Відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.



4. Банки перевіряють відповідність заповнення реквізитів розрахункових документів клієнтів вимогам додатка 8 до цієї Інструкції:

- банк платника перевіряє заповнення таких реквізитів: "Платник", "Код платника", "Рахунок платника", "Банк платника", "Код банку платника", а також "М. П." та "Підписи платника" (якщо згідно з формою документа вимагається їх заповнення);

- банк отримувача - заповнення таких реквізитів: "Отримувач", "Код отримувача", "Рахунок отримувача", "Банк отримувача", "Код банку отримувача", а також "М.П. отримувача" та "Підписи отримувача" (якщо згідно з формою документа вимагається їх заповнення).

Якщо розрахункові документи, у яких перевірені реквізити, заповнено з порушенням вимог, то банк, що здійснив перевірку, повертає їх без виконання.

Розрахунковий документ (за винятком розрахункового чека) виписується в кількості примірників, потрібних для всіх учасників безготівкових розрахунків (але не менше ніж два).

Дозволяється заповнення розрахункового документа власноручно.

Примірник розрахункового документа, який залишається в банку, має містити відбиток печатки (якщо наявність печатки передбачена) і підписи/підпис відповідальних осіб/особи.

Під час підписування розрахункового документа не дозволяється використання факсиміле, а також виправлення та заповнення розрахункового документа в кілька прийомів.

Банк не має права робити виправлення в розрахунковому документі клієнта.

Організацію операційної діяльності ПриватБанку забезпечує Положення про організацію операційної діяльності в банках України № 254 від 18.06.2003. Операційна діяльність банку - це сукупність технологічних процесів, пов'язаних з документуванням інформації за операціями банку, проведенням їх реєстрації у відповідних регістрах, перевірянням, вивірянням та здійсненням контролю за операційними ризиками.

В основу організації операційної діяльності покладений процес надання працівникам прав відповідального виконавця, що означає:

- працівнику банку доручено оформляти та підписувати документи за визначеними операціями;

- контролювати правильність оформлення документів та відображення їх в обліку;

- технологічно виконувати визначені операційні процедури.

Конкретні обов'язки і відповідальність кожного працівника визначені в посадовій інструкції у письмовій формі.

Організація операційної діяльності має забезпечувати:

- розподіл обов'язків та повноважень щодо здійснення операцій;

- належне документування всіх операцій;

- своєчасне, повне та достовірне відображення операцій у регістрах бухгалтерського обліку;

- накопичення та надання докладної інформації за кожною операцією із зазначенням даних про її учасників, з визначенням балансових і позабалансових вимог та зобов'язань, можливих змін за цими операціями, сум нарахованих, отриманих або сплачених доходів та витрат, а також інших параметрів, що забезпечують складання звітності банку;

- захист активів банку від потенційних збитків та контроль за їх якістю;

- установлення лімітів на здійснення окремих операцій;

- визначення наявних та можливих операційних ризиків і управління ними;

- адекватну систему внутрішнього контролю;

- надання внутрішніх інструкцій щодо здійснення платежів;

- зберігання інформації про всі операції банку;

- конфіденційність інформації про кожну операцію та її контрагентів.

З метою впорядкованості операційної діяльності кожен банк самостійно встановлює правила документообігу.

При складанні правил документообігу банк враховує:

- що операції банку мають бути зареєстровані та відображені в день їх здійснення, або наступного робочого дня, якщо операція здійснена після закінчення операційного дня (часу) банку, або у вихідні чи святкові дні;

- порядок формування первинних документів, відображення інформації в облікових регістрах та проведення контролю банк визначає самостійно з урахуванням вимог нормативно-правових актів Національного банку та умов договорів між банком і клієнтом;

- документообіг та строк виконання документів за внутрішньо-банківськими операціями визначаються згідно з внутрішнім розпорядком із урахуванням вимог законодавства України;

- документи на проведення безготівкових розрахунків, на отримання та видачу готівкових коштів та здійснення валютних операцій складаються і надаються згідно з відповідними нормативно-правовими актами Національного банку України;

- особливості оформлення, подання та приймання електронних розрахункових документів визначаються у договорах про розрахунково-касове обслуговування з клієнтами, з територіальними управліннями Національного банку України, з розрахунковими палатами відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України.

Залежно від виду операції та типу контрагентів первинні документи банку (паперові та електронні) класифікують за такими ознаками:

а) за місцем складання:

- зовнішні (одержані від клієнтів, державних виконавців та інших банків);

- внутрішні (оформлені в банку);

б) за змістом:

- касові;

- меморіальні (для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій).


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 132; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!