ТЕМА 4. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДОКУМЕНТИ У СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ



Процесуальні документи забезпечують виконання важливих завдань в провадженні у справах про адміністративні правопорушення (ст. 245 КУпАП):

1) своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, 2) вирішення її в точній відповідності з законом, 3) забезпечення виконання винесеної постанови, 4) виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, 5) запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, 6) зміцнення законності.

В залежності від змісту та процесуальної функції, усі документи, які складаються в провадженні у справах про адміністративні правопорушення, класифікуються за такими видами:

 

І - документи, що фіксують фактичні обставини у справах про адміністративні правопорушення :

1. Заявигромадян про вчинення адміністративного правопорушення.

2. Поясненняособи, що притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків з приводу вчиненого адміністративного правопорушення, які відповідно до статті 251 КУпАП, є доказами в справі про адміністративні правопорушення.

3.  Протокол про адміністративне правопорушення (ст. 254 КУпАП).

 

ІІ - документи, які забезпечують провадження у справах про адміністративні правопорушення :

1. Протокол про адміністративне затримання (ст. 261 КУпАП).

2. Протокол особистого огляду та огляду речей і документів (ст. 264 КУпАП).

3. Протокол вилучення речей і документів ( ст.ст. 265 – 265-3 КУпАП).

4. Рапорт про доставлення особи до органу поліції ( ст.259 КУпАП).

5. Повістки (ст.т.277-2, 278 КУпАП).

6. Рапорт про здійснення приводу (ст. 268 КУпАП).

 

       ІІІ - документи, які є формою рішення суб’єктів адміністративно-процесуальної діяльності у справах про адміністративні правопорушення:

1. Постанова по справі про адміністративне правопорушення (ст.ст. 283-285 КУпАП):

1.1. постанова про накладення адміністративного стягнення ( ст.284 КупАП);

1.2.  постанови про застосування заходів впливу ( ст.24-1 КУпАП);

1.3.  постанова про закриття справи ( ст.ст.38, 247, 284 КупАП);

2. Постанова (рішення) про звільнення від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу (ст.21 КУпАП);

3. Постанова про призначення експертизи (ст.ст. 251, 273 КУпАП);

4. Протокол засідання колегіального органу (ст. 281 КУпАП);

5. Рішення по справі про адміністративне правопорушення виконавчого органу сільської, селищної та міської ради (ст. 283 КУпАП);

6. Висновок експерта (ст. 273 КУпАП);

7. Пропозиція про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов що сприяли адміністративному правопорушенню (ст. 282 КУпАП);

8. Скарги та клопотання учасників процесу (ст. 289 КУпАП).

IV – документи, які є формами рішень суб’єктів адміністративно-процесуальної діяльності за результатами оскарження постанов по справі про адміністративне правопорушення ( ст.ст. 288, 294 КУпАП).

 

Для того, щоб процесуальні документи виконали свої функції в провадженні у справах про адміністративні правопорушення, вони мають складатися у відповідності до наступних вимог :

1) відповідати нормам адміністративно-процесуального законодавства;

2) оформлятися уповноваженими працівниками поліцейських підрозділів;

3) відповідати нормативно встановленій процесуальній формі;

4) зміст документа має бути простим, зрозумілим, складеним у чіткій логічній послідовності;

5) рішення мають ґрунтуватись на сукупності встановлених фактів та достатніх доказів, з урахуванням мотивів вчиненого правопорушення.

Дотримання перерахованих вимог виключає можливість прийняття некваліфікованого процесуального рішення у справі, уникнення правопорушника від адміністративної відповідальності, та його подальшого оскарження.

Поліцейські у випадках, передбачених законодавством, звертають увагу на правопорушення з метою їх запобігання, припинення, документування і притягнення до відповідальності.

Оформлення адміністративно-процесуальних документів здійснюється поліцейським на підставі:

- Кодексу України про адміністративні правопорушення ( розділ ІV);

- Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах Національної поліції (наказ МВС України від 06.11.2015 № 1376);

- Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (наказ МВС України від 07.11.2015 № 1395).

Розглянемо зміст, порядок та особливості оформлення основних процесуальних документів, які складаються офіцерами поліції.

Протокол про адміністративне правопорушення складається посадовими особами органів Національної поліції, уповноваженими документувати правопорушення відповідно до переліку статей, виписаному у статті 255 КУпАП.

Протокол про адміністративні правопорушення складається на осіб, які досягли віку, з якого настає адміністративна відповідальність (16 років).У разі вчинення адміністративного правопорушення неповнолітньою особою віком від 14-ти до 16-ти років протокол складається стосовно одного з батьків неповнолітнього або особи, яка їх замінює, відповідно до ч. 3 ст. 184 КУпАП.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення визначений статтею 256 КУпАП. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються :

- дата і місце його складення,

- посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол;

- відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення);

- місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;

-  нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;

- прізвища, ім'я, по батькові особи, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є;

- пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол про адміністративне правопорушення складається на спеціальному бланку, що виготовлений друкарським способом, на якому проставлено відповідні серія і номер. Бланк протоколів затверджено відповідними Інструкціями з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах Національної поліції ( див. накази МВС України від 06.11.2015 № 1376; від 07.11.2015 № 1395). Усі реквізити протоколу заповнюються чорнилами чорного або синього кольору, крім гелевих, розбірливим почерком, державною мовою.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

 У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

Увага! Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також залишення незаповненими графи протоколу; внесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.

Протокол складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.

 

Розглянемо ОСОБЛИВОСТІ ЗАПОВНЕННЯ БЛАНКУ ПРОТОКОЛУ про адміністративне правопорушення.

В графах «дата і місце його складення»зазначаютьсячисло, місяць, рік, населений пункт, географічна точка, тобто дата та населений пункт, в якому перебувають правопорушник та уповноважений поліцейський на момент складання протоколу (1 грудня 2015 р. м. Львів);

- «посада, спеціальне звання, прізвище, ім’я, по батькові посадової особи, яка склала протокол» (пишуться повністю – Я, інспектор поліції Сихівського відділу поліції м. Львова лейтенант поліції Назаренко Ігор Леонідович);

- «прізвище, ім’я та по батькові особи, яка притягується до адміністративної відповідальності» зазначаються повністю, без скорочення (Косаренко Іван Петрович);

- «дата і місце народження» (15 липня 1985 р.н.; м. Львів);

- «місце проживання; місце реєстрації» (вказуються адреси: м. Львів, вул.6Замарстинівська, буд.71, кв.15). У разі, якщо адреси співпадають, в графі зазначається «проживає за місцем реєстрації»;

- «номер телефону» (контактний (мобільний або міський абонентський номер : «067-347-03 02» або «надати відмовився»);

- «місце роботи, навчання (посада») : найменування підприємства, установи, організації, де працює (її посада) або закладу, де навчається особа (майстер шоколадної фабрики «Ласунка» м. Львів); або вказується, що тимчасово не працює та перебуває/не перебуває на обліку в центрі зайнятості.

- «особу встановлено» : назва документу, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі й назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток), дата видачі й найменування підприємства, установи, організації, що його видали);

- «чи притягувався(лася) до адміністративної відповідальності» (вказуються відомості щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року) : накладено штраф за ч.1 ст.178 КУпАП протокол ГУНП у Львівській обл. 08.03.2016 р. АПН№ 15789; або «не притягувався».

- «склад адміністративного правопорушення (дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення)» : 1 вересня 2015 р. 0 17 год. по вул. Городоцькій м. Львова гр. Косаренко І.П. в стані алкогольного сп’яніння, чіплявся до перехожих, обзивав їх нецензурною лайкою, розбив вітрину магазину... .

Увага! Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол. Таким чином, гр. Косаренко І.П. порушив громадський порядок, при цьому об’єктивна сторона проступку вказує на діяння, що охоплюються складом статті 173 КУпАП «Дрібне хуліганство».На підставі цього ми кваліфікуємо протиправні дії «чим вчинив(ла) правопорушення, передбачене частиною (--) статті 173 КУпАП»;

- «свідки», «потерпілий» (якщо вони є) : прізвища імена, по батькові зазначаються повністю, вказується місце їх проживання;

Потерпілим стаття 269 КУпАП визначає особу, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Під час складання протоколу потерпілого може бути опитано як свідка.Як свідок, відповідно до статті 272 КУпАП, у справі про адміністративне правопорушення може бути викликана кожна особа, про яку є дані, що їй відомі які-небудь обставини, що підлягають установленню по даній справі.

- «правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду» : у разі заподіяння матеріальної шкоди в результаті вчинення адміністративного правопорушення, в протоколі зазначається : прізвище, ім’я та по батькові потерпілого, місце його проживання або найменування підприємства, установи, організації, їх місцезнаходження і розмір заподіяної внаслідок адміністративного правопорушення матеріальної шкоди.

 

При складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, зокрема те, що вона має право : 1) знайомитися з матеріалами справи; 2) давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; 3) при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; 4) виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; 5) оскаржити постанову по справі.

Про роз'яснення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, її прав, передбачених статтею 268 цього Кодексу, робиться відмітка у протоколі.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 1336; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!