Робота над текстом дослідження



Наступний етап починається з вивчення та анотування літератури з теми наукової роботи. Вивчення літератури треба починати з праць, у яких проблема відображається в цілому, а потім перейти до вужчих досліджень. Необхідно виписати всі потрібні цитати, цифри, факти, умови, аргументи, якими оперує автор, доводячи основну ідею статті.

Виконання завдань дослідження неможливе без ознайомлення з основними літературними джерелами з теми роботи. З метою повного їх виявлення необхідно використовувати різні джерела пошуку: каталоги і картотеки кафедр та бібліотек міста, бібліотечні посібники, прикнижні та пристатейні списки літератури, виноски і посилання в підручниках, монографіях та інші.

Під час джерелознавчих пошуків необхідно з’ясувати стан вивченості обраної теми сучасною наукою, щоб не повторювати в роботі загальновідомих істин.

Бібліографічні виписки джерел краще робити на окремих картках, щоб скласти з них робочу картотеку, яка, на відміну від записів у зошиті, зручна тим, що її завжди можна поповнювати новими матеріалами, контролювати повноту добору літератури з кожного розділу роботи, знаходити необхідні записи. Картки можна групувати в будь-якому порядку залежно від мети або періоду роботи над дослідженням.

Складену з теми роботи картотеку необхідно дати на перегляд науковому керівникові, який порекомендує праці, котрі треба вивчити передусім.

Конспектуючи матеріал, слід постійно пам’ятати тему наукової роботи, законспектований матеріал систематизувати за темами і проблемами. Кожна цитата та приклад мають супроводжуватися точним описом джерела із зазначенням сторінок. Чим ширше і різноманітніше коло джерел, які використовуються, тим вищою є теоретична та практична цінність роботи.

Після конспектування матеріалу необхідно перечитати його знову, щоб склалося цілісне уявлення про предмет вивчення.

Правильна та логічна структура роботи – це запорука успіху розкриття теми. Процес уточнення структури складний і може тривати протягом усієї роботи над дослідженням.

Готуючись до викладення тексту роботи, доцільно ще раз уважно осмислити її назву, що містить проблему, яку треба розкрити. Проаналізований та систематизований матеріал викладається відповідно до змісту у вигляді окремих розділів і підрозділів. Кожен розділ висвітлює самостійне питання, а підрозділ – окрему частину цього питання.

Обов’язковою частиною Розділу 1 (так званого теоретичного) є огляд літератури з теми дослідження, до якого включають найбільш цінні та актуальні роботи. В огляді не слід наводити повний бібліографічний опис публікацій, що аналізуються, достатньо вказати автора й назву, а поруч, у дужках, проставити порядковий номер бібліографічного запису цієї роботи в списку літератури. Закінчити огляд необхідно коротким висновком про ступінь висвітленості в літературі основних аспектів теми.

Тема має бути розкрита без пропуску логічних ланок, тому, починаючи працювати над розділом, треба визначити його головну ідею, а також тези кожного підрозділу. Тези необхідно підтверджувати фактами, думками різних авторів тощо. Треба уникати безсистемного викладення фактів без достатнього їх осмислення та узагальнення.

Думки мають бути пов’язані між собою логічно, увесь текст має бути підпорядкований одній головній ідеї. Один висновок не повинен суперечити іншому, а має підкріплювати його. Якщо висновки не будуть пов’язані між собою, текст втратить свою єдність. Один доказ має випливати з іншого.

Кожен розділ роботи необхідно завершити висновками, на основі яких формулюють висновки до всієї роботи.


Завершальний етап роботи

На цьому етапі передбачається написання студентом вступу та висновків до роботи, оформлення списку літератури та додатків, редагування тексту, його доопрацювання з урахуванням зауважень наукового керівника, підготовка роботи до захисту.

Вступ доцільно писати після того, як написана основна частина дослідження. У вступі обґрунтовується актуальність обраної теми, її практичне значення; визначається об’єкт, предмет, мета і завдання дослідження; розглядаються методи, за допомогою яких воно проводилось; розкривається структура роботи, її основний зміст. Якщо студент вирішив не торкатися деяких аспектів теми, він повинен зазначити це у вступі (встановлення меж дослідження).

Логічним завершенням дослідження є висновки. Головна їх мета – підсумки проведеної роботи. Висновки подаються у вигляді окремих лаконічних положень, методичних рекомендацій. Дуже важливо, щоб вони відповідали поставленим завданням. У висновках необхідно зазначити не тільки те позитивне, що вдалося виявити в результаті вивчення теми, а й недоліки та проблеми. Основна вимога до заключної частини – не повторювати змісту вступу, основної частини і висновків, зроблених у розділах.

Список використаної літератури відображає обсяг використаних джерел та ступінь вивченості теми, свідчить про рівень володіння навичками роботи з науковою літературою. Укладаючи список літератури, необхідно дотримуватися вимог державного стандарту. Література повинна бути згрупована за такими рубриками: І. Наукові праці; ІІ. Джерела матеріалу дослідження; ІІІ. Довідкова література. Кожний бібліографічний запис треба починати з нового рядка, використану літературу слід розташовувати в алфавітному порядку авторів та назв праць: спочатку видання українською мовою, потім – іноземними (див. Додаток К).


Мовне оформлення роботи

Передусім необхідно звернути увагу на змістовий аспект викладення матеріалу (логічність, послідовність, повнота і репрезентативність, тобто широта використання наукових джерел, загальна грамотність та відповідність прийнятим стандартам), а також на список літератури та зовнішнє оформлення роботи.

Роботу необхідно спочатку виконати в чорновому варіанті. Це дозволяє вносити до тексту необхідні зміни і доповнення як з боку самого автора, так і згідно із зауваженнями наукового керівника.

Вже написаний текст доцільно відкласти і повернутися до нього через деякий час, щоб подивитися на роботу очима сторонньої особи. Весь цей час не слід читати чогось, пов’язаного з темою роботи, але постійно думати над проблемою. У цей період, коли тема вивчена та викладена, з’являються власні думки, власна оцінка та розуміння проблеми – неодмінна умова поліпшення структури і змісту роботи.

Під час підготовки чернетки слід ретельно відредагувати кожне речення, звернути увагу на формулювання, які б просто і чітко, коротко й дохідливо виражали зміст викладених питань. Не варто вживати складні синтаксичні конструкції – вони ускладнюють розуміння, можуть призвести до неадекватних тлумачень тексту.

У роботі потрібно дотримуватися прийнятої термінології, умовних позначень, скорочень і символів, які обов’язково потрібно тлумачити, коли вони вперше з’являються в тексті. Виклад необхідно вести від імені авторського “ми”: “Ми вважаємо…”, “Нам здається…”, “На нашу думку…”, “Ми отримуємо…”, “Нам вбачається…” тощо. Слід уникати в тексті частих повторень слів чи словосполучень – їх необхідно замінювати синонімами або займенниками.

При згадуванні в тексті прізвищ ініціали ставляться перед прізвищем, наприклад: І.Я. Франко, або Іван Франко, а не Франко І.Я., як це прийнято зазначати у списку літератури.


Чорновий варіант роботи

Чорновий варіант роботи треба писати на окремих аркушах паперу з одного боку і обов’язково залишати праворуч поля шириною 3-4 см для внесення автором (науковим керівником) необхідних змін до тексту. Бажано не відкладати оформлення чорнового варіанту роботи на останні дні встановленого терміну. Завдання студента – якомога раніше подати чернетку керівникові. Вважається нормою, коли робота переробляється декілька разів. Навіть досвідчені автори неодноразово доопрацьовують свої роботи. 

 

Остаточний варіант роботи

Після остаточного узгодження чернетки з керівником можна оформляти чистовий, остаточний варіант роботи. Перед тим як віддруковувати роботу з чернетки, її слід ще раз старанно перевірити, уточнити назву розділів, підрозділів, послідовність розміщення матеріалу, звірити цитування, аргументованість і чіткість формулювань, логічність висновків.

До формулювань (назв) заголовків розділів і підрозділів висуваються такі вимоги: стислість, чіткість і синтаксична різноманітність у побудові речень (з переважанням простих, поширених), послідовне та точне відображення внутрішньої логіки змісту роботи.

Розділи, підрозділи і параграфи нумеруються арабськими цифрами. Підрозділи і параграфи нумерують окремо в кожному розділі. Позначення розділів, підрозділів і параграфів та їхні порядкові номери пишуть в одному рядку із заголовком, причому в кінці крапка не ставиться.

Усі сторінки роботи нумеруються від титульної до останньої без пропусків. Першою сторінкою вважається титульний аркуш, на якій цифра 1 не ставиться, другою вважається сторінка, що містить “Зміст”, на ній теж не ставиться цифра 2, на наступній сторінці цифра 3 проставляється, і далі всі сторінки нумеруються згідно з порядком. Порядковий номер сторінки проставляється у правому верхньому кутку поля.


РОЗДІЛ 3

ОФОРМЛЕННЯ РОБОТИ

 

Стандарти оформлення

 

Роботу необхідно оформити за всіма вимогами, що висуваються до подібного виду робіт, з дотриманням усіх необхідних стандартів.

Робота відкривається титульним аркушем, на якому вказують міністерство, назву університету, в якому виконувалося дослідження, назву інституту чи кафедри, на якій воно виконувалося, повну назву теми роботи, прізвище та ініціали студента, курс, групу, факультет, де він навчається, прізвище, ініціали, вчене звання наукового керівника, рік і місце виконання роботи (див. Додаток А).

На наступній сторінці розміщується Зміст із позначенням сторінок. Всі розділи, підрозділи і параграфи, що є у змісті, мають бути виділені в тексті заголовками та підзаголовками (див. Додаток Б).

Після Висновків у роботі подаються необхідні Додатки.

Крім того, для дипломних робіт передбачено оформлення останньої сторінки, яка засвідчує термін подання роботи на розгляд кафедри та містить оцінку, яку було виставлено після захисту (див. Додаток В). Також необхідно представити анотацію українською та англійською мовами (див. Додаток Д).

На окремих аркушах до роботи додається відгук наукового керівника (див. Додаток Е), а для дипломних робіт ще й рецензії (для дипломної роботи передбачено внутрішнє рецензування, тобто рецензування провідними фахівцями цього ж університету) (див. Додаток Ж).

Оформлення цитат

Можливі такі види цитування:

а) посилання на текст:

Російський учений В.Н. Комісаров пропонує опис різних типів трансформацій, за допомогою яких можливий перехід від відрізку тексту оригіналу до відрізку тексту перекладу [25, с. 158].

б) буквальне цитування прозових уривків:

В.Н. Комісаров у своїй роботі "Общее переводоведение" відзначає: “ситуативна (або денотативна) модель поширює на процес перекладу лінгвістичні концепції про зв’язок мови й дійсності” [25, с. 158].

в) цитування поезії:

Одіссей сам дає собі характеристику:

З ласки Гермеса-посла, що людям у різноманітних Справах і радість, і успіх, і славу дарує велику, З смертних зі мною ніхто не зрівняється в жодній роботі: Швидко розкласти вогонь, сухих на те дров нарубати, Різати й смажити м’ясо, вино розливати по кубках – Все, що на службі в заможних людина виконує проста
[27, с. 319].

г) цитування поезії в рядок:

Одіссей сам дає собі характеристику: “З ласки Гермеса-посла, що людям у різноманітних / Справах і радість, і успіх, і славу дарує велику, / З смертних зі мною ніхто не зрівняється в жодній роботі: / Швидко розкласти вогонь, сухих на те дров нарубати, / Різати й смажити м’ясо, вино розливати по кубках – / Все, що на службі в заможних людина виконує проста” [27, с. 319].

Оформлення бібліографії

 

Кожен вид видання має свою специфіку оформлення та стандарт скорочень (Див. Додаток К).

Електронний варіант роботи

 

Електронна версія роботи подається на електронному носієві (дискета, диск CD RW) у вигляді ОДНОГО файла.

До електронної версії висуваються такі вимоги:

формат аркуша – А4

текст повинен бути набраний у WORD

шрифт: Times New Roman Cyr – 14 кгл.

міжрядковий інтервал – полуторний

поля: зліва – 2,5 см, зверху – 2 см, знизу – 2 см, справа – 1,5 см

заголовки – прописні (великі літери), напівжирно

підзаголовки – рядкові (малі літери), напівжирно

номери сторінок – справа, зверху.


РОЗДІЛ 4


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 346; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!