Про затвердження клінічних Протоколів надання медичної допомоги при невідкладних станах у дітей на шпитальному і до шпитальному етапах



Гострий стенозуючий ларінготрахеобронхіт (ГСЛТБ)

Діагностичні критерії:

1. Синдром ГСЛТБ виникає при гострому запаленні гортані і трахеї різної етіології, характеризується порушенням прохідності дихальних шляхів на рівні гортані. Етiологічними факторами ГСЛТБ є:

  • набряк гортані незапального характеру при алергійних реакціях негайного типу до харчових продуктів, лікарських препаратів, пилкових рослин і ін.;
  • набряк гортані як ускладнення захворювань порожнини рота, ЛОР-органів і ін.;
  • поразки слизової оболонки гортані при дифтерії, корi і скарлатині;

2. ГСЛТБ незалежно від причини виникнення, характеризується «гавкаючим» кашлем, афонією і стридорозним подихом..

3.По ступеню звуження просвіту гортані розрізняють:

  • стеноз I ступеню (компенсований) - захриплість голосу, у спокої подих рівний, незначне втягнення яремної ямки і міжреберних проміжків, кислотно-основний стан і рО2 крові в межах норми;
  • стеноз II ступеню (субкомпенсований) - дитина збуджена, подих гучний, в акті подиху бере участь допоміжна мускулатура, виражене втягнення яремної ямки і міжреберних проміжків, шкірні покриви яскраво-червоного кольору, потім з'являється ціаноз, пульс частий і напружений, субкомпенсований метаболічний або змішаний ацидоз;
  • стеноз III ступеню (декомпенсований) - дитина збуджена або загальмована, гучний, чутний на відстані, подих, ціаноз носо-губного трикутника, липкий холодний піт, тахікардія, розширення границь серця, ознаки застою в малому колі кровообігу, зіниці розширені, гавкаючий кашель, змішаний респіраторний і метаболічний ацидоз, гіпоксемія;
  • стеноз IV ступеню (асфіктичний) - настає асфіксія і смерть від гіпоксичної коми.

 

Медична допомога:

1.Відволікаючі процедури: загальна гаряча ванна тривалістю 5-7 хв (температура води 38-39°С), при гіпертермії тіла вище 38°С ванну не застосовувати, можна застосувати гірчичники.

2.Десенсибілізуючі препарати.

3.Тепле лужне пиття.

4.При стенозі II-III ступеня – інгаляція з муколітичними препаратами, преднізолон 1-3 мг/кг внутрівенно;

5.Седативна терапія: бензодіазепіни (діазепам, седуксен, реланіум, сибазон) 0,3-0,5 мг/кг, але не більш 10 мг на уведення внутрім’язово або внутрівенно.

6.Інгаляція 100% кисню.

7.При наростанні ГДН і неефективності вищенаведених заходів - після попередньої премедикації 0,1% атропіну сульфату 0,1 мл/рік життя (не більш 0,5 мл) внутрівенно інтубація трахеї або ургентна крикоконікотомія.

8.При стенозі I ступеня - госпіталізація до інфекційного відділення, при II-IV ступенях - до ВIТ.

Лікування

На всіх стадіях проводять відповідну терапію у 3 напрямках:

  1. відновлення адекватної вентиляції легенів,
  2. боротьба з метаболічним ацидозом,
  3. відновлення серцево – судинної діяльності.

7. Матеріали активізації студентів під час викладення лекції:

 

Питання.

Проблемні ситуації.

Ілюстративні матеріали.

Підручники.

8. Матеріали для самопідготовки студентів:

Ситуаційні задачі

1. До лікаря звернулася мати дівчинки віком 11 років. Протягом 3 років після того, як перехворіла на вірусний гепатит, дівчинка скаржиться на біль у животі, переважно у правому підребер'ї, який виникає після фізичного навантаження, жирної їжі, нудоту, поганий апетит, швидку стомлюваність, головний біль.

При об'єктивному обстеженні - шкіра суха, субіктерична, язик з білим нальотом, мигдалики гіпертрофовані, рихлі, багато уражених карієсом зубів. Тони серця слабкі, короткий систолічний шум над верхівкою. Живіт м'який, болючий у правому підребер'ї. Печінка виступає з-під краю реберної дуги на 2 см. Випорожнення через 1 добу, схильність до запору.

Поставити попередній діагноз.

 

2. Мати хлопчика 5 років звернулась в лікарню зі скаргами на погіршення апетиту у дитини, нудоту, слинотечу, біль в животі навколо пупка, втрату маси тіла. При огляді виявлені алергічні висипи на тілі.

Поставити попередній діагноз.

Скласти план сестринських втручань.

 

 

3. У дитини 4 років виникло загострення стоматиту. Рік тому на тлі ГРВІ (ринофарингіт), з’явилася гіперемія та набряклість слизової оболонки ротової порожнини, глибокі виразки з біло – сірим нальотом Захворювання супроводжувалось підвищенням температури тіла до 39-40о С упродовж 4-х днів. В подальшому на фоні ГРВІ чи самостійно з’являються майже кожен місяць нові елементи інфекції з температурною реакцією.

Поставити попередній діагноз.

 

4. Хлопчик С., 11 років, знаходиться на диспансерному нагляді у гастроентеролога з приводу хронічного гастродуоденіту (хелікобактер – негативного) з підвищеною кислотоутворюючою функцією шлунка. Відмічається відсутність клінічних проявів загострення на протязі 2-х років.

Поставити попередній діагноз.

 

5. Ви фельдшер ФАПу. До Вас звернулася дівчинка 5 років зі скаргами на свербіж навколо анального отвору, який підсилюється вночі. Дитина дратівлива, погано спить. Апетит знижений. З боку внутрішніх органів відхилень не виявлено.

 Проведіть оцінку стану пацієнта, виявіть проблеми.  

       

6. В дитяче відділення поступила дитина 5-ти років з скаргами на підвищення температури тіла до 39,20 С, слинотечу, відмову від прийому їжі.

При огляді порожнини рота слизова гіперемійована, розрихлена, кровоточива. В ділянці щік, губ, на язику - поодинокі утворення круглої і овальної форми діаметром 1-5 мм покриті білувато-сірим нальотом, оточені червоним вінчиком.

Дитина протягом тижня лікувалася амбулаторно з приводу ГРВІ.

1. Складіть план медсестринського догляду за пацієнтом.                             

 

7. До медичної сестри звернулась мати дитини 3 років зі скаргами на неспокій дитини, поганий нічний сон, дратівливість, свербіж в ділянці анусу.

Поставити попередній діагноз.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 454; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!