Кримінологічна характеристика тяжких злочинів проти життя та здоров'я.



 

Аналіз тяжких насильницьких злочинів включає вивчення й таких кримінологічно значимих ознак, як місце, час, способи їхнього здійснення.

Територія – міста., нас.п. міського типу.

Місце – жилі приміщення.

За часом вчинення:

 - весна, літо; пятниця, субота, неділя; з 18 до 22 год., найчастіше з 18 до 20 год.

Знаряддя - різноманітні, але у 2/3 випадків заподіяння тяжких тілесних ушкоджень фігурують колюче-ріжучі знаряддя злочину.

Якщо частка групових злочинів серед усієї злочинності становить 9-10%, то по вбивствах вона дорівнює 5-6, а тяжких тілесних ушкодженнях - 2%. Картина різко змінюється, якщо звернутися до вбивств з обтяжуючими обстави­нами. Так, у групі вчиняється майже 20% вбивств з хуліганських мотивів або поєднаних із зґвалтуванням, понад 40% вбивств, пов'язаних із розбійними нападами.

Потерпілими від насильницьких злочинів переважно є особи, пов'язані зі злочинцем більш-менш тривалими відносинами.

Серед суб'єктів насильницьких злочинів переважають особи чо­ловічої статі. Так, якщо частка чоловіків в усій злочинності складає 80-85%, то серед суб'єктів умисних убивств і тяжких тілесних ушкоджень - 90-95%.                                                                           

Тяжкі насильницькі злочини носять здебільшого побутовий ха­рактер. Саме через це тут частіше ніж у всій злочинності зустрі­чаються особи старшого віку (ЗО років і більше).                            

По кожному з цих видів злочинів найвищою криміногенністю-відзначаються особи віком від 25 до 29 років. У середньому на цю вікову категорію осіб припадає 4,2% злочинців, тоді як по таких вікових групах, -як 14-17 років, 18-24 роки, 30 років і старше відпо­відно - 1,0; 2,3 і приблизно 2%.

У загальній масі потерпілих продовжують домінувати особи, які пов'язані зі злочинцем сімейно-побутовими стосунками.

Порівняно з вбивствами стосовно тяжких тілесних ушко­джень спостерігаються:

1) більш виражені темпи зростання цих злочинів;

2) частіше вчинення їх у міських населених пунктах;

3) менше випадків скоєння цих злочинів у групі;

4) збільшення числа потерпілих, які були не знайомі зі злочин­цем.

Більшість насиль­ницьких злочинів учиняються на ґрунті особистих неприязних сто­сунків між злочинцем і жертвою. Найрозповсюдженіший мотив -помста. Найтиповішими є такі випадки: помста, пов'язана з при­ниженням (справжнім або вигаданим) людської гідності; помста за відмову потерпілого виконати будь-яку вимогу або прохання; помста, пов'язана з відмовою брати участь у розпиванні спиртних напоїв. Досить частий і мотив «помста-ревність» (серед подружніх убивств він присутній майже в кожному третьому випадку). Нерід­ко мотив помсти переплітається з хуліганськими спонуканнями -при вбивствах у кожному сьомому - восьмому випадку. Серед інших мотивів убивств зустрічаються такі, як бажання приховати інший злочин, позбутися потерпілого, групова солідарність, націо­нальна чи расова неприязнь тощо.

Причини насильницьких злочинів криються у суперечностях, що мають місце в різних сферах суспільного життя і, передусім побуті та дозвіллі. Ці сфери довгий час лишалися і лишаються на другому плані з точки зору «високих» державних пріоритетів, завдань та інтересів. Будучи матеріалізованим пере творенням «залишкового принципу», вказані сфери щоденно, на всіх рівнях нагадують про свою «запущеність». Побутова невлаш­тованість та відсутність навіть мінімуму умов для більш-менш культурного проведення дозвілля при всій своїй типовості ще не є криміногенними факторами. Вони стають ними лише тоді, коли:

а) виступають у вигляді набору несприятливих життєвих ситуацій;

б) діють через ці ситуації на антисоціальне формування особи;

в) утворюють об'єктивний каркас сенсу життя неблагополучних груп населення, осіб з соціально заниженими позиціями. Резуль­татом подібної концентрації негативних обставин є викривлена свідомість, у тому числі правова, примітивність потреб та інтере­сів, і, як наслідок, антисуспільна поведінка.

У переліку об'єктивних факторів, причинно пов'язаних із учи­ненням насильницьких злочинів, чільне місце займають неналежні житлові умови. Конфлікти, а за ними і злочини досить часто вини­кають між тими, хто живе у комунальних квартирах, розлученими, але проживаючими разом подружжями.

 

81. Попередження насильства в сім'ї (ЗУ "Про попередження насильст­ва в сім'ї" від 15.11.01).

 

Законодавство про попередження насильства в сім’ї складається з Конституції України, ЗУ "Про попередження насильст­ва в сім'ї", інших нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо попередження насильства в сім’ї.

ЗУ "Про попередження насильст­ва в сім'ї" від 15.11.01 визначає правові і організаційні основи попередження насильства в сім’ї, органи та установи, на які покладається здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї.

Насильство в сім’ї — будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.

Здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї в межах наданих їм повноважень покладається на:

1) спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань попередження насильства в сім’ї;

2) службу дільничних інспекторів міліції та кримінальну міліцію у справах дітей органів внутрішніх справ;

3) органи опіки і піклування;

4) спеціалізовані установи для жертв насильства в сім’ї:

-кризові центри для жертв насильства в сім’ї та членів сім’ї, стосовно яких існує реальна загроза вчинення насильства в сім’ї (далі — кризові центри);

-центри медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім’ї.

У разі систематичної віктимної поведінки члена сім’ї даному члену сім’ї виноситься офіційне попередження про неприпустимість віктимної поведінки щодо насильства в сім’ї, про що йому повідомляється під розписку.

Членів сім’ї, яким було винесено офіційне попередження, служба дільничних інспекторів міліції чи кримінальна міліція у справах дітей беруть на профілактичний облік.

Особі, яка вчинила насильство в сім’ї після отримання офіційного попередження, дільничним інспектором міліції або працівником кримінальної служби у справах дітей за погодженням з начальником відповідного органу внутрішніх справ і прокурором може бути винесений захисний припис.

Захисним приписом особі, стосовно якої він винесений, може бути заборонено чинити певну дію (дії) по відношенню до жертви насильства в сім’ї, що встановлюються на термін до 30 діб з дня погодження захисного припису з прокурором.

Рішення про стягнення з осіб, які вчинили насильство в сім’ї, коштів на відшкодування витрат на утримання жертв насильства в сім’ї у спеціалізованих установах для жертв насильства в сім’ї приймається судом в установленому законом порядку за позовом адміністрації спеціалізованих установ для жертв насильства в сім’ї.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 112; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!