Зміна внутрішньовименного тиску в міру заповнення ємкістей вимені молоком



Зміна внутрішньовименного тиску при заповненні ємкісної системи вимені протікає стадійно. Протягом 1-2 годин незначно підвищується тиск до 10-15 мм рт. ст. (1 -а фаза); із 4 до 8 годин тиск підвищується до 25-30 мм рт. ст., але рівень його не носить постійного характеру і може бути різноманітним (2-а фаза); із 10-12 годин крива круто піднімається і досягає найвищого значення через 18-20 годин (3-я фаза). Тиск, який розвивається в цей період – близько 50 мм рт ст. повністю гальмує секрецію молока. Під дією окситоцину внутрішньовименний тиск підвищується на 15-25 мм рт. ст.і досягає 80 мм рт. ст , одночасно розслаблюється сфінктер соска.

Існує пряма залежність між молочною продуктивністю і ємкістю вимені. У кобил оптимальна величина ємкісті 1-1,5 л, максимальна - 2-2,5, у корів максимальна - 18-25 л. Корови-рекордистки мають дуже значну ємність вимені, що доходить до 40- 50 л.

Ємність вимені залежить від обсягу вимені і цистерн, ступеня розвитку альвеолярного апарата, молочних ходів і протоків. Задні чверті вимені, як правило, розвинуті сильніше передніх. Заповнення відбувається ритмічно, що обумовлено складними тонічними рефлексами, що викликають періодичний стиск альвеол і розслаблення сфінктерів, це сприяє переходові молока в цистерни. У даному процесі істотну роль відіграє подразнення рецепторів вимені, особливо під час масажу й обмивання теплою водою. У тварин поступово виробляються умовні рефлекси на перехід молока в цистерни: на наближення доярки, підготовчі процедури перед доїнням, обстановку під час поїння і годівлі, перерви не тільки в проміжках між доїннями, але й у процесі доїння. Молоко, що накопичилося , викликає подразнення інтерорецепторів і барорецепторів молочної залози, і біоелектричні сигнали по чутливих нервах (зовнішнього сім'яникового, клубово-пахового) передаються в центральну нервову систему. У відповідь на сигнали, що надійшли, відбувається рефлекторний стиск тонусу гладеньких м'язів протоків і розслаблення сфінктерів. Таким чином, заповнення вимені служить типовим тонічним рефлексом. Цим запобігається надмірне збільшення тиску, що може гальмувати секрецію молока, і створюються оптимальні умови для заповнення ємнісної системи вимені.

 

Фракції молока у вимені

Права і ліва половини вимені дають приблизно однакова кількість молока. Задні чверті вимені розвиті трохи краще передніх і дають трохи більше половини удою.

Молоко, що знаходиться в наповненій чверті вимені, умовно можна розділити на 2 фракції – цистернальну й альвеолярну. Молоко, що знаходиться в цистернах (синусах) і великих молочних ходах, складає цистернальну фракцію. Для його витягу необхідно лише перебороти опір соскового сфінктера чи ссанням уведенням катетера в сосок.

Альвеолярна фракція – це молоко, що міститься в більш дрібних утвореннях ємнісної системи вимені (молочних ходах, вивідних і альвеолярних протоках, просвітах альвеол). Для його одержання необхідно викликати рефлекс молоковіддачі.

При звичайному доїнні обидві фракції практично нероздільні. У корів і кіз цистернальна фракція в розпалі лактації складає 40 – 50 % разового удою, альвеолярна – 50 – 60, у кобил відповідно 10 і 90, а у верблюдиць 5 і 95.

Навіть при правильному доїнні у вимені залишається деяка кількість молока (у середньому 15 – 20 % від загального обсягу, що міститься у вимені до початку доїння. Це молоко називається залишковим. Його можна розглядати як частина альвеолярної порції молока, що не виводиться в процесі рефлексу молоковіддачі. Залишкове молоко можна одержати уведенням тварині високих доз окситоцину (20 ИЕ чи внутрівенно 30 ИЕ внутришньом’язево).

Кількість залишкового молока залежить від багатьох факторів. Воно вище в старих корів у порівнянні з молодими, у низькопродуктивних у порівнянні з високопродуктивними, у новотільних у порівнянні зі стародойними, у корів, що повільно видоюються, у порівнянні з тими, які видоюються швидко.

Будь-які фактори, що гальмують молоковіддачу, зменшують кількість молока, що видоюється, і збільшують фракцію залишкового.

 

 

Рефлекс молоковіддачі


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 71; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!