МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО КОРИСТУВАННЯ НАВЧАЛЬНИМ ПОСІБНИКОМ



 

Практично всі, хто залучений до ділового життя підприємства та бізнесу, мають використовувати методи, прийоми, моделі фінансо­вого аналізу для прийняття рішень, спрямованих на оптимізацію своїх інтересів. Власникам підприємств уміння застосовувати ана­літичні інструменти необхідне для збільшення рентабельності капі­талу, своєчасної реалізації заходів щодо управління фінансовою стійкістю, визначення резервів рентабельності, поліпшення плато­спроможності та ліквідності; кредиторам та інвесторам - для міні­мізації ризиків за позиками і вкладами, вибору оптимальних інвес­тиційних проектів.

Отже, підготовка спеціалістів, які б досконало володіли методи­кою сучасного фінансового аналізу, технологіями управління фі­нансовими потоками підприємства, є одним із важливих завдань сучасної вищої школи.

Досвід підготовки кваліфікованих спеціалістів у галузі фінан­сового аналізу свідчить про не­обхідність надання студентам комплексу спеціалізованих знань, володіння якими дасть змогу майбутньому фахівцеві правильно оцінити фінансовий стан господарського суб'єкта, розробити ком­плекс науково обґрунтованих заходів щодо його оптимізації.

Посібник розрахований на студентів економічних спеціальностей, вра­ховує особливості заочної та денної форм навчання. Велика кіль­кість індивідуальних завдань і розширений список спеціальної навчально-методичної літератури дає можливість самостійно по­глиблювати зміст запропонованих у підручнику тем.

Головною метою посібника є допомога в опануванні студен­тами теоретико-методичних та практичних навичок здійснення ана­лізу фінансового стану та фінансової діяльності підприємств різних організаційних форм та галузей економіки. Посібник призначений для студентів різних форм навчання, у про­цесі дистанційного навчання й індивідуальної роботи, самостійної підготовки до практичних занять, заліків, написання курсових та контрольних робіт, поточного та підсумкового контролю знань.

Виклад матеріалу побудований у повній логічній послідовності згідно з навчальною програмою курсу і дає змогу систематизувати, вибудовувати логічно послідовні цілісні економічні знання з питань фі­нансового аналізу. У процесі самостійного вивчення предмета поглиб­люються знання студента, формується вміння працювати з літерату­рою, творчо мислити, користуватися раніше отриманими знаннями.

Принцип модульної побудови забезпечує адаптованість викла­деного матеріалу до сучасних умов розвитку суспільства. Струк­тура курсу представлена двома модулями.

З метою кращої структуризації поданого матеріалу кожен модуль розбивається на ряд тем. До кожної теми курсу поданий набір питань, завдань і тестів, пошук відповідей на які покликаний під­вищити ефективність самоконтролю отриманих знань і навичок.

Дистанційна форма навчання передбачає самостійне вивчення запропонованих модулів, що включають відповідні навчальні теми дисципліни. Під час засвоєння окремих навчальних елементів, на­писання практичних завдань і підготовки курсових та контрольних робіт сту­денту надаються консультації викладача за відповідно складеним графіком.

Завданням самостійної роботи студента є детальне опрацювання лекційного матеріалу, виконання всіх практичних і тестових завдань, опрацювання контрольних питань, наведених після кожної теми курсу, з метою самоперевірки вивченого матеріалу. Контроль знань і вмінь проводиться шляхом складання підсумкового тесту, який наведено в навчальному посібнику.

ПРОГРАМА КУРСУ «ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ»

Тема 1. Теоретичні основи фінансового аналізу

 Необхідність та сутність фінансового аналізу, його роль у сучасних умовах господарювання. Завдання фінансового аналізу.

   Напрями фінансового аналізу:

• оцінка поточного та перспективного фінансового стану підприємства;

• оцінка можливих і доцільних темпів розвитку суб’єкта господарювання з позиції його фінансового забезпечення;

• виявлення додаткових джерел коштів і оцінка можливості їхньої мобілізації;

• прогнозування стану підприємства на ринку капіталів. Предмет і завдання фінансового стану.

Завдання і організація аналітичної роботи на підприємстві.

Метод фінансового аналізу. Класифікація методів фінансового аналізу.

Основні типи моделей, що використовуються у фінансовому аналізі:  дескриптивні; предикативні; нормативні.

Види фінансового аналізу та його користувачі. Зовнішній та внутрішній фінансовий аналіз.

Інформаційна база фінансового аналізу „Баланс” (ф. № 1), „Звіт про фінансові результати” (ф. № 2), „Звіт про рух грошових коштів (ф. № 3), „Звіт про власний капітал” (ф. № 4), примітки до фінансових звітів, статистична звітність, дані бухгалтерського обліку, що стосуються фінансового аналізу.  

 

Тема 2.Загальна оцінка фінансового стану підприємства

Задачі аналізу і види фінансування. Аналітичні властивості балансу.

Бухгалтерський баланс як найважливіша форма фінансової звітності, що відображає стан засобів підприємства та джерел їхнього фінансування у грошовій оцінці, кінцевий результат виробничо-господарської діяльності підприємства на визначену дату. Характеристика складу і структури балансу. Поняття валюти балансу. Аналіз валюти балансу.

Аналіз джерел формування капіталу (аналіз пасивів балансу):

- аналіз джерел власних коштів;

- аналіз джерел позикових коштів;

- аналіз кредиторської заборгованості.

Загальний капітал як підсумок балансу, що показує загальну суму коштів, якими володіє підприємство (актив), та їхніх джерел (пасив).

Основний та оборотний капітал.

Горизонтальний та вертикальний аналіз.

Аналіз активів балансу:

- аналіз складу і структури загального капіталу;

- аналіз основного капіталу;

- аналіз оборотного капіталу;

- аналіз дебіторської заборгованості.

Тема 3.Аналіз фінансової стійкості

 Сутність і значення фінансової стійкості.  

 Оцінка фінансової стійкості з використанням абсолютних показників фінансової стійкості.  Порядок розрахунку коефіцієнтів фінансової стійкості, їх сутність, класифікація, економічний зміст, методи побудови і розрахунку.

Аналіз відносних показників фінансової та ринкової стійкості:

• коефіцієнта незалежності (автономії) ;

• коефіцієнт фінансової залежності (структури капіталу) ;

• стабільності структури оборотних засобів;

• коефіцієнта довгострокового залучення ;

• коефіцієнта маневрування власного капіталу  ;

• коефіцієнта нагромадження;

• коефіцієнта реальної вартості основних засобів;

• коефіцієнта фінансового ризику (плече фінансового важеля).

Типи фінансової стійкості:

•       абсолютна стійкість фінансового стану підприємства;

• нормальна стійкість фінансового стану, за якої гарантується платоспроможність;

• нестійкий (передкризовий) фінансовий стан, за якого порушується платіжний баланс, але зберігається можливість відновлення рівноваги платіжних коштів і платіжних зобов'язань;

• кризова фінансова стійкість (підприємство на межі банкрутства). Оцінка запасу фінансової стійкості (зони безпечності) підприємства. Визначення показників, за допомогою яких аналізується запас фінансової стійкості :

• виручка від реалізації;

• постійні та змінні витрати;

• маржинальний дохід;

• поріг рентабельності;

• зона фінансової стійкості (різниця між виручкою від реалізації і програм рентабельності).

Тема 4.Аналіз платоспроможності і ліквідності

Сутність платоспроможності та ліквідності підприємства.

  Поточна і перспективна платоспроможність. Склад платіжних засобів та строкових зобов'язань.

Ліквідність як здатність цінностей легко перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні засоби.

Розгляд ліквідності у двох аспектах:

• як часу, необхідного для продажу активу;

• як суми, одержаної від продажу активу.

Класифікація активів підприємства залежно від ступеня ліквідності.

Групування пасиву балансу за ступенем зростання термінів погашення зобов'язань.

Аналіз ліквідності балансу. Аналіз показників ліквідності. Методика розрахунку та аналіз коефіцієнта абсолютної ліквідності. Методика розрахунку та критичне значення коефіцієнта проміжної (швидкої) ліквідності. Методика розрахунку та критичне значення загального коефіцієнта ліквідності (коефіцієнта покриття).

Методика аналізу поточної платоспроможності. Методика аналізу перспективної платоспроможності.

 

Тема 5.Аналіз грошових потоків

Сутність грошового потоку та необхідність його аналізу. Роль аналізу грошових потоків при визначенні можливостей внутрішнього фінансування. Зв'язок наявності грошових коштів з прибутком, і рухом оборотного капіталу. Попередній, послідовний (ретроспективний) і перспективний (прогнозний) аналізи грошових потоків.

Аналіз руху грошовихкоштів прямим методом. Основні канали надходження грошових коштів і платежів за напрямами діяльності підприємства (операційна, інвестиційна, фінансова); джерела інформації при використанні прямого методу.

Аналіз руху грошових коштів непрямим методом. Сутність і особливості методики аналізу грошових потоків непрямим методом.

Методика розрахунку необхідної фінансової потреби.

 

Тема 6. Аналіз ефективності використання капіталу

Значення і методи аналізу капіталу підприємства. Аналіз прибутковості капіталу.  

Аналіз оборотності капіталу. Показники швидкості оборотності капіталу (коефіцієнт оборотності та тривалість одного обороту). Аналіз тривалості обігу капіталу.   Шляхи прискорення оборотності, економічний ефект у результаті прискорення оборотності.

Методика розрахунку суми коштів, вивільнених з обігу у зв'язку з прискоренням оборотності, або суми додатково залучених коштів у обіг за умови уповільнення оборотності капіталу.

Методика розрахунку суми додаткового отримання прибутку в результаті прискорення оборотності капіталу або суми недоотримання прибутку у зв'язку з уповільненням оборотності.

Ефект фінансового важеля. Методика розрахунку показників для оцінки ефективності використання позикового капіталу. Сутність ефекту фінансового важеля. Два компоненти ефекту фінансового важеля. Позитивний та негативний ефекти фінансового важеля. Ефект фінансового важеля у випадку обліку фінансових витрат. Ефект фінансового важеля в умовах інфляції.

Методика розрахунку  ефекту фінансового важеля.

Тема 7. Аналіз кредитоспроможності підприємства

Сутність кредитоспроможності та необхідність її оцінки. Кредитоспроможність позичальника як наявність передумов отримання кредиту і здатність повністю та в строк розрахуватися за своїми борговими зобов'язаннями.

Значення кредитоспроможності клієнта у світовій банківській практиці.

Основні завдання оцінки кредитоспроможності:

• вивчення фінансового стану;

• попередження втрат кредитних ресурсів унаслідок неефективної роботи позичальника;

• стимулювання суб'єктів господарювання для підвищення ефективності їхньої роботи.

Аналіз кредитоспроможності підприємства. Чинна практика банків України при оцінці кредитоспроможності клієнта. Досвід зарубіжних комерційних банків в оцінці кредитоспроможності позичальника.

Світова практика аналізу кредитоспроможності клієнта - юридичної та фізичної особи.

 

Тема 8. Оцінка виробничо-фінансового лівериджу у

Фінансовому аналізі

Поняття, сутність та значення лівериджу в оцінці ефективності інвестиційної політики підприємства та ступеня виробничого і фінансового ризику.

Ліверидж у фінансовому аналізі як процес оптимізації структури активів і пасивів підприємства з метою збільшення прибутку.

Поняття лівериджу як важеля, за умови посилення якого є можливість істотно змінити результати виробничо-фінансової діяльності підприємства.  

Рівень виробничого лівериджу як відношення темпів приросту валового прибутку (до сплати відсотків і податків) до темпів приросту обсягу продажу в натуральних або умовно-натуральних одиницях.

Фінансовий ліверидж як взаємозв'язок між прибутком і співвідношенням власного і позикового капіталу.

Взаємозв'язок фінансового лівериджу і фінансового ризику. Поняття виробничо-фінансового лівериджу. Аналіз рівнів виробничого, фінансового та виробничо-фінансового лівериджу.

 

Тема 9. Аналіз ділової активності та інвестиційної привабливості підприємства

Сутність ділової активності підприємства та показники, що її характеризують (коефіцієнти загальної оборотності капіталу, оборотності мобільних засобів, оборотності матеріальних оборотних коштів, оборотності готової продукції, оборотності дебіторської та кредиторської заборгованості; середній строк обороту дебіторської та кредиторської заборгованості, фондовіддача основних засобів та інших необоротних активів; коефіцієнт оборотності власного капіталу).

Послідовність аналізу основних показників ділової активності підприємства. Вплив оборотності активів на показники ефективності діяльності підприємства.

Поняття інвестиційної привабливості та показники, що її ха­рактеризують. Оцінка інвестиційної привабливості підприємства. Рекомендована система показників для аналізу інвестиційної привабливості.

Аналіз інвестиційної привабливості проектів (ефективності капіталовкладень).

 

Тема 10. Короткостроковий прогноз фінансового стану підприємства

Сутність короткострокового прогнозу фінансового стану. Складання короткострокового прогнозу фінансового стану. Прогнозування фінансової діяльності. Прогноз звіту про прибуток. Прогнозування балансу. Фінансування «зворотного оживлення».

Методи прогнозування фінансової стійкості суб’єктів господарювання.

Прогнозування фінансового стану по грошових коштах як найбільш ліквідній частині активів. Прогноз обсягу реалізації як найважливішої бази прогнозу грошових коштів. Прогноз отримання дебіторської заборгованості. Розрахунок надходження грошових коштів за реалізовану продукцію.

Прогноз витрат. Розрахунок вартості придбаних матеріалів. Прогноз необхідних грошових коштів для оплати придбаних матеріалів.

Узагальнений прогноз грошових коштів на основі складеної інформації про залишки грошових коштів, їхнє отримання і платежі.

Складання прогнозних балансу та звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів.

Тема 11. Аналіз фінансового стану неплатоспроможних


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 159; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!