Номенклатура та морфологічні особливості пухлин нервової тканини. Особливості пухлин центральної нервової системи.



 

Теоретичний матеріал до практичного заняття

Пухлини центральної нервової системи

Пухлини центральної нервової системи поділяються на нейроектодермальні та менінгосудинні.

Нейроектодермальні (нейроепітеліальні) пухлини

Ці пухлини є похідними нейроектодерми.

Найчастіше ці пухлини мають дизонтогенетичне походження (тобто розвиваються з залишків клітин-попередників зрілих елементів ЦНС).

 

До нейроектодермальних пухлин належать:

I. Астроцитарні пухлини:

1. Астроцитома. Доброякісна пухлина, що розвивається з астроцитів, частіше зустрічається в молодих людей, росте повільно, містить мало судин, локалізується у всіх відділах мозку, від навколишньої мозкової тканини нечітко відмежована, на розрізі має однорідний вигляд, іноді зустрічаються кісти. Найпоширеніша з пухлин мозку. Астроцитома представлена трьома гістологічними варіантами: фібрилярним, протоплазматичним і змішаним (фібрилярно-протоплазматичним).

2. Астробластома. Злоякісна пухлина, росте з астроцитів, характеризується швидким ростом, клітинним поліморфізмом, некрозами, метастазує за лікворними шляхами. Зустрічається рідко.

II. Олігодендрогліальні пухлини:

1. Олігодендрогліома. Доброякісна пухлина, росте з олігодендроцитів, має вигляд вузла однорідної сіро-рожевої тканини, росте повільно, нерідко містить кісти та петрифікати. Мікроскопічно представлена веретеноподібними та невеликими округлими клітинами.

2. Олігодендрогліобластома. Злоякісна пухлина, росте з олігодендроцитів із вираженим клітинним полімофізмом, великою кількістю патологічних мітозів, часто зазнає некрозу, пізно метастазує.

III. Епендимальні пухлини та пухлини хоріоїдного епітелію:

1. Епендимома. Доброякісна пухлина, росте з клітин епендими шлуночків. Має вигляд вузла, розташованого як усередині, так і ззовні шлуночків, часто містить кісти та фокуси некрозу. Це є типовим для епендимоми формування псевдорозеток і розеток навколо судин.

2. Епендимобластома. Злоякісна епендимома. Пухлина має виражений клітинний атипізм, швидкий ріст, інфільтрує навколишні тканини, метастазує за лікворними шляхами.

3. Хоріоїдна папілома (хоріоїдпапілома). Доброякісна пухлина, росте з епітелію судинного сплетіння мозку. Має вигляд ворсинчастого вузла в порожнині шлуночків мозку, клітини мають кубічну та призматичну форму.

4. Хоріоїдкарцинома. Злоякісна пухлина, росте з епітелію судинного сплетіння мозку, має вигляд вузла, який розташовується в шлуночках, пов’язана з судинним сплетінням. Представлена анаплазованими клітинами судинного сплетення. Зустрічається вкрай рідко.

IV. Низькодиференційовані й ембріональні пухлини:

1. Медулобластома. Пухлина побудована з незрілих клітин (медулобластів) високого ступеня злоякісності, зустрічається переважно в дітей, часто локалізується в хробаку мозочка.

2. Гліобластома. Злоякісна пухлина, часто зустрічається в осіб віком 40 - 60 років, локалізується в білій речовині будь-яких відділів головного мозку, дуже швидко росте. Має м’яку консистенцію, строкатий вигляд (за рахунок осередків крововиливу та некрозу). Клітини пухлини поліморфні, містять глікоген. Метастазує лише в межах головного мозку.

V. Нейрональні пухлини:

1. Гангліоневрома. Доброякісна пухлина, локалізується в ділянці дна III-го шлуночка, рідше в півкулях головного мозку. Представлена гангліозними клітинами, пучки яких розділені гліальною стромою. Зустрічається дуже рідко.

2. Гангліонейробластома. Злоякісна пухлина, клітини якої мають виражений поліморфізм, росте швидко. Зустрічається дуже рідко.

3. Нейробластома. Злоякісна пухлина високого ступеня злоякісності, частіше зустрічається в дітей. Представлена великими клітинами з пухирцеподібними ядрами, численними мітозами. Клітини пухлини ростуть у вигляді синцитію, васкуляризація пухлини рясна.

Менінгосудинні пухлини

1. Менінгіома. Доброякісна пухлина, росте з м’яких оболонок мозку, має вигляд щільного вузла, часто спаяного з твердою мозковою оболонкою. Представлена ендотеліоподібними клітинами, які утворюють скупчення. Найчастіше в пухлинну тканину відкладається вапно з утворенням псамомних тілець.

2. Менінгеальна саркома. Злоякісний аналог менінгіоми, гістологічно нагадує фібросаркому.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!