Ознаки видів фінансового аналізу



Ознака

Фінансовий аналіз

Зовнішній Внутрішній
  1.Інформаційна база аналізу   Фінансова звітність (публічна)   Бухгалтерський управлінський облік та звітність
2.Рівень регламентації правил Держава Підприємство
3.Суб’єкти аналізу (користувачі) Підприємство і його прямі та непрямі ділові партнери Підприємство
4.Відкритість результатів аналізу Відкриті Комерційна таємниця

    Об’єктом фінансового аналізувиступають конкретне підприємство та його фінансовий стан.

Суб’єктами фінансового аналізу є фінансові аналітики, які зацікавлені в діяльності підприємства з будь - яких причин.

У традиційному розумінні суть фінансового аналізу полягає в оцінці і прогнозуванні фінансового стану підприємства за даними фінансової звітності та обліку. Фінансовий аналіз є одним із основних елементів фінансової політики підприємства.

Для забезпечення якісного та докладного фінансового аналізу потрібно оволодіти загальними концептуально-методичними принципами у його підходах і трактуваннях.

Завдання і організація аналітичної роботи на підприємстві

Завдання фінансового аналізу зумовлені завданнями управлінням підприємством у трьох сферах діяльності – фінансовій, інвестиційній та операційній (виробничій), що поєднані рухом фінансових ресурсів.  

Звідси завдання фінансового аналізу полягають в інформаційному забезпеченні прийняття обґрунтованих рішень за такими напрямками діяльності підприємства:

1) фінансовою – управління пасивами; забезпечення підприємства фінансовими ресурсами; визначення оптимального розміру, складу і структури джерел фінансування зі свідомим ризиком за очікувані вигоди, що пов’язаний з використанням зовнішніх позик;

2) інвестиційною – управління активами; розподіл фінансових ресурсів, визначення оптимального розміру, складу і структури активів підприємства, вибір і реалізація інвестиційних проектів;

3) операційною – управління фінансовими результатами діяльності; прибуткова поточна діяльність завдяки ефективному використання наявних ресурсів.

Жодний фінансовий аналіз не вважається повним, якщо не охоплює всіх сфер діяльності підприємства і складається лише з цифр. Необхідно врахувати істотний вплив зовнішніх чинників: зміни рівня цін на матеріально-технічні ресурси, зокрема на енергоносії; зміни ставок процентів; зміни в податковому законодавстві тощо. Важливо визначити місце підприємства в галузі, його конкурентоспроможність. У процесі аналізу слід ураховувати специфіку галузі, форму власності, розміри підприємства.

За результатами аналізу розробляють заходи поліпшення фінансового стану підприємства.

Основні функціональні структури, які виконують фінансовий аналіз - фінансовий відділ і бухгалтерія підприємства. До цієї роботи залучаються також інші економічні підрозділи (маркетингу, планування тощо). Основи методики фінансового аналізу повинні знати не тільки фахівці в галузі фінансів, а й інший управлінський персонал, від якого вимагається хоча б уміння читати баланс і звіт про фінансові результати діяльності.

Для досягнення мети фінансового аналізу мають вирішуватись такі основні завдання:

– дослідження рентабельності підприємства;

– дослідження фінансової стійкості підприємства;

– об’єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства;

– дослідження ефективності використання майна підприємства (капіталу) підприємства;

– оцінка конкурентоспроможності підприємства;

– аналіз ділової активності підприємства та його стану на ринку цінних паперів;

– визначення ефективності використання фінансових ресурсів.

Інформаційна база фінансового аналізу

Залежно від змісту і завдань аналізу, використовують такі основні інформаційні джерела: фінансову звітність; статистичну звітність; дані внутрішньогосподарського бухгалтерського (управлінського) обліку; дані з первинної облікової документації (вибіркові дані); експертні оцінки.

З 1 січня 2000 р. на підприємствах України незалежно від форм власності (крім банків і бюджетних установ) запроваджені перелічені далі форми фінансової звітності, що відповідають міжнародним стандартам:

- Форма 1 „Баланс” – звіт про фінансовий стан, що відображає активи, зобов’язання і капітал підприємства на встановлену дату .

- Форма 2 „Звіт про фінансові результати”, що містить дані про доходи, витрати та фінансові результати діяльності підприємства за звітний та попередній періоди .

- Форма 3 „Звіт про рух грошових коштів”, що відображає надходження та витрачання коштів у звітному періоді за операційним, інвестиційним і фінансовим напрямками діяльності підприємства .

- Форма 4 „Звіт про власний капітал”, що відбиває зміни у складі власного капіталу протягом звітного періоду .

-        „Примітки до звітів” – сукупність показників і пояснень, які забезпечують деталізацію та обґрунтованість статей фінансових звітів, розкривають іншу інформацію. 

Мета складання фінансової звітності – надати користувачам повну, правдиву та неупереджену інформацію про фінансовий стан, результати діяльності а також рух коштів підприємства для прийняття рішень.

Фінансова звітність забезпечує такі інформаційні потреби користувачів:

- щодо придбання, продажу цінних паперів та володіння ними;

- участі в капіталі підприємства;

- оцінювання якості управління;

- оцінювання здатності підприємства своєчасно виконувати свої зобов'язання;

- забезпеченості зобов’язань підприємства;

- визначення суми дивідендів, що підлягають розподілу;

- регулювання діяльності підприємства;

- прийняття інших рішень.

Фінансова звітність має задовольняти потреби користувачів, які не можуть вимагати звітів, складених з урахуванням їх конкретних інформаційних потреб.

Основна мета Плану рахунків – надати інформацію, необхідну для контролю за діяльністю підприємства, прийняття управлінських рішень і складання фінансової звітності. Структура нового Плану рахунків погоджена зі структурою „Балансу” і „Звіту про фінансові результати”(табл. 1.2).

Таблиця 1.2.

Узгодженість Плану рахунків зі структурою фінансової звітності

Клас

План рахунків

Фінансова звітність

Назва класу
1 Необоротні активи

Б

А

Л

А

Н

С

Розділ 1 активу
2 Запаси Розділ 2 активу
3 Кошти, розрахунки та інші активи Розділи 2 і 3 активу
4 Власний капітал і забезпечення зобов’язань Розділи 1 і 2 пасиву
5 Довгострокові зобов’язання Розділ 3 пасиву
6 Поточні зобов’язання Розділи 4 і 5 пасиву
7 Доходи і результати діяльності

Звіт про фінансові

 результати

8 Затрати за елементами
9 Витрати діяльності
10 Позабалансові рахунки

Примітки до фінансових звітів

Аналітичний облік за рахунками запасів, витрат і доходів дає змогу здійснювати калькулювання собівартості продукції, контроль витрат і визначати результати діяльності за центрами відповідальності.

Таким чином, кожний клас рахунків має конкретне призначення і тісно пов’язаний з потребами зовнішніх і внутрішніх користувачів. Класифікацію користувачів фінансової звітності в Україні наведено на рис.1.2.

За даними фінансової звітності розраховують сукупність аналітичних показників і на їх основі – узагальнюючі показники фінансового стану підприємств.

З метою поглибленого аналізу фінансового стану підприємства вибірково, на запит, можна скористатися даними з первинних документів, оборотних відомостей за аналітичними та синтетичними рахунками, наприклад: про часткову або повну інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів і розрахунків; про структуру дебіторської та кредиторської заборгованості за видами, термінами оплати та носіями; про виконання кредитних угод; про непродуктивні видатки та розкрадання матеріальних цінностей тощо.

 

     
 

 

 


   

Рис. 1.2. Класифікація користувачів фінансової звітності.

В Україні залучення первинних даних бухгалтерського обліку передбачено методикою поглибленого аналізу фінансово-господарського стану неплатоспроможних підприємств та організацій .

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!