Індивідуальні завдання з практики.



ГУМАНІТАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

“ЗАПОРІЗЬКИЙ ІНСТИТУТ ДЕРЖАВНОГО І МУНІЦИПАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ”

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДО НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ

для студентів денної форми навчання

спеціальності: 6.040203, 7.040203 - Соціальна робота

 

Запоріжжя

2001


Методичні рекомендації до навчальної практики для студентів денної форми навчання спеціальності: 6.040203, 7.040203 - Соціальна робота /укл. Гура Т.Є.- Запоріжжя: ЗІДМУ, - 2001.

Укладач: Гура Тетяна Євгеніївна

 

 

Ухвалено на засіданні кафедри соціології, соціальної роботи протокол № ________________

від "____" ____________ 2001 р.

Зав. кафедрою д.соц.н., професор Катаєв С.Л. ______

 

 


ВСТУП

Основною вимогою нашого часу виступає гуманізація суспільного процесу, зумовлена ствердженням ідеї самоцінності особистості, її цілісності та унікальності, постійного прагнення до самовдосконалення, свободи i творчості. У зв'язку з цим актуалізується потреба в соціальному працівнику - фахівцеві, покликаному створювати систему соціальної допомоги розвитку та саморозвитку особистості. Реалізація цієї потреби була ускладнена недостатнім досвідом теорії вітчизняної соціальної роботи в цілому. А пряме перенесення досвіду соціальної роботи інших країн на вітчизняну теорію та практику не може бути ефективним внаслідок того, що соціальні технології повинні враховувати особливості конкретної етнічної групи, її менталітет, традиції освіти та виховання, способи життєдіяльності.

Одним із основних завдань вітчизняної теорії соціальної роботи, таким чином, є вирішення проблеми її кадрового забезпечення - професійної підготовки соціальних працівників у вищих навчальних закладах України, яка повинна здійснюватись у відповідності до єдиної кваліфікаційної характеристики фахівця такної сфери діяльності. I якщо система загально- та спеціально-наукових знань соціального працівника є теоретично обґрунтованою i реалізується шляхом впровадження єдиного комплексу навчальних дисциплін, відображених в державній програмі підготовки фахівців, то проблема формування у студентів професійних якостей, в цілому практичного навчання в просторі соціальної роботи, є невирішеною. Це створює протиріччя в професійній підготовці соціальних працівників між вимогами суспільства до високого професійного рівня (професійної компетентності) такного спеціаліста, який характеризується сфоpмованiстю у нього єдиного комплексу професійних знань, вмінь та навичок i професійних якостей, та недостатньою якістю практичного навчання студентів.

Практична підготовка соціальних працівників є необхідним й найважливішим етапом професійного становлення фахівця, основними принципами якої є: неперервність, яка визначається протягом її організації в ході навчання; самостійність й дослідницький підхід (можливість самостійно досліджувати різні соціально-психологічні проблеми у відповідності з особливостями і потребами соціальних структур, які виступають у ролі бази практики); можливість вибору об’єкта практики у відповідності з інтересами, нахилами і здібностями студентів, що відповідає умовам професійного становлення майбутніх спеціалістів.

Метою навчальної практики є оволодіння технологіями соціальної роботи, ознайомлення з особливостями професійної діяльності соціальних служб, різних соціальних установ, формування навичок професійного спілкування, успішної професійної адаптації майбутніх фахівців.

Основними завданнями практики є:

- здійснення аналізу сучасного стану соціальної роботи у навчально-виховних закладах і у службах соціальної допомоги різним категоріям населення;

- закріплення і застосування теоретичних знань зі спеціальності;

- виявлення специфіки соціальної роботи як професійної діяльності спеціаліста;

- визначення структури професійної діяльності соціального працівника;

- аналіз системи професійної компетентності соціального працівника;

- формування навичок професійного спілкування з клієнтами різного віку і представниками різних категорій населення, вивчення їх потреб.

Етапи проходження навчальної практики:

1. перший етапустановчий – включає до себе:

проведення установчої конференції мета якої – ознайомлення студентів зі змістом практики, її метою й завданнями, навчальними базами; основними вимогами до навчальної діяльності студентів в період проходження практики, виконання індивідуальних завдань та оформлення звітів, визначення терміну захисту звітів;

складання й узгодження індивідуального плану роботи, відповідно меті та завданням практики;

другий етаппрактичний (діяльнісний) – включає до себе:

безпосередньо знайомство з базою навчальної практики, її керівником;

ознайомлення зі змістом діяльності соціальної установи, особливостями професійної діяльності соціального працівника;

виконання завдань індивідуального плану;

третій етапузагальнюючий:

здійснення рефлексивного аналізу власної професійної діяльності в період проходження практики;

підготовка й оформлення звітів з практики;

проведення підсумкової конференції – захисту звітів з практики.

 

Індивідуальні завдання з практики.

Завдання 1. Визначити соціальний портрет клієнта соціальної служби за результатами соціологічного дослідження.

Завдання 2. Скласти комплексну соціальну програму для роботи з такною категорією клієнтів (визначити мету, завдання, методи, заходи, етапи роботи, ймовірний результат), розробити план бесіди з клієнтом.

Завдання 3. Скласти професійний портрет соціального працівника установи за допомогою моделі професійної компетентності спеціаліста (додаток А).

Завдання 4. Здійснити соціально-психологічне дослідження колективу (учбової групи, класу) (додаток Б).

Завдання 5. Здійснити рефлексивний аналіз власної професійної діяльності в період проходження практики.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!