу­ло зроб­ле­но їх кріпа­ка­ми; во­ни за­ле­жа­ли у всьому од влас­ників, не ма­ли пра­ва пе­ре­хо­ди­ти на ин­ше місце та по­ки­ну­ти ту зем­лю, на якій сиділи; по­винні бу­ли неп­ремінно ро­би­ти на влас­ни­ка-па­на кілька день на тиж­день дур­но. Так по­ча­ла­ся на Вкраїні справж­ня пан­щи­на.

Московський уряд завів кріпацт­во на Ук­раїні для то­го, щоб ще дуж­че за­без­пе­чи­ти се­бе од уся­ко­го роз­ру­ху і щоб Ук­раїна най­менш одрізня­ла­ся своїм внутрішнім ла­дом од Росії. Хоч вже й раніше наші се­ля­не чи­ма­ло за­ле­жа­ли од за­можніх дідичів, але лю­де вва­жа­ли се­бе вільни­ми і по-всяк-час ма­ли спро­можність по­ки­ну­ти не­лю­бо­го па­на та шу­ка­ти собі кра­щої долі у дру­го­го; те­пер сього вже не мож­на бу­ло більш ро­би­ти. По­пе­ре­ду й дідичі уважніще ста­ви­ли­ся до за­леж­них од них се­лян, або пос­по­ли­тих, як їх тоді зва­ли, бо бо­яли­ся, щоб во­ни не по­ки­ну­ли йо­го та не пішли до дру­го­го діди­ча. А те­пер, як лю­де ста­ли їх жи­вим ре­ма­нен­том, бу­ли не­мов­би яка мерт­ва річ, то й во­ни до се­лян ста­ли инші. По­пе­ре­ду дідичі одрізня­ли­ся від пос­по­ли­тих (прос­тих се­лян) тільки своєю за­можністью і їх не цу­ра­лись, а те­пер пан став чимсь ин­шим, чимсь ви­щим над ни­ми, і усіма си­ла­ми сил­ку­вав­ся одріжни­тись від них, не бу­ти на них схо­жим а-ні зви­ча­ями, а-ні мо­вою, поспішав­ся зрівня­тись із російським дво­рянст­вом та зрікти­ся усього рідно­го, „му­жи­чо­го". Але, як по­ба­чи­мо далі, хоч як ніве­чи­ли на­ше панст­во, про­те во­но не в-край поп­су­ва­ло­ся і з-поміж йо­го вий­шли ті борці, котрі зро­зуміли прав­ду і ви­ве­ли свою Ук­раїну на но­вий шлях відрод­жен­ня.

У 1785 році ко­зацькій стар­шині і шляхті да­на бу­ла гра­мо­та на дво­рянст­во, за­ве­де­но дво­рянські ус­та­но­ви, і ко­зацькі ран­ги пе­рей­ме­но­ва­но у чи­ни. Сим уряд мис­лив зас­по­коїти стар­ши­ну і при­хи­ли­ти її на свій бік. Але та­ке ка­су­ван­ня давніх зви­чаїв ук­раїнських не ми­ну­ло зовсім та­ки спокійно, і ми ба­чи­мо, що інтелігенція ук­раїнська обу­ри­лась і ниш­ком по­ча­ла шу­ка­ти, як і в давніші ча­си, по­мо­чи про­ти Росії по чу­жих дер­жа­вах. У 1791 році до Бер­ли­ну приїхав один з ви­дат­них Ук­раїнців, Кап­нист, і кло­по­тав­ся, щоб Прусія по­да­ла по­мочі Ук­раїні і взя­ла її під свою ру­ку, як що Ук­раїнці повс­та­нуть за-для виз­во­лен­ня з-під тяж­ко­го яр­ма Мос­ковсько­го. Але Прусія ухи­ли­ла­ся від то­го. А тим ча­сом Російський уряд пильно йшов до сво­го, і стар­ши­на на­ша - те­пер вже російські дво­ря­не - справді по-тро­хи по­ча­ла зви­ка­ти до сво­го но­во­го ста­но­ви­ща та ще й ква­пи­тись на чи­ни та по­са­ди, а найбільш на доб­ре жа­лу­ван­ня. Вже в кінці ца­рю­ван­ня Ка­те­ри­ни ми ба­чи­мо чи­ма­ло на­ших зем­ляків, котрі, за­був­ши свій рідний край, слу­жи­ли у Пе­тер­бурзі по вся­ких комісіях та міністерст­вах, а де­котрі, як Без­бо­родько, За­ва­довський, Тро­щинські, Та­ма­ри, Ко­чу­беї та инші, дійшли ви­со­ких по­сад і ма­ли чи­ма­лий вплив при царсько­му дворі.

За ті ча­си Ка­те­ри­на пос­то­ян­но з ким-не­будь во­юва­ла - на те, щоб ще більшою зро­би­ти дер­жа­ву. У 1783 році звой­ова­но Крим, а ха­на Кримсько­го Шагін-Гірея при­си­лу­ва­но бу­ло зрікти­ся сво­го царст­ва. Ще після ос­таннього нас­ко­ку Та­тар на Ук­раїну, у 1769 р., російське військо, під про­во­дом кня­зя Дол­го­ру­ко­ва, всту­пи­ло в Крим і по­зай­ма­ло усі значні міста то­го Ханст­ва. Ду­же до­по­мог­ли в то­му по­ході За­по­рожці, що ве­ли пе­ред і про все розвіду­ва­ли, що діється в во­ро­жо­му війську. На чолі їх був Шку­ря­тинський курінний ота­ман Па­нас Кол­пак. Після то­го по­хо­ду Кримський хан Селім-Гірей утік до Конс­тан­ти­но­по­ля, і на йо­го місце, з до­по­мо­гою Російсько­го уря­ду, нас­та­нов­ле­но бу­ло ха­ном, не­за­леж­ним від Ту­рецько­го сул­та­на, Ша­гин-Гірея, про яко­го вже зга­ду­ва­ло­ся.

У 1770 році, ко­ли За­по­рожці сто­яли під Оча­ко­вом, поз­най­омив­ся з ни­ми мо­гутній князь Потьомкин, і за­ма­ну­ло­ся йо­му, - так, прим­хи ра­ди, - прис­та­ти у брат­чи­ки до то­ва­рист­ва війська За­по­рожсько­го. Про се він удав­ся із про­хан­ням до Ко­шо­во­го Пет­ра Кал­ни­шевсько­го. Зви­чай­но, він був прий­ня­тий і за­пи­са­но йо­го у то­ва­рист­во Кущівсько­го куріня, з прізви­щем Грицька Не­чо­са. Сей князь Потьомкин, люб­чик Ца­риці, чи­ма­ло рук при­ло­жив до то­го, щоб зруй­ну­ва­ти Січ За­по­рожську.

Після то­го, як звой­ова­но бу­ло Крим, Потьомки­на най­ме­но­ва­но бу­ло Но­во­російським Ге­не­рал-Гу­бер­на­то­ром. Щоб за­се­ли­ти той край, він по­чав бу­ду­ва­ти нові го­ро­ди по сте­пах За­по­рожських і в Кри­му, котрі після зруй­но­ван­ня Січі бу­ли по­вер­нуті у каз­ну. Так, за йо­го збу­до­ва­но: Хер­сон, Ка­те­ри­нос­лав, Ми­ко­лаїв і Се­вас­то­поль.

У 1783 р. звой­ова­но бу­ло Очаків і Хаджібей (те­перішня Оде­са). Чи­ма­ло до­по­мог­ли в сій справі За­по­рожці, - ті, що після зруй­но­ван­ня Січі не по­да­ли­ся у Ту­реч­чи­ну і з них скла­де­но бу­ло так зва­не „військо вірних ко­заків", з пер­ши­ми своїми ко­шо­ви­ми Си­до­ром Білим та Харьком Чепігою.

Коли вже російські по­ряд­ки бу­ли за­ве­дені по усіх кра­ях, Потьомкин звер­нув­ся до Ца­риці з про­хан­ням, щоб во­на приїха­ла та по­ди­ви­лась на свої нові землі. Ду­же буч­но і з ве­ли­кою ва­та­гою прибічників виб­ра­ла­ся Ка­те­ри­на у 1787 р. в до­ро­гу до Київа. Там її до­жи­да­ли ве­ликі роз­зо­ло­чені бай­да­ки, на кот­рих по­бу­до­вані бу­ли цілі па­ла­ци. Сівши на ті бай­да­ки, поп­лив­ла ца­ри­ця Дніпром до Хер­со­ну. У Ка­неві її стрів Польський ко­роль Станіслав-Август По­ня­товський, кло­по­чу­чись за своє влас­не ста­но­ви­ще і за ста­но­ви­ще сво­го по­шар­па­но­го ко­ролівства. Далі, біля Ко­да­ка її стрів Австрійський цісар Йо­сип ІІ, спільник ца­риці Ка­те­ри­ни. З ним во­на у Но­во­му Ко­да­ку зро­би­ла зак­ла­ди­ни ве­ли­ко­го міста, кот­ре най­ме­ну­ва­ла Ка­те­ри­нос­ла­вом. Звідсіль во­на ру­ши­ла до Хер­со­ну, де бу­ло вже по­бу­до­ва­но кілька ко­раблів. Се бу­ло пер­ше місце, де зас­но­ва­но Чор­но­морський флот, що після пе­ре­ве­де­но до Ми­ко­лаєва.

Подорож Ца­риці у Крим бу­ла нез­ви­чай­на: на бе­ре­ги Дніпра зда­ле­ка зга­ня­ли на­род, і він у праз­ни­ко­во­му уб­ранні, ко­ли плив­ли ко­ло бе­ре­га царські бай­да­ки, мусів віта­ти Ца­ри­цю, вкло­ня­ючись і го­лос­но ви­гу­ку­ючи з усієї си­ли: „ура!". Се бу­ла для Ук­раїнців нез­ви­чай­на но­ви­на. Тим ча­сом військо стріча­ло Ца­ри­цю по всіх го­ро­дах. Потьомкин пе­ре­одяг­нув кілька ко­лишніх За­по­рожських ко­заків лоц­ма­на­ми на царські бай­да­ки, щоб про­вес­ти їх Дніпром та че­рез по­ро­ги, а кілька сот, під про­во­дом од­но­го з тих стар­шин За­по­рожських, що не пішли за Ду­най, Си­до­ра Біло­го, про­во­ди­ли царський поїзд бе­ре­гом, виг­ра­ва­ючи кіньми і ди­ву­ючи Ца­ри­цю та її прибічників своєю од­ва­гою, сміливістью та пре­гар­ною, хвацькою їздою на ко­нях. Ко­рис­ту­ючись тим, що Ца­ри­цю ко­за­ки ду­же вра­зи­ли, Сидір Білий із дру­ги­ми стар­ши­на­ми по­да­ли їй у Кре­мен­чузі про­хан­ня про те, щоб бу­ло вер­ну­то За­по­рож­цям їх ко­лишні вольності і щоб зно­ву мож­на бу­ло зібра­ти слав­не військо За­по­рожське. Ца­ри­ця лас­ка­во згля­ну­ла­ся на те про­хан­ня, і справді че­рез який час, ко­ли по­ча­ла­ся війна з Турцією, зас­но­ва­но бу­ло ко­зацьке військо, що про­зи­ва­ло­ся „військо вірних ко­заків". Проїздя­чи су­хо­до­лом по зем­лях ко­лишніх Вольнос­тей За­по­рожських, у суп­ро­воді ко­заків, Ца­ри­ця, ми­на­ючи зімов­ник Біло­го, що сто­яв у Вер­бовій балці на річці Вісуні (те­пер у Хер­сонсько­му повіті, су­меж­но із Кри­вим ро­гом), по­да­ру­ва­ла бу­ла се місце і зем­лю навк­ру­ги Біло­го на знак своєї лас­ки до нього; але він не за­хотів прий­ня­ти той по­да­ру­нок: ніяко­во, ма­буть, бу­ло За­по­рож­цеві забіра­ти у власність то­ва­риську зем­лю. Тоді, замість то­го, да­де­но йо­му та­ба­тир­ку, оз­доб­ле­ну до­ро­гим камінням. Ко­ли Ца­ри­ця вер­та­ла­ся до Пе­тер­бур­гу, то За­по­рожці, із Білим на чолі, знов про­во­ди­ли її аж за річку Псьол. Уся ся по­до­рож бу­ла на те, щоб по­ка­за­ти лю­дям, яке, мов­ляв, щас­тя для Ук­раїнців од то­го, що па­нує над ни­ми Російський уряд, а Ца­риці по­ка­за­ти - як „бла­го­денст­ву­ють" Ук­раїнські лю­де. Але ко­му тре­ба бу­ло той доб­ре ро­зумів і ба­чив, що во­но й до чо­го.

Наслідком по­до­рожі бу­ло те, що Ца­ри­ця за­хотіла осе­ли­ти прос­торі сте­пи За­по­рожські, котрі за­гар­ба­но бу­ло після зруй­но­ван­ня Січи та зво­юван­ня Очаківських та Буд­жацьких зе­мель. Для то­го во­на зак­ли­ка­ла кілька де­сятків ти­сяч ко­ло­нистів з Німеч­чи­ни. Во­ни й засіяли ті сте­пи своїми ко­лоніями. А щоб Німці охітніще осе­ля­ли ті землі, то уряд на­да­вав їм ба­га­то вільгот. І от землі, за які про­ли­то чи­ма­ло ко­зацькоі кро­ви, ста­ли власністью чу­жинців, а ті, що їх бо­ро­ни­ли і по­ли­ва­ли своєю кровью, мусіли по­невіря­тись по чу­жин­них сте­пах, по чу­жих кра­ях за Ду­наєм та на Ку­бані.

 

***

 

Про ста­но­ви­ще Лівобічної Ук­раїни (Гетьман­щи­ни) ми вже до­волі знаємо, - во­но бу­ло, як ми ба­чи­ли, не ду­же ве­се­ле, і утис­ки уря­ду Російсько­го над­то да­ва­ли­ся в зна­ки. Ще гірше бу­ло у Пра­вобічній Ук­раїні, кот­ру Пет­ро І по Прутській умові мусів був відда­ти під вла­ду Польської дер­жа­ви. По­ки, за часів Палія, По­ля­ки бо­ялись ко­заків - чи­ма­ло їх навіть у Польщу повтіка­ло - до­ти на Вкраїні Пра­вобічній жи­ти бу­ло вільно. А те­пер во­ни знов на­су­ну­ли ту­ди і знов по­ча­ли за­во­ди­ти свої старі роз­по­ряд­ки, вста­нов­ля­ти свої за­ко­ни. Щоб за­се­ли­ти сей край і землі, ку­ди во­ни знов по­вер­ну­ли­ся, па­ни польські та шлях­та по­ча­ли зак­ли­ка­ти лю­дей на свої землі і да­ру­ва­ли їм на трид­цять літ вільне жит­тя. Увесь сей час лю­де по­винні бу­ли ро­би­ти тільки на се­бе і нічо­го влас­ни­кові землі не пла­ти­ти, - ніяких по­датків. Си­ла на­ро­ду з Лівобічної Ук­раїни пок­ва­пи­лось на сю при­на­ду. Су­ну­ли во­ни на Пра­во­беріжжя, і спус­то­ше­ний край сей мит­тю за­люднів. По сте­пах пос­та­ло ба­га­то сел; че­рез вольності, що да­ро­ва­но бу­ло но­вим по­се­лен­цям, во­ни ста­ли зва­ти­ся „сло­бо­да­ми". Але ми­ну­ли ті трид­цять літ, і польські роз­по­ряд­ки зно­ву скрізь про­яви­ли­ся. Під той час, як ми ба­чи­ли, за ца­риці Ли­за­ве­ти, по­вер­ну­ли­ся до-до­му і За­по­рожці. І от се­ля­не, кот­рим дош­ку­ли­ли утис­ки панів-По­ляків, по­ча­ли обер­та­ти­ся до За­по­рожців, шу­ка­ти собі у них за­хис­ту. Такі нев­до­во­лені но­ви­ми по­ряд­ка­ми лю­де, за при­во­дом ко­заків з Гетьман­щи­ни та За­по­рожців, по­ча­ли ку­пи­тись у ва­та­ги і за­хо­ди­ли­ся ни­щи­ти та гра­бу­ва­ти панські маєтки, на­па­да­ти на панські землі, уби­ва­ти панів, а з ни­ми й Жидів-оран­дарів. Та­ких лю­дей ста­ли зва­ти „Гай­да­ма­ка­ми". Чи­ма­ло їх за­ве­ло­ся на Пра­вобічній Ук­раїні. Чим далі, Гай­да­мач­чи­на та все дуж­че і дуж­че ши­ри­ла­ся.

Окрім Київщи­ни та Брац­лав­щи­ни, во­на об­хо­пи­ла вже й Во­линь, і Полісся, і Поділля, і навіть Га­ли­чи­ну, де Гай­да­маків зва­ли „оприш­ка­ми". Чи­малі ва­та­ги сих Гай­да­маків збіра­ли­ся і ку­пи­лись ко­ло своїх ва­тажків; з них за ті ча­си на Ук­раїні всла­ви­ли­ся бу­ли: Вер­лан, що ору­ду­вав у Брац­лав­щині, Ско­рич, За­по­ро­жець Гри­ва, Харько, Іва­нець, Ма­май та Жи­ла, а у Га­ли­чині - Олек­са Дов­буш, про нього скла­де­но ба­га­то пісень у Га­ли­чині, що співа­ють і досі. Дов­буш сей прид­бав собі ве­ли­кої сла­ви у Га­ли­чині своєю добрістью до бідних, своєю сміливістью та од­ва­гою; ба­гаті кра­марі та Жи­ди-око­но­ми, та оран­дарі бо­яли­ся йо­го й ду­ху, бідні ж лю­де лю­би­ли йо­го і час­то пе­ре­хо­ву­ва­ли йо­го у се­бе. Окрім Га­ли­чи­ни, він по­ка­зу­вав­ся і у Чорній горі, у Во­ло­щині, в Угор­щині та на По­кутті. У 1745 році у селі Кос­ма­чах йо­го вби­то: ка­жуть, що зра­ди­ла йо­го по­лю­бов­ни­ця, Сте­фа­ни­ха Дзвінчи­ха, але йо­го вбив Дзвінка, ко­ли Дов­буш прий­шов ріша­ти спір між Дзвінкою а йо­го тес­тем о при­да­не. Та з Дов­бу­шом не пе­ре­ве­ли­ся оп­риш­ки у Га­ли­чині: у 1750 р. ору­ду­ва­ли там Гнат Бо­юрак, Гри­ня Мар­тин­чук, Іван Бой­чук і другі.

Саме тоді у Польщі, після смерті ко­ро­ля Ав­гус­та II, бу­ло без­ко­ролівья. По­ля­ки роз­би­ли­ся на партії: одні, так звані кон­фе­де­ра­ти, сто­яли за те, щоб ко­ро­лем нас­та­но­ви­ти Станісла­ва Ле­щинсько­го, а другі всто­юва­ли за Ав­гус­та III. По­ки па­ни спе­ре­ча­ли­ся та би­ли­ся одні з дру­ги­ми, гай­да­мач­чи­на все рос­ла та рос­ла. У свар­ку тих польських партій вміша­ли­ся й чужі дер­жа­ви, і ца­ри­ця Ан­на Іванівна пос­ла­ла тоді у Польщу своє військо та ук­раїнських ко­заків з Гетьман­щи­ни. Кон­чи­ли­ся і ущух­ли ті су­пе­реч­ки тільки тоді, як ко­ро­лем став Ав­густ III.

Щоб бо­ро­ни­ти­ся од Гай­да­маків та во­юва­ти­ся із своїми суп­ро­тив­ни­ка­ми з во­ро­жої партії, па­ни по своїх зам­ках по­за­во­ди­ли надвірні ко­зацькі пол­ки; у ті пол­ки набіра­ли во­ни ко­заків з своїх се­лян та тих, хто йшов у ко­за­ки. По­ки та­кий ко­зак слу­жив, він був вільний з усією семьєю своєю од пан­щи­ни та од уся­ких по­датків.

У од­но­му з та­ких полків кня­зя Чет­вер­тинсько­го у 1734 році сот­ни­ком був Са­ва Ча­лий, ро­дом з міщан містеч­ка Ко­мар­го­ро­да. Гай­да­мацький ва­та­жок Вер­лан на­хи­лив йо­го на свій бік, і він з своєю сот­нею прис­тав до Гай­да­маків та ору­ду­вав з ни­ми про­ти панів, але вже у 1736 році він знов пе­рей­шов до По­ляків і йо­го нас­та­нов­ле­но пол­ков­ни­ком. У 1738 році Ча­лий пе­рей­шов пол­ков­ни­ком надвірних ко­заків у Не­мирів, маєток ко­рон­но­го Гетьма­на Йо­си­па По­тоцько­го, кот­рий всла­вив­ся своєю лютістью до своїх пос­по­ли­тих. Здо­га­ня­ючи у 1740 році Гай­да­маків, Ча­лий ус­ко­чив із своїми ко­за­ка­ми у За­по­рожські землі, по­руй­ну­вав їх го­ро­ди на р. Бузі, розігнав за­по­рожську сто­ро­жу, спа­лив церк­ву і пог­ра­бу­вав зімов­ни­ки. Але на дру­гий год гай­да­мацький ва­та­жок, За­по­рожський ко­зак Вед­медівсько­го куріня Гнат Го­лий, кот­рий із своєю ва­та­гою ще з 1737 ро­ку сидів ко­шем у Чор­но­му лісі, тяж­ко по­ка­рав йо­го за ті йо­го вчин­ки про­ти Гай­да­маків і За­по­рожців: са­ме на Різдво 1741 ро­ку він обс­ту­пив ха­ту Са­ви у селі Сте­паш­ках і вбив йо­го.

Гайдамацькі на­па­ди і нас­ко­ки на польських панів тяг­ли­ся без­пе­рес­тан­ку аж до 1750 ро­ку, ко­ли знов счи­ни­ло­ся но­ве страш­не гай­да­мацьке повс­тан­ня. Київське та Брац­лавське воєводст­ва тро­хи не усі, як єсть, бу­ли в ру­ках гай­да­мацьких. Гай­да­ма­ки взя­ли і по­руй­ну­ва­ли такі значні міста, як Умань, Вин­ни­цю, Ле­тичів, Хвастів та Ра­до­мисль. Але най­дуж­че повс­тан­ня бу­ло у 1768 році, і про­зи­вається во­но „Коліївщи­ною" (від сло­ва колій, - той, що ко­ле). Тій Коліївщині до­по­мог­ли по­ши­ри­ти­ся то­го­часні обс­та­ви­ни у царстві Польсько­му. Окрім пансько­го важ­ко­го гніту, до­ба­ви­ли­ся сю­ди ще й утис­ки, котрі ро­би­ло ка­то­лицьке ду­хо­венст­во пра­вос­лав­но­му лю­дові і лю­дям ин­шої не ка­то­лицької віри - „діссіден­там", як про­зи­ва­ли По­ля­ки.

Таким спо­со­бом, Гай­да­ма­ки по­ча­ли бо­ро­ти­ся не тільки про­ти панів, але й за свою віру. Пе­тер­бурський уряд, кот­ро­му лю­бо бу­ло ди­ви­ти­ся на всякі не­по­ряд­ки у Польщі, бо од то­го йо­му бу­де кра­ще, став до­по­ма­га­ти діссіден­там, пос­лав своє військо в се­ре­ди­ну Польської дер­жа­ви, і з йо­го на­мо­ви та до­по­мо­гою скла­ла­ся так зва­на „Ра­домська кон­фе­де­рація", кот­ра й по­ча­ла обо­ро­ня­ти діссідентів. Про­ти неї у місті Барі на Поділлі зас­но­ва­ла­ся дру­га кон­фе­де­рація - Барська. Кон­фе­де­ра­ти роз­по­ча­ли лю­ту бо­ротьбу, і в Польсько­му ко­ролівстві нас­та­ло справжнє без­лад­дя. Гай­да­ма­ки, до кот­рих прис­та­ва­ло ба­га­то се­лян, тим ча­сом здо­бу­ва­ли­ся на більшу си­лу та ще ду­же по­ча­ли ши­ри­ти свою ро­бо­ту. Чи­ма­ло до­по­ма­га­ло їм і пра­вос­лав­не ду­хо­венст­во. Ігу­мен Мот­ронівсько­го ма­нас­ти­ря Мельхи­се­дек Знач­ко-Яворський брав по­важ­ну участь у повс­танні пра­вос­лав­но­го лю­ду на Пра­во­бе­режній Ук­раїні; най­го­ловніший ва­та­жок гай­да­мацький Мак­сим Залізняк ча­сом дов­генько про­жи­вав у Мот­ронівсько­му ма­нас­тирі і з ігу­ме­ном йо­го був ду­же доб­рий.

Ще зімою по­ча­ли покміча­ти, що ба­га­то лю­дей з За­по­рож­жя, по оди­начці і ціли­ми ку­па­ми, пе­ре­хо­ди­ли з Лівобічної на Пра­вобічну Ук­раїну. При­чи­ну то­го ста­ло зна­ти по весні. Двісті За­по­рожців з'яви­ло­ся у маєтку кня­зя Лю­бо­мирсько­го; до них прис­та­ло кілька де­сятків ти­сяч се­лян, узб­ро­ених хто що за­по­пав: ко­му не ста­ло зброї, той йшов із ко­сою, ви­ла­ми, ло­ма­кою, то-що. Повс­тан­ня об­хо­пи­ло усю Польську Ук­раїну, кот­ра тільки й мріяла про те, щоб виз­во­ли­тись з-під Ляхів та зно­ву спо­лу­чи­ти­ся із Лівобічною і по­ча­ти спільне жит­тя. Чи то ж так дав­но, за Палія, ко­за­ки вільно гу­ля­ли по Пра­во­бе­реж­жю, а польське шля­хетст­во не на­ва­жу­ва­ло­ся зга­да­ти про якісь свої пра­ва на Ук­раїні? Усе те ще не вмер­ло в па­мяті на­ро­да, а тяж­ких по­рядків польських не ста­ва­ло вже сна­ги терпіти. За­по­рожці, як ба­чи­мо, теж спо­чу­ва­ли повс­тан­ню, по­ма­га­ли і бу­ли про­во­ди­ря­ми в ньому. На чолі йо­го стає За­по­рожський ко­зак Мак­сим Залізняк, справжній Січо­вик, чо­ловік сміли­вий, до­теп­ний, бу­ва­лий у вся­ких бу­вальцях. Він не ква­пив­ся на гроші, ко­ли на­па­дав та гра­бу­вав панські маєтки, і з охо­тою роз­да­вав їх тим, хто до­по­ма­гав йо­му.

Тепер, ко­ли справді утис­ки ще дужчі ста­ли, а до то­го Барські кон­фе­де­ра­ти по­ча­ли ви­ма­га­ти од на­ро­ду Ук­раїнсько­го гро­шей, харчів, паші для ко­ней та ин­шо­го, чо­го їм бу­ло тре­ба, та ще, до то­го, пок­ли­ка­ли собі до по­мочі Та­тар, - тер­пець на­ро­дові увірвав­ся, і повс­тан­ня схо­пи­ло­ся по всьому Пра­во­беріжжю і розілля­ло­ся по ньому кріва­ви­ми річка­ми. За кілька тижнів по­лумья ко­зацько­го повс­тан­ня об­ня­ло усю півден­ну Київщи­ну, Брац­лав­щи­ну та Поділля. Шлях­та та Жи­ди ки­ну­ли­ся по го­ро­дах та панських зам­ках, шу­ка­ючи за­хис­ту; най­більше їх згро­ма­ди­ло­ся в Умані, го­лов­но­му місті в маєтності графів По­тоцьких. Умань об­си­па­ний був ва­ла­ми та ро­ва­ми і мав трид­цять дві гар­ма­ти, і для обо­ро­ни - скілька сот жовнірів та кілька ти­сяч над­ворніх ко­заків. Не ди­во, що По­ля­ки та Жи­ди з пе­ре­ля­ку тіка­ли світ-за-очі, - Гай­да­ма­ки не ми­лу­ва­ли своїх гно­би­телів і для ост­ра­ху у од­но­му місті на крокві спа­ле­но­го костьолу повіси­ли ксьондза, Жи­да і со­ба­ку і під ни­ми при­би­ли та­кий підпис: „жид, лях та со­ба­ка - усе віра од­на­ка". Ба­га­то тре­ба заз­на­ти ли­ха, щоб дійти до та­кої зло­би, і те­пер ті, що до­ве­ли лю­дей до сих страш­них не­людських вчинків, тремтіли з пе­ре­ля­ку та шу­ка­ли за­хис­ту за му­ра­ми замків, котрі вва­жа­ли міцни­ми.

Залізняк тим ча­сом сто­яв з своїм та­бо­ром під Чи­ги­ри­ном. Звідтіль по­роз­си­лав він свої універ­са­ли - зак­ли­кав Ук­раїнців од­нос­тай­не ста­ти на обо­ро­ну своєї віри, сво­го краю і за виз­во­лен­ня з панської не­волі. Од мос­ковсько­го війська, кот­ро­го ба­га­то бу­ло на Польській Ук­раїні, він не сподівав­ся ніяких за­ходів про­ти се­бе, бо вва­жав, що й во­ни прий­шли до­по­ма­га­ти пра­вос­лав­ним, а з польським військом, він пе­вен був, що й сам упо­рається. Як один чо­ловік - од­гук­ну­ла­ся на йо­го універ­са­ли ма­ло не вся Польська Ук­раїна, і під йо­го ру­кою зібра­ло­ся ве­ли­ке гай­да­мацьке військо, що зва­ло се­бе коліями. З ним він ру­шив на Ли­сян­ку, узяв се місто, пе­ре­бив усю шлях­ту, що там схо­ва­ла­ся, а над­ворні ко­за­ки, котрі мусіли бо­ро­ни­ти се місто, за­раз пе­рей­шли до йо­го. З Ли­сян­ки Залізняк ру­шив на Умань. Пе­ре­ля­ка­на шлях­та та Жи­ди за­чи­ни­ли­ся в зам­ку, - надіялись на йо­го гар­ма­ти та військо. Залізняк підійшов до містеч­ка Со­колівки, взяв йо­го і там ота­бо­рив­ся; про­ти йо­го з Умані та­мошній гу­бер­на­тор (упра­ви­тель) Мла­да­но­вич вис­лав над­вор­них ко­заків, під про­во­дом пол­ков­ників Маг­ну­шевсько­го і Обу­ха і сот­ників: Гон­ти та Ула­сен­ка. По-між уманських над­вор­них ко­заків чи­ма­ло бу­ло та­ких, що при­яте­лю­ва­ли з Гай­да­ма­ка­ми. Ма­буть, у сю ніч і Гон­та ба­чив­ся з Залізня­ком і по­го­див­ся прис­та­ти до йо­го, бо в душі він спо­чу­вав то­му, чо­го до­ма­гав­ся на­род, він так са­мо, як і усі, мріяв про те, щоб оно­ви­ти ска­со­ва­ну на Польській Ук­раїні ко­зач­чи­ну, прог­на­ти панів і шлях­ту та зни­щи­ти унію.

Гонта був ро­дом з се­ла Ро­со­шок (те­пер у Ли­по­вецько­му повіті в Київщині), Се був гар­ний на вро­ду, доб­ре освіче­ний чо­ловік. Воєво­да Са­лезій По­тоцький, кот­ро­му на­ле­жав Умань, лю­бив сот­ни­ка Гон­ту і зро­бив йо­го при собі довіре­ним чо­ловіком. Гон­та був при ньому із своєю сот­нею і в Га­ли­чині, і два ро­ки сто­ро­жив там у зам­ку По­тоцько­го; за два по­хо­ди, в кот­рих Гон­та був з ним, він дав йо­му гра­мо­ти на два ба­га­тих се­ла: йо­го рідне - Ро­сош­ки і су­меж­не - Ора­дов­ку, - дав йо­му у до­жи­вот­тя. Як ба­чи­мо, Гон­та не мав ніяко­го при­во­ду бу­ти нев­до­во­ле­ним, і як що прис­тав до Залізня­ка, то тільки че­рез те, що мріяв про виз­во­лен­ня Пра­вобічної Ук­раїни з-під польської вла­ди і ка­то­лицько­го гніту. Він пок­ла­дав надії, як і Залізняк, що у то­му виз­во­ленні до­по­мо­же Російське військо, кот­ро­го під той час бу­ло ба­га­то у Польщі.

Погодившись з Залізня­ком, Гон­та, а з ним і дру­гий сот­ник Ула­сен­ко, з усіма уманськи­ми ко­за­ка­ми прис­та­ли до Гай­да­маків і прог­на­ли од се­бе пол­ков­ників Обу­ха і Маг­ну­шевсько­го, котрі втікли за російську гра­ни­цю.

18-го черв­ня (юня) о-південь Гай­да­ма­ки з ко­за­ка­ми підсту­пи­ли до Ума­ня і ста­ли здо­бу­ва­ти йо­го штур­мом. Трид­цять го­дин од­би­ва­ла­ся шлях­та, але на­решті не всто­яла про­ти ве­ли­чез­ної си­ли Гай­да­маків, і во­ни увійшли у го­род. Два дні во­ни з ко­за­ка­ми лю­ту­ва­ли в місті. Усіх, хто шу­кав за­хис­ту в Умані: панів, по­се­сорів, око­номів, ксьондзів, уніятських попів та Жидів, виріза­ли до-но­ги, ба­га­то згу­би­ли жінок і дітей.

За ту страш­ну різа­ни­ну ви­губ­ле­но в од­но­му місті Умані не од­ну ти­ся­чу душ. Упо­рав­шись із сією спра­вою, Залізняк по­чав куп­чи­ти ва­та­ги і за­го­ни се­лян і, під про­во­дом ва­тажків з ко­заків та За­по­рожців, по­си­лав їх у Брац­лав­щи­ну, Київщи­ну, на Поділля і на Полісся, з на­ка­зом ви­га­ня­ти або ви­гу­би­ти скрізь шлях­ту і уніятських попів, котрі не схо­тять прис­та­ти на пра­вос­лавіє.

Тим ча­сом в Умані скли­ка­но бу­ло ра­ду, на котрій Залізня­ка про­го­ло­ше­но Гетьма­ном Ук­раїни, а Гон­ту - Уманським пол­ков­ни­ком. Хто йо­го знає, на чо­муб скінчи­ло­ся те на­род­не ру­шен­ня, як би Польський уряд, пе­ре­ля­ка­ний ти­ми подіями, не звер­нув­ся за до­по­мо­гою до ца­риці Ка­те­ри­ни. Ка­те­ри­на з радістью од­гук­ну­ла­ся на те, бо те ру­шен­ня бу­ло не­ба­жа­не і не­без­пеш­не і для са­мої Російської дер­жа­ви.

З Пе­тер­бур­гу був прис­ла­ний на­каз до ге­не­ра­ла Кре­четніко­ва, кот­рий на той час ко­ман­ду­вав російським військом, що рос­ки­да­не бу­ло скрізь по Польській Ук­раїні. Кре­четніков як-раз тоді об­ля­гав ва­та­гу кон­фе­де­ратів у Бер­ди­чеві. Як тільки прий­шов до нього на­каз, він вис­лав до Ума­ня полк Донських ко­заків під про­во­дом їх пол­ков­ни­ка Гурьєва. Підійшов­ши до Ума­ня, Гурьєв ота­бо­рив­ся по­руч із та­бо­ром Залізня­ка і, вда­ючи з се­бе при­яз­но­го до Гай­да­маків, при­сог­ла­шав Залізня­ка і Гон­ту прис­та­ти до російсько­го війська, щоб ра­зом ору­до­ва­ти про­ти кон­фе­де­ратів. Такі при­ятельські роз­мо­ви тяг­ли­ся кілька день, по­ки до Гурьєва на підмо­гу не прий­шов ще один полк піхо­ти. Тоді він зак­ли­кає до се­бе Залізня­ка, Гон­ту та стар­ши­ну ко­зацьку на бенькет, кот­рий він ро­бив на­чеб то з при­во­ду то­го, що на поміч їм прий­шов ще полк піхо­ти. Тим ча­сом Гурьєв той на­ка­зав своїм Дон­цям час­ту­ва­ти як най­кра­ще Ук­раїнців і, по­ки во­ни час­ту­ва­ти­муться, крадько­ма за­хо­пи­ти увесь їх військо­вий при­пас і заг­на­ти да­ле­ко в степ їх коні. Ко­ли гості са­ме доб­ре гу­ля­ли, Гурьєв по­дав гас­ло, кілька узб­роєних Донців ус­ко­чи­ло в па­лат­ку і по­вя­за­ли стар­ши­ну, а піхо­та мос­ковська із ос­танніми Дон­ця­ми ту-ж мить нес­подіва­но ки­ну­лась на бе­зо­руж­них ко­заків, ха­па­ла і вя­за­ла їх і за­би­ва­ла у кай­да­ни.

Де-хто з Ук­раїнців встиг утікти, але до рук Гурьєва по­па­ло більше як 900 ко­заків і уся їх стар­ши­на, - на ра­нок ук­раїнсько­го та­бо­ру як не бу­ва­ло. Гурьєв своїми ру­ка­ми ду­же по­бив звя­за­но­го Гон­ту, а тоді звелів Залізня­ка, Гон­ту і усю стар­ши­ну би­ти на­га­ями пе­ред своєю па­лат­кою; кож­но­му з них одлічи­ли по трис­та ударів. Але сього ма­ло: Гон­ту би­то після то­го увесь час, по­ки він був у мос­ковсько­му та­борі, ще по три­чи на день, а пол­ков­ник Гурьєв з радістью по­ка­зу­вав йо­го шляхті, кот­ра з'їзди­ла­ся нав­мис­но до нього, щоб на власні очі по­ба­чи­ти Гон­ту. Бідно­го ж му­че­ни­ка дер­жа­ли у нав­мис­не за-для то­го ви­ко­паній ямі; усе тіло йо­го бу­ло вкри­то ра­на­ми. Жінку і чо­ти­ри доньки Гон­ти бу­ло схоп­ле­но і при­люд­но би­то їх різка­ми, а потім зас­ла­но; син же йо­го утік із сот­ни­ком Ула­сен­ком у Мол­давію.

Усе доб­ро Гон­ти заб­рав собі ге­не­рал Кре­четніков. Після кілька­ден­ної та­кої му­ки і зну­щан­ня, Гон­ту з ин­ши­ми ко­за­ка­ми і пос­по­ли­ти­ми (се­ля­на­ми), котрі бу­ли з Польської Ук­раїни, од­да­но Польсько­му уря­дові, і під ка­ра­улом од­ве­зе­но до го­лов­ної воєнної ква­тирі польської (во­на бу­ла в той час у селі Сер­бах ко­ло Мо­ги­ле­ва на Дністрі); Залізня­ка-ж, За­по­рожців і ко­заків з Ліво­бе­реж­ної Ук­раїни одп­ро­вад­же­но до Київа і, до су­ду, замк­не­но у Київо-Пе­черській кріпості.

Найстарший на­чальник польсько­го війська тоді був граф Бра­ницький. Су­до­ва комісія, кот­ру він виз­на­чив, при­су­ди­ла: 700 чо­ловіка повіси­ти по ріжних се­лах Ук­раїни, а стар­ши­ну по­ка­ра­ти най­лютіши­ми ка­ра­ми - „для приміру" - як од­пи­сує Бра­ницький Ко­ро­леві. Та про­те він на­решті по­ми­лу­вав кілька сот за­суд­же­них на ши­бе­ни­цю лю­дей, а замість то­го зас­лав їх на ро­бо­ту у Камінецьку та Львівську кріпості. Що-до Гон­ти, то йо­го при­суд­же­но ось на яку лю­ту ка­ру: пер­ших де­сять день кат по­ви­нен був вирізу­ва­ти що-дня з йо­го спи­ни пас­мо шку­ри, на оди­над­ця­тий день од­ру­ба­ти обидві но­ги, на два­над­ця­тий - обидві ру­ки, на три­над­ця­тий - вир­ва­ти сер­це і на чо­тир­над­ця­тий - од­ру­ба­ти го­ло­ву і шмат­ки йо­го тіла при­би­ти до ши­бе­ниць по чо­тир­над­ця­ти містах Ук­раїни. Бра­ницький змен­шив сю ка­ру і звелів стя­ти го­ло­ву Гонті вже на третій день, а все ин­ше, до чо­го йо­го при­су­же­но, ро­би­ти вже на трупі; до­то­го йо­му одріза­но бу­ло язи­ка, бо бо­яли­ся, щоб він чо­гось не ви­явив. Ось як опи­су­ють оче­видці ту страш­ну ка­ру. „Гон­та вий­шов з ли­цем ве­се­лим і спокійним… Кат одірвав йо­му пас­мо шку­ри, кров бризк­ну­ла, але на лиці Гон­та не одмінив­ся. Після то­го, як од­дер­то бу­ло дру­ге пас­мо, він про­мо­вив; „от ка­за­ли, що бу­де бо­ля­че, а во­но й крих­ти не бо­лить!" Один з то­ва­ришів (офіцерів) пан­цир­ної ко­рог­ви, кот­ра сте­рег­ла Гай­да­маків з-ве­че­ра пе­ред ка­рою, звер­нув­ся до Гон­ти та поп­ро­сив, щоб він по­да­ру­вав йо­му що-не­будь на спо­мин про ос­танні хви­ли­ни сво­го жит­тя. „Доб­ре", - од­мо­вив Гон­та - „на­га­дай­те лиш мені завт­ра: я вам по­да­рую по­яса". Усю ніч то­ва­риш той мріяв про зо­ло­тий по­яс і, як ви­ве­ли Гон­ту на ка­ру, підійшов до йо­го і ска­зав: „па­не пол­ков­ни­ку, доз­вольте на­га­да­ти вам про обіця­ний по­яс". - „Я не за­був", - од­ка­зав Гон­та і з по­гор­дою усміхнув­ся, - „пер­ше пас­мо шку­ри, що зде­ре з ме­не кат, не­хай бу­де вам за по­яс".

Так вміра­ти мо­жуть тільки лю­де, котрі твер­до вірять, що на їх боці прав­да, що діло їх пра­вед­не; так вміра­ти мо­жуть тільки щирі діти свой­ого краю, котрі не бо­яться терпіти за нього усякі, хоч би й такі пе­кельні му­ки, як ото ви­па­ли на до­лю Гон­ти, - в над­го­ро­ду їм зос­тається те, що рідний край ніко­ли їх не за­був, як не за­бу­ла Ук­раїна й Гон­ти, хоч то­му ми­ну­ло вже більш сотні літ.

Що до Залізня­ка і 73 чо­ловіка йо­го то­ва­рист­ва, то ми знаємо, що, після су­ду, їх з Київо-Пе­черської кріпос­ти зас­ла­но до Сібіру, але до­ро­гою у Харьківщині, біля містеч­ка Ах­тир­ки, во­ни бу­ли втікли з-під ка­ра­улу. Та ско­ро їх знов спійма­но, лю­то ка­то­ва­но ба­то­га­ми і та­ки зас­ла­но на Сібір.

Коліївщина - се ос­таннє вже гур­то­ве на­род­не ру­шен­ня на Ук­раїні за сво­бо­ду, за своє виз­во­лен­ня з-під чу­жої кор­ми­ги, чу­жої вла­ди, - се був ос­танній про­яв дов­говічньої бо­ротьби са­мо­го на­ро­ду за свою во­лю. Хоч дум­ка і ба­жан­ня вер­ну­ти ко­зач­чи­ну про­ки­да­ли­ся по-де­ку­ди на Вкраїні і пізніще, - у 1812, 1856 і 1877, і навіть у 1896 і 1904 рр, але всі такі спро­би ро­би­ли­ся не на національно­му ґрунті, не вик­ли­ка­ли ніяко­го співчут­тя, бу­ли при­бор­кані і зни­ка­ли так са­мо ско­ро, як і ви­ни­ка­ли.

Тим ча­сом Франція і Австрія по­ба­чи­ли, що Росія са­мов­лад­не по­ряд­кує у Польщі. І от, щоб як-не­будь од­вер­ну­ти її ува­гу в ин­ший бік, підмо­ви­ли во­ни Турцію, щоб во­на роз­по­ча­ла з Росією війну. При­во­дом до то­го був ось який слу­чай. Ко­ли Залізняк та Гон­та по­ра­лись в Умані, один за­гон За­по­рожців і Ук­раїнців на­пав на містеч­ко Бал­ту. В Балті од­на по­ло­ви­на го­ро­да на­ле­жа­ла Польщі, а дру­га - Турції. Не розбіра­ючи, яка польська, а яка ту­рецька сто­ро­на, ко­за­ки пе­ре­би­ли там ба­га­то на­ро­ду. Турція розгніва­ла­ся за се, і хоч уряд Російський і впев­няв її, що він про те нічо­го не знав - не відав, про­те Тур­ки по­са­ди­ли в тюр­му російсько­го пос­ла у Конс­тан­ти­но­полі. Че­рез се Росія й мусіла бу­ла роз­по­ча­ти війну. По­ки ся війна тяг­ла­ся, Пруський ко­роль Фрид­рих II ро­бив своє діло: ба­чу­чи, що в Польщі без­лад­дя, що російське військо на війні у Ту­реч­чині і що усі дер­жа­ви у Європі звер­ну­ли ува­гу на ту війну, - ниш­ком увів своє військо у Польщу і прой­шов з ним ма­ло аж не до Вар­ша­ви. У Польщі не бу­ло війська, і ос­танні си­ли во­на вит­ра­ча­ла в усо­би­цях та чва­рах, - тим-то во­на й обер­ну­ла­ся за до­по­мо­гою до Франції. Ко­роль фран­цузький за­без­пе­чив її, що нічо­го ли­хо­го не бу­де з то­го, що пруське військо зай­шло у Польщу, і що Австрія, ко­ли бу­де тре­ба, до­по­мо­же По­ля­кам. Ко­ли се й австрійське військо нес­подіва­но пе­рей­шло польську гра­ни­цю і зай­ня­ло Західну Га­ли­чи­ну. Обу­ри­ли­ся По­ля­ки найбільш на сво­го ко­ро­ля Станісла­ва, кот­ро­го не лю­би­ли, і хотіли по­са­ди­ти йо­го в тюр­му, але він якось утік. Ся подія ду­же збен­те­жи­ла царські дво­ри в Європі, і Прусія ще дуж­че ста­ла до­ма­га­тись, щоб зай­ня­ти польські, су­межні з нею, землі. А як Росія по­зи­чи­ла в неї гроші на війну з Тур­ка­ми, то во­на те­пер на­ма­га­ла­ся, щоб гроші ті бу­ло їй вер­ну­то польськи­ми зем­ля­ми. Не прис­та­ва­ла зра­зу на се імпе­ра­то­ри­ця Ка­те­ри­на, - їй лю­бо бу­ло са­мов­лад­не по­ряд­ку­ва­ти у цілій Речі Пос­по­литій (Польщі) - і зовсім во­на не ба­жа­ла прий­ма­ти до спілки сусідів, та на­ос­танці мусіла по­го­ди­тись на то­му, щоб поділи­ти Польщу по-між сусіда­ми. Про­ти та­ко­го шма­ту­ван­ня повс­та­ла бу­ла цісарька Австрійська Марія-Те­ре­за і навіть за­ду­ма­ла бу­ла ра­зом з Турцією спи­ни­ти те па­юван­ня, та як-раз Росії по­щас­ти­ло у Ту­рецькій війні. Те­пер на Турцію вже годі бу­ло пок­ла­да­ти­ся, - ос­та­ла­ся Марія-Те­ре­за са­ма, і че­рез те прис­та­ла на той розбір Польщи. Се був пер­ший поділ Польщи - 5 серп­ня (авгус­та) 1772 ро­ку. По ньому до Росії одійшло: Інфляндське воєводст­во і Біла Русь аж по ріки Дви­ну, Дручь і Дніпро; до Прусії - Вармія і ко­ролівські Пру­си аж до р. Но­тиці; до Австрії - час­ти­на Ма­ло­польщи і Га­ли­чи­ни, крім Кра­ко­ва.

Чужоземні війська увійшли у зай­няті час­ти­ни Польщи, і сейм мусів ствер­ди­ти той розділ. Але По­ля­ки не мог­ли спокійно ди­ви­ти­ся на роз­пад свой­ого краю і, по­ба­чив­ши, що все ли­хо йде од без­лад­дя, кот­ре па­ну­ва­ло у Польщі, за­мис­ли­ли за­вес­ти у се­бе констітуцію. На чолі партії, кот­ра хотіла, щоб Польща оно­ви­ла­ся, став граф Гнат По­тоцький, і констітуція бу­ла ух­ва­ле­на і ствер­же­на 3-го трав­ня (мая) 1791 ро­ку. Нас­тав но­вий лад у Польщі, але за­раз най­шли­ся не­за­до­во­лені но­ви­ми по­ряд­ка­ми і тим, що на сеймі за­бо­ро­не­но бу­ло ви­гу­ку­ва­ти зви­чай­не у польсько­му сеймі „ve­to" („не поз­во­ляю!"). Сим од­ним сло­вом ко­лись ко­жен шлях­тич міг зірва­ти яку зав­год­но пос­та­но­ву сей­му. Сі нев­до­во­лені вже на дру­гий год ску­пи­ли­ся у кон­фе­де­рацію; на чолі її ста­ли Фелікс По­тоцький та ко­ронні гетьма­ни Бра­ницький і Рже­вуський, котрі обер­ну­ли­ся за до­по­мо­гою до ца­риці Ка­те­ри­ни. Ца­ри­ця вис­ла­ла своє військо їм на поміч, а про­ти них вис­ту­пи­ли: пле­мен­ник ко­ро­ля Іосиф По­ня­товський і ге­не­рал Та­де­уш Кос­тюш­ко, але російське військо їх роз­би­ло. Ка­те­ри­на при­си­лу­ва­ла ко­ро­ля Станісла­ва зрек­ти­ся констітуції і прис­та­ти до кон­фе­де­ратів. Тоді, за зго­дою Прусії, зроб­ле­но дру­гий розділ Польщи - 23 січня (янва­ря) 1793 ро­ку, і по ньому Росії дос­та­ла­ся реш­та Біло­русі, Поділля Полісся і Во­линь, а Прусії: Ве­ли­ко-Польща, Ку­ява і Ма­зовія; Австрія не бра­ла участі у сьому роз­борі. Щоб ствер­ди­ти сей розділ, Російський упов­но­ва­же­ний у Вар­шаві Сіверс по­ви­нен був вго­во­ри­ти сейм, щоб він йо­го ствер­див. Сейм зібрав­ся у Гродні, але що йо­го не пи­та­ли, не хотів нічо­го од­ка­зу­ва­ти і зав­зя­то мов­чав. Тоді Сіверс ска­зав, що не ви­пус­тить з залі а-ні ко­ро­ля, а-ні де­пу­татів до­ти, по­ки ве­ни не поч­нуть го­во­ри­ти. Прой­шло чи­ма­ло ча­су. Вже й північ ми­ну­ла, вже й пер­ша, дру­га, тре­тя го­ди­на, - ніхто ні па­ри з уст. Тоді який­сь де­пу­тат з Кра­ко­ва Ан­кич про­мо­вив: „мов­чать - то знак, що згодні". Сей­мо­вий мар­шал Білінський пос­та­вив тоді сей­мові та­ке пи­тан­ня: „Чи зго­ден сейм на те, щоб сей­мо­ва комісія підпи­са­ла сей розділ?" А як знов ніхто нічо­го не од­ка­зу­вав, то бу­ло за­пи­са­но так: „Сейм усіми го­ло­са­ми зро­бив пос­та­но­ву, щоб підпи­са­ти розділ Польщи". 25-го жовт­ня (октяб­ря) 1793 р. пос­та­но­ва ся бу­ла підпи­са­на. Сейм сей проз­ва­ли „німим". Але ще до йо­го пос­та­но­ви ге­не­рал Кре­четніков розліпив скрізь по містах та містеч­ках маніфест Ца­риці про те, що Польську Ук­раїну приєдна­но до Російської дер­жа­ви. Тим-то, чи го­во­рив­би він, чи мов­чав - бу­ло все од­но.

Саме тоді у Франції бу­ла ре­во­люція, кот­ра доб­ре та­ки збен­те­жи­ла то­го­час­них мо­нархів. Відгук­ну­ла­ся во­на у Польщі но­вим повс­тан­ням, кот­ре по­ча­ло­ся у Кра­кові в бе­ре­золі (марті) 1794 ро­ку під про­во­дом то­го-ж та­ки Та­де­уша Кос­тюш­ки. Повс­тан­ня те швид­ко об­хо­пи­ло всю Польщу. Кос­тюшці по-пер­вих по­та­ла­ни­ло роз­би­ти російське військо під Рос­ла­ви­ця­ми, але Прусія за­раз уве­ла у Польщу 40.000 війська, а Росія вис­ла­ла своє військо під про­во­дом ге­не­ра­ла Су­во­ро­ва та Фер­зе­на. Під м. Мацієви­ча­ми Кос­тюш­ка бу­ло роз­би­то і узя­то у по­лон, а Су­во­ров підсту­пив до Вар­ша­ви, узяв її і у пе­редмістьї її Празі ви­бив більш 12.000 жи­телів, - не див­ля­чи­ся, чи ста­ре, чи чо­ловік, чи жінка, - за те, що зав­зя­то не підда­ва­ли­ся. Ко­ро­ля Станісла­ва-Авгус­та узя­то і одп­ро­вад­же­но у Грод­но. Там він зло­жив свою ко­ро­ну і про­бу­вав аж до смерті Ка­те­ри­ни. Імпе­ра­тор Пав­ло І пе­ревів йо­го до Пе­тер­бур­гу, і він там жив аж до смер­ти, а Польщу спільни­ки поділи­ли по-між се­бе у-третє по Пе­тер­бурських умо­вах, що скла­дені бу­ли 3-го січня (янва­ря) 1795 р.

Так кон­чи­ло­ся політич­не жит­тя Польщи. Ог­ля­не­мось те­пер, що ста­ло­ся після тих розділів з приєдна­ною до спільників Ук­раїною. Як ба­чи­мо, во­на упа­ла до рук Російської та Австрійської Імперій. А чи-ж кра­ще ста­ло жит­тя лю­дям? У Австрії, як і у Росії, в той час най­більшу си­лу ма­ла шлях­та та поміщи­ки, і як не ста­ло Польсько­го уря­ду, то панст­ву ще вільготнійше ста­ло, бо те­пер їх взя­ла під свою ру­ку дер­жав­на та поліцей­ська власть. Сього й у Польщі не бу­ва­ло! Поміщик те­пер мусів бу­ти сам „поліцмей­сте­ром" у своїх маєтках, як мов­ляв імпе­ра­тор Пав­ло. А ко­ли па­на обо­ро­ня­ли та сте­рег­ли і воїнські ко­ман­ди і уся­ка адміністра­тив­на власть, то він собі жив зовсім без­пеш­но і не мав ніякої пот­ре­би вва­жа­ти на те, що підвладні йо­му кре­па­ки чо­гось ремст­ву­ють там. Шлях­та, кот­ру по­роз­го­ни­ли бу­ли Гай­да­ма­ки, те­пер вер­та­ла­ся знов на Ук­раїну ве­се­ла, і скрізь у обох дер­жа­вах їй до по­мочі ста­ва­ла адміністрація (на­чальство), а ко­ли тре­ба, то й військо. Прав­да, за ціса­ря Іоси­фа ІІ (ца­рю­вав він од 1780 до 1790 р.), у Га­ли­чині бу­ло зроб­ле­но де-які по­лег­кості крестьянам і хоч тро­хи при­бор­ка­но свавільство поміщиків, та не на дов­гий час, бо після смерті Іоси­фа зно­ву вер­ну­ли­ся старі по­ряд­ки. У Росії, за Пав­ла І, кот­рий був нев­до­во­ле­ний дов­гим ца­рю­ван­ням Ка­те­ри­ни і з радістью ни­щив усе, що во­на по­за­во­ди­ла, теж сподіва­лись по­лег­костів, і Царь справді навіть хотів вер­ну­ти на Ук­раїні гетьманст­во і ко­зацький устрій. Та сі заміри йо­го не справ­ди­ли­ся, бо він про­ца­рю­вав тільки 5 год і у 1801 р. йо­го за­ду­ши­ли прибічні ца­ред­ворці, нев­до­во­лені на нього за йо­го пал­ку, не­терп­ля­чу вда­чу, а як ко­ли, то й не­ми­ло­серді та не­помірко­вані вчин­ки. Про­те на Пра­во­бе­режній Ук­раїні власть панська над кріпа­ка­ми бу­ла та­ка ве­ли­ка, що а-ні в Га­ли­чині, а-ні у Східній Ук­раїні - ко­лишній Гетьман­щині - ніко­ли не бу­ва­ло. Російські уря­довці (чи­нов­ни­ки), котрі зас­ту­пи­ли усі по­са­ди на Ліво­бе­режжі, бу­ли ду­же не­ви­со­ко­го роз­бо­ру; ха­барі, підкупст­во і сва­во­ля - бу­ли всьому го­ло­ва. Горді па­ни польські та шлях­та бу­ли то­му раді, і за най­мен­ший не­пос­лух який кріпаків, стра­шен­но їх ка­ра­ли та гніти­ли, бо па­нам не бу­ло ко­го бо­ятись, ко­ли й справ­ни­ки і ин­ша по­лиція бу­ла куп­ле­на їми. Тільки після не­щас­ли­во­го, польсько­го повс­тан­ня у 1831 році уряд тро­хи при­пи­нив панську сва­во­лю та при­си­лу­вав панст­во, щоб во­но згля­ну­ло­ся на кріпаків і зро­би­ло де-які, - нез­начні, прав­да, - по­лег­кості. Отак, як ба­чи­мо, Ук­раїнсько­му лю­дові не ста­ло лег­че од то­го, що власть над ним пе­реміни­ла­ся, а скрізь ста­ло ба­га­то тяж­че жит­тя, бо панська власть над кріпа­ка­ми ста­ла ще міцніща. І стог­на­ли сер­дешні лю­де од гніту то­го і у Га­ли­чині, і на Поділлі, і на Во­лині, і у Київщині, і у ко­лишній Гетьман­щині та по ко­лишніх вільних сте­пах За­по­рожських.

 

***

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 47; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!