Тема 7.2 Система керування базами даних та її основні функції.



Система керування базами даних – це сукупність мовних та програмних засобів, які призначені для створення, ведення і сумісного використання баз даних багатьма користувачами.

Нині існує багато різноманітних СКБД. Поширеними є Access, FoxPro, Paradox, InterBase, MSSQL, Oracle та інші. Кожна СКБД різній мірі реалізує вимоги до БД, зазначені вище. Чим більше вимог враховує СКБД, тим вона краща і тим простіше створювати з її допомогою БД для наступної роботи.

Системи керування базами даних виконують наступні функції:

I. Керування даними у зовнішній пам’яті.

Функції управління даними у зовнішній пам’яті охоплюють створення необхідних структур зовнішньої пам’яті як для безпосереднього збереження даних, так і для службових цілей (наприклад, прискорення доступу до даних шляхом використання індексів), тобто підтримку логічних моделей даних, які в свою чергу визначають фізичну модель представлення даних; В деяких існуючих системах керування базами даних активно використовуються можливості файлових систем, хоча користувачі не повинні знати, чи використовує система керування базами даних файлову структуру чи ні. Існує цілий набір способів організації зовнішньої пам’яті баз даних. Конкретні методи організації зовнішньої пам’яті необхідно вибирати сумісно зі всіма іншими рішеннями. Основна функція керування даними – реалізація типових операцій обробки даних, а саме: збір, реєстрація і перенесення інформації на машинні носії; передача інформації в місця її зберігання і обробки; ввід інформації в ЕОМ, контроль вводу і її компонування в пам’яті комп’ютера; створення і ведення внутрішньомашинної інформаційної бази; обробка інформації на ЕОМ (нагромадження, сортування, корекція, вибір, арифметична і логічна обробка) для розв’язання функціональних задач системи (підсистеми) управління об’єктом.

II. Управління буферами оперативної пам’яті.

Системи керування базами даних використовують бази даних значних розмірів, які перевищують доступні обсяги оперативної пам’яті. Якщо в цьому випадку при звертанні до будь–якого елемента даних проходить обмін із зовнішньою пам’яттю, тоді швидкість роботи системи визначається швидкістю обміну із зовнішньою пам’яттю. Єдиним способом реального збільшення цієї швидкості є буферизація даних в оперативній пам’яті.

Мережні варіанти системи керування базами даних містять все необхідне для роботи в мережах. Вони мають високу потужність та працюють на всіх типах персональних комп’ютерів. Сучасні мережні системи керування базами даних мають потужні реляційні засоби програмування. Розмір і складність баз даних обмежуються тільки можливостями операційної системи комп’ютера і обсягом доступної пам’яті. Потужні засоби пошуку систем керування базами даних додатково дозволяють задавати альтернативні критерії пошуку, включати в умову пошуку відмову та діапазони значень. Число таблиць, з якими може одночасно працювати сучасна система керування базами даних, не обмежене.

Зокрема, система керування базами даних Oracle зарекомендувала себе прекрасним засобом розробки великих баз даних, особливо в тих випадках, коли персональні комп’ютери складають лише частину обчислювальних потужностей організації. Система керування базами даних Oracle є модульною системою. Кожен модуль – це окрема програма із своїми характеристиками і вимогами. Забезпечується підтримка таких типів зв’язків між записами: один до багатьох; багато до одного; багато до багатьох. Зокрема, система керування базами даних Oracle дозволяє динамічно змінювати структуру баз даних.

Сучасні системи керування базами даних володіють системами захисту інформації. Зокрема, Oracle має велику кількість рівнів реєстрації і захисту даних в базі даних. Повноваження доступу до даних кожного з користувачів визначається тільки адміністратором баз даних. Для виконання функцій адміністратора в системах керування базами даних застосовуються спеціальні службові програми. Адміністрування базами даних передбачає виконання функцій забезпечення надійної і ефективної роботи бази даних, задоволення інформаційних потреб користувачів, відображення в базі даних динаміки змін в предметній ділянці. Головними користувачами баз і банків даних є кінцеві користувачі, тобто спеціалісти, що курують різними напрямками економічної роботи. Їх склад неоднорідний, вони відрізняються по кваліфікації, степені професіоналізму, рівню в системі управління (наприклад, головний бухгалтер, бухгалтер, операціоніст, начальник кредитного відділу). Відповідно і різні потреби в інформації будуть в кожної з цих категорій користувачів, а також відповідно і різні рівні доступу до даних. Таким чином, задоволення інформаційних потреб користувачів – це вирішення великої кількості проблем в організації комп’ютерного інформаційного забезпечення.

Функції будь–якої СКБД:

– створення, видалення, зміна бази даних (БД);

– додавання, зміна, видалення, призначення прав користувача;

– внесення, видалення і зміна даних в БД (таблиць і записів); вибірка даних з БД.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 356; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!