Структура, обсяг і оформлення ДКР



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

“КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ”

Факультет біомедичної інженерії

К афедра біобезпеки і здоров’ я людини

                            

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

До підготовки домашньої контрольної роботи

З навчальної дисципліни

«ОСНОВИ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ»

(спеціальність « Фізична реабілітація » )

 

Розробник, професор кафедри, доктор технічних наук __________________ Ю.А.Попадюха
   
   

 

 

Київ – 2015

 

 

ЗМІСТ

 

ВСТУП………………………………………………………………………………3

 

1. ВИМОГИ ДО ДКР…………..………………………………………..…………4

1.1 Цілі ДКР……..…………………………………………………………..……4

1.2 Программа дослідження……………………………………………………..4

1.3 Структура, обсяг і оформлення ДКР……..…………………………………5

1.4 Критерії оцінювання ДКР…….……………………………….……………..6

2. ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ДКР………………………………………………..….7

2.1 Вибір теми…………………………………………………………………….8

2.2 Складання орієнтовної програми дослідження…………………………….9

2.3 Вибір літератури……………………………………………………………...9

2.4 Вивчення відібраних джерел………………………………………………..11

2.5 Уточнення програми дослідження………………………………………….14

2.6 Виконання практичної частини……………………………………………..14

2.7Написання тексту…………………………………………………………….15

2.8 Технічне оформлення ДКР……..……………………………………………28

ЗАКЛЮЧНІ ЗАУВАЖЕННЯ……………………………………………………30

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ…………………………………………………………32

ДОДАТКИ.………………………………………………………………………….33

 

 

ВСТУП

      Якість виконання Домашньої контрольної роботи (ДКР) залежить від грунтовних знань з відповідної дисципліни та володіння методикою дослідження – вміння самостійно знаходити необхідну наукову літературу, аналізувати фактичний матеріал тощо. Саме цих навичок і вмінь бракує студентам, які приступають до підготовки та написання ДКР. Незнання студентом правил і прийомів наукової праці призводить до непродуктивних витрат сил і часу, і як результат – до зниження якості роботи.

Мета Методичних вказівок – ознайомлення студентів з методикою вико-нання ДКР. Вони роз’ясняють вимоги до цього виду індивідуального завдання, в них наведено поради щодо того, як вибирати тему та розробляти програму дослідження, відбирати і вивчати літературу, писати та оформляти текст ДКР. Вказівки вміщують зразки оформлення титульної сторінки, змісту, списку використаних та рекомендованих літературних джерел, засоби текстового зв’язку в науковій праці.

      Методичні вказівки призначено для студентів факультету біомедичної інженерії (ФБМІ), які готують ДКР з дисциліни «Основи науково-дослідної роболти». Вони можуть використовуватись студентами, які працюють у наукових гуртках або проблемних групах, під час підготовки наукових доповідей і повідомлень, роботи над ДКР з інших дисциплін. Наведені поради стануть у пригоді студентам, які працюють над кваліфікаційними завданнями та роботами.

      Тематика ДКР визначається Робочою навчальною програмою з дисцип-ліни, яка затверджується на засіданнях кафедри, що відповідає за проведення цих індивідуальних завдань, відповідає завданням навчальної дисципліни і тісно пов’язана з практичними потребами конкретного фаху. Студентам надається право вибору теми ДКР. Результати виконання ДКР оцінюються за чотирибаль-ною шкалою (“відмінно”, “добре”, “задовільно”, “незадовільно”).

      Студент, який без поважної причини не подав ДКР у зазначений термін викладачу на оцінювання, або отримав оцінку “незадовільно” - має академічну заборгованість. У випадку отримання незадовільної оцінки студент доопрацьовує ДКР в термін, визначений викладачем.

ВИМОГИ ДО ДКР

Цілі ДКР

      ДКР з навчальної дисципліни – це індивідуальне завдання, що сприяє поглибленню та розширенню теоретичних знань студентів з окремих тем дисципліни, розвивають навички самостійної роботи з навчальною та науковою літературою. ДКР - одна із форм самостійної навчальної роботи, в процесі виконання якої студенти розширюють свій загальний кругозір і поглиблено вивчають одну з тем відповідного курсу, набувають навичок і умінь, що необхідні для проведення самостійних досліджень, а саме вчаться:

    - аналізувати наукову проблему;

     - відбирати та критично вивчати літературу з теми дослідження;

    - робити теоретичні висновки та узагальнення;

    - розробляти програму та використовувати різні методи досліджень;

    - аналізувати одержані результати.

      Працюючи над текстом ДКР, студенти набувають умінь наукового писем-ного мовлення. Самостійні наукові пошуки сприяють розвиткові мислення студентів – уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, конкретизувати, робити висновки. ДКР передбачає грунтовне вивчення конкретної наукової проб-леми, а її основна частина – критичний огляд відібраних джерел з певної теми.

 

Програма дослідження

      Запорука успішного виконання ДКР - добре продумана програма дослід-ження, яка складається з двох основних частин – методологічної та методичної. Методологічна частина містить докладне, чітке та завершене визначення об’єкта, предмета й проблеми дослідження, формулювання мети та конкретних завдань, а методична частина – характеристику методів збирання фактичного матеріалу, способів його обробки та аналізу. Об’єктом дослідження є частина об’єктивної реальності або знань про неї, що створює проблемну ситуацію, на яку спрямовано увагу дослідника. Предмет дослідження – це певна частина, окремі сторони, властивості або відношення об’єкта. Об’єкт і предмет співвідносяться як загальне та часткове.

      Мета ДКР конкретизується у її основних завданнях. Їх зміст і характер залежить від специфіки ДКР, але здебільшого одне із завдань передбачає вивчення природи, структури, законів функціонування (розвитку) об’єкта, інше – розкриття способів його вдосконалення, та – розробку практичних рекомендацій.

 

Структура, обсяг і оформлення ДКР

      ДКР складається з титульного аркуша, змісту, вступу, основної частини, висновків і списку використаних джерел. Вона також може мати додатки, що містять допоміжний матеріал.

      На титульному акруші мають бути зазначені (додаток 1):

      - назва міністерства, якому підпорядковано вищий навчальний заклад;

      - назва університету;

      - назва факультету та кафедри, на якій виконано роботу;

      - тема ДКР та назва дисципліни з якої її виконано;

      - прізвище, ім’я по батькові виконавця, навчальна група;

- прізвище, ініціали, науковий ступінь, звання, посада викладача;

- назва міста та рік виконання ДКР.

      Зміст ДКР, що є остаточно відкоригованим планом роботи, вміщує заго-ловки всіх структурних частин у тій послідовності, в якій вони подаються в тексті з визначенням сторінки, на яких вони починаються (додаток 2).

      У вступі коротко обгрунтовують вибір теми, її значення та актуаальність, висвітлюють сучасний стан дослідження проблеми, якій присвячено роботу, стисло викладають програму дослідження. Основна частина ДКР - це критичний аналіз опрацьованих студентом джерел де виділяються теоретичні положення та практичні результати з теми дослідження. У висновках стисло, переважно у формі тез або нерозгорнутих, лаконічно сформульованих тверджень зазначається, що зроблено, які висновки отримав студент.

      Список використаних джерел містить опрацьовані студентом вітчизняні та зарубіжні праці з основної дисципліни та суміжних з нею наук, на які він посилається у ДКР, що може містити додатки з наочними та графічними матеріалами, тощо.

      Обсяг ДКР становить приблизно 10…15 сторінок стандартного аркушу А4 машинописного тексту з використанням комп’ютерної техніки. На виклад основної частини роботи відводиться, як правило, 8…12 сторінок, а на вступ і висновки по 2…3 сторінки. Список використаних джерел і додатки до обсягу ДКР не зараховуються, проте вони мають спільну нумерацію з іншими її частинами. ДКР повинна бути грамотно написана та охайно оформлена. Зброшуровану роботу подають викладачу на оцінювання не пізніше ніж за один тиждень до закінчення семестру.

 

Критерії оцінювання ДКР

      Оцінювання ДКР здійснюється викладачем за 4-ри бальною системою за такими критеріями:

1) відповідність змісту обраній темі;

2) наявність продуманої в усіх її складових частинах програми дослідження;

3) грунтовність, повнота і критичність аналізу літератури;

4) якість виконання завдання, глибина аналізу зібраного фактичного матеріалу;

5) літературне, технічне та естетичне оформлення ДКР;

6) вчасне подання роботи на оцінювання.

 Оцінка “відмінно” виставляється в тому разі, якщо:

- зміст ДКР відповідає темі дослідження;

- ДКР містить добре продуману й правильно оформлену програму дослід-ження;

- робота базується на грунтовному, критичному аналізі наукової літера-тури з відповідної проблеми;

- в роботі є теоретичний та практичний матеріал;

- судження студента відзначаються оригінальністю;

- студент продемонстрував високий рівень самостійності під час вико-нання ДКР;

- робота грамотно написана та охайно оформлена;

- ДКР вчасно подано викладачу на оцінювання.

Оцінка “добре” ставиться занаявності незначних недоліків – недостат-ньо точних висновків, поодиноких випадків порушення логіки викладу, вимог стилю, перевантаженості непотрібним матеріалом, огріхами в оформленні.

За наявності значних недоліків – неправильно розроблено програму дослідження, тему проаналізовано поверхово, не витримано вимог до оформлення роботи тощо – виставляється оцінка “задовільно”.

Якщо ДКР не задовольняє зазначених вимог (наприклад,зміст не відпо-відає назві роботи,відсутній грунтовний, критичний аналіз наукової літератури, робота написана неграмотно та неохайно оформлена тощо) – ставиться оцінка “незадовільно”. ДКР, що позитивно оцінена викладачем, є семестровим контро-лем з дисципліни.

 

ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ДКР

      Процес виконання ДКР складається з кількох організаційно автономних, але взаємопов’язаних за змістом етапів, а саме:

1. Вибір теми.

2. Складання орієнтовної програми дослідження та графіка виконання ДКР.

3. Відбір літератури.

4. Вивчення відібраних джерел.

5. Уточнення програми дослідження.

6. Виконання практичної частини

7. Написання тексту ДКР.

8. Технічне оформлення ДКР.

 Усвідомлення завдань, які мають бути вирішені на різних етапах, дасть уявлення про загальну логіку виконання ДКР, дасть змогу скласти добре проду-маний план дослідження, налагодити самоконтроль. Необхідно зазначити – незважаючи на те, що виконання будь-якої ДКР охоплює згадані етапи, єдиної, уніфікованої схеми цього процесу не існує. Послідовність дослідницьких кроків зумовлена ступенем складності проблеми, специфікою поставленої мети, харак-тером зібраного фактичного матеріалу тощо. Ознайомлення із загальною логікою виконання ДКР істотно полегшить визначення послідовності дослідницьких кроків у кожному окремому випадку.

 

Вибір теми

              Вибір теми - перший і дуже відповідальний етап виконання ДКР, від якого значною мірою залежить її успіх. Тематику ДКР розробляє й пропонує студентам викладач з навчальної дисципліни та затверджує кафедра. Список тем ДКР є досить об’ємним, він охоплює всі найважливіші питання відповідного курсу. Проте студент може просити дозволу писати роботу за власною темою, що не входить до списку рекомендованих кафедрою, але з якихось причин приваблює його, і з якої він уже має певний науковий матеріал або цікаві міркування. Якщо тема відповідає вимогам відносно тематики ДКР, викладач, звичайно, задовольняє такі прохання.

      Вибираючи тему, слід орієнтуватися на власну зацікавленість тією чи іншою науковою проблемою. Якщо тема приваблює і робота над нею є необхід-ною ланкою професійної підготовки – виконання ДКР може стати захоплюючою справою, в процесі якої можна значно поглибити знання з окремих аспектів відповідного курсу, з’ясувати своє ставлення до обраної проблеми, набути дослід-ницьких навичок і умінь. Байдужість до теми - зашкодить глибокому розкриттю порушених питань, формуванню власної позиції, виявленню творчого підходу в роботі над темою, що значно позначиться на якості виконання ДКР. Важливо під час вибору теми враховувати практичні питання – наявність в бібліотеці Універ-ситету і факультету літературних джерел, що присвячені цій проблемі, необхідних навчально – методичних матеріалів.

      Слід пам’ятати, що теми ДКР не є рівнозначними за складністю. Одні теми потребують долідження теоретичних питань, а інші мають суто практичний характер. Є теми ширші, що передбачають наявність значного обсягу знань, аналітичних умінь, і вужчі, що дають можливість глибоко й досконало дослідити проблему. Є теми всебічно досліджені та висвітлені у значній кількості літера-турних джерел, такі, що практично не залишають місця для досягнення власного наукового результату, а є недостатньо розроблені або зовсім не розроблені і їх дослідження потребують значних витрат часу та зусиль, самостійності, творчих пошуків, спостережливості, наполегливості, грунтовних знань не тільки з відповідної дисципліни, а й із суміжних з нею наук.

      Вибираючи тему ДКР, необхідно добре зважити власні сили та можли-вості; не завадить консультація з викладачем, який знає рівень підготовки студента і може порадити, чи варто йому братися за ту чи іншу тему.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!