Організація системи страхового захисту



I -страхувальник

II - страховик

III - застрахований

IV- отримувач стр відшкодування, вигодо набувач

(Продовження далі)

Задача

Визначити, що доцільніше застосовувати для захисту автомашини – самострахування чи страхування – згідно з такими даними:

1. Вартість автомашини – 50 тис.грн.

2. Страхові тарифи:

- на випадок пошкодження в ДТВ – 2%

- на випадок пошкодження стихійними силами – 0,2%

- на випадок крадіжки – 8%

3. Середня вартість ремонту автомашини подібного класу після ДТВ і дії стихійних сил – від 8 до 10 тис.грн.

4. Витрати часу на визначення збитку, складання документації і виплату страхового відшкодування – 7 днів.

5. Витрати часу на ремонт пошкодженої автомашини – 6 днів.

Рішення

Отже для страхування даної машини необхідно буде здійсн. наступні платежі:

-на випадок ДТВ 50тис*0,02=1000грн

- Пошкодж. Стихією 50 тис*0,002=100грн

-На випадок крадіжки 50тис*0,08=4000тис

Максимальні сумарні страхові платежі становлять 5100

Витрати при самострахуванні становлять 8-10 тис , Отже доцільніше страхуватись , якщо

За 1 один втрачений день ви не програєте більшу суму , по причині відсутності автомобіля

 

 

Білет № 24

Страховий ринок. Становлення страхового ринку в Україні.

Страховий ринок — частина фінансового ринку, де об'єктом купівлі-продажу виступає стра­ховий захист, формуються попит і пропозиція на нього.

Головною функцією - є акумуля­ція та розподіл страхового фонду з метою страхово­го захисту суспільства. Об'єктивна необхідність виникнення та розвит­ку страхового ринку зумовлюється наявністю суспіль­ної потреби у страхових послугах та наявністю стра­ховика, здатного їх задовольнити. Залежно від критерію, покладеного в основу кла­сифікації страхового ринку, розрізняють інституціо-нальну, територіальну, галузеву та організаційну структури.

Інституціональна структура ґрунтується на розмежуванні приватної, публічної або комбінова­ної форм власності, на якій створюється страхова організація. У територіальному аспекті виділяють місце- місцевій (регіональний), національний (внутрішній) та .Світовий (зовнішній) страхові ринки. Фактично на ринку України діють два види стра­хових компаній: а) кептивні — створені міністерствами, відомства­ми, потужними фінансово-промисловими союзами для обслуговування ризиків своїх підприємств; формувалась впродовж 70 років, завдяки чому їх представництва було створено практично в усіх населених пунктах України. б) створені на приватному капіталі, що функціо­нують на конкурентній основі.

З метою формування конкурентного середовища на страховому ринку та приведення організаційної форми державної та комерційної страхової діяльності у відповідність до страхового законодавства України створено Національну страхову компанію відкрито­го типу "Оранта", головним засновником якої з боку держави виступив Фонд державного майна.

В Україні Комітетом з страхового нагляду було зареєстровано близько 800 страховиків, але за пе­ріод з 1994 по 1996 р. відкликано ліцензії у 280 із них. Головна причина — нездатність значної частини страховиків виконувати взяті на себе зобов'язання перед страхувальником.

В останні роки відбувається динамічний розви­ток вітчизняного страхового ринку. Вдосконалюється нормативно-правова база цієї галузі, що знаходить своє відображення у введенні в дію Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону Украї­ни "Про страхування" від 4 жовтня 2002 р.

Страховий ринок України пропонує все ширший асортимент страхових послуг, про що свідчить, зокрема, значно ширший перелік форм страхового захисту як обов'язкового, так і добровільного стра­хування. Найбільшим попитом на страховому ринку Украї­ни користуються послуги з добровільного страху­вання майна. Його частка в загальному обсягу стра­хових послуг становить 71%. Найуразливішу позицію на страховому ринку нашої країни серед страхових послуг займає страху­вання життя. Його частка в загальній структурі стра­хових послуг постійно зменшується. У розвинених країнах світу на страхування життя припадає 25— 60% від загального обсягу страхових премій. В Украї­ні ця частка становила у 1993 р. — 44,4%, у 1994 р. — 42,5%, у 1995 р. — 24,9%, у 1997 р. — 4,8%, а в 2001 р. — 0,4%.

Це тривожна тенденція розвитку страхового ринку України. Вона свідчить про низьку платоспроможність населення. Отже:

1. Розвиток страхового ринку України є нагаль­ною потребою, зумовленою зростанням рівня неви­значеності та ризиковості економічних, політичних, соціальних та екологічних процесів.

2. Можливості стрімкого розвитку ринку страхо­вих послуг в Україні обмежені такими чинниками:

— низький рівень доходів у суспільстві;

— недовіра до страховика, яка посилюється низь­ким рівнем платоспроможності страхових компаній;

— недосконалість не тільки власне страхового, а й у цілому законодавства;

— неузгодженість страхового законодавства з Ци­вільним кодексом України тощо;

— відсутність державних преференцій на страхо­вому ринку;

— недостатній розвиток інструментів фондового рин­ку для ефективного розміщення страхових резервів;

— відсутність надійних механізмів розвитку стра­хування життя, медичного та пенсійного страхуван­ня тощо;

— відсутність незалежної системи підготовки ви­сококваліфікованих фахівців зі страхування і т. ін.

 

2. Порядок і умови виплати сум і страхового відшкодування.

Найвагоміша стаття витрат страховика — виплати страхо­вих сум та страхових відшкодувань.

Страхове від­шкодування — це грошова сума, яка виплачується страховиком за умовами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. При особисте страхування- виплату називають не «страховим відшкодуванням», а «страховою сумою». Ця виплата має швидше характер фінансової допомоги застрахованому або його родині, аніж відшкодування збитків, як у майновому страхуванні та страхуванні відповідаль­ності. Страхове відшкодування не може перевищувати прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбаче­но договором страхування.

У разі, коли у майновому страхуванні маємо «недострахуван-ня», тобто страхова сума не дорівнює повній вартості застрахо­ваного об'єкта, а становить лише певну частку його вартості, страхове відшкодування виплачується в такій самій частці від ви­значених за страховою подією збитків. При цьому використовує­ться пропорційна система страхового забезпечення. Якщо умо­вами страхування передбачене використання іншої системи (наприклад, системи «першого ризику» або системи граничного забезпечення), то відшкодування відбувається за іншою схемою, згідно з угодою сторін.

Виплати страхових відшкодувань і страхових сум — це ті ви­трати, які, відповідно до структури тарифної ставки, забезпечую­ться страховими нетто-преміями.

Виплату страховик здійснює згідно з договором страхування або керуючись законодавством на підставі заяви страхувальника і страхового акта.

Страховик зобов'язаний протягом двох робочих днів, тількино стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своє­часної виплати. Виплату страховик має здійснити у передбачений договором термін. Він несе майнову відповідальність за несвоєчасну виплату шляхом сплати страхувальникові неустойки (штрафу, пені), розмір якої визначається умовами договору страхування.

Якщо це передбачено договором страхування, то в загальний обсяг виплат включається також відшкодування страхувальнико­ві витрат, які він поніс при настанні страхового випадку, щоб за­побігти збиткам або зменшити їх. Виплати можуть здійснюватися як в готівковій так і в безготівковій формі.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!