Незважаючи на складну структуру, основними функціями СУОП є:



1) прогнозування і планування робіт з охорони праці. Вказані функ­ції є нерозривними, визначають суть програмно-цільового управлін­ня і лише у взаємозв’язку забезпечують ефективне функціонування СУОП.

Прогнозування передує встановленню мети і завдань з охорони праці, визначає подальший розвиток у цій сфері та за строком буває короткостроковим, середньостроковим і довгостроковим. Планування і охорони праці передбачає встановлення послідовних рішень щодо створення безпечних і здорових умов праці та у свою чергу поділяєть­ся на оперативне, поточне й перспективне. Результатом планування є розроблення й ухвалення планів заходів з охорони праці на визначений період (оперативні плани розробляються на місяць, квартал, ухвалю­ються річні плани, перспективні плани розробляються на 2-5 років), врахування його вимог у програмних документах організації;

2) організація та координація робіт з охорони праці, що передбачає формування та діяльність системи органів та посадових осіб, відпо­відальних за управління охороною праці, визначення їхніх функціо­нальних повноважень, координування дій з метою уникнення дублю­вання та заповнення прогалин в управлінні;

3) стимулювання роботи з удосконалення охорони праці. Ця функ­ція спрямована на формування зацікавленості як працівників, так і ро­ботодавців у створенні безпечних і здорових умов праці за допомогою матеріальних і моральних заходів заохочення та економічних методів стимулювання (пільгове оподаткування, зменшення розміру страхових внесків, сприяння в просуванні товарів та послуг на ринку тощо);

4) облік показників, аналіз та оцінка стану умов і безпеки праці є однією з важливих функцій, що передбачає систематичне і періодич­не збирання інформації з охорони праці, оцінювання та аналіз даних різних її складових (кількість та складність нещасних випадків, що трапилися, причини їхнього виникнення, стан будівель, приміщень, засобів виробництва тощо) з метою подальшого коригування заходів, планів та політик з охорони праці;

5) контроль за станом охорони праці та функціонуванням управлін­ня охороною праці, що прямо впливає на забезпечення дієвої СУОП. Функція визначає багатоступеневу систему органів державної влади загальної та спеціальної компетенції, а також активну участь громад­ськості.

Рівні системи управління охороною праці в Україні. СУОП в Украї­ні діє на декількох рівнях, а їхнє виокремлення базується на територі­альному та галузевому критеріях. Тому СУОП функціонує на загаль­нодержавному, галузевому, територіальному та локальному рівнях. На кожному з них утворені та діють різні суб’єкти управління, які на­ділені відповідними повноваженнями та виконують покладені на них завдання з управління охороною праці.

На загальнодержавному рівні суб’єктом управління охороною пра­ці є Кабінет Міністрів України. Його компетенція є загальною, оскіль­ки охорона праці є одним з об’єктів, щодо якого він здійснює держав­не управління. Тому з питань охорони праці Кабінет Міністрів Украї­ни забезпечує проведення державної політики в галузі охорони праці, подає на затвердження Верховною Радою України загальнодержавну програму поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого се­редовища, спрямовує і координує діяльність міністерств, інших цен­тральних органів виконавчої влади щодо створення безпечних і здо­рових умов праці та нагляду за охороною праці та встановлює єдину державну статистичну звітність з питань охорони праці.

Суб’єктом загальнодержавного управління охороною праці зі спе­ціальною компетенцією є Державна служба гірничого нагляду та про­мислової безпеки України (Держгірпоромнагляд), повноваження якої конкретизовані Положенням про Державну службу гірничого нагля­ду та промислової безпеки України, затвердженим Указом Президен­та України від 6 квітня 2011 року № 408/2011. Держгірпромнагляд входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реаліза­цію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, дер­жавного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промисло­вого призначення.

Держгірпромнагляд здійснює комплексне управління охороною праці на державному рівні, реалізує державну політику в цій сфері та здійснює контроль за виконанням функцій державного управлін­ня охороною праці центральними та територіальними органами ви­конавчої влади, органами місцевого самоврядування. Він координує роботу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних ад­міністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, інших суб’єктів підприємницької діяльності в галузі безпеки, гігієни праці га виробничого середовища.

Вузькоспеціалізованими спеціальними суб’єктами, котрі здійсню­ють загальнодержавне управління охороною праці, є:

-  Міністерство соціальної політики України щодо нормативно-правового регулювання умов праці, загальнообов’язкового державно­го соціального страхування, проведення державної експертизи умов праці, порядку контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці (Положення про Міністерство соціальної по­літики України, затверджене Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №389/2011);

-  Міністерство охорони здоров’я України щодо затвердження пе­реліків важких робіт, робіт зі шкідливими й небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок і неповноліт­ніх осіб, граничних норм підняття й переміщення важких предметів, критеріїв оцінки санітарно-гігієнічних умов праці жінок, неповноліт­ніх та осіб з обмеженою працездатністю (з обліком психофізіологіч­них, вікових та інших особливостей), показників та критеріїв умов праці, за якими будуть надаватися щорічні додаткові відпустки пра­цівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів (Положення про Мініс­терство охорони здоров’я України, затверджене Указом Президента України від 13 квітня 2011 року 467/2011);

-  Державна служба України з надзвичайних ситуацій щодо забез­печення реалізації державної політики у сферах цивільного захис­ту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запо­бігання їхньому виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, ря­тувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене Указом Прези­дента України від 16 січня 2013 року № 20/2013).

На галузевому рівні суб’єктами СУОП є міністерства та інші цен­тральні органи виконавчої влади. Вони проводять єдину науково-технічну політику в галузі охорони праці; розробляють і реалізують галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та вироб­ничого середовища за участю профспілок; здійснюють методичне ке­рівництво діяльністю підприємств галузі з охорони праці; укладають із відповідними галузевими профспілками угоди з питань поліпшен­ня умов і безпеки праці; беруть участь в опрацюванні та перегляді нормативно-правових актів з охорони праці; організовують навчання і перевірку знань з питань охорони праці; створюють у разі потреби аварійно-рятувальні служби, здійснюють керівництво їхньою діяль­ністю, забезпечують виконання інших вимог законодавства, що ре­гулює відносини у сфері рятувальної справи; здійснюють відомчий контроль за станом охорони праці на підприємствах галузі.

На територіальному рівні суб’єктами СУОП є місцеві державні адміністрації, що у межах відповідних територій забезпечують виконання законів та реалізацію державної політики в галузі охорони праці, формують і забезпечують виконання цільових регіональних програм поліпшення стану безпе­ки, гігієни праці та виробничого середовища, а також заходів з охоро­ни праці у складі програм соціально-економічного і культурного розви­тку регіонів, здійснюють контроль за додержанням суб’єктами підпри­ємницької діяльності нормативно-правових актів про охорону праці.

Суб’єктами СУОП на територіальному рівні є також органи місце­вого самоврядування, що діють у межах своєї компетенції, визначе­ної законами. Вони затверджують цільові регіональні програми по­ліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища, а та­кож заходи з охорони праці у складі програм соціально-економічного і культурного розвитку регіонів. Виконавчі органи сільських, селищ­них, міських рад забезпечують належне утримання, ефективну і без­печну експлуатацію об’єктів житлово-комунального господарства, по­бутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв’язку, що пе­ребувають у власності відповідних територіальних громад, додержан­ня вимог щодо охорони праці працівників, зайнятих на цих об’єктах.

Базовим рівнем у структурі СУОП, на якому реалізуються усі функції і завдання державного управління охороною праці та створю­ються безпечні і здорові умови праці, вважається локальний.

 

Система управління охороною праці на локальному рівні

 

Функціонування та побудова СУОП в організації забезпечуєть­ся низкою нормативно-правових актів та актів рекомендаційного ха­рактеру. Центральне місце серед них посідає рамковий Закон Укра­їни «Про охорону праці», розділ III якого присвячений організації управління охороною праці роботодавцем, встановлює заходи, за допомогою яких створюється ефективна СУОП, визначає обов’язки роботодавця щодо впровадження останньої. До кожної статті цього розділу ухвалено нормативно-правові акти, які конкретизують зако­нодавчі вимоги.

З метою надання допомоги у впровадженні СУОП на локально­му рівні в Україні сформувалася практика ухвалення актів рекомен­даційного характеру. Наприклад, 7 лютого 2008 року Державний ко­мітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого на­гляду затвердив Рекомендації щодо побудови, впровадження та удо­сконалення системи управління охороною праці (далі - Рекоменда­ції про СУОП). Згідно з останніми система управління охороною пра­ці на локальному рівні - це частина загальної системи управління ор­ганізацією, яка сприяє запобіганню нещасним випадкам та профе­сійним захворюванням на виробництві, а також небезпеці для тре­тіх осіб, що виникають у процесі господарювання, і містить комп­лекс взаємопов’язаних заходів на виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Обов’язок зі створення СУОП на локальному рівні покладено на роботодавця. Згідно зі ст. 13 Закону України «Про охорону праці» цей обов’язок передбачає:

-  створення відповідних служб і призначення посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затвер­дження інструкцій про їхні обов’язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також здійснення контролю за їхнім додержанням;

-  розроблення за участю сторін колективного договору і реаліза­цію комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

-  забезпечення виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

-  впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і тех­ніки, засобів механізації та автоматизації виробництва, вимог ергоно­міки, позитивного досвіду з охорони праці тощо;

-  забезпечення належного утримання будівель і споруд, виробничо­го обладнання та устаткування, моніторингу їхнього технічного стану;

- забезпечення усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

-  організацію проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінки технічного стану виробничого об­ладнання та устаткування, атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їхніми підсумками вжиття захо­дів для усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я виробничих факторів;

-  розроблення і затвердження положень, інструкцій, інших актів з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлення пра­вил виконання робіт і поведінки працівників на території підприєм­ства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робо­чих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, безоплатне забезпечення працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

-  здійснення контролю за додержанням працівником технологіч­них процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устатку­ванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів ко­лективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

-  організацію пропаганди безпечних методів праці та співробітни­цтво з працівниками у галузі охорони праці;

-  вжиття термінових заходів для допомоги потерпілим, залучення за необхідності професійних аварійно-рятувальних формувань у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Створюючи СУОП, роботодавець повинен визначитися із законодавством про охорону праці, яке розповсюджується на діяльність організації, виявити небезпечні та шкідливі фактори і ризики, що мо­жуть виникнути в її діяльності, визначити політику керівництва та завдання у сфері охорони праці, встановити пріоритети з охорони праці, розробити організаційну схему та програму для реалізації по­літики з охорони праці та досягнення її завдань.

Як і на інших рівнях СУОП, на локальному рівні формується систе­ма суб’єктів управління, що передбачає одноосібну участь роботодавця в управлінні, залучення працівників та їхніх представників до управ­ління та здійснення з ними спільного управління охороною праці.

Залежно від правого статусу суб’єкти, які представляють інтере­си роботодавця, здійснюють загальне або спеціальне управління охороною праці в організації. Загальне управління реалізують ке­рівники підприємств, установ, організацій, їхніх структурних оди­ниць, вони є відповідальними за створення безпечних і здорових умов праці та несуть відповідальність за неналежну систему управ­ління охороною праці.

Спеціальне управління здійснює служба охорони праці. Приміт­ним є те, що служба охорони праці обов’язково створюється на ло­кальному рівні незалежно від організаційно-правової форми робото­давця, галузі його діяльності, кількості працівників, а її ліквідація до­пускається лише у випадку ліквідації роботодавця - юридичної особи чи припинення використання найманої праці роботодавцем - фізич­ною особою. Роботодавець повинен розробити й ухвалити положення про службу охорони праці, опираючись на ст. 15 Закону України «Про охорону праці» та Типове положення про службу охорони праці, за­тверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охоро­ною праці від 15 листопада 2004 року № 255.

Створення ефективної СУОП на локальному рівні неможливе без залучення працівників та їхніх представників до участі в управ­лінні охороною праці. Тому участь в управлінні охороною праці працівники можуть брати безпосередньо, реалізуючи це право на загальних зборах чи конференції найманих працівників. Зазвичай коло питань, з приводу яких здійснюється таке управління, є обме­женим і полягає у затвердженні локальних актів, наприклад колек­тивного договору. Делеговане управління охороною праці праців­ників відбувається шляхом наділення відповідними повноваження­ми інших суб’єктів, які є представниками найманих працівників з питань охорони праці або за законом (таким суб’єктом є профспіл­ки), або за фактом обрання (у разі відсутності профспілки такою може бути уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці).

Спільне управління охороною праці на локальному рівні робото­давці та наймані працівники можуть здійснювати через комісію з пи­тань охорони праці підприємства, що створюється за рішенням на­йманих працівників, але до складу якої на паритетних засадах входять представники як найманих працівників, так і роботодавця. Її створен­ня та діяльність визначаються у ст. 16 Закону України «Про охорону праці» та Типовим положенням про комісію з питань охорони праці підприємства, затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21 бе­резня 2007 року № 55.

З метою обговорення заходів щодо розробки, впровадження та удосконалення СУОП, узгодження позицій керівництва та працівни­ків, сприяння покращенню умов праці, визначення найбільш ефектив­них способів інформування працівників, у Рекомендаціях про СУОП пропонується створювати координаційну раду, до складу якої входять вище керівництво, представники служби охорони праці, профспілки або особи, уповноважені найманими працівниками.

Одним з обов’язків роботодавця щодо створення СУОП є розро­блення й ухвалення локальних нормативно-правових актів з охоро­ни праці. Структура, завдання СУОП, порядок взаємодії структур­них підрозділів з питань охорони праці, періодичність і порядок вну­трішніх перевірок, відповідальність керівників служб та підрозділів, а також працівників повинні бути викладені в Положенні про СУОП. Якщо на підприємстві функціонує система якості, то вказані елемен­ти СУОП відображаються в Настанові з якості.

Рекомендації щодо СУОП містять окремий розділ, присвячений примірній структурі та орієнтовному змісту Положення про СУОП. Останнє може складатися з таких підрозділів:

1.  Основні принципи політики у сфері охорони праці. Політика у сфері охорони праці повинна визначати загальні завдання з покра­щення охорони праці, відповідати характеру та масштабу ризиків, що можуть виникнути на виробництві, містити зобов’язання керівництва щодо постійного поліпшення охорони праці.

2.  Планування та фінансування заходів з охорони праці. У цій час­тині наводиться комплексний план заходів з охорони праці, конкрети­зуються напрями перспективного, поточного та оперативного плану­вання, визначаються джерела фінансування заходів з охорони праці.

3.  Обов’язки та відповідальність. У ньому окреслюються обов’язки, відповідальність та повноваження керівників служб та підрозділів, обов’язки та повноваження персоналу, що керує, виконує та переві­ряє різні види діяльності, які впливають на ризики виникнення, а та­кож працівників щодо охорони праці, зокрема служби охорони праці, комісії з питань охорони праці, уповноважених найманими працівни­ками осіб з питань охорони праці.

4.  Управління документацією, що передбачає вчасне отримання, облік, актуалізацію і поширення законів і підзаконних нормативно- правових актів, опрацювання й ухвалення локальних нормативно- правових актів.

5.  Компетентність та підготовка. Підрозділ врегульовує професій­ний підбір працівників, які виконують важкі роботи, роботи зі шкід­ливими чи небезпечними умовами праці, роботи, де є потреба у про­фесійному доборі, а також вимоги щодо проведення навчання з пи­тань охорони праці та системи інструктажів усіх працівників.

6.  Моніторинг виконання та оцінка результативності, що містить систему внутрішнього контролю, проведення внутрішнього аудиту, оперативного контролю керівників робіт та інших посадових осіб, контроль з боку служби охорони праці, а також громадський конт­роль.

7.  Організація інформаційної роботи. У цій частині зазначають­ся шляхи, способи і форми донесення інформації до працівників та одержання від них результатів зворотного зв’язку, реагування на їхні звернення.

8.  Управління ресурсами. Підрозділ встановлює вимоги щодо за­безпечення безпечності виробничих приміщень, засобів виробництва, технологічних процесів, заміни засобів виробництва і матеріалів, що застосовуються, організації робочих місць та робочого часу, забезпе­чення працівників засобами індивідуального захисту, впровадження змін в організації праці тощо.

9.  Аналіз і попередження можливих загроз життю і здоров’ю пра­цівників. Аналіз ефективності СУОП та зменшення ризиків виник­нення небезпечних ситуацій повинен враховувати результати розслі­дування нещасних випадків на виробництві та причини їхнього ви­никнення, внутрішні та зовнішні фактори, що можуть вплинути на стан охорони праці.

10. Попереджувальні та коригувальні заходи. Наявність цього під­розділу зумовлена тим, що будь-яка виявлена неадекватність установ­ці'! шх заходів з охорони праці повинна мати своїм наслідком відповід­ні попереджувальні та коригувальні дії.

11. Мотиваційне регулювання. Створення здорових і безпечних умов праці неможливе без активної участі працівників та їхнього сві­домого ставлення до культури безпеки праці. У цій частині передбача­ються вимоги та принципи до матеріального і морального заохочен­ії я працівників щодо дотримання законодавства про охорону праці.

 


Дата добавления: 2020-11-27; просмотров: 66; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!