Загальна характеристика конституційно-правового статусу людини...



Отже, конституційні права, свободи та обов'язки є основополож-ними, фундаментальними правами, свободами та обов'язками люди­ни і громадянина, що юридично виражають невід'ємну людську природу, наділені юридичним верховенством, є виразником не тільки фактичного і юридичного статусу особи в державі, суспільстві, спосо­бом взаємовідносин людей між собою, з суспільством взагалі, а й ознакою його зрілості, ступеня демократичності держави.

11.3. Механізм реалізації і гарантії прав та свобод людини і громадянина

За Конституцією Україна визнається демократичною державою. Система закріплених у Основному Законі прав та свобод людини і громадянина свідчить про високий рівень демократа' в Україні. Голо- вний критерш у визначенні держави демократичною полягає в реальнш реалізації проголошених прав та свобод людини і громадянина. Ре-алізація, охорона та захист прав та свобод людини і громадянина є виз-начальною ознакою гуманістичного та цивілізованого рівня будь-якого суспільства. Тому в розділі I «Загальні засади» Конституції України введені в дію такі важливі положення: «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держа­ва відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забез-печення прав і свобод людини є головним обов'язком держави» (ст. 3).

Для реалізації конституційно закріплених прав та свобод людини і громадянина в Україні потрібно мати налагоджений механізм їх ре­алізації. Термін «механізм» розуміється як спосіб функціонування, система засобів впливу1.

У конституційно-правовій літературі поряд з терміном «механізм реалізації прав та свобод людини і громадянина» нині вживаються терміни «механізм реалізації і захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина»2, «механізм реалізації, гарантії та захист прав і

' Общая теория государства и права: Академ, курс: В 2-х т. / Под ред. М. Н. Марчен­ко. — М., 1998. — Т. 2: Теория права. — С. 438-439.

2 Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика / Відп. ред. В. Ф. По-горілко: Монографія. — К., 2003. — С. 178-179.

53


Розділ 11

свобод людини і громадянина»1, «конституційно-правовий механізм захисту людиною своїх прав»2, «юридичний механізм захисту прав громадянина»3. Крім того, ряд правознавців ототожнюють механізм захисту прав та свобод людини і громадянина з політичними, ідео-логічними, організаційними та юридичними (правовими) гарантіями них прав4. Проте більшість вчених вважає, що гаранта є складовою ме-ханізму забезпечення прав та свобод людини і громадянина, який включає поряд з гарантіями й інші соціально-правові інститути. У зв'язку з цим останніми роками дедалі частіше в юридичній науці вживається термін «механізм забезпечення прав та свобод людини і громадянина»5.

Таке розмаїття термінів потребує дати тлумачення, з'ясувати, який зміст у них вкладається і що, власне, під ним треба розуміти.

Вітчизняні правознавці, які досліджують права та свободи людини і громадянина в Україні, схиляються до думки, що реалізація прав і свобод — це форма їх буття, що зводиться до переведення соціальних благ, закріплених нормами права, у стан їх можливого і дійсного ви-користання конкретною особою (особами) з метою задоволення своїх різноманітних потреб і інтересів.

Механізм реалізації суб'єктивних прав (тобто міри дозволеної по-ведінки особи, закріпленої в правових нормах) визначають як єдність правових засобів, за допомогою яких матеріалізуються права та свободи людей.

Механізм реалізації конституційних прав, свобод і обов'язків людини і громадянина — це відносно відокремлена сукупність конституційних елементів, за допомогою яких в умовах додержання законності, з позиції гуманізму і соціальної справедливості кожною людиною і громадянином України здійснюються його конституційні можли-

1 Фрицький О. Ф. Конституційне право України: Шдручник. — К., 2002. — С. 173.

2 Там само. — С. 175.

3 Святоцький О. Д. Адвокатура в юридичному механізмі захисту прав громадян (істори-
ко-правове дослідження): Автореф. дис. ... канд. юрид. наук. — X., 1995. — С. 11-14.

4 Терехин В. А. Государственно-правовой механизм обеспечення прав и свобод
граждан: понятие и структура // Правовая политика и правовая жизнь. — 2004. —
№2. — С. 143.

5 Мордовец А.С. Социально-юридический механизм обеспечення прав человека и
гражданина: Автореф. дис. ... д-ра юрид. наук. — Саратов, 1997; Волинка К. Г.
Механізм забезпечення прав і свобод особи: питання теорії і практики. — К., 2000;
Скакун О. Ф. Теорія держави і права: Шдручник / Пер. з рос. — X., 2001. — С. 190;
Колодій А. М., Олійник А. Ю. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. —
К., 2003. — С. 217-242.

54


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 144; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!