Методика дослідження особистісної адаптованості А.В. Фурмана



 

Методика спрямована на дослідження успішності взаємодії особистості й середовища, критерієм якої виступає особистісна адаптованість як відносно усталена тенденція-результат життєдіяльності людини в суспільстві, яка свідчить про гармонійність її намірів і соціальних здобутків, внутрішньо задає певний набір моделей поведінки, такє змогу позитивно інтерпретувати власний ментальний досвід і змінювати свою Я-концепцію, виявляти кращі людські риси й утверджувати себе як суб’єкта, індивідуальність та універсум громадянського життя (Фурман А.В.).

Як відомо, існує три виду особистісної адаптованості, які відповідають трьом адаптаційним процесам-показникам:

адаптивність як абсолютна або відносна гармонійність між суб’єктивними цілями та кінцевим результатами, яка супроводжується позитивним ставленням (оцінкою, розумінням, прийманням) особистості до оточуючого світу та до себе;

неадаптивність як у більшій мірі усвідомлена невідповідність між цілями та результатами діяльності, яка стає чинником амбівалентних почуттів та оцінок, але яка не має психотравмуючого впливу на особистість;

дезадаптивність як певна дисгармонія між цілями та результатами, яка стає чинником психічної напруги (стрес, шок, паніка), внутрішнього дискомфорту й нестабільності психічних процесів, негативного емоційного стану (страх, депресія, фрустрація та ін.); це завжди заперечення дієвого пристосування особистості до навколишнього світу, коли у неї фактично перекриваються шляхи для розгортання творчої активності, духовної врівноваженості, внутрішньої свободи і впевненості в собі (Фурман А.В., Сарджвеладзе Н.І., Петровський В.А. та ін.).

Дослідження виду та рівня функціонування особистісної адаптованості успішно здійснюється завдяки запропонованої методики.

ЗМІСТОВНИЙ МАТЕРІАЛ

Методика складається з бланку, який заповнюється кожним досліджуваним індивідуально (табл.8) та таблиці-класифікації показників особистісної адаптованості (табл.9).

Бланк методики у верхній частині містить такні про опитуваного та коротку інструкцію, у нижній – висновок, а у середній – таблицю, що складається з одного запитання, п’ятнадцяти складових зовнішнього і внутрішнього світу особистості та п’яти можливих варіантів відповідей у кожному випадку. При цьому все поле життєдіяльності особистості (школяра чи педагога, в залежності від програми дослідження, її мети та предмета), розділено на чотири сфери: “школа”, “сім’я”, “вулиця”, “власне Я”, і в кожній із цих сфер зафіксовані найголовніші компоненти, з якими особистість постійно вступає у взаємодію. Таким чином, шляхом самооцінки опитуваний визначає власне ставлення до навколишнього світу, оточуючих його людей і самого себе.

Процедуру опитування доцільно проводити в групі, хоч опитувальник з успіхом може використовуватися і в індивідуальній роботі.

Час заповнення бланку відповідей не фіксується, але опитувані витрачають, як правило, 10-15 хвилин.

 

ОБРОБКА РЕЗУЛЬТАТІВ

За шкалою ставлень відповідь “дуже позитивне” оцінюється 5 балами, “позитивне” – 4, “нейтральне” і за відсутності самооцінки – 0, “негативне” - -4, “вкрай негативне” - -5 балами.

Процедура підрахування кінцевого результату передбачає підсумок позитивних і негативних оцінок. Отримане число є первинним результативним показником за шкалою особистісної адаптованості (“сира” оцінка), яка відповідає певному рівню адаптованості особистості (див. табл.9).

Табл. 8

Наскільки Ти адаптований до життя

Прізвище, ім’я _______________________________________________________________

Вік (років)  ___________ школа ______________ клас ____

Дата заповнення ______________________________________

Інструкція: Любий друже! Прочитай уважно запитання, що подані зліва, і постав напроти нього знак “+” справа залежно від того, яке місце в Твоєму житті сьогодні посідають люди, організації, події, заняття. Опитувальник допоможе визначити рівень твоєї адаптованості до життя, ступінь гармонійності у взаєминах з оточенням.

№ п/п Спробуй ретельно поглянути на свої взаємини з навколишнім світом та оцінити за п’ятибальною шкалою своє ставлення до: Дуже позитивне Позитивне Нейтральне, невизначене Негативне Украй негативне
1 Товаришів по класу          
2 Учителів          
3 Класного керівника          
4 Навчальних предметів          
5 Школи та її вимог у цілому          
6 Матері          
7 Батька          
8 Брата, сестри          
9 Бабусі, дідуся, родичів          
10 Найближчих друзів          
11 Знайомих, товаришів          
12 Батьків твоїх друзів          
13 Сусідів          
14 Своєї поведінки, своїх учинків          
15 Внутрішнього Я          

Бали

Усього балів

Висновок:

 

Для перетворення отриманих такних у стандартну шкалу доцільно використовувати шкалу стайнів. З цією метою “сири” бали необхідно розподілити за принципом послідовного, полярно симетричного відбору результатів, починаючи від крайніх значень і закінчуючи медіанними. Так утворюються групи опитуваних, що відповідають певним частотам оцінок за нормального розподілу тестових балів.

Табл. 9

Класифікація показників особистісної адаптованості

Вид соціально-психологічної адаптації Рівні функціонування особистісної адаптованості Показники адаптованості
1. Адаптованість 1. а) максимальний б) дуже високий 2. високий 3. середній 4. низький 75 73-74 69-72 64-68 57-63
2. Неадаптованість 5. неочевидний 6. очевидний 50-56 40-49
3. Дезадаптованість 7. ситуативний 8. стійкий очевидний 9. а) критичний б) надкритичний 30-39 21-29 0-20 -75—1

 

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Загальний результативний показник знаходиться у діапазоні від –75 до +75 балів. Причому. Чим менший показник, тим очевиднішою є особистісна неадаптованість і тим вищого рівня сягає дезадаптованість. Крім того, при інтерпретації показників адаптованості (як високих, так і низьких) йдеться про загальну, генералізовану тенденцію-характеристику особистості. Вона є складною за структурою, функціями, динамікою і до того ж подвійно спричиненою, або детермінованою: зовнішнім предметним оточенням, в якому живе особа, і внутрішнім психологічним світом цієї людини.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 2938; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!