З дисципліни «Методика викладання української мови



Аналіз лекційного заняття

З дисципліни « Технології викладання освітньої галузі «Математики»

В початкових класах»,

Проведений студенткою 6-ПО групи,

Факультету дошкільної та початкової освіти,

Шилко Христиною Анатоліївною

Прізвище, ім'я, по-батькові викладача: Мироновська Лариса Миколаївна.

Група: 51-ПО, 52-ПМ.

Тривалість заняття: 80 хвилин.

Тема заняття: Технологія сучасного уроку з математики

Лекція була проаналізована відповідно до таких критеріїв:

1. науковість змісту лекцій;

2. використання в процесі читання лекцій найновіших здобутків вітчизняної та зарубіжної психолого-педагогічної науки (комплекс застосування методів, прийомів і засобів навчання, проблемний виклад, обґрунтованість створення проблемних ситуацій, позитивне розв'язання внутрішніх суперечностей лекцій, навчальна діагностика тощо;

3. активізація розумових сил студентів, її шляхи, прийоми та засоби;

4. професійна орієнтація лекції;

5. системність і послідовність у розкритті теми лекції;

6. засоби, за допомогою яких викладач стимулював би розвиток розумових здібностей студентів (мислення, уяви, пам'яті, уваги);

7. міра пов'язаності лекції із самостійною роботою студентів, з їх підготовкою до проведення практичних, лабораторних та індивідуальних занять.

   Зміст переглянутої мною лекції повністю відповідає робочій навчальній програмі. У ній відображаються найповніші досягнення науки, висвітлені подальші перспективи наукових пошуків.

   Також у лекції реалізуються вимоги загально-дидактичних принципів навчання, таких як науковості, систематичності, послідовності, свідомості, активності й самосвідомості, наочності, доступності, емоційності.

   У змісті лекції не було нічого зайвого. Був викладений лише основний, зрозумілий студентам, матеріал.

   Протягом проведення лекції Лариса Миколаївна ознайомила з особливостями нової теми, її метою та завданнями, акцентувала увагу на основних проблемах, які вивчатимуть студенти..

Викладання змісту лекції складається з таких етапів:

• вступна частина;

• план лекції;

• ознайомлення з темою;

• ознайомлення з новим матеріалом;

• підведення підсумків.

       Структура лекції повністю відповідала змісту навчального матеріалу. Під час розроблення лекції були використані методи, як:

а) дедуктивний, адже виклад матеріалу був від загального до часткового;

б) індуктивний. Цей метод Лариса Миколаївна використовувала для активізації роботи студентів, щоб вони не просто бездумно писали конспект, а ще й включалися у обговорення питань;

в) метод ступінчастості. Викладач розкривала проблематику теми, переходячи від одного ступеня до іншого;

г) просторовий метод, за допомогою якого Лариса Миколаївна стимулювала слухачів до створення уявних картин, наводила цікаві приклади;

д) проблемний метод. Під час повідомлення матеріалу викладач застосовувала проблемні питання та ситуації, які пробуджують енергію і викликають почуття задоволення;

е) метод діалогічного викладання. Лариса Миколаївна, пояснюючи матеріал, залучала студентів до процесу не тільки розв'язання, а й до формування проблем.

   Лекція була подана зрозумілою для студентів мовою. Викладач роз'яснювала незнайомі слова, терміни. Текст лекції був простим і зрозумілим для аудиторії. У лекції були використані такі функції навчання:

1. освітня, яка допомагає оптимально сприяти здобуванню наукових знань, умінь та навичок;

2. виховна, яка полягає у цілеспрямованому формуванні певної системи, емоційно-ціннісного ставлення особистості до світу;

3. розвиваюча, яка полягає у розвитку психічних пізнавальних процесів і станів;

4. мотиваційна, яка стимулює інтереси й позитивні мотиви слухачів до навчання;

5. гедоністична, яка полягає в тому, щоб піл час лекції студенти отримували задоволення.

Лариса Миколаївна використовувала живе імпровізоване усне мовлення, яке студенти сприймають і засвоюють набагато легше, ніж письмове чи книжне.

Голос лектора був достатньо гнучкий, але не напружений, були присутні міміка, жести, які не відволікали студентів а навпаки – активізували їх робочі сили.

Викладач намагалась допомогти учням осмислити матеріал у процесі його викладання, виділяти головне та відсіювати другорядне.

На лекції, під час подачі матеріалу Лариса Миколаївна використовувала науковий та розмовний стилі мовлення , який повністю відповідав аудиторії та темі лекційного матеріалу.

Мовлення викладача було точним і виразним, було видно, що Лариса Миколаївна глибоко і ґрунтовно засвоїла предмет своєї лекції.

Коли викладач бачила, що увага студентів переключалась на інші справи, або ж хотіла виділити важливий матеріал, то підвищувала голос, пропонувала занотувати.

Під час читання лекції педагог стояла біля кафедри і не відволікала увагу студентів ходінням по аудиторії. Все це впливає на професійну орієнтацію лекції.

Викладання змісту лекції можна поділити на такі фрагменти, як:

1. вступ;

2. викладання основного змісту матеріалу;

3. підсумкова частина.

Спочатку, Лариса Миколаївна зробила короткий і чіткий вступ, у якому зосередила увагу студенів на проблемі, основній ідеї лекції та меті. Також викладач дала коротку характеристику проблемі, розкрила її актуальність, як теоретичну, так і практичну. Ще Ларисою Миколаївною був вказаний список літературних джерел, який допоможе розкрити проблему.

В основній частині лекції викладач подала матеріал з основних питань лекції, використовуючи доведення, факти, аналіз понять, висвітлення подій, демонстрацію слайдів, зв'язок із практикою та сферою застосування здобутих знань.

Підсумкова частина була такою ж лаконічною та зрозумілою, як і вступ. У лекції були застосовані засоби і прийоми, які сприяли активізації мисленнєвої діяльності студентів.

   Щодо психолого-педагогічних аспектів можна зробити висновок, що Лариса Миколаївна володіє технікою організації студентів на оптимальну діяльність на лекції. Вона використовувала цікаві запитання, які сприяють гальмуванню нервових збуджень у корі головного мозку і допомагають думати у бажаному темпі.

   Також викладачем були використані опорні схеми, цікаві вправи. Що стимулювали розумовий розвиток студентів.

   У лекції було виокремлено компоненти змісту для самостійного опрацювання студентами з належним методичним забезпеченням. Викладач допомагала оволодіти методикою самостійної роботи під час лекційного заняття та відпрацювання лекції, уміти творчо осмислювати матеріал лекції.

   Отже, можна зробити висновок, що лекція повністю відповідає всім вимогам. У ній викладач показала сучасний науковий рівень і насичену інформативність, доступну і зрозумілу мову, емоційність, чітку структуру і логіку, наявність яскравих прикладів, наукових доказів, обґрунтувань та фактів.

 

 

Аналіз практичного заняття

з дисципліни «Методика викладання української мови

У початкових класах»,


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 53; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!