Законодавство про свободу совісті в галузі освіти



Законодавство про свободу совісті в галузі освіти включає в себе: Конституцію України, Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації" (1991), Закон України "Про освіту" (1996), Закон України про загальну середню освіту" (1999).

 

Ст. 35 Конституції України зазначає, що школа в Україні відокремлена від церкви. Це ж положення в розширеному вигляді міститься в Законі "Про свободу совісті" в ст. 6: "Державна система освіти в Україні відокремлена від церкви (релігійних організацій), має світський характер" та Закон України "Про освіту", ст. 9: "заклади освіти в Україні, незалежно від форм власності, відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер, крім закладів освіти, заснованих релігійними організаціями".

Тим самим досягається фактична незалежність навчально-виховного процесу від релігійних організацій. Відокремлення школи від церкви забороняє як примус до релігійного навчання і відправлення релігійних обрядів, так і перешкоди їх відправленню та релігійному навчанню поза межами школи.

Поняття "світська освіта" визначається у Концепції розвитку загальної середньої освіти (проект): "Загальноосвітня школа України є світською. Шкільний освітній процес будується на засадах наукових знань, будь—який предмет вивчення розглядається відповідно до даних про нього сучасної науки". Втручання в діяльність школи... релігійних організацій, пропаганда релігійних віровчень, прилучення учнів до релігійної віри, залучення до участі в релігійних заходах в загальноосвітній школі не допускаються.

Водночас відокремлення школи від церкви не забороняє віруючим вчителям викладати в школі: "Належність особи до... релігійних організацій, що діють відповідно до Конституції України, не є перешкодою для участі в навчально-виховному процесі" (ст. 8 Закону "Про освіту").

Закон "Про свободу совісті" не допускає також обмежень доступу до різних видів та рівнів освіти в залежності від їх ставлення до релігії: "Батьки, або особи, які їх замінюють, за взаємною згодою мають право виховувати своїх дітей відповідно до своїх власних переконань та ставлення до релігії" (ст. 3). А Концепція розвитку загальної середньої освіти рекомендує при вивченні гуманітарних предметів ознайомлювати школярів з релігіями як феноменом загальнолюдської культури.

При цьому громадяни України можуть здобувати релігійну освіту індивідуально або разом з іншими, а релігійні організації з цією метою можуть створювати навчальні заклади для здобуття релігійної освіти та духовні навчальні заклади для підготовки священнослужителів, громадяни, які навчаються у вищих та середніх навчальних закладах, користуються правами і пільгами щодо відстрочки проходження військової служби, оподаткування та ін. в порядку, встановленому для студентів та учнів державних навчальних закладів (ст. 6, 11). Духовну освіту громадяни України можуть здобути і за кордоном (ст.24).

"Викладачі релігійних віровчень і релігійні проповідники зобов'язані виховувати своїх слухачів у дусі терпимості і поваги до громадян, які не сповідують релігії, та до віруючих інших віросповідань" (ст.6 Закону "Про свободу совісті).

Аналізуючи законодавство про свободу совісті щодо освіти, можна помітити суттєві різночитання в питанні про те, які навчальні заклади мають світських характер і відокремлені від церкви: в Законі "Про освіту" - це "заклади освіти незалежно від форм власності", а в Законі "Про свободу совісті" - це "державна система освіти".

Можливе неоднозначне тлумачення ст. 8 Закону "Про освіту", де зазначається, що "належність особи до... релігійної організації, що діють відповідно до Конституції України, не є перешкодою для участі в навчально— виховному процесі". Це можна зрозуміти як дозвіл на участь в шкільному навчально— виховному процесі священнослужителів, що забороняється законодавством (усіма вищеназваними законами).

 

C Які порушення чинного законодавства в галузі освіти можна побачити в сучасній школі?

C Якими положеннями, на ваш погляд, треба доповнити законодавство?

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 47; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!