СТАНОВИЩА АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ



Правовий зміст корпоративного управління

За законодавством більшості держав акціонерним товариством вважається господарське товариство, статутний фонд якого поділений на частки, права на які посвідчуються акціями, що дають його учасникам право на одержання частки прибутку (дивіденди), на одержання частини майна при ліквідації товариства, а також на участь в управлінні (за винятком окремих видів привілейованих акцій).

Широко використовується термін "корпоративне управління" (Corporate Governance), що визначає систему виборних та призначених органів, які здійснюють управління діяльністю відкритих акціонерних товариств, що відображає інтереси власників і спрямована на забезпечення максимально можливого прибутку від усіх видів діяльності відкритого акціонерного товариства в межах норм чинного законодавства .

Згідно з визначенням Світового Банку, корпоративне управління поєднує в собі норми законодавства, нормативних положень та практику господарювання в приватному секторі, що дозволяє товариствам залучати фінансові та людські ресурси, ефективно здійснювати господарську діяльність і, таким чином, продовжувати своє функціонування, нагромаджуючи довгострокову економічну вартість шляхом підвищення вартості акцій і дотримуючи при цьому інтереси акціонерів та суспільства в цілому .

Головними характерними рисами ефективного корпоративного управління є:

1) прозорість (розкриття) відповідної фінансової інформації та інформації про діяльність товариства, а також здійснення контролю за діяльністю правління;

2) всебічний захист прав та прерогатив акціонерів;

3) незалежність спостережної ради у визначенні стратегії товариства, затвердженні бізнес-планів і важливих господарських рішень, наймі членів правління, моніторингу його діяльності та звільнення членів правління у разі необхідності.

Поняття та ознаки акціонерного товариства

Згідно зі статтею 152 ЦК України акціонерним є товариство, статутний капітал якого поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості.

Акціонерне товариство самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном. Акціонери не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах вартості акцій, що їм належать.

Акціонери, які не повністю оплатили акції, у випадках, встановлених статутом, відповідають за зобов'язаннями товариства у межах неоплаченої частини вартості належних їм акцій.

Гарантії захисту майнових прав акціонерів встановлюються законом.

Найменування акціонерного товариства має містити його найменування і зазначення того, що товариство є акціонерним.

Акціонерне товариство, яке проводить відкриту підписку на акції, зобов'язане щорічно публікувати для загального відома річний звіт, бухгалтерський баланс, відомості про прибутки і збитки, а також іншу інформацію, передбачену законом.

Стаття 153 ЦК України регламентує створення акціонерного товариства. Акціонерне товариство може бути створене юридичними та (або) фізичними особами. Якщо акціонерне товариство створюється кількома особами, вони укладають між собою договір, який визначає порядок здійснення ними спільної діяльності щодо створення товариства.

Цей договір не є установчим документом товариства. Договір про створення акціонерного товариства укладається в письмовій формі, а якщо товариство створюється фізичними особами, договір підлягає нотаріальному посвідченню.

Особи, що створюють акціонерне товариство, несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями, що виникли до державної реєстрації товариства.

Акціонерне товариство яке  відповідає за зобов'язаннями учасників, пов'язаними з його створенням, лише у разі наступного схвалення їх дій загальними зборами акціонерів.

Акціонерне товариство може бути створене однією особою чи може складатися з однієї особи у разі придбання одним акціонером усіх акцій товариства. Відомості про це підлягають реєстрації і опублікуванню для загального відома.

Акціонерне товариство не може мати єдиним учасником інше підприємницьке товариство, учасником якого є одна особа.

Згідно зі ст. 154 ЦК України установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства, крім відомостей, передбачених ст. 88 ЦК України, має містити відомості про:

- розмір статутного капіталу;

- умови про категорії акцій, що випускаються товариством, та їх номінальну вартість і кількість;

- права акціонерів;

- склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними рішень.

У статуті акціонерного товариства мають також міститися інші відомості, передбачені законом.

Акціонерне товариство можна вважати формою об'єднання підприємців та їх капіталів для одержання прибутку.

Характерні риси акціонерного товариства (АТ) такі:

- це господарська організація корпоративного типу;

- різновид господарського товариства;

- має статус юридичної особи;

- наявність власного майна, тобто майна, що належить AT на праві власності (коштів і майна, сплачених за акції, виготовленої продукції, отриманих прибутків, майна, придбаного за рахунок власних або позикових коштів та на інших законних підставах);

- поділ статутного капіталу на частки рівної номінальної вартості, що іменуються акціями;

- відповідальність акціонерного товариства за своїми зобов'язаннями тільки майном, що належить йому на праві власності;

- відсутність у акціонерів додаткової майнової відповідальності за зобов'язаннями товариства, якщо вони (акціонери) повністю сплатили свої частки;

- мінімальне число засновників - 2 (за винятком випадків створення AT на базі державних підприємств у процесі корпоратизації і приватизації, де засновником є одна особа - уповноважений орган держави);

- засновники - фізичні та/або юридичні особи;

- обов'язковість майнової участі акціонерів в AT і необов'язковість для них персональної участі в діяльності AT;

- обов'язкова наявність статутного і резервного фондів, вимоги до мінімального розміру, співвідношення і порядок формування яких визначається Законом (статутний фонд не менше суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам; резервний фонд не менше 25% від статутного і поповнюється за рахунок щорічних відрахувань, що не можуть бути менше 5% суми чистого прибутку);

- придатність форми AT для підприємств, інших господарських організацій низової ланки економіки (банків* страхових організацій, інвестиційних фондів та інвестиційних компаній, бірж), господарських об'єднань;

- корпоративний характер управління та відповідна система органів: вищий орган - загальні збори акціонерів; виконавчий правління; контрольний - ревізійна комісія (за фінансово-господарською діяльністю AT); спостережна рада (за діяльністю правління);

- участь акціонерів в управлінні, що залежить від кількості акцій, які належать їм на праві власності;

- можливість у засновників (акціонерів) вибору типу AT - закритого або відкритого;

- можливість залучення значних інвесторів на правах власників привілейованих акцій;

- визначення обсягу прав акціонерів залежно від типу акцій (прості або привілейовані), що належать їм на праві власності;

- вихід акціонера з AT шляхом відчуження акцій .


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 122; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!