Об’єднане Галицько-Волинське князівство



Nbsp;

Галицько-Волинська держава

Галицько-Волинське князівство – Південно-Західне руське князівство, утворене шляхом об’єднання Галицького та Волинського князівств у 1199 р. Романом Мстиславичем. З другої половини ХІІІ ст. князівство стає королівством. Галицько-Волинська держава вважається першою власне українською державою.

 

 

У 6 – 9 ст. на землях сучасних Галичини і Волині існували потужні родоплемінні союзи: дуліби , бужани , уличі , білі хорвати , волиняни.

· У 960-х роках землі Галичини і Волині були приєднані до Київської держави Святославом І Завойовником;

· 972 р. – Червенські землі були захоплені сусідньою Польщею.

· 981р. - Володимир І Великий повернув собі Галичину і Волинь, включно з Перемишлем і Червеном; 993 підкорив білих хорватів, остаточно приєднав Підкарпаття.

· 1018 р. - польський король Болеслав Хоробрий скористався міжусобицями руських князів, захопив Червенські міста (перебували під чужоземною окупацією 12 років;

· 1030 – 1031 рр. – Ярослав Мудрий повернув собі Червенські землі

 

У наступні роки з Польщею був укладений мир, який залишав за Руссю Червен і Перемишль. Столицею усіх західно-руських земель було місто Володимир, де знаходився княжий престол і єпископія. Київські монархи довгий час утримували ці стратегічно важливі території, уберігаючи їх від дроблення на удільні князівства.

Галицьке князівство

Територія Галичини від початку її входження до Київської Русі відзначалася більшою незалежністю від Києва. Засновниками галицької династії князів були Ростиславичі – нащадки онука Ярослава Мудрого. Князюючи, вони змушені були зважати на надзвичайно впливове галицьке боярство. У Галичині боярство формувалося здебільшого з місцевої родоплемінної верхівки, здобуваючи свої маєтки не від князя, а привласненням громадських земель, і тому було незалежним від князів.

Галицькі землі вибороли собі незалежність наприкінці 11 ст. У 1141- 1152 рр. Галицькі землі були об'єднані Володимирком в єдине удільне Галицьке князівство зі столицею в Галичі.

За правління сина Володимирка, Ярослава Осмомисла (1153 – 1187), Галицьке князівство розквітло і поставило під свій контроль землі сучасної Молдови і Придунав'я.

З-поміж основних здобутків Ярослава Осмомисла вчені називають:

Ø розширення кордонів Галицького князівства аж до гирла Дністра;

Ø розважливу далекоглядну зовнішню політику:

o добросусідські відносини з Угорщиною, Польщею та Візантією, з одного боку,

o й найвпливовішими руськими князями – з іншого,

що забезпечило мир Галицькій землі та сприяло розвиткові господарства.

1087 – 1089 – боротьба за галицький престол.

1189 - 1199 рр. – правління Володимира Ярославича

Галицьке князівство характеризується сильною владою місцевих бояр, які подекуди чинили опір князівській владі здійснюючи свою політику.

Бояриземлевласники на Русі, які займали друге, після князів, панівне становище в управлінні державою

Волинське князівство

Волинські землі стають незалежними від Києва в 60-ті рр. 12 ст. Її виділення в окреме князівство розпочав київський князь Ізяслав Мстиславич, внук Володимира Мономаха, який почувався непевно на київському престолі

Наприкінці 12 ст. Волинське князівство було переділено між нащадками Ізяслава Мстиславича – засновника династії волинських князів, на кілька уділів. Найпочеснішими вважалися Володимирська та Луцька землі. Край усобицям поклав син Мстислава Ізяславича Роман. Як старший з братів він посів володимирський стіл і крок за кроком почав здійснювати об’єднавчу політику.

 

 

Об’єднане Галицько-Волинське князівство

У 1199 – 1205 рр. волинський князь Роман Мстиславович об'єднав Галицьке й Волинське князівства, а також опанував Києвом (у 1202(3) р.) і створив сильну державу із центром у Галичі. До складу цієї держави входила більшість українських земель. Ця держава перебувала між Дніпром і Карпатами. Літописець називав його самодержцем на Русі.

Виникненню та піднесенню Галицько-Волинського князівства сприяло вдале географічне положення :

· Воно розташувалося на перехресті важливих торговельних шляхів і

· було важко доступним для набігів кочовиків.

· Віддаленість від Києва послаблювала залежність від центральної влади.

· Існування багатих родовищ солі, родючих земель, розвинутого ремесла сприяло розвитку торгівлі та економічному зростанню цих земель.

 До того ж, ставши єдиним князівством, Галичина і Волинь змогли об’єднати свої сили для боротьби з агресією сусідніх Польщі та Угорщини, а пізніше монгольської навали і наступу хрестоносців.

На піднесення Галицько-Волинського князівства також впливала енергійна політика князів Романа Мстиславича і Данила Романовича (Галицького).

Князь Роман поэтически представляется удалым богатырем, страшным, подобно Мономаху, неверных иноплеменников. «Он ходил по заповедям Божиим, — говорит о нем русский современник, — побеждал поганых язычников, устремлялся на них как лев, гневен как рысь, губителен как крокодил, пролетал по их земле как орел…»

                                         

Після приєднання Києва (1202 р.)під владою Романа Мстиславича опинилися Галицьке, Волинське, Київське і Переяславське князівства, тобто всі землі, що складають сучасні українські, за винятком Чернігівської. За обширом територій його володіння перевищували розміри Священної Римської імперії. Здобувши Київ, Роман до свого титулу додав ще й великий князь.

 

«Його послів і купців приймали в Константинополі, Німеччині, Польщі, Угорщині. У його володіннях шукав притулку візантійський імператор Олексій ІІІ Ангел, що в 1204 р. був вигнаний із Константинополя хрестоносцями.»

Роман Мстиславич брав активну участь у міжусобній боротьбі польських князів, а 1205 р. був утягнутий, як при пускають історики, у протистояння німецьких династій Гогенштауфенів і Вельфів. Маючи зобов’язання щодо Гогенштауфенів, галицько-волинський володар пішов походом через Польщу до Саксонії. Проте його просуванню перешкодили колишні союзники – польські князі Лешко Білий та Конрад. У бою під Завихвостом на Віслі 19 червня 1205 р. Роман загинув.

Про цю подію французька хроніка повідомляє: «Король Русі на ім’я Роман, вийшовши за межі своїх кордонів і бажаючи пройти через Польщу до Саксонії... за волею Божею вбитий двома братами, князями польськими, Лешком і Конрадом, на річці Вісла».

Романові Мстиславичу приписують розробку проекту «доброго порядку» на Русі. Він пропонував покласти край міжусобицям, які ослаблюють державу і роблять її легкою здобиччю для половців. Головною умовою «доброго порядку» було те, що в разі смерті Великого князя його наступника мали обирати шість наймогутніших князів: галицький, суздальський, чернігівський, смоленський, полоцький і рязанський. Князі також мали взяти на себе зобов’язання не чинити напади один на одного, а в разі порушення цієї умови всі мають стати на бік скривдженого. Щоб запобігти дробленню земель-князівств на уділи, Роман пропонував передавати князівський престол старшому синові, а не ділити між усіма.

По смерті Романа Мстиславича, як пише літописець, «велика смута (чвари) постала в землі руській». За спадщину великого князя вступили в боротьбу руські князі з інших земель, Угорщина та Польща. Але головною руйнівною силою єдиного князівства було галицьке боярство, яке прагнуло не допустити посилення княжої влади.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 331; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!