Оцінка екологічного стану водойм за макрозообентосом



У порівнянні з водними макрофітами, кількість видів безхребетних тварин, що мешкають у водоймі, значно більша, і використання їх (особливо найбільш чутливих до забруднення груп) у якості біоіндикаторів розроблено детальніше. Проте більшість методів базується на використанні індикаторних властивостей окремих видів, оскільки різні види мають різний діапазон вибагливості до конкретних умов середовища. Ці методи вимагають обов'язкового визначення тварин до виду.

Інші методи ґрунтуються на відомостях про характеристики угруповань, а не окремих видів. Враховуються співвідношення чисельності певних організмів та їхніх груп (таксонів) в угрупованнях. Ці методи теж потребують визначення до виду, а також підрахунку чисельності видів, розрахунку співвідношень чисельностей тощо. Визначити макроформи водних безхребетних до виду досить складно для нефахівців.

Саме через це розроблено декілька методів, які ґрунтуються на використанні як індикаторних властивостей окремих видів, родів, родин, так і на структурних характеристиках угруповань. При цьому, переваги обох підходів поєднуються, немає потреби визначати організми до виду, підхід є доступним для використання нефахівцями. Найбільш простими, універсальними і водночас придатними для широкого використання є метод Майєра та метод Вудівісса. Ці методи дають лише приблизну оцінку екологічного стану водойми та якості води, але їх зручніше і простіше використовувати.

Визначення індексу Майєра Групи тварин, згідно з їх вибагливістю до екологічних умов розділені на три колонки (мешканці чистих водойм, організми середнього ступеня чутливості, мешканці забруднених вод) (табл. 6.3.1). Потрібно порахувати скільки груп знайдено в пробі з першої, другої та третьої колонки . Кількість груп з першого стовпчика необхідно помножити на 3, другого — на 2, третього — на 1. Здобути суму всіх трьох цифр. Сума характеризує ступінь забрудненості водойми: більше 22 — вода належить до 1-го класу якості (особливо чиста); від 17 до 21 — до 2-го (чиста); від 11 до 16 — 3-го (помірно забруднена); менше 11 — 4-го (забруднена або дуже забруднена).

 

Таблиця 6.3.1Групи тварин, згідно з їх вибагливістю до екологічних умов

Мешканці чистих вод Організми середнього ступеня чутливості Мешканці забруднених вод
Личинки веснянок Бокоплави Личинки комарів- дзвінців
Личинки одноденок Річковий рак П'явки
Личинки волохо- крильців Личинки бабок Водяний віслючок
Личинки вислокрильців Личинки комарів- довгоніжок Молюски - ставковики

Двостулкові молюски

Молюски - котушки Личинки мошки
Молюски - живорідки Малощетинкові черви

Визначення біотичного індексу Вудівісса Систему побудовано на визначенні, за допомогою спеціальної таблиці, біотичного індексу, який характеризує ступінь забруднення певної зони водойми або ділянки водотоку. Метод базується як на врахуванні індикаторної ролі організмів, які є в угрупованнях, так і на видовому різноманітті, притаманному певним угрупованням. Він набуває значень від 1 до 10, кожне з яких приблизно відповідає певній сапробній зоні та певному класу вод за міжнародною класифікацією. Головною умовою використання біотичного індексу є вміння розрізняти групи тварин, серед яких є як вибагливі, такі не вибагливі до навколишніх умов.

Інтерпретація величин біотичного індексу проводиться з урахуванням особливостей кожної досліджуваної ділянки (точки відбору проб). Обов'язково необхідно враховувати просторовий та хронологічний (сезонний) аспекти. Місця відбору проб мають бути пронумеровані. Потрібно скласти їх картосхему та здійснити детальний опис водойм та місць відбору проб, класифікувати їх. Дослідження мають проводитися протягом сезону. Некоректно і малоінформативно порівнювати результати, отримані в різних точках спостережень в різні пори року (наприклад, якщо Ви визначили біотичний індексу точці 1 — навесні, у другій точці — влітку, у третій — восени).

Контрольні запитання для перевірки знань

1.Дайте визначення поняттям біоіндикація та біомоніторинг прісних водойм.

2.Що таке водні макрофіти?

3. Яким чином здійснюється біоіндикація екологічного стану водойм за допомогою макрофітів?

4. Залежно від характеру пристосування до водного середовища, на які групи розподіляють макрофіти?

5.Що таке індикатори реофільних умов?

6. Що таке індикатори лімнофільних умов?

7. Що таке індикатори заболочування?

8. Що таке індикатори засолення?

9. Що таке індикатори трофічного статусу водойм?

10. Яка група організмів носить назву макрозообентос?

11. Яким чином визначаються індекси Майєра та Вудівісса?


ЧАСТИНА ІІ


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 477; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!