Принципи і форми державного устрою



Розподіл держав за формою їх державного устрою на федеративні та унітарні пов'язано з їх складом і організацією влади (по вертикалі). В унітарній державі на всій його території діє одна суверенна влада і встановлюється єдиний правопорядок. У федеративній державі можливе співіснування кількох (у тому числі суверенних) властей, між якими встановлюється певна підпорядкованість. Принцип державної єдності притаманний як унітарному, так і федеративній державі (на відміну від конфедерації), але він різним чином проявляється у цих відрізняються формою державного устрою державах.

Унітарна держава - це єдине, злите держава, розділена на адміністративно-територіальні одиниці, що не володіють, як правило, будь-якої політичної самостійністю. Не всі унітарні держави у своїх конституціях вказують на своє державно-територіальний устрій. Однак іноді це буває. Так, ст. 2 Конституції України говорить: "Україна є унітарною державою"; ст. 1 Конституції Республіки Білорусь: "Республіка Білорусь - унітарна, демократична правова держава". Більшість держав світу мають унітарне територіальний устрій. Для нього характерні такі ознаки: єдина конституція і єдине законодавство; єдина централізована система органів виконавчої влади; єдина судова система; поділ території держави на адміністративно-територіальні одиниці, статус органів влади яких визначається нормами загальнодержавного права. Унітарна держава має єдине громадянство, єдиний бюджет і т.д.

Унітарні держави розрізняються за характером організації в них влади. Інститут місцевого самоврядування притаманний державам з демократичною системою організації влади і означає таку форму управління територіальними одиницями, при якій забезпечуються широка самостійність органів місцевого самоврядування у вирішенні питань місцевого життя, участь у цьому процесі населення, а також можливості впливу інститутів місцевого самоврядування на центральну владу. Поєднання централістичних і децентралістскіх почав у здійсненні державної влади в демократичному унітарній державі має грунтуватися на балансі інтересів центру і територій: централізм забезпечує єдність влади, децентралізм встановлює межі центральної влади.

Федеративна держава - це об'єднання кількох державних утворень в союзну державу або виділення зі складу єдиної держави декількох держав (державних утворень), які взаємодіють на принципах союзної держави, в якому союзна (федеральна) влада поширюється на всю територію держави, а його члени (суб'єкти) беруть участь у формуванні та здійсненні цієї влади. Суб'єкти федерації мають свою систему законодавчих, виконавчих і судових органів; свої конституції, як, наприклад, штати в США, землі у ФРН, республіки в Російській Федерації або основні закони, не називаються конституціями, наприклад, статути областей, країв і автономій в Російській Федерації . Конституції федеративних держав завжди вказують на їх приналежність до федералізму. Так, відповідно до ст. 20 Основного закону ФРН "Федеративна Республіка Німеччини є демократичною і соціальною федеративною державою". У Конституції Російської Федерації (ст. 1) також вказується на її федеративний устрій. Розрізняють договірну та конституційну федерацію. Підставою для такої відмінності є правова основа федерації: договір або конституція. Конституційно-правові ознаки федерації забезпечують поєднання державного єдності федерації, її територіальну цілісність і правову самостійність її суб'єктів.

Конфедерація — союз держав, кожний член якого зберігає незалежність, має власні органи державної влади та управління, але водночас створює спеціальні органи для координації діяльності в певних, чітко визначених сферах

Автономія - це внутрішнє самоврядування, що здійснюється органами відповідного державного утворення або регіональної одиниці в межах прав, наданих їм центральною владою..

Територіального устрою України в Конституції України присвячений IХ розділ, який так і називається "Територіальний устрій України".

Питання про зміну території України вирішуються виключно Всеукраїнським референдумом (ст. 73 Конституції України), право призначення якого, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 85 Конституції надано Верховній Раді.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!