ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА У СФЕРІ ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ



Підстави відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту прав споживачів.

Обставини, що звільняють продавця (виробника) від обов’язку задовольнити вимоги споживача.

Відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту прав споживачів за ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Цивільно-правова відповідальність за порушення прав споживачів. Відшкодування матеріальної та моральної шкоди споживачам.

Адміністративно-правова відповідальність за порушення прав споживачів.

Розміри та порядок накладення адміністративних стягнень.

Кримінально-правова відповідальність за порушення прав споживачів. Основи адвокатської та судової практики у справах захисту прав споживачів.

 

 

СЕМІНАРСЬКІ ТА ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ

 

ТЕМА № 1. Правові основи захисту прав споживачів (2 год)

Перша тема курсу носить ознайомлюючий характер, оскільки присвячена в основному тлумаченню основних понять та переліку джерел споживчого права, а також історико-правовому аналізу розвитку споживчого руху в Україні та світі. Студентам перш за все, варто звернути увагу на те, що споживач – за законодавством України про захист прав споживачів – це завжди фізична особа, яка придбаває товари, роботи, послуги для власного споживання. Споживче право – це сукупність правових норм, які врегульовують відносини між виробником (продавцем) товарів чи послуг та споживачем. Ще недавно захист прав споживачів розглядався в межах інституту господарського права, тому основні нормативні приписи цієї сфери містяться в нормативних актах господарського та цивільного законодавства. Основним джерелом регулювання відносин у сфері захисту прав споживачів є Закон України «Про захист права споживачів», Цивільний Кодекс України, а також ряд інших законів та велика кількість підзаконних нормативно-правових актів. Студенти повинні звернути особливу увагу на комплексний характер нормативного регулювання захисту прав споживачів в Україні.

Не можна розглядати основи захисту прав споживачів в Україні, не володіючи результатами світового та міжнародного досвіду у цій сфері. Студенти повинні знати, як зародився руху захисту прав споживачів в світі, які його основні етапи, називати основні міжнародні організації захисту прав споживачів та характеризувати особливості захисту прав споживачів у країнах Європи.

 

Питання для обговорення:

1. Виникнення руху та законодавства про захист прав споживачів у світі.

2. Передумови та етапи виникнення руху захисту прав споживачів в Україні.

3. Поняття споживача та споживчого права.

4. Пріоритетні напрями державної політики у сфері захисту прав споживачів.

5. Нормативно-правове регулювання захисту прав споживачів в Україні.

6. Захист прав споживачів в країнах Європи.

Контрольні питання:

1. Проаналізуйте п.22 ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів» і виділіть основні ознаки споживача.

2. Вкажіть основні етапи розвитку світового руху у сфері захисту прав споживачів.

3. Як регулює права споживачів законодавство СНД, інших країн Європи та світу?

4. Які три документи є основою адміністративно-правового механізму захисту прав споживачів у світі?

5. Окресліть коло проблем розвитку руху захисту споживачів в сучасній Україні.

6. Складіть таблицю джерел споживчого права.

Література

1. Науково-практичний коментар Закону України «Про захист прав споживачів». Станом на 5.09.2011р. / Антуха Г.Г., Афанасьєв Д.І., Дяков В.В. та ін. – К.: Видавничий дім «Професіонал», 2011.- 388с.

2. Фурса С.Я., Кармаза О.О. Основи споживчих знань. Захист прав споживачів : судова та адвокатська практика: Науково-практичний посібник/за ред. доктора юрид. наук, проф. С.Я.Фурси. – К. Видавець Фурса С.Я :КНТ, 2009. – 704. – (Серія «Цивілістика»).

3. Звєрєва О.В. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192с.

4. Дудла І.О. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 448с.

5. Салухіна Н.Г. Захист прав споживачів. – К.: МАУП, 2007. – 382с.

6. Іваненко Л.М. Правове регулювання захисту прав споживачів: навч. посіб. / Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2008. — 258 с.

7. Селезнев В.В. Как защищать свои права потребителя. - Х.; Одиссей, 2006. – 496с.

8. Маслак С.В., Куценко Р.В., Купченко А.А., Жебелева А.С. Практический комментарий к Закону Украины «О защите прав потребителей». – Харьков: Чернігівські обереги, 2006. – 160с.

9. Вегера С. А., Єрохіна А. С., Максименко К. О., Притульська Н. В., Ханик-Посполітак Р. Ю.Основи споживчих знань: посібник для вищих навч. закладів / К.О. Максименко (заг.ред.), О.В. Овчарук (заг.ред.). — К. : К.І.С, 2008. — 192с.

10. Шебулдаєва Ірина Володимирівна.Основи споживчих знань: Навч. посіб.. — Кам'янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2002. — 154с

11. Захист прав споживачів: соціально-правовий аспект / За заг. ред. Л.В.Ніколаєвої. - Київ : Київський національний торговельно-економічний університет, 2002. - 312 с.

12. Право і політика ЄС у сфері захисту прав споживачів : навч. посібник. – К.: ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка, 2003. – 182с.

13. Язвінська О.М. Історія консумеризму: навч. посібник / О.М.Язвінська. – К.: КНТЕУ, 2000. – 252с.

14.  Язвінська О. Система захисту прав споживачів в економічно високорозвинених країнах // Юридична Україна. – 2004. – №2. – с.55

15. Кагал Т. Законодавство про захист прав споживачів у сфері якості товарів у системі законодавства України // Право України. – 1998. – №8. – с.98.

16. Ханик-Посполітак Р.Ю. Правове регулювання захисту прав споживачів в Україні та ЄС: порівняльний аспект // Наукові записки. – Том 26. Юридичні науки. – К.: Видавничий дім "КМ Академія", 2004. – с. 87-91. Код доступу: http://www.ukma.kiev.ua/ua/nauka/pratsi_vidan/nz/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=31

17. Звєрєва О.В. До питання про взаємодію норм цивільного та господарського права, спрямованих на забезпечення прав споживачів //Вісник господарського судочинства.- 2008.- № 1.-C. 152-157.

18. Звєрєва О.В. Забезпечення міжгалузевої взаємодії правових норм з метою захисту прав споживачів //Право України.- 2008.- № 6.-C. 19-22/

19.  Пашковська Т. Інструменти формування споживчої політики: [Прес-конференція до Всесвітнього дня захисту споживачів] //Юридичний вісник України.- 2008.- 15-21 березня (№ 11).-C. 13

 

Нормативно-правові акти:

- Конституція України

- Цивільний кодекс України

- Господарський кодекс України

- Про захист прав споживачів : закон України від 1 грудня 2005 року №3161- IV.

- Про схвалення Концепції Державної цільової програми захисту прав споживачів на 2008-2011 роки: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 9.04.2008 р. № 649-р.

- Про затвердження плану окремих заходів щодо забезпечення захисту прав споживачів: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 8.08.2007 р. №618-р.

ТЕМА №2. Правовий статус споживача (4 год)

Права споживача вперше сформулював президент США Джон Ф. Кеннеді у Посланні до американського Конгресу 15.03.1962 року. З того часу перелік споживчих прав було значно розширено (Хартія захисту споживачів 1973 р., Керівні принципи ООН на захист інтересів споживачів 1985 р.). На даний час в Україні система прав та обов’язків споживача закріплена у статті 4 Закону України «Про захист прав споживачів». Але варто звернути увагу на те, ця норма не є єдиною. Права споживачів закріплені також у ст.39 Господарського Кодексу України, у Цивільному Кодексі України (ст. 670-673, 678, 700 і інші), у розділі ІІІ Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», ст.9 Закону України «Про інформацію» та багатьох інших. Основними правами споживача є право на державний захист споживчих прав; на належну якість продукції та обслуговування; на безпеку продукції; на необхідну, достовірну, своєчасну, повну інформацію про продукцію; на відшкодування шкоди, завданої дефектною, фальсифікованою, неякісною чи небезпечною продукцією; судовий захист; об’єднання в громадські організації споживачів. Усі ці права та особливості їх реалізації будуть нами послідовно розглянуті в межах курсу.

Реалізація права на належну якість та безпеку продукції та послуг безпосередньо пов’язана із забезпеченням здоров’я та збереження генофонду нації, тому підлягає пріоритетному державному захисту. Якість та безпека продукції товарів, робіт, послуг є поняттям збірним та різноплановим, може забезпечуватись як превентивними заходами, так і ліквідаційними, діями як держави, так і виробника чи продавця продукції. Але універсальним засобом забезпечення реалізації права на якість та безпеку продукції виступає цивільно-правовий договір. Студенти в результаті вивчення цієї теми повинні чітко знати якими нормативними актами регулюється і що означають категорії «якість» та «безпека» продукції; обов’язки продавця за договором купівлі-продажу, правові наслідки передачі неякісного, небезпечного товару; умови договорів, які порушують права споживачів, і які може бути визнано недійсними, строки виявлення недоліків та пред’явлення претензій. 

Питання для обговорення:

1. Правовий статус споживача за законодавством України.

2. Характеристика системи прав та обов’язків споживача.

3. Види прав споживачів.

4. Права споживача щодо товару : загальні положення та нормативне регулювання та проблеми реалізації

4.1. Право на якість товару

4.3. Право на належні комплектність, асортимент та кількість товару

  та правові наслідки порушення умов договору про них.

4.4. Право на об’єктивно визначену ціну.

5. Права споживача у разі придбання товару належної якості

6. Правові наслідки передання товару неналежної якості, товару з недоліками, які не можна усунути та небезпечного товару.

4.2. Право на безпеку товару

 

Ч.2

7. Права споживача, що випливають з гарантії придатності.

8. Право на інформацію про продукцію.

9.  Право на рекламу : загальна характеристика.

10.  Характеристика стандартизації та сертифікації як окремих засобів забезпечення якості та безпеки продукції.

11.  Договір як засіб забезпечення прав споживачів товарів (робіт, послуг).

12.  Недійсність умов договорів, що обмежують права споживача.

13.  Нечесна та агресивна підприємницька практика.

 

Контрольні запитання.

Ч.1

1. Які критерії класифікації прав споживачів на види? Охарактеризуйте із зазначенням підходів окремих науковців (назви в списку джерел).

2.Якими документами посвідчується якість товарів та харчових продуктів?

3. Які товари належної якості не підлягають обміну (поверненню)?

4. Який порядок поводження з неякісною чи небезпечною продукцією та обов’язки виробника у цій сфері закріплює чинне законодавство?

5. Проаналізуйте ст.ст.5-10 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції » та дайте відповідь : що таке доведення безпечності продукції і як воно здійснюється? Як здійснюється доступ до інформації у сфері забезпечення безпечності продукції ?

 

Ч.2.

5. Розділіть поняття «термін придатності», «гарантійний термін», «термін служби».

6. Проаналізуйте Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів (ПКМУ від 11.04.2002 р.№ 506) та законспектуйте основні положення здійснення такого ремонту (обслуговування).

7. Охарактеризуйте структуру і основний зміст Закону України «Про рекламу».

8. Які умови договорів, що обмежують права споживача, може бути визнано недійсними?

9. Наведіть 2 приклади нечесної та агресивної підприємницької практики та охарактеризуйте їх з урахуванням положень статті 19 Закону України "Про захст прав споживачів".

 

Спеціальне завдання (на окремий бал)

Права споживачів у зарубіжних країнах та Україні (на 1 ч.заняття)

 Споживчий договір : загальна характеристика (на 2 ч.заняття    

Практичні завдання

1. Скласти таблицю із питань:

- види товарів, робіт і послуг (не менше трьох);

- вимоги за якістю до них;

- нормативні акти, в яких ці вимоги були визначені.

2. Покупець навесні придбав наумовахрозпродажі зимову пухову куртку з хутряним капюшоном. Одягнувши її на початку зими, він зробив висновок, що куртка недостатньо тепла, «водонепроникний» матеріал промокає, а хутро за кілька днів втратило пристойний вигляд. Покупець звернувся зі скаргою до відповідного магазину, вимагаючи або замінити куртку на якісну або повернути сплачену ним вартість речі та передав куртку для оцінки виявлених недоліків. Через 25 днів він отримав відповідь, що гарантійний строк на вказану річ складає 1 місяць з дня купівлі. Крім того, річ було придбано зі знижкою 50%, тому всі претензії покупця необґрунтовані та не можуть бути задоволеними. Як слід вирішити дану ситуацію?

3. Олексієнко Г.П. при покупці в магазині електрочайника попросила надати їй сертифікат якості на товар. У цьому їй було відмовлено, оскільки вся документація знаходиться в адміністратора, який зараз у відпустці. Через три дні Олексієнко включила чайник (до цього справний), і коли він нагрівся, замкнуло в проводці всієї квартири, після чого на кухні згорів холодильник. Які права споживача було порушено в даному випадку і як слід в цій ситуації вчинити Олексієнко?

 

Ч.2.

4. Петров А.А. придбав автомобіль, яким користувався 3 роки. Згодом автомобіль поламався. Петров звернувся на СТО продавця з вимогою про гарантійний ремонт, в чому йому відмовили, оскільки закінчився термін. Тоді громадянин звернувся до іншої СТО, на якій у ремонті йому відмовили, вказавши, що це заводський недолік двигуна, який підлягає усуненню тільки виробником. Декларований виробником строк служби складає 10 років. Що слід далі робити споживачу?

5. Відома компанія по виробництву тютюнових виробів стала спонсором святкування Дня студента, організувавши великий концерт та розмістивши поруч із сценою великий щит із зображенням молодих людей, що палять. Крім того, тютюнові вироби роздавались за зниженою ціною. Чи порушують дії підприємства норми чинного законодавства України, а якщо так - то які? Дайте правову характеристику.

 

Література

1. Науково-практичний коментар Закону України «Про захист прав споживачів». Станом на 5.09.2011р. / Антуха Г.Г., Афанасьєв Д.І., Дяков В.В. та ін. – К.: Видавничий дім «Професіонал», 2011.- 388с.

2. Фурса С.Я., Кармаза О.О. Основи споживчих знань. Захист прав споживачів : судова та адвокатська практика: Науково-практичний посібник/за ред.доктора юрид.наук, проф. С.Я.Фурси. – К. Видавець Фурса С.Я :КНТ, 2009. – 704. – (Серія «Цивілістика»).

3. Звєрєва О.В. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192с.

4. Дудла І.О. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 448с.

5. Салухіна Н.Г. Захист прав споживачів. – К.: МАУП, 2007. – 382с.

6. Селезнев В.В. Как защищать свои права потребителя. - Х.; Одиссей, 2006. – 496с.

7. Маслак С.В., Куценко Р.В., Купченко А.А., Жебелева А.С. Практический комментарий к Закону Украины «О защите прав потребителей». – Харьков: Чернігівські обереги, 2006. – 160с.

8. Захист прав споживачів: Нормат-прав. регул., зразки док. –[ Роїна О.А.] – К.: КНТ, 2006. – 232с.

9. Письменна О.П. Правовідносини, що виникають у зв'язку з порушенням прав споживачів внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 20 с.

10. Косінов С. Особливості правових норм, що забезпечують захист прав споживачів за договором купівлі-продажу // Право України. — 1999. — № 1. — С. 90-92

11. Кагал Т.О. Законодавство про захист прав споживачів у сфері якості товарів в системі законодавства України /Т.О.Кагал // Право України. – 1998. – №8. – с. 98-101.

12. Іваненко Л. Реалізація права споживачів на придбання товару належної якості / Л.Іваненко, О.Язвінська. Право України // 2003. – №8. – с.73-77.

13. Ковальчук Т.Г. Екологічна безпека продуктів харчування: поняття та зміст // Право України. – 1997. – №5. – с.22.

14.  Іваненко Л. Наукове обґрунтування необхідності внесення змін до Заону України «Про захист прав споживачів» // Право України. – 2005. – №5. – с.74.

15. Черняк О.Ю. Класифікація прав споживача за законодавством України та Європейського Союзу//Форум права. – 2008. – №2. – с.458-464 [Електронний ресурс]. – код доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-2/08coytes.pdf

16. Звєрєва О.В. До питання про права споживача при придбанні товару неналежної якості // Форум права. – 2008. – №2. – с. 123-130 [Електронний ресурс]. – код доступу:http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2008-2/08zovtnj.pdf

17.  Звєрєва О.В. Забезпечення права споживача на інформацію за допомогою господарсько-правових норм // Держава і право. Юридичні і політичні науки. Вип.40.- К.: Ін-т держави і права НАН України, 2008.- C.277-283.

18.  Колісникова Г.В.Зобов`язання по відшкодуванню споживачу шкоди, завданої виробником (продавцем) у зв`язку з недоліками виробленого (проданого) товару неналежної якості // Сучасні проблеми юридичної науки та практики: Тези доп. та наук. повідомл. всеукр. наук.-практ. конф. молодих учених та здобувачів.- Х.: Нац. юрид. акад. України, 2007.- C.97-98

Нормативно-правові акти

- Цивільний кодекс України.

- Про захист прав споживачів : закон України від 1 грудня 2005 р.

- Про підтвердження відповідності : закон України від 17.05.2001 р.

- Про стандартизацію : закон України від 17.05.2001 р;

- Про безпечність та якість харчових продуктів : закон України від 06.09. 2005 р.

- Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції: Закон України від 02.12.2010 р.- Про загальну безпечність нехарчової продукції : Закон України від 02.12.2010 р.- Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції : Закон України від 14.01.2000 р.- Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції : Закон України від 19.05.2011 р.

- Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення : закон України від 24.02.1994 р.

- Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів : закон України від 21.06.2007 р.

- Про інформацію: закон України від 02.10.1992 р. в ред. від 13.01.2011р.

- Про рекламу : закон України від 03.07.1996 р.

- Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів : закон України від 23 вересня 2011 р.

- Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів": Постанова Кабінету Міністрів України від 19.03.1994р. № 172.

- Перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні : затверджений Наказом Держспоживстандарту України від 1.02.2005 року №28, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 травня 2005р. за №466/10746.

- Про затвердження Порядку етикетування харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або вироблені з їх використанням та вводяться в обіг 468- редакція від 13.05.2009” : Постанова Кабінету Міністрів України від 13.05. 2009 р. № 468.

- Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів : Постанова Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 506.

- Про затвердження Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування): Наказ Державної податкової адміністрації України від 27.06.1997 р.№203, зареєстрованого в Мінюсті 30.07.1997 р. за № 276/2080.

ТЕМА №3. Реалізація прав споживачів в межах виконання окремих договірних зобов’язань (2 год)

Найбільш поширеним видом договору на сьогодні є договір купівлі-продажу. В попередній темі ми розглянули захист прав споживачів при купівлі товарів неналежної якості, чи небезпечних.

В останні роки значної актуальності набули такі способи укладення договору купівлі-продажу, як купівля товарів в кредит, на відстані (за допомогою зв’язку Інтернет), поза торговельними чи офісними приміщеннями, зі складів, нерідко зі здійсненням оплати за допомогою платіжної картки. Тому студенти повинні орієнтуватись у всіх особливостях нормативного регулювання реалізації прав споживачів за вищезгаданих умов. Зокрема, знати, в яких випадках можливе відкликання згоди на укладення договору споживчого кредитування, дострокова сплата боргу, які дії кредитодавця заборонені, бо порушують права споживачів. Щодо договорів, укладених на відстані та поза офісними чи торговими приміщеннями, то перш за все, споживач повинен отримати свій примірник договору або інший документ, який засвідчує факт укладення договору. Важливим обов’язком продавця речі в цьому випадку є надання споживачеві інформації про мінімальну тривалість договору, порядок його розірвання, вартість телекомунікаційних послуг та ін.

Той, хто володіє інформацією, здатен оцінювати всі наявні ризики, оцінювати недоліки та переваги товару, роботи, послуг. Інформація повинна надаватись споживачеві до придбання товару, замовлення роботи чи послуги.

Інформація доводиться до споживача у супровідній документації, на етикетці, у маркуванні, у доступній наочній формі іншим способом. Студенти повинні знати правові наслідки надання недостовірної або несвоєчасної інформації про продукцію, яка реклама вважається недобросовісною, які є вимоги до етикетування харчових продуктів (з 1 травня використання термінів, які відображають властивості продукту та фактичного складу – ароматизований, сублімований, з харчовими добавками і т.п.; з 1 липня – маркування вмісту генетично модифікованих речовин більше 0,1). Також варто зосередити увагу і на вивченні прав споживачів при укладенні договорів на виконання робіт та надання послуг (поставка, найм, підряд, комісія і т.д.) та гарантій їй реалізації.

 

Питання для обговорення:

1. Права споживача у разі придбання продукції в кредит та із розстроченням платежу.

2. Права споживача при укладенні договору поза торгівельними та офісними приміщеннями.

3. Права споживача при укладенні договору на відстані. Договори на основі виконання електронних процедур (договори у мережі Інтернет).

4. Правила торгівлі поштою: поняття, порядок, характеристика.

5. Договір купівлі-продажу товару за зразками.

6. Права споживачів при укладенні договорів на виконання робіт та надання послуг (поставка, найм, підряд, комісія і т.д.).

 

Контрольні запитання:

1. Складіть таблицю обов’язків кредитодавця за змістом ст.11 Закону України «Про захист прав споживачів».

2. Проаналізуйте законодавство України у сфері електронної комерції (Закони України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг», законопроект «Про електронну торгівлю» та охарактеризуйте правочини із продажу /постачання товарів в натурі та/або електронних товарів, виконанню робіт, наданню послуг та/ або здійснення дій, спрямованих на отримання прибутку, на основі виконання електронних процедур.

5. «У разі виявлення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) споживач має право на свій вибір вимагати»… : продовжіть речення і вкажіть першоджерело.

Практичні завдання

1. Споживач взяв кредит на автомобіль в АКБ «Укрсиббанк». При цьому в кредитному договорі було окремо зазначено, що страхування майна слід здійснювати тільки в страховій компанії «АХА-страхування». Коли споживач звернувся до цієї компанії, він виявив, що вартість страхового полісу є значно вищою, ніж в інших страхових компаніях на тих самих умовах. Після відповідного звернення споживача Банк відмовив йому у можливості змінити страхову компанію. Чи законні дії Банку? Вирішіть ситуацію.

2. Знайдіть діючий договір споживчого кредиту та проаналізуйте його на відповідність вимогам споживчого законодавства.

3. Марчук І.І. придбав в магазині пару взуття, за яке розрахувався платіжною карткою. Коли вийшов з магазину, помітив, що взуття розпароване. Повернувшись назад, показав продавцеві касовий чек та попросив повернути сплачені гроші. Продавець відмовився, аргументуючи це тим, що гроші на рахунок магазину ще не надійшли. Марчук за кілька днів повинен їхати у двотижневе відрядження та отримати гроші особисто не зможе. Як можна вирішити дану ситуацію?

Література

1. Науково-практичний коментар Закону України «Про захист прав споживачів». Станом на 5.09.2011р. / Антуха Г.Г., Афанасьєв Д.І., Дяков В.В. та ін. – К.: Видавничий дім «Професіонал», 2011.- 388с.

2. Фурса С.Я., Кармаза О.О. Основи споживчих знань. Захист прав споживачів : судова та адвокатська практика: Науково-практичний посібник/за ред.доктора юрид.наук, проф. С.Я.Фурси. – К. Видавець Фурса С.Я :КНТ, 2009. – 704. – (Серія «Цивілістика»).

3. Д`яконова І.І. Удосконалення кредитних відносин - споживче кредитування: моногр. / І.І. Д'яконова. - Суми : Університетська книга, 2007. - 96 c

4. Барчан Г.Ю. Ефективне управління споживчим та іпотечним кредитуванням в Україні: [моногр.] / Г.Ю. Барчан, Ю.М. Гудзь, О.Г. Барчан. - К. : Сталь, 2008. - 256 c.

5. Звєрєва О.В. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192с.

6. Дудла І.О. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 448с.

7. Салухіна Н.Г. Захист прав споживачів. – К.: МАУП, 2007. – 382с.

8. Селезнев В.В. Как защищать свои права потребителя. - Х.; Одиссей, 2006. – 496с.

9. Маслак С.В., Куценко Р.В., Купченко А.А., Жебелева А.С. Практический комментарий к Закону Украины «О защите прав потребителей». – Харьков: Чернігівські обереги, 2006. – 160с.

10. Права споживачів та їхній захист: / Упоряд. С.Шовковшитна. – К.: Ін-тут громад. суспільства. – 2003. – 32с.

11. Захист прав споживачів: Нормат-прав. регул., зразки док. –[ Роїна О.А.] – К.: КНТ, 2006. – 232с.

12. С. Косінов. Особливості правових норм, що забезпечують захист прав споживачів за договором купівлі-продажу // Право України. — 1999. — № 1. — С. 90-92

13. Звєрєва О.В. Права споживачів у сфері торгівлі на замовлення і вдома у споживачів // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. — 2008. — Вип. 39. — С. 370-376

14. Лукасевич-Крутник І. Відповідальність підрядника за недоліки проектних та пошукових робіт та їх результатів. – Юридична Україна. – 2009. – №6. – с.87-

15. Мамчур Л.В. Правове регулювання реклами (цивілістичний аспект): Автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.03 / Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2006. — 20 с

Нормативно-правові акти:

- Цивільний кодекс України

- Про захист прав споживачів : закон України від 1 грудня 2005 року №3161- IV.

- Про затвердження Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту : Постанова НБУ від 10.05.2007 N 168.- Рекомедації щодо роботи банків з позичальниками - фізичними особами, які мають заборгованість за споживчими кредитами та потрапили в скрутне фінансове становище : затв. Постановою НБУ "Про заходи щодо забезпечення погашення кредитів" від 06.08.2009 № 461.- Про дотримання банками вимог законодавства : Лист НБУ від 27.02.2009 № 18-311/878-3001- Про затвердження Правил продажу товарів поштою: Наказ Наказ Міністерства економіки України та Міністерства транспорту та зв’язку України від 11.06.2008 р. № 206/699, зареєстрованого в Мін’юсті 12.08.2008 р. за № 741/15432.

- Правила продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями: Наказ Міністерства економіки України від 19.04.2007 р. №103.

- Про затвердження Правил торгівлі у розстрочку фізичним особам: Постанова КМУ від 30березня 2011 р. N 383.

- Про затвердження Порядку державної реєстрації генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також харчових продуктів, косметичних та лікарських засобів, які містять такі організми або отримані з їх використанням

- Про захист прав споживачів в дистанційних контрактах: Директива 97/7/ЄС Європейського парламенту та Ради від 20.05.1997 р. № 97/7/ЄС

ТЕМА №4 . Управління у сфері захисту прав споживачів та його функції.

Система органів управління у сфері захисту прав споживачів загально прийнято включає органи загальної та спеціальної компетенції. До перших належать ВРУ, ВР АРК, МОЗ, до других – Державна інспекція з питань захисту прав споживачів, її територіальні управління, Національна координаційна рада з питань захисту прав споживачів, Державна санітарна служба та її територіальні органи, Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України та її територіальні органи, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, правоохоронні органи, суди. Зміст нормативних актів, які визначають правовий статус та функції цих органів, слід ретельно вивчити.

Найважливішою функцією більшості вищезазначених органів  є контроль і нагляд у сфері дотримання законодавства про захист прав споживачів. Проблемним моментом здійснення цієї функції є реалізація норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які практично блокують реа­лізацію статті 42 Конституції України. Остання гарантує державний захист прав споживачів, здійснення повноцін­ного контролю за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт у торговельній мережі. Приймався згаданий Закон із благою метою – захистити виробника (продавця) продукції від сваволі держслужбовців у вигляді постійних перевірок СПД та зменшити корупцію у цій сфері. На практиці ж виходить, що державні орга­ни у справах захисту прав споживачів та державного нагляду мають право здійснювати планові заходи щодо конт­ролю за діяльністю суб'єктів господарювання лише 1 раз на рік за умови їх попереджен­ня не менш як за 10 днів і тільки на підприємствах високого ступеня ризику (промисловість, харчове виробництво). Перевірки, спрямовані на захист прав споживачів, втратили елемент несподіваності, який забезпечував ви­явлення реалізації небезпечних, нефальсифікованих товарів та товарів без супровідних до­кументів про якість та безпе­ку (суб'єкти господарювання готуються до перевірок або закривають підприємства торгівлі). Також звужено і ускладнено можливості перевірки суб’єкта господарювання за заявами споживачів. Об’єктивно, дана ситуація потребує вдосконалення і студенти повинні володіти достовірною інформацію про правозастосування в цій сфері, знати приклади з діяльності органів у справах захисту справ споживачів, в тому числі і в межах Івано-Франківської області.         

 

 

Питання для обговорення:

1. Структура та функції Державної інспекції з питань захисту прав споживачів.

2. Структура та напрями діяльності територіальних управлінь у справах захисту прав споживачів.

3. Повноваження інших органів державної влади щодо захисту прав споживачів.

4. Функції органів місцевого самоврядування у сфері захисту прав споживачів.

5. Правовий статус працівника  і територіальних управлінь.

6. Контроль і нагляд за дотриманням вимог законодавства про захист прав споживачів.

7. Порядок створення та функції громадських об’єднань споживачів.

Контрольні запитання:

1.Якими підзаконними нормативно-правовими актами регулюються організація та порядок захисту прав споживачів територіальними управліннями у справах захисту прав споживачів? Законспектуйте короткий зміст (кілька речень) документів за поданими в списку літератури реквізитами.

2. Які повноваження санітарної та ветеринарної служб, а також їх інспекторів визначає Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів»?

3. Які підстави для позапланових перевірок суб’єктів підприємницької діяльності закріплює чинне законодавство?

4. Назвіть вимоги до акту про порушення вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів.

 

Практичні завдання:

1. Відділ контролю якості та дотримання правил торгівлі управління у сфері захисту прав споживачів у Івано-Франківській області у травні 2011 року здійснив планову перевірку тваринницького комплексу з поголів’ям більше 1000 свиней. В результаті перевірки було виявлено незначні порушення правил зберігання свіжого м’яса та видано відповідний припис про усунення недоліків. У серпні 2010 року працівники зазначеного відділу знову прибули до тваринницького комплексу з позаплановою перевіркою, але не показали керівнику посвідчення (направлення) на перевірку, сказавши, що вони недавно були і посвідчення показували. Дайте аналіз діям працівників відділу контролю якості та дотримання правил торгівлі.

2. Ви відпочивали у відпочинковому комплексі міста Яремче. Незадоволені умовами проживання та харчування, якістю екскурсійних послуг та вважаєте ціну за проживання завищеною. Напишіть зразок заяви (звернення) до управління у сфері захисту прав споживачів у Івано-Франківській області.

3. Незважаючи на те, що вартість закупівлі ліків зменшилась, усі аптеки міста домовились про встановлення однаково високих цін на ліки, мотивуючи це тим, що єдність цін позитивно вплине на розвиток малих підприємців міста в сфері фармацевтики. Івано-Франківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звинуватив їх в антиконкурентних узгоджених діях. Чи законні дії вказаного органу? Обгрунтуйте.

 

Література:

1. Фурса С.Я., Кармаза О.О. Основи споживчих знань. Захист прав споживачів : судова та адвокатська практика: Науково-практичний посібник/за ред.доктора юрид.наук, проф. С.Я.Фурси. – К. Видавець Фурса С.Я :КНТ, 2009. – 704. – (Серія «Цивілістика»).

2. Звєрєва О.В. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192с.

3. Дудла І.О. Захист прав споживачів. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 448с.

4. Салухіна Н.Г. Захист прав споживачів. – К.: МАУП, 2007. – 382с.

5. Маслак С.В., Куценко Р.В., Купченко А.А., Жебелева А.С. Практический комментарий к Закону Украины «О защите прав потребителей». – Харьков: Чернігівські обереги, 2006. – 160с.

6. Хілінський Ю. Перевірки дотримання прав споживачів: хто, коли і як //Все про бухгалтерський облік. – 2006. – черв. – №53. – с.7-15.

7. Звєрєва О.В. Діяльність державних органів по забезпеченню безпеки і якості товарів, робіт, послуг (питання припинення реалізації контрафактної продукції) / О.В. Звєрєва // Право і безпека. - 2005. - N 2. - С. 139-141

Нормативно-правові акти

- Кодекс про адміністративні правопорушення від 7.12.1984 р.

- Про місцеві державні адміністрації: Закон України від 9.04.1999р. № 586

- Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності: Закон України від 5.04.2007 р. № 877-v.

- Про безпечність та якість харчових продуктів: Закон України від 23.12.1997 № 771 в редакції від 6.09.2005 р.№2809.

- Про захист економічної конкуренції: Закон України від 11 січня 2001 року №2210.

- Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення : закон України від 24 лютого 1994 року №4004.

- Про Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів : Указ Президента України від 13 квітня 2011 року № 465/2011.

- Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності: Указ Президента України від 23.07.98 р. №817/98.

- Про ліквідацію деяких консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, утворених Кабінетом Міністрів України : Постанова КМУ від 2 червня 2010 р. N 397.ПЛАНзаходів у сфері захисту прав споживачів на 2008 — 2011 роки

- Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення : декрет Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1993 р. №289.

- Про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі: Наказ Держспоживстандарту від 23.06.2009 р. № 229, зареєстрований Мін’юстом 15.07.2009 р. № 636/16652.

- Про утворення Української лабораторії якості та безпеки продукції агропромислового комплексу : розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2003 року №584-р;

- Про затвердження Тимчасового порядку проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи : наказ Міністерства охорони здоров’я від 9.10.2000 р.

- Про затвердження Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки: Постанова Кабінету Міністрів України від 14.11.2007 р. №1324.

- Про підвищення ефективності роботи державних органів у справах захисту прав споживачів при здійсненні перевірок суб’єктів господарської діяльності: Наказ Держспоживстандарту від 14.03.2003 р. №42.

- Про затвердження Порядку проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг: Наказ Держспоживстандарту від 25.10.2006 р. № 311
- Зміни до Порядку проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг: Наказ Держспоживстандарту від 24.04.2008 р. № 137. 

- Порядок відбору у суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг зразків товарів, сировини, матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів для перевірки їх якості: затверджений Постановою Кабінету Міністрів України  «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів»» від 2.04.1995 р. №215.

- Про затвердження Інструкції про порядок опломбовування виробничих, складських, торговельних та інших приміщень а також неправильних, несправних і таких, що не мають відповідного клейма, чи з порушеними термінами повірки вимірювальних приладів: Наказ Держспоживстандарту від 13.02.1996 р. № 5.

- Про затвердження форм актів перевірок дотримання законодавства про захист прав споживачів, про рекламу, відповідної постанови та рішень : Наказ Держкомстандартизації від 27.11.2000 р. № 679, зареєстрованого Мін’юстом 20.12.2000 р. за № 929/5150.

- Положення про порядок припинення (заборони) господарюючими суб'єктами відвантаження, реалізації(продажу) і виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, що не відповідають вимогам нормативних документів: Постанова Верховної Ради України від 25.01.2995 р.№ 26.

- Положення про порядок вилучення неякісних товарів, документів та інших предметів, що свідчать про порушення прав споживачів: Постанова Верховної Ради України від 25.01.1995 р.№ 26.

- Про затвердження Положення про умови і порядок проведення конкурсів для визначення підприємств, яким надаватимуться повноваження для проведення робіт із знищення або утилізації неякісних алкогольних напоїв та тютюнових виробів: Наказ Держспоживстандарту від 5.08.2004 р.№ 177, зареєстрований Мін’юстом 9.09.2004 р. за № 1120/9719.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 316; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!