Які причини викликають «соціальне сирітство» та які ви можете запропонувати шляхи подолання цього негативного суспільного явища?



Що робить підлітків «важкими»?

В чому проблема соціалізації дітей-індиго?

 

Які причини викликають «соціальне сирітство» та які ви можете запропонувати шляхи подолання цього негативного суспільного явища?

Проблема сирітства існує майже у всьому світі. Кожна країна намагається різними способами та методами попередити, вирішити та викорінити це явище. Потрібно виходити з двох критеріїв причин появи соціального сирітства. До першої групи слід віднести фактори, що здійснюють зовнішній.

Негативний вплив на сім’ю, а до другої – внутрішні негативні чинники, що можуть появитися в середовищі сім’ї, в внаслідок впливу зовнішніх факторів. Зовнішні причини виникнення соціального сирітства закладаються в державі і обумовлені соціально-економічними умовами. Для них є характерними такі ознаки, як об’єктивність виникнення, залежність безпосередньо від держави.

До таких причин слід віднести економічну нестабільність, бідність, зростання злочинності, збройні конфлікти, інфляцію, безробіття злочинні акти тощо. Більше половини молодих сімей не мають окремого житла навіть через 10 років подружнього життя, майже половина сімей проживає з батьками в незадовільних для виховання дітей житлових умовах.

Негативно впливають на стабільність навіть благополучних сімей несприятливі соціально-економічні умови: втрата роботи, погіршення матеріально-побутових умов, зубожіння, тощо викликають у людей почуття незахищеності, страху перед майбутнім. Все це призводить до наростання напруги в сім’ї, негативно позначається на вихованні дітей.

Внутрішні причини виникнення соціального сирітства, на відмін увід зовнішніх, утворюються безпосередньо в середовищі сім’ї. Для них є характерними такі основні ознаки, як суб’єктивність виникнення і існування та залежність відзовнішніх негативних факторів. Їх поява здебільшого обумовлена внутрішніми сімейними проблемами. Проте і зовнішні фактори (несприятлива соціально-економічна ситуація в державі, безробіття тощо) часто стають каталізаторами негативних процесів в середині сім’ї. До таких причин відносять позашлюбне народження дитини, відмову від новонароджених немовлят, погані матеріальні та житлові умови, помилки у вихованні, жорстокість і знущання з боку батьків, поширення алкоголізму, наркоманії, ув’язнення батьків, а також неповну сім’ю, стан морально-психологічного клімату тощо.

Відомим є той факт, що у статус соціальної сироти діти можуть потрапити від разу після народження (відмова від новонароджених немовлят у пологовому будинку). В більшості випадків такі факти можна пояснити соціальною незрілістю матері, котра народжує дитину. Подібне поводження, як правило, характерне для неповнолітніх матерів і жінок, що не мають стійкої позиції в житті і постійного місця проживання.

Як вважають багато спеціалістів, соціальне сирітство найчастіше є результатом саме підліткової вагітності. Коли молоді дівчата не можуть психологічно справитися з тим, що стануть мамами. І роблять величезну помилку, приховуючи від батьків народжують і покидають дитину.

 

Також, часто діти з власної волі покидають сім’ю або заклади соціальної опіки. Це відбувається через певні вроджені психічні відхилення або через набуті захворювання, розлади нервової системи, або неправильного виховання. Бажання втекти проявляється як реакція на якісь чинники травмуючого характеру вдома, у школі або в підлітковому середовищі. Діти можуть залишати сім’ю через фізичне, психічне або сексуальне насилля близьких, примушення їх до жебрацтва, через злидні і незабезпеченість у сім’ї, через образу на родичів внаслідок їх нечутливості або нерозуміння проблем чи переживань дитини.

Що стосується України, то думки науковців збігаються щодо класифікації причин та чинників, що породжують сирітство.

Безпалько О. В. зазначає, що причинами соціального сирітства в Україні є: низьки й матеріальний рівень багатьох сімей, безробіття одного чи обох батьків; відсутність постійного житла (малозабезпечені сім’ї продають свої оселі щоб забезпечити собі засоби існування, заздалегідь виписуючи дітей, залишаючи їх без даху над головою); асоціальний спосіб життя одного або обох батьків, різні види залежності (пияцтво, наркоманія і токсикоманія), проституція, участь у протизаконній діяльності; примушення батьками дітей до жебрацтва; різноманітні форми насильства щодо дітей у сім’ї та державних закладах опіки

Галатир І. А. додає до цієї класифікації ще декілька пунктів: послаблення функці покликаних займатися вихованням та навчанням дітей; погіршення умов утримання дітей у державних закладах, сирітство як соціальний феномен охопило увесь світ. Вчені з різних країн і різних галузей науки трактують це визначення, кожен зі своєї точки зору.

На сьогоднішній день найкращою формою влаштування дітей-сиріт є усиновлення. Воно включає в себе різні види такі як, прийомна сім’я, опікунська сім’я, дитячий будинок сімейного типу.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 405; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!