Основними ознаками юридичного терміна є:



- адекватність відображення змісту поняття; смислова однозначність;

- логічне співвідношення його з іншими родовими термінами да­ної галузі;

- більшість термінів мають дефініцію. Є, що не мають.

 Дефініція - це коротке логічне визначення, яке встанов­лює істотні відмінні ознаки предмета чи значення поняття, тобто його зміст і кордони;

- стилістична нейтральність;

- професійний рівень практичного вживання;

- закріплення кожного терміна за спеціальним поняттям.

Поняття - це відображення явища об'єктивної дійсності в його сут­тєвих ознаках, думка, яка виражає сутність явища. Термін - це поняття у відповідній знаковій формі, є його носієм, зовнішнім символом. Поняття єдине, а термін може позначатися різними поняттями. Термін може за­лишатися тим самим, в той час як визначене ним поняття з часом може зазнати тих чи інших змін, іноді досить суттєвих.

Поняття може існувати і не оформленим у законі відповідним тер­міном, однак ознаки юридичного воно не позбавлене так само, як не по­збавлений такої ознаки і термін, що його визначає.

Слід розрізняти юридичні поняття, закріплені законодавчо, і юри­дичні поняття, що використовуються у правовій науці. Останні не обов'язково фіксуються у законі (законодавчий процес, підзаконні нор­мативно-правові акти, правова поведінка, правоздатність, юридична відповідальність, диспозиція юридичної норми, правосвідомість тощо).

Формування понять об'єктивно в юридичній термінології викликає подальший розвиток термінологічного значення, а саме: його збагачен­ня у зв'язку з відображенням нових ознак позамовної дійсності.

Важливою рисою юридичних термінів є їх тісний зв'язок із світогля­дом та ідеологією пануючого класу, з різними політичними і юридични­ми теоріями, суспільними традиціями, правовим досвідом.

Класифікація юридичних термінів

Розкриваючи зміст будь-якого поняття, створюють класифікацію, яка визначає місце цього поняття й усіх інших понять, пов'язаних з ним.

Класифікація - це розподіл термінів за їх узагальненими ознаками споріднення та відмінності.

Класифікація термінів, які використовуються у законодавстві, важ­лива для впорядкування правової інформації, її автоматизації.

Основні класифікації юридичних термінів такі:

- за вживанням (загальні та спеціальні);

- за вираженням явищ (терміни, що відображають моменти або час­тини судочинства, номінації певних процесуальних дій, юридич­них та фізичних осіб; терміни, що вказують на джерело доказів);

- за походженням (власне українські та запозичені);

- за творенням (прості, складні, терміносполуки).

 Термінологію, яка використовується у законодавстві, автор книги «Язык закона» А.Піголкін класифікує за вертикальним та горизон­тальним принципами. На вершині вертикалі є термінологія, закріпле­на в Конституції України, Основах законодавства. Це загальноправова термінологія, яка системно об'єднує терміни, що функціонують в усіх галузях законодавства, виражають і позначають поняття широкого значення (державний орган, посадова особа, суспільна організація, ком­петенція, законодавство, закон, рішення, недоторканність особи, за­конні інтереси).

Горизонтальна термінологія охоплює різноманітні види міжгалузе­вої та галузевої термінології. Міжгалузева термінологія — це терміноло­гія, яка використовується у деяких галузях законодавства (матеріальна відповідальність, завдана шкода, проступок тощо).

У наш час відсутні виразні, науково-обгрунтовані принципи і крите­рії логічної специфікації юридичних термінів з урахуванням їх практич­ного значення в тій чи іншій сфері правових відносин, без чого будь-яка класифікація є досить умовною.

А.Піголкін вирізняє чотири види юридичних термінів:

 1) загально­вживані;

 2) загальновживані, які в нормативному акті мають більш вузь­ке, спеціальне значення;

 3) суто юридичні;

 4) технічні.

Загальновживані терміни - це звичайні слова, які набули значного поширення, найменування предметів, якостей, ознак, дій, явищ, які од­наково використовуються у побутовій мові, художній літературі, діло­вих документах, законодавстві. Такі терміни прості, доступні, зрозумілі. У законодавстві вони використовуються у загальноприйнятому значенні і ніякого спеціального змісту не мають (офіцер, документ, справа, за­кон, правопорядок, юрист, охорона тощо).

Вони не завжди зручні, часто багатозначні, допускають різні тлума­чення, можуть застосовуватись то в одному, то в іншому значенні. Тому використання таких термінів доцільне, якщо їх значення зрозуміле для всіх і не породжує ніяких сумнівів у певному контексті. Використову­ючи загальновживані терміни у нормативних актах, законодавець по­винен забезпечити їх тлумачення у тій чи іншій формі, щоб був чітко зрозумілий зміст.

Більшість термінів, узятих із повсякденної мови, отримують у нор­мативному акті особливе, більш точне, спеціальне значення. Їх перева­га порівняно із загальновживаними полягає у тому, що при максимальній стислості вони найтонше визначають потрібне поняття, наприклад: скарга, доказ, потерпілий, злочинність, акт, відповідальність, захист честі, хабар, бандитизм, грабіж, крадіжка, шахрайство, хуліганство, халатність тощо. Подібних термінів у нормативних актах багато. Вони становлять основу юридичної термінології, мають основне смислове навантаження у законодавстві. Важливо, щоб спеціальне значення загальновживаного терміна було очевидним. Таким термінам у законодавстві даються визна­чення. Якщо цього немає, значення терміна визначається, виходячи із за­гального контексту. При першому використанні термінів зі спеціальним значенням треба давати до нього відповідні нормативні роз'яснення.

Як і будь-яка інша сфера суспільного життя, юриспруденція не може обійтись без особливої термінології, яка спеціально вироблена законо­давцем для регулювання суспільних відносин: законодавчий процес, нормативний припис, інкорпорація, орган держави, громадянські права, правознавство, законність тощо.

Спеціальні юридичні терміни, як правило, лаконічно й відносно точ­но визначають поняття, яке застосовується в юриспруденції: судимість, підсудний, потерпілий, свідок, позивач, дізнання, слідчий тощо.

В юридичній термінології багато таких спеціальних термінів, зна­чення яких не завжди можна пояснити з позиції лінгвістики. Застосову­ються вони для позначення певних понять і тільки в юриспруденції.

Спеціальні юридичні терміни - це слова чи словосполучення, які позначають поняття, що відображають специфіку державно-правових явищ: правовідносини, юридична особа, позов, законопроект, неправдиве свідчення, речовий доказ тощо.

У нормативних актах використовується багато термінів, узятих із різних галузей науки, техніки, а також професіоналізми. У літературі

за ними закріпилась назва технічні терміни: комп'ютер, фонограма, діа­позитив, флешка, плівка, піротехніка, дискета тощо. У процесі застосу­вання норм права у різних сферах суспільного життя без спеціальних технічних термінів обійтись неможливо. Необхідно лише дотримува­тись правила, що технічні терміни використовуються у тому значенні, яке закріплене за ними у відповідній галузі науки.

Спеціальні юридичні й технічні терміни досить зручні. Вони одно­часно позначають потрібне поняття, сприяють чіткішому викладу нор­мативних приписів, допомагаючи правильніше зрозуміти і застосувати їх. За допомогою таких термінів можуть бути досягнуті однозначність, семантична конкретність, повнота юридичних формулювань.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!