Місцеве самоврядування в Україні



взаємозалежних засобів та способів, за допомогою яких забезпе-чується безперешкодне й ефективне здійснення муніципальних прав та свобод людини і громадянина, а також виконання юридичних обов'язків щодо місцевого самоврядування.

Таким чином, гаранта' місцевого самоврядування це необхідне для набуття, володіння, користування та розпорядження муніципальними правами та свободами політико-правове і соціально-економічне оточення і спеціальний механізм, що забезпечують та захищають діяльність територіальних громад та інших суб'єктів системи місцево­го самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення.

Для ефективного забезпечення функціонування місцевого само­врядування існує складна система гарантій. У науці конституційного права немає єдиної думки щодо системи гарантій місцевого само­врядування, їх класифікації. Більшість авторів виділяють загальні га­ранта, до яких відносять економічні, політичні, соціальні та духовні гарантії і спеціальні (юридичні або правові) гаранта'1. Так, К. Шугріна пише про загальні та юридичні гарантії. При цьому до за-гальних гарантій вона відносить: організаційно-політичні, еконо­мічні, духовні, соціальні, а до юридичних — гарантії організаційної та фінансово-економічної самостійності місцевого самоврядування2. Голова Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України М. Пухтинський серед гарантій місцевого самоврядування виділяє: загальні, які зумовлені особливостями соціально-політичного ладу, ступенем розвитку економіки, духовної сфери; конституційні, які визначені Конституцією і присвячені безпосередньо принципам організації місцевого самоврядування; організаційно-правові, які забезпечують організаційну і правову автономію територіальних гро­мад і органів місцевого самоврядування; фінансово-економічні, спрямовані на дотримання фінансової й економічної самостійності місцевого самоврядування; міжнародно-правові, які декларовані в міжнародно-правових актах3.

Така розбіжність у видовій характеристиці гарантій місцевого самоврядування зумовлена відсутністю чітких критеріїв їх кла-

1 Кравченко В. В., Пітцик М. В. Муніципальне право України: Навч. посіб. — К.,
2003.— С. 313-314.

2 ІПугрина Е. С. Муниципальное право. — М., 1999. — С. 260.

3 Основи муніципального права України: Навч. посіб. / За ред. М. I. Корнієнка. — К.,
2000. — С. 90.

747


Розділ 26

сифікації. Видається доцільним як основні критерії класифікації га- рантій місцевого самоврядування виділяти: сферу (об'єкт) суспільних відносин, на яку поширюється сила гарантуючого впливу; форму нормативно-правової фіксації гарантій місцевого самоврядування; технологію діяльності територіальних громад та інших суб'єктів місцевого самоврядування'.

Найбільш важливе значення у системі гарантій місцевого само­врядування посідають об'єктні гарантії. Критерієм виділення цих га­рантій є сфери суспільного життя, у яких визнаються та здійснюють-ся муніципальні права і свободи та функціонує (може функціонувати) місцеве самоврядування. Такими сферами є політична, економічна, соціальна, ідеологічна (духовна, культурна) та зовнішня сфери. Цим сферам суспільних відносин і відповідають гарантії місцевого само­врядування — політичні, економічні, соціальні, ідеологічні (духовні, культурні) та зовнішні гарантії.

Думається, що виділення цієї групи гарантій місцевого самовряду­вання логічно випливає з розуміння місцевого самоврядування як права людини та територіальної громади вирішувати питання місце­вого значення. Адже, розглядаючи місцеве самоврядування крізь призму прав і свобод людини і громадянина, його можна визначати як визнані та гарантовані державою природні можливості людини та її асоціацій (територіальних громад) самостійно та під свою відповідальність вирішувати питання місцевого значення та здійсню-вати муніципальну владу в різних сферах суспільного життя, зокрема політичній, економічній, соціальній, культурній та ін. У зв'язку з цим, безумовно, різноманітні форми прояву та реалізації цих можли-востей потребують свого гарантування та захисту.

Для більш повного з'ясування поняття цієї групи гарантій потрібно виходити з того, що прояв їх гарантуючого механізму здійснюється за умови відповідного політико-правового клімату в державі та суспільстві, необхідного соціально-побутового та еко-номічного оточення, у визначеній моральній, ідеологічній атмосфері суспільства. Функціонування права, усієї системи юридичних засобів відбувається у визначеному соціальному середовищі, що виражає ставлення до права і законності з боку суспільства, держави, політич-

1 Детальніше про це: Батанов О. В. Система гарантій місцевого самоврядування в Ук-раїні: проблемні питання теорії // Наукові праці Одеської національної юридичної академії. — Одеса, 2004. — Т. 3. — С. 147-158.

748


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 152; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!