Похідні аніліну : асфен, аскофен, парацетамол, цитрамон, УПСА



Фенацетин — Phenacetinum

Властивості: білий дрібнокристалічний порошок без запаху, слабкорозчинний у воді, добре розчиняється у 95% спирті.

Дія: жарознижувальна і болезаспокійлива. За протизапальною активністю значно поступається перед саліцилатами і похідними піразолону. Порівняно малотоксичний.

Форма випуску: порошок; таблетки по 0,25; входить також до складу комбінованих препаратів "Седалгін"; таблеток "Анкофен", "Аскофен", "Кофіціл". "Пірафен", "Піркофен", "Теофедрин" та "Цитрамон".

Застосування: при головному болі, міалгіях, артритах та захворюваннях, що супроводжуються високою температурою.

Дози: всередину коням 15—25 г, великій рогатій худобі 15-30 г, дрібній рогатій худобі 2-5 г, свиням 1-2 г, собакам 0,25-1 г.

Парацетамол - Ра racetamolum

Властивості:білий або кремовий кристалічний порошок, важкорозчинний у воді, добре - у 95% спирті.

Форма випуску: порошок; таблетки по 0,25; капсули 325 мг №12; капсули 325 мг №6; сироп по 50, 60 і 100 мл; таблетки по 0,2; таблетки по 325 мг №10 і №30; суспензія по 100 і 200 мл; супозиторії ректальні 0,33 г.

Дія:анальгетична, жарознижувальна та протизапальна.

Застосування: при ревматизмі, міозитах, артритах, невралгіях та гарячці.

Дози: всередину коням 30—50 г, свиням 2—10 г, собакам 0,3—2 г 3-4 рази на добу.

Аскофен П – А scophen P

Властивості:білі таблетки з фаскою і рискою, на поверхні таблетки допускається мармуровість.

Форма випуску: таблетки, що містять по 200 мг ацетилсаліци­лової кислоти і парацетамолу та 40 мг кофеїну, в упакуванні по 10 штук.

Дія: комбінований препарат. Ацетилсаліцилова кислота має протизапальну, жарознижувальну та анальгезуючу дії. Анальгезуюча дія обумовлена гальмуванням синтезу простагландинів. Парацетамол має анальгетичну, жарознижувальну га слабко виражену протиза­пальну дію. Ефект препарату пов'язаний з переважним впливом на центр терморегуляції, розташований у гіпоталамусі. Кофеїн впливає на тонус судин головного мозку, а також підсилює у даній комбінації ефекти ацетилсаліцилової кислоти та парацетамолу.

Застосування:помірно виражений больовий синдром різної етіології: головний біль, мігрень, зубний біль, невралгія (біль, що поширюється по ходу нерва), артрити, міозити, гарячка та ревматичні захворювання.

Ци т рамон — С itramonum

Властивості: світло-коричневі таблетки з вкрапленнями, з запахом какао. 1 таблетка містить ацетилсаліцилової кислоти 0,240 г, парацетамолу 0,180 г, кофеїну (в перерахуванні на суху речовину) 0,030 г, лимонної кислоти харчової 0,006 г.

Форма випуску: таблетки № 6 у стрипах; № 10 у блістерах.

Дія:анальгетичний ненаркотичний засіб. Ацетилсаліцилова кислота має жарознижувальну, протизапальну дію, полегшує біль, викликану запальним процесом, посилює кровообіг у вогнищі запалення, а також помірно пригнічує зсідання крові. Кофеїн збуджує психомоторні центри головного мозку, розширює судини, покращуєкровотік, має знеболювальну дію, усуває сонливість та відчуття втоми, стимулює фізичну та розумову активність. Парацетамол — ненаркотичний анальгетик, має жарознижувальну, анальгезуючу і помірну протизапальну дії. Пригнічує збудливість центру терморегуляції, також інгібує (пригнічує) синтез простагландинів - медіаторів запалення.

Застосування: больовий синдром помірної інтенсивності різ­ного походження: головний, зубний біль, міозити, артрити, лихоманка, грип та ін.

Упсарин УПСА – Upsarin UPSA

 Властивості:білі, шипучі, круглі, плоскі таблетки з скоше­ними краями і рискою на одному боці; при розчиненні у воді спостерігається виділення бульбашок газу.

Форма випуску: таблетки шипучі по 500 мг 16 шт. 1 таблетка містить 500 мг ацетилсаліцилової кислоти.

Дія: протизапальна, знеболювальна та жарознижувальна. Розчи­няючись у воді, таблетка утворює буферний розчин. Він підтримує діючі речовини у розчиненому вигляді, не дозволяючи їм при контакті з кислим середовищем шлунка переходити назад у нерозчинену форму і осідати у вигляді твердих частинок на його стінках. В результаті забезпечується більш швидке і повне всмоктування препарату.

Застосування: виражений больовий синдром різного поход­ження: головний біль, зубний біль, мігрень, невралгія, м'язові і суглобові болі, підвищена температура тіла при інфекційно-запальних захворюваннях.

               

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1.Назвіть відмінності наркотичних і ненаркотичних анальгетиків.

2.Яку дію виявляють препарати групи саліцилової кислоти?

3.Назвіть похідні піразолону.

4.Назвіть похідні аніліну.

5. Чим зумовлена зарознижувальна дія ненаркотичних анальгетиків?

6.Як діє ацетилсаліцилова кислота?

7.З якою метою застосовують парацетамол?

8. З якою метою застосовують пенталгін?

9.Які властивості має цитрамон?

 

 

Засоби, що ДІЮТЬ НА центральну нервову систему.

ПСИХОТРОПНІ ЗАСОБИ

План

1.Поняття про психотропні засоби, їх класифікація.

2.Транквілізатори (седативні засоби)                                                        

2.1.Броміди: натрію бромід, калію бромід.

2.2. Препарати валеріани: кореневище з корінням валеріани, настойка.

2.3. Похідні бензодіазепіну: діазепам або сибазон, седуксен.                                                                              

2.4. Нейролептики. Похідні фенотіазіну: аміназин, пропазин, трифтазин

 

¨Література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 122 – 141 с. 

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта, 2001. – 58 - 70 с.

              

Психотропні засоби

До початку 50-х років XX століття арсенал лікарських засобів, що застосовувались при лікуванні психічних захворювань, був дуже невеликим. Використовувалися препарати опію, блекоти, листя коки, індійської коноплі, снодійні засоби, броміди та алкоголь.

На початку 1952 р. французькі фармакологи виявили сполуку з дуже сильним і своєрідним впливом на психіку, названу хлорпро- мазином. У нашій країні препарат отримав назву аміназин. Незабаром були отримані численні аналоги аміназину та встановлено, що ці сполуки виявляють позитивний ефект при шизофренії, психозах та інших порушеннях функцій центральної нервової системи.

Розділ фармакології, який займається вивченням лікарських речовин, що впливають на психічний і емоційний стан і поведінку людини, отримав назву "психофармакологія", а препарати такого типу дії називаються "психофармакологічними засобами" або "психо­тропними".

Психотропні препарати ділять на наступні групи:

• нейролептичні засоби (нейроплегіки або "антипсихотичні засоби") застосовуються для лікування психозів та інших психічних розладів;

• транквілізатори - речовини, які зменшують страх, тривогу, напругу та застосовуються для лікування неврозів. В даний час їх називають анксиолітики (апхіиз - тривожний, охоплений страхом; Іузіх - розчинення), іноді атарактики (аіагахіа - спокій духу, незворушність) або антиневротичні засоби:

седативні засоби (від зеїіаііо - заспокоєння) виявляють

• антидепресанти - препарати, що усувають депресію;

• ноотропні засоби, здатні стимулювати метаболізм нервових клітин, підвищувати енергетичні процеси головного мозку, покращу­вати психічну і розумову діяльність (психометаболічні стимулятори);

• засоби, що стимулюють центральну нервову систему.

                                      Седативні засоби

Седативні засоби (від гр. ьесіаііо - заспокоєння) діють на центральну нервову систему, посилюючи гальмування або послаблю­ючи процеси збудження, що клінічно виявляється заспокоєнням.

Вони не спричинюють сон, але посилюють дію снодійних та протисудомних засобів. Найбільше практичне значення мають препарати брому (броміди) та валеріани.

Броміди (солі бромистоводневої кислоти) легко всмоктуються, вибірково посилюють процеси гальмування у корі головного мозку та нормалізують її функцію при підвищеному нервовому збудженні тварин. Виділяються з організму дуже повільно, тому при тривалому застосуванні можливі явища кумуляції, що призводить до бромізму (загального пригнічення, запалення шкіри та слизових оболонок).


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!