Виявлення функціональних резервів за показниками реакції на стандартні навантаження



У практиці фізіології праці і спорту найбільше визнання і розповсюдження одержав метод оцінки функціональних резервів організму при стандартній роботі. Цей метод заснований на законі лінійної залежності (у певному діапазоні) вираженості фізіологічних реакцій від величин виконуваних психічних або фізичних навантажень. Чим більше навантаження, тим інтенсивніше фізіологічні реакції (“вартість” цих навантажень) і навпаки.

Психічні резерви і особові особливості спортсмена оцінюються за даними стандартних опитувальників і різноманітних розумових задач - тестів.

Для оцінки резервів аеробів широко використовується тест PWC 170. Виконується два стандартні навантаження помірної і великої потужності, при кожній з них вимірюється ЧСС. За даними виконаних двох навантажень і ЧСС при них розраховується потужність, що розвивається при ЧСС = 170 уд/мин (оптимальна). РWC 170 - показник продуктивності аероба організму.

При стандартному навантаженні помірної потужності, у спортсменів різної кваліфікації, будуть різні зміни вегетативних показників.

У спортсменів високої кваліфікації:

- швидке врабативаніє, рівень змін вегетативних показників не значний (50-60% від максимуму) ці показники стійкі.

- відновлення відбувається швидко, (виражена швидка фаза відновлення). У спортсменів з низькою кваліфікацією.

врабативаніє поступове

< виражена). не відновлення фаза (швидка сповільнене відновлення збільшенню) до (тенденцію мають і нестійкі показники ці вище) значно показників (вегетативних изменения>

Лекція 7. Функціональні перехідні стани організму при спортивній діяльності. Стомлення і відновлення процеси при спортивній діяльності

Т.І. Лактіонова

Передстартовий стан спортсмена і його регуляції

Передстартовий стан - це комплекс змін фізіологічних і психологічних функцій, виникаючий до початку виступу спортсмена в змаганнях. Перехід організму на вищий рівень функціонування.

Прояв передстартового стану залежить від багатьох чинників. Передстартовий стан виникає за декілька днів до змагання. Стартовий стан, що виникає за декілька хвилин і секунд до старту.

Залежно від змін тих, що відбуваються в організмі розрізняють три форми передстартових станів.

Бойова готовність - досягнення оптимального рівня функціонування все систем організму, адекватного майбутнім змаганням.

Стартова лихоманка - загальне занепокоєння, страх, невпевненість, надмірна дратівливість, рухове збудження, різке посилення фізіологічних функцій, провідне до витрати енергії ще до змагання.

Стартова апатія - байдужість, невпевненість, небажання виступати на змаганнях, повільність рухів, пригноблення функцій внутрішніх органів і ін. ознаки.

Регуляція передстартового стану:

- створення спокійної робочої обстановки;

- раціональна психотерапія;

- психосоматична саме регуляція;

- психологічна корекція;

- водна процедура і масаж;

- раціональний ритм розминки.

 

Фізіологічний зміст і роль розминки

Висока функціональна готовність спортсмена до майбутньої роботи досягнення розминкою.

Розминка - це виконання комплексу фізичних вправ, направлених на прискорення переходу стану організму на режим змагання функціонування. Розминка ділиться на загальну і спеціальну частини.

Загальна частина розминки забезпечує прискорення загальної мобілізації організму. Спеціальна частина передбачає відтворення специфічних функцій по кожному з компонентів майбутньої діяльності.

Вибір засобів розминки визначається структурою і режимом рухів виду спорту, а так само стартовим станом спортсмена. Тривалість розминки 10-30 хвилин. Інтервал перед стартом не більш 15 хвилин.

 

Період врабативанія в процесі спортивної діяльності

Врабативаніє - це процес поступового підвищення працездатності, що спостерігається при виконанні фізичних вправ.

У основі врабативаємості лежать процеси, пов'язані із зміною функціонального стану нервових центрів, а також фізіологічні зміни в рухових і вегетативних функціях, ведучі до підвищення працездатності. Врабативаніє окремих систем людського організму відбувається нерівномірно - гетерохронно.

Період врабативанія залежить від інтенсивності роботи. При короткочасній роботі великої інтенсивності період врабативаємості коротший, ніж при роботі помірної інтенсивності. Тривалість періоду врабативанія так само залежить від багатьох чинників.

Процес врабативанія протікає не стихійно, а програмується механізмами ефферентного синтезу, тому він визначається, головним чином, видом спорту і рівнем тренованості спортсмена.

Формування процесу врабативанія супроводжується порушенням узгодженості в роботі рухового апарату і внутрішніх органів.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 135; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!