Тема: Графічні об’єкти в документах



Мета: Набути практичних навичок у створенні таблиць та роботі з графічними об’єктами в середовищі текстового редактора Word

Теоретичні відомості

Вставити графічне зображення в документ Word можна такими способами:

1. Вставка→Рисунок→Картинки (при цьому вставляються у документ графічні зображення з колекції картинок Microsoft Office).

2. Вставка→Рисунок→Из файла (при цьому вставляються у документ графічні зображення з файлів).

Створити власне зображення у ТР Word можна за допомогою панелі інструментів Рисование (Вид→Панели инструментов→Рисование), кнопки на якій дозволяють: малювати лінії, криві, прямокутники, еліпси та інші автофігури (кнопка Автофигуры), створювати надписи, вставляти фігурний текст (об’єкт WordArt), діаграми, картинки з колекції, із файлу, а також виконувати заливку графічних об’єктів різними кольорами, вибирати колір ліній, стрілок, їх товщину, вид, колір тексту, створювати тінь зображення, зробити його об’ємним та багато іншого.

Кнопка Действия на п.і. Рисования дозволяє виконати такі дії над графічним об’єктом: групувати (розгрупувати) кілька об’єктів, задати порядок розташування об’єктів один відносно одного, повернути графічні об’єкти, задати обтікання малюнка, тобто його розміщення відносно тексту та ін.

Такі процедури рисування використовуються найбільш часто:

- щоб нарисувати об'єкт, натисніть його кнопку на п.і. Рисование або відкрийте меню Автофигуры і виберіть у його списку потрібну вам фігуру. Потім натисніть лівою кнопкою миші у документі, щоб вставити об'єкт. Під час рисування тримайте натиснутою клавішу Shift, щоб намалювати об'єкт із співвідношенням сторін 1:1 (наприклад, щоб намалювати квадрат або окружність замість прямокутника або еліпса).

- щоб виділити вже намальований об'єкт, натисніть на нього. На об'єкті відобразяться маленькі прямокутники, які називаються маркерами зміни розміру. Щоб виділити декілька об'єктів, послідовно натисніть їх, утримуючи при цьому натиснутою клавішу Shift або Ctrl, також можна скористатися кнопкою на п.і. Рисование - Выбор обьектов.

- щоб видалити виділений об'єкт (або виділені об'єкти), натисніть клавішу Delete.

- щоб перемістити виділений об'єкт, зазначте його (але не на маркер) і перетягніть його на нове місце.

- щоб змінити розмір або форму виділеного об'єкта, зазначте один із його маркерів зміни розміру і перетягніть маркер, щоб одержати потрібні розмір або форму.

Практичне завдання

1.Відкрити вікно програми MS Word.

2.Створити новий документ, зберегти його у папці Uchebn, у папці Gr_...(№ вашої групи) під ім’ям власного прізвища.

3.Створити запропоноване зображення.

 

 


Контрольні запитання

1. Як вставити графічне зображення у документ Word?

2. Які операції можна виконати з графічним об’єктом?

3. Для чого призначена панель інструментів Рисование?

Звіт має містити

5. Тему, мету лабораторної роботи.

6. Завдання для виконання.

7. Послідовні результати виконання завдань.

8. Висновки.

 

 

Лабораторна робота №12

Тема. Створення документів зі складним оформленням.

Мета: навчитися вставляти гіперпосилання, примітки, зноски, закладки, верхні і нижні колонтитули, автотекст, робити автоматичний зміст та алфавітний покажчик, формувати автореферат тощо.

Хід роботи

1. В Word підготовку документів можна спростити, зберігши об’єкти, що часто використовуються в якості елементів автотексту. Щоб створити елемент автотексту, необхідно маркувати фрагмент тексту чи малюнок, обрати команду Вставка – Автотекст – Створити, ввести ім’я елемента і натиснути ОК. Вставка елементів автотексту здійснюється шляхом вказування їх імен.

2. Є декілька методів вставки автотекста в документ. Можна скористатися командою Вставка – Автотекст - Ім’я. Можна встановити курсор введення в позиції вставки і набрати ім’я елемента, потім натиснути клавішу F 3 – в результаті ім’я буде замінено його вмістом.

3. Для видалення елемента автотекста потрібно відкрити вкладку Автотекст діалогового вікна Вставка – Автотекст або (Сервіс – Автозаміна), обрати потрібний елемент і натиснути кнопку Видалити.

4. Щоб відредагувати елемент автотексту, його можна вставити в документ, відкоригувати і зберегти під тим же ім’ям. Для перейменування потрібно зберегти елемент автотексту під іншим ім’ям.

5. Копіювання, видалення, перейменування можна виконувати в закладці Автотекст діалогового вікна Сервіс – Шаблони і настройки – кнопка Організатор (або Формат - Стиль).

6. Для вставки в певне місце документа закладки (елемента документа, якому присвоєне унікальне ім’я, що можна використовувати для наступних посилань. Закладки використовуються для швидкого переходу в певне місце документа, створення перехресних посилань, помітки діапазонів сторінок для елементів предметного вказівника тощо) потрібно виділити цей елемент, виконати команду Вставка – Закладка і в діалоговому вікні ввести ім’я закладки. Перейти до створеної закладки можна за допомогою цього ж вікна або команди Правка – Перейти – Закладка.

7. Для доступу до інформації, розташованої в інших документах, в мережі використовується механізм гіпертекстових посилань. Вставка гіперпосилань виконується командою Вставка – Гіперпосилання чи кнопкою Додати гіперпосилання стандартної панелі інструментів. В області Зв’язати з обирається тип посилання (на файл, Web-сторінку, певне місце у відкритому документі (закладку), новий документ).

8. Для пояснення головного тексту можна використовувати зноски і примітки. Примітки розміщуються внизу смуги (звичайні зноски), в кінці розділу чи документу (кінцеві зноски). Кожна зноска складається з двох частин: маркер зноски і текст. Всі зноски автоматично нумеруються і відокремлюються від тексту горизонтальною лінією.

9. Для вставки зноски в документ потрібно встановити курсор в позиції вставки маркера зноски, активізувати команду Вставка – Зноска, в діалоговому вікні задати позицію зноски (в нижній частині сторінки (тексту) - звичайну чи в кінці документа (розділу) - кінцеву) і спосіб нумерації.

10. Для перегляду і редагування тексту зноски потрібно виконати подвійне клацання на маркері зноски в основному тексті – відкриється панель з текстом відповідної зноски.

11. Щоб видалити зноску, потрібно виділити в тексті її маркер і натиснути Delete.

12. Для перенесення знаку зноски потрібно виділити його, перемістити в потрібну позицію за допомогою миші, відпустити ліву кнопку миші для фіксації знака зноски на новому місці.

13. Для пошук потрібної зноски у великому документі можна скористатися командою Правка – Перейти – Зноска (Кінцева зноска), ввести номер зноски і натиснути Перейти. Крім того, можна клацнути на кнопці Вибір об’єкта переходу в нижній частині вертикальної смуги прокрутки (чи натиснути Alt + Ctrl + Home) і в панелі обрати тип об’єкта – Зноски чи Кінцеві зноски.

14. Номера сторінок розташовуються у верхньому чи нижньому колонтитулі командою Вставка – Номера сторінок. В діалоговому вікні команди визначається позиція номера на сторінці, спосіб вирівнювання, спосіб зображення номерів сторінок.

15. Верхні і нижні колонтитули дозволяють користувачу краще орієнтуватися в документі. В них вносять номери сторінок, назви глав, малюнки, текст. В нормальному режимі зміст верхніх і нижніх колонтитулів не є активним. Для роботи з колонтитулами використовується панель інструментів Колонтитули, яка з’являється після виконання команди Вид – Колонтитули.

16. За допомогою цієї панелі можна Вставити автотекст, Додати номер сторінки, вказати Число сторінок, вставити Дату, Час, встановити Формат номера сторінки, Параметри сторінки, відобразити Основний текст, зробити колонтитул Як в попередньому розділі, виконати перехід Верхній/нижній колонтитул, Перехід до наступного/попереднього (відображення колонтитула наступної/попередньої глави).

17. Щоб зміст колонтитулів був однаковим на парних і непарних сторінках, потрібно натиснути кнопку Параметри сторінки і в області Розрізняти колонтитули (або Параметри сторінки - Макет) відключити опцію парних і непарних сторінок. Тут же можна задати відстань між колонтитулом і кінцем сторінки.

18. Для відділення колонтитула від тексту лінією можна встановити курсор в кінці рядка колонтитула, натиснути Enter + Tab і задати заповнення символом підкреслення. Або можна створити нижню контурну лінію для абзацу колонтитула – Формат – Границі і заливка.

19. Для переміщення колонтитулів по вертикалі за допомогою миші потрібно відбуксувати чорну риску на вертикальній лінійці, що вказує на межу колонтитула, в потрібну позицію.

20. Якщо потрібно, щоб текст не містив повторень, Word дозволяє вибрати із словника синоніми і виконати заміну. Для цього слід виділити необхідне слово чи встановити на ньому курсор миші і визвати команду Сервіс – Мова – Тезаурус.

21. Для створення змісту попередньо потрібно заголовкам розділів, граф і параграфів назначити стилі Заголовок 1 – Заголовок 9 згідно ієрархії. Потім за допомогою команди Вставка – Зміст і покажчики (або Вставка – Посилання – Зміст і покажчики) викликати діалогове вікно, перейти на вкладку Зміст і задати в полі Формати спосіб представлення змісту, в полі Рівні – рівень заголовків, що включаються, а в полі Заповнювач – символи заповнення між заголовками і номерами сторінок.

22. У випадку внесення змін до документу, буває необхідним оновити зміст. В такому випадку його потрібно виділити, натиснути праву кнопку миші і в контекстному меню обрати команду Оновити зміст.

23. Для створення переліків таблиць, малюнків і інших стандартних об’єктів використовуються стандартні назви, зв’язані з об’єктами різних типів (Малюнок, Таблиця, Формула). Назви складаються з двох частин: ідентифікатора (Малюнок, Таблиця, Формула) і деякого тексту.

24. Щоб вставити назву в текст документа, потрібно встановити курсор в позицію вставки назви об’єкта, активізувати команду Вставка – Назва, в діалоговому вікні Назва вказуються постійна частина – ідентифікатор, номер і позиція назви.

25. Для створення нестандартного ідентифікатора потрібно у вікні Назва натиснути кнопку Створити і набрати ім’я нового ідентифікатора.

26. Для зборки переліку назв потрібно позиціонувати курсор введення в місці вставки переліку, потім викликати команду Вставка – Зміст і покажчики, вкладку Список ілюстрацій. В діалоговому вікні слід задати формат, ідентифікатор та символ для заповнення простору між текстом змісту і номером сторінки.

27. Є можливість створення алфавітного покажчика – переліку розташованих в алфавітному порядку термінів з вказуванням сторінок, на яких вона згадані. Він розташовується в кінці документа.

28. Щоб включити слово в алфавітний покажчик, слід маркувати потрібне слово, натиснути Alt + Shift + X, в діалоговому вікні Визначення елемента покажчика в полі Основний елемент з’явиться це слово – потім потрібно натиснути кнопку Помітити.

29. Багаторівневий покажчик складається із рубрик, що містять заголовок (термін) і підзаголовки (терміни, пов’язані з терміном-заголовком). Для створення підзаголовка рубрики слід маркувати термін, натиснути Alt + Shift + X, в діалоговому вікні Визначення елемента покажчика в полі Основний елемент з’явиться це слово, потім потрібно в полі Основний елемент відредагувати заголовок рубрики, а в полі Додатковий елемент ввести підзаголовок, натиснути кнопку Помітити все.

30. Для безпосереднього формування алфавітного покажчика потрібно розмістити курсор в кінці документа, вибрати команду Вставка – Зміст і покажчики, перейти на вкладку Покажчик, в області Тип встановити опцію з відступом, в полі Заповнювач задати спосіб заповнення простору між елементом і номером сторінки, обрати формат алфавітного покажчика в полі Вид, визначити кількість колонок на сторінці в полі Колонки.

31. Для оновлення алфавітного покажчика потрібно маркувати його, вибрати команду Вставка – Зміст і покажчики і на вкладці Покажчик діалогового вікна внести потрібні зміни.  

Практичне завдання

1. Відкрийте файли звітів з лабораторних робіт 5-7.

2. Скопіюйте звіти в один документ.

3. Створіть новий елемент автотексту та застосуйте його до тексту.

4. Розташуйте в тексті декілька закладок.

5. Вставте два гіперпосилання – одне на місце у відкритому документі, інше – на інший файл.

6. Встановіть примітку і кінцеву зноску.

7. Пронумеруйте сторінки, причому на першій сторінці номери не має бути.

8. Встановіть колонтитули, причому на парних сторінках має бути Звіт з лабораторної роботи № (номер від 5 до 8), а на непарних – ваше прізвище і група.

9. Назначте відповідні стилі головним елементам лабораторних робіт і створіть авто зміст.

10. Створіть перелік таблиць вашого звіту.

11. Створіть алфавітний покажчик.

Контрольні запитання

1. Як створити автореферат.

2. Як зберегти документ у різних форматах.

3. Як роздрукувати документ.

Звіт має містити

1. Тему, мету лабораторної роботи.

2. Завдання для виконання.

3. Послідовні результати виконання завдань.

4. Висновки.

 

 

Лабораторна робота №13


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 400; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!