Тема 8. Захист права власності та інших речових прав



Практичне заняття №1 – 2 год.

План

1. Поняття захисту права власності.

2. Принципи захисту права власності.

3. Механізм захисту права власності.

4. Форми захисту права власності.

5. Способи захисту права власності.

6. Засоби захисту права власності.

Практичне заняття №2 – 2 год.

План

1. Загальна характеристика речово-правових способів захисту права власності.

2. Віндикаційний та негаторний позови.

3. Позов про виключення майна з опису (звільнення майна з-під арешту).

4. Позов про визнання права власності.

5. Загальна характеристика зобов’язально-правових способів захисту права власності.

6. Ввимоги з відшкодування заподіяної майнової шкоди.

7. Вимоги про виконання договору і передачу боржником кредитору (власнику) речі, що йому належить.

8. Вимоги про повернення безпідставно одержаного за рахунок власника майна.

 

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття : орієнтуватися в чинному законодавстві щодо регулювання відносин захисту права власності та інших речових прав; аналізувати юридичні факти у сфері відносин захисту права власності та інших речових прав; правильно застосовувати норми права до конкретних життєвих ситуацій.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: віндикаційний позов, негаторний позов, позов про витребування майна з чужого незаконного володіння, позов про визнання правочину недійсним.

 

Вирішення задач:

Задача 1

Пан Івасюк в червні 2010 року придбав у пана Петренка автомобіль. Угода була оформлена шляхом фактичної передачі автомобіля, видачі паном Петренко пану Івасюку розписки в отриманні грошової суми за автомобіль, і оформленням на пана Івасюка довіреності на право розпорядження цим автомобілем. Довіреність була видана строком на 3 роки.

Через 1,5 роки, в січні 2012 року пан Івасюк, вважаючи себе власником автомобіля, вирішив зняти автомобіль з обліку для його продажу. Орган внутрішніх справ вилучив у нього автомобіль, в зв'язку з тим, що пан Петренко в березні 2011 року був засуджений за вчинення тяжкого злочину, і йому призначили покарання, пов'язане з позбавленням волі та конфіскацією майна, що йому належить.

Пан Івасюк звернувся до суду з позовом про повернення йому автомобіля, як правомірному власнику.

Дайте правову оцінку діям органу внутрішніх справ. Чи є підста ви для визнання права приватної власності пана Івасюка на автомобіль?

 

Задача 2

Пані Нестерчук була притягнута до кримінальної відповідальності за розкрадання державного майна шляхом підробки платіжних документів. Слідчим був проведений опис майна Нестерчук, куди були включені належні їй привілейовані акції AT «Чорномортранс», а також імпортна в'язальна машина, що була внеском Нестерчук в статутний фонд ТОВ «Елегант», але знаходилася у неї вдома.

Представники «Чорномортранс» та «Едегант» звернулися в суд з заявою про виключення привілейованих акцій та в'язальної машини з опису.

Чи є правомірними вимоги означених юридичних осіб?

 

Задача 3

При виконанні маневрових робіт на ділянці залізниці біля заводу залізобетонних виробів відбулося зіткнення вагону з тепловозом, який належав заводу. Внаслідок аварії, яка виявилась наслідком порушення правил безпеки працівниками залізниці, вагон отримав ушкодження, а тепловоз повністю вийшов з ладу.

Завод від відшкодування збитків у грошовій формі, запропонованого залізницею, відмовився, а натомість зажадав, щоб та передала йому для компенсації шкоди один з нещодавно придбаних нею тепловозів.

Оскільки залізниця цю претензію відхилила, завод звернувся до господарського суду з позовом про передачу йому нового тепловозу замість того, що згорів.

Яке рішення повинен винести господарський суд?

 

Задача 4

Завод «Хімреактив» передав у тимчасове користування КСП «Таврієць» чотири кислототривких баки. Після закінчення обумовленого строку КСП баки не повернуло, посилаючись на те, що два з них внаслідок аварії, яка трапилась з вини сторожа, що був у нетверезому стані, повністю вийшли з ладу, а ще два - необхідні підприємству для підтримання виробничого циклу. При цьому представник КСП висловив впевненість, що підприємство, як сільськогосподарський виробник, має переважне право на подовження терміну оренди, і пообіцяв, що після закінчення нового строку договору два баки будуть повернуті, а вартість ще двох буде відшкодована, як тільки КСП стягне збитки зі сторожа.

Завод з цими пропозиціями не погодився і звернувся до господарського суду.

Яким має бути рішення суду?

 

Задача 5

Пан Козаченко та пан Ковальський мали на праві спільної власності автомобіль «Волга». Під час поїздки Козаченко зіткнувся з іншою автомашиною з вини водія останньої. В результаті аварії автомобіль було ушкоджено і він вимагав проведення ремонту. Вартість ремонту оплатив Козаченко і звернувся до Ковальського з проханням компенсувати половину витрат на ремонт автомобіля. Але Ковальський відмовив йому в цьому, посилаючись на те, що автомобіль був ушкоджений тоді, коли їм користувався Козаченко, який і повинен нести всі розходи по його ремонту.

Чи повинен Ковальський задовольнити вимоги Козаченко?

 

Задача 6

Пан Затонський виїхав у тривале відрядження. Оскільки в помешканні нікого не залишалося, то він залишив ключі сусідам і попрохав їх наглядати за квартирою.

Повернувшись з відрядження, він виявив нестачу у квартирі DVD програвача і декількох DVD дисків. Пізніше з'ясувалося, що малолітній (14 років) товариш сина сусідів випадково (за його поясненнями) поламав DVD програвач і зараз той знаходиться у ремонті в його знайомого. Повернуто DVD програвач буде незабаром, коли знайомий знайде необхідні для ремонту запчастини. Що ж стосується DVD дисків, то їх; очевидно, взяв подивитися хтось із знайомих, але хто саме - ні сусіди, ні їх син пригадати не змогли.

Які вимоги і до кого може пред'явити Затонський?

 

Задача 7

З квартири пана Путкіна за час його відсутності було викрадено стереосистему, колекцію старовинних монет і одну тисячу доларів готівкою.

Через деякий час злодії були затримані. Вони зізналися у крадіжці, але викрадених речей у них вже не було. Вони пояснили, що колекцію монет вони здали до антикварного магазину, а систему здали у заставу громадянину Кузякіну, в якого позичили десять тисяч гривень.

Що ж стосується доларів, то вони готові компенсувати цю суму, але у гривнях, оскільки угоди в іноземній валюті заборонені.

Які вимоги і до кого може подати Путкін? Як необхідно вирішити справу?

Задача 8

Андрєєва і Двойкін доручив Сечкар за винагороду закласти у ломбарді належні їм речі –чоловіче і жіноче пальто і отримати для них позику. Обидва пальто були закладені сеч кар у ломбарді, а згодом викуплені за гроші, що дані Андрєєвою та Двойкіним, однак останнім не повернені. У зв'язку з цим Андрєєва і Двойкін пред’явили позов до Сеч кар про стягнення вартості пальто. Суд на основі норм права про віндикаційний позов зобов’язав відповідача повернути позивачам пальто або ж відшкодувати їх вартість.

Чи правильне рішення суду?

Задача 9

  У Ковальової в числі іншого майна була викрадена норкова шуба. Слідчим органам вдалось встановити. Що шуба здана у ломбард під заставу позики за паспортом Кириченко, який, однак, за адресом, що вказаний у паспорті, не проживає.Ковальова пред’явила позов до ломбарду про вилучення шуби. Заперечуючи проти позову, ломбард посилався на те, що згідно статуту він не зобов’язаний перевіряти чи дійсно належать громадянам речі, які здаються у ломбард в якості застави за позику, що ломбард шуби у Кириченко не придбавав, і що, на завершення, якщо вернути шубу Ковальовій, то майновим інтересам ломбарду буде заподіяна шкода, оскільки стягнути позику із громадянина, який здав шубу у ломбард, буде неможливо. Вирішіть справу.

Задача 10

      Кірпічніков отримав у спадок жилий будинок, який вимагав капітального ремонту. Кірпічніков провів капітальний ремонт, перепланував будинок, прибудував до нього дві тераси (літню та зимову), провів у будинку парове опалення.Згодом після завершення робіт Морозов пред’явив до Кірпічнікова позов про визнання права власності на будинок та виселення його із будинку. На обґрунтування позову Морозов посилався на те, що свого часу він був незаконно притягнутий до кримінальної відповідальності і засуджений із конфіскацією майна, в тому числі і будинку. В період його відсутності орган місцевого самоврядування, у віданні якого перейшов будинок, продав його батьку Кірпічнікова. Сьогодні Морозов повністю реабілітований і бажає поселитись у будинку. Кірпічніков позову не визнав. Він пояснив суду, що живе у будинку із десяти років, отримав будинок у спадок, витратив на ремонт та благоустрій будинку всі свої заощадження та іншої площі для проживання не має. Що стосується Морозова, то він як реабілітований отримав від держави квартиру і будинок йому не потрібен. Квартиру Морозов приватизував. 

Розберіть докази сторін і вирішіть справу.

Рекомендована література до Теми 8: 1.1, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.11, 1.3.21, 1.3.25, 1.3.31, 1.3.32, 1.3.33, 1.3.34, 1.3.39, 1.5.1, 1.5.2, 1.5.3, 1.5.4, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 3.15, 3.16, 3.17, 4.3,4.15, 4.27, 4.28, 4.36, 4.38, 4.47.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 607; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!