Особливостi викладання математики в школах та класах з поглибленимвивченням математики.



Класи з поглибленим вивченням математики сформовані майже в кожному районі великих міст і в районних центрах усіх областей Украї­ни. Вони працюють у складі 8-11 класів. Школи з поглибленим теоре­тичним і практичним вивченням математики є здебільшого в обласних центрах. Спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю функціонує лише в м. Києві. У цій школі навчаються обдаровані учні, відібрані на конкурсній основі з усіх областей України.

Відбір учнів до шкіл (класів) з поглибленим вивченням математи­ки відбувається з урахуванням підсумкових оцінок за попередні кла­си, рекомендацій учителів математики і на основі співбесіди, на якій з'ясовують свідомість вибору, цікавість до математики, участь у гурт­ках, факультативних заняттях, олімпіадах. Проведення будь-яких екзаменів з метою відбору заборонено.

Ці школи (класи) працюють за навчальними планами, затвердже­ними Міністерством освіти і науки України. Математику вивчають за спеціальною навчальною програмою, затвердженою Міністерством освіти і науки України, а решту предметів - за програмами загально­освітньої школи.

Програма з математики охоплює весь матеріал програми за­гальноосвітньої школи і передбачає не стільки розширення цієї про­грами, скільки її поглиблення за допомогою насамперед розв'язування нестандартних задач підвищеної складності, розвитку творчого мислен­ня. Розширення програми відбувається за темами, які використову­ють у різних галузях математики і сферах її застосування (множини, комбінаторика, питання подільності та ін.). Програма має бути досить варіативною, тобто враховувати умови класу і можливості вчителя, який може поглиблювати окремі теми, а може й не робити цього. У спеціалізованій школі поглиблення окремих тем алгебри і початків аналізу, геометрії може бути значним. З метою орієнтації на різні га­лузі математичної науки можна вивчати спеціальні курси за вибором учнів.

Досвід роботи шкіл (класів) з поглибленим теоретичним і практич­ним вивченням математики свідчить про те, що найвдалішою формою організації навчального процесу в них є лекційно-практична система, в якій розрізняють лекції, практикуми з розв'язування задач, семінари. Більше уваги, ніж у звичайних класах, приділяється організації різ­них видів самостійної роботи учнів, зокрема роботі з підручником, науково-популярною, довідковою літературою, банками даних під час роботи з персональними комп'ютерами.

У процесі вивчення програмного матеріалу належна увага має приділятися узагальненням, вивченню різних методів доведень і розв'язування задач, усвідомленню ідеї аксіоматичної побудови мате­матики.

Істотне значення має надаватися міжпредметним зв'язкам і при­кладним аспектам математики. З цією метою ефективними можуть бути лекції або бесіди та відповідні їм семінари на теми «Математика і природознавство», «Математика і моделювання», «Аксіоматичний метод в геометрії», «Роль практики у виникненні геометрії», «Си­метрія в природі, техніці» та ін.

Методичнi особливостi проведення факультативних занять з математики.

Математичні факультативи

Факультативні заняття – форма навчальної роботи, призначення якої полягає в розвитку здібностей і інтересів учнів у поєднанні з загальноосвітньою підготовкою з обраного предмету і на її основі.

Деякі педагоги не вважають факультативи формою позакласної роботи, оскільки це одна з форм диференційованого навчання математики. Факультативи допомагають розв’язувати завдання удосконалення змісту і методів навчання.

Основна мета факультативних занять з математики полягає в тому, щоб враховуючи нахили і здібності учнів, розширити і поглибити вивчення програмного матеріалу, ознайомити учнів з деякими загальними математичними ідеями і методами, показати найважливіші методи застосування математики на практиці. Факультативні заняття сприяють професійній орієнтації учнів у галузі математики та її застосувань, полегшуючи тим самим вибір спеціальності і подальше удосконалення в ній.

Різниця в діяльності факультативних груп і математичних класів пов’язана з тим, що факультативи не вимагають перебудови системи навчання математики. Вони працюють на базі загального курсу математики.

Факультативні заняття проводяться 1-2 рази щотижня. В групи для цих занять об'єднують учнів паралельних класів. Заняття проводяться згідно з програмами і навчальними посібниками, запропонованими Міністерством освіти і науки України або програмами, складеним вчителем, які пройшли відповідне затвердження.

Проведення факультативів вимагає високого рівня професійної підготовки вчителя. В ряді випадків для проведення факультативних занять запрошуються викладачі вищих та середніх спеціальних навчальних закладів.

Методичні рекомендації до створення програми факультативного курсу:

Факультативні заняття необхідно зіставляти з основним курсом математики. Для досягненням такого зв’язку рекомендуємо використати різні методичні прийоми: систематизація, коли відповідна тема факультативу вивчається лише після того, як в основному курсі накопичений широкий матеріал, що безпосередньо її стосується; послідовне розгортання теорії, коли в основному курсі є початковий етап її побудови, недоведений до узагальнюючих результатів; розгорнутий опис застосувань певного методу, якщо в основному курсі про них тільки згадується.

Найважливішою особливістю факультативних занять з математики є їх спрямованість в бік застосувань на практиці. Отже, плануючи факультативний курс, обирати задачі практичного спрямування.

Методи навчання на факультативних заняттях:

При виборі методів і прийомів навчання на факультативних заняттях необхідно врахувати зміст факультативного курсу, рівень розвитку і підготовленості учнів, їх інтерес до тих чи інших розділів програми. Одна з найголовніших вимог до методів полягає в активізації мислення учнів, розвитку самостійності в різних формах її прояву.

На факультативах можна використовувати різні форми і методи проведення занять: лекції, практичні роботи, обговорення завдань з додаткової літератури, доповіді учнів, складання рефератів, екскурсії. Коротко зупинимося на деяких з них.

Частину матеріалу можна викласти лекційно, особливо при його синтезі і узагальненні. Мета вчителя – показати, як здійснювати подібну організацію матеріалу: деякі подробиці доведень можна опустити, із означень навести тільки найголовніші, але конкретні методи розв'язування задач викласти в такому вигляді, щоб можна було чітко простежити хід розв'язання. Такі лекції корисно проводити з матеріалу, в якому приділяється велика увага відпрацюванню навичок.

Під час проведення лекції можливі бесіди з учнями, постановка задач, обговорення питань, які виникають у процесі розповіді.

Корисна форма роботи – підготовка учнями рефератів. Виконання таких завдань важливо перш за все у відношенні розвитку навичок самоосвіти, задоволення індивідуальних інтересів учнів. Одночасно індивідуальне завдання повинно мати цінність для всіх учасників факультативної групи. Слід прагнути до того, що підготовлені доповіді заслуховувалися і обговорювалися. До підготовки доповіді можна залучати декількох учнів, які завчасно її вивчили. Вони можуть виконувати роль асистента або опонента доповідача.

Факультативні заняття повинні бути цікавими, захоплюючими для школярів. Добре відомо, що цікавий виклад допомагає розкрити зміст складних наукових понять і проблем. Цікавість допоможе школярам освоїти факультативний курс, ідеї і методи математичної науки, які містяться в ньому, логіку і прийоми творчої діяльності. У цьому відношенні мета вчителя – домогтися розуміння учнями того, що вони підготовлені до роботи над складними проблемами, однак для цього необхідні зацікавленість предметом, працьовитість, оволодіння навичками організації своєї роботи.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 189; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!