Таким чином, ми бачимо, що право на свободу совісті визнано сьогодні усіма цивілізованими державами і закріплено в ряді фундаментальних правових актів.



Сучасна українська модель державно-церковних відносин є виваженою і послідовно демократичною. Вона відображає правове забезпечення в Україні свободи совісті як віруючих, так і невіруючих і певною мірою узгоджується з основними міжнародними правовими актами, учасником яких є Україна.

 

ПАМ'ЯТКА ВЧИТЕЛЮ

По дотриманню законодавства України про свободу совісті

1. Весь навчально-виховний процес в школі має носити виключно світський характер, не залучати до навчально-виховного процесу релігійних діячів, щоб не ображати почуття учнів, які є носіями інших релігійних або атеїстичних поглядів.

 

2. Не знайомити учнів з власними релігійними поглядами; не пропонувати читати релігійну літературу; не приводити і не запрошувати учнів на релігійні зібрання та богослужіння; не проводити в присутності учнів будь-яких релігійних дій (молитва, хрещення тощо), не за лучати учнів до таких дій.

 

3. Не розміщувати в кабінеті релігійну символіку (ікони, хрест, портрети лідерів релігійної конфесії).

 

4. Не давати оцінку, не висловлювати схвалення чи засудження релігійних дій учнів, краще, для підтримки розмови, задати учню запитання нейтрального змісту (як далеко розташоване місце релігійного паломництва? Як багато там було людей? З ким із родичів він там був?).

 

5. В процесі вивчення гуманітарних предметів доцільне загальне ознайомлення школярів з релігіями як феноменом загальнолюдської культури. При цьому інформація не повинна носити характер пропаганди чи засудження певної релігії.

 

6. Не допускати спроб учнів пропагандувати певні вірування; попереджати та гасити можливі міжконфесійні сутички між учнями. Виховувати у учнів повагу до думок, вірувань, переконань інших.

 

7. При роботі з батьками бажано з ясувати релігійну приналежність їхніх родин; ознайомлювати батьків із законодавством про свободу совісті; проводити бесіди з метою попередження вступу учнів до деструктивних тоталітарних релігійних організацій.

 

8. Пам'ятайте, що : "Батьки, або особи, які їх замінюють, за взаємною згодою мають право виховувати своїх дітей відповідно до своїх власних переконань та ставлення до релігії" (ст. 3 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (1991)).

 

 

Проблемні ситуації

Завдання: оцінити вчинки дійових осіб

 

1.  Два роки директор ужгородської школи Валентина Василівна відвідувала релігійне товариство "Радосія", вивчаючи науку ритмологію, яка на думку засновників товариства "відкривала чудові можливості для розв'язання будь-яких проблем ".

З часом директор почала організовувати заняття з ритмології в приміщенні школи, запрошувала на заняття вчителів. Тих колег, які відмовилися відвідувати заняття, вона довго розпікала, погрожуючи неприємностями.

На уроках вона могла заявити учням, що від них поширюється негативна енергія і покидала клас не провівши урок. Учню, що порушував дисципліну, пропонувала почистити ауру і "підтягнути сьому струну".

Звільнили Валентину Василівну не за її релігійну діяльність, а за допущені фінансові порушення.

 

Чи порушила директор школи законодавство про свободу совісті?

 

 

2. Колишня "п'ятидесятниця" Світлана Безкоровайна разом із чоловіком Артуром Гримайло створили релігійну організацію, в якій чоловік став "месією". В вересні 2001 р. вона наказала свекрові, двом дочкам та колишній учениці Ірині розпочати піст, а потім перейти на голодування. Молодша дочка померла 27 жовтня, старша - 2 листопада, померла і свекрів. Сам Артур втік, проте був знайдений мертвим на покинутій дачі. Світлана вижила. 10 травня 2002 р. Шевченківський районний суд м. Києва засудив її до 7 років позбавлення волі.

 

За що була засуджена С.Безкоровайна, адже батьки мають право виховувати дітей згідно із власними релігійними поглядами?

 

 

3. Сергію було 13 років, коли померла його мати. Через два роки батько одружився. Сергій не називав мачуху мамою, проте жили вони мирно. Мачуха була католичкою і ненав'язливо привчала Сергія до своєї віри. Батько на заперечував, він хоч в церкву не ходив, проте вважав себе віруючим.

Вчителька англійської школи, де навчався Сергій вірила в Крішну і на уроках часто про нього говорила. Сергія вчителька хвалила і одного разу запросила хлопця на зустріч з кришнаїтами. Ті подарували Сергію книги, за читанням яких його застала мачуха. Виник скандал. Стосунки з батьками зіпсувалися, і після закінчення школи Сергій покинув домівку і подався торгувати крbшнаітською літературою в інші міста.

Батько звинувачує школу. Він .вважає, вчителька не мала права привчати хлопця до будь-якої релігії. Вчителька ж стверджує, що лише запросила Сергія на зустріч, а ходити туди постійно - то його бажання.

 

 

Оцініть дії вчительки.    

 

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 90; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!