Страхування цивільної відповідальності.



Страхування відповідальності в Україні представляє собою самостійну галузь страхування. Хоча в світовій практиці його ча­сто відносять до особливого виду майнового страхування. Згідно з вітчизняним законодавством види страхування де об’єктом страхування є майнові інтереси пов’язані з відшкодуваннія страхувальником заподіяної ним шкоди юридичній або фізичній особі, її майну належать до страхування відповідальності.

Страхування відповідальності є формою захисту від ризиків, що загрожують третій особі (її здоров'ю чи майну), однією з га­лузей страхування, що закріплена законодавчо. Зазначена галузь страхування поєднує в собі риси як майнового страхування, коли шкода завдається майну, так і особистого страхування, коли шкода завдана життю, здоров'ю громадян.

Об'єктом страхування відповідальності виступає відповідальність перед третіми особами, майнові інтереси, пов'язані з відшкодуванням страхувальником:

- заподіяної їм шкоди особі або її майну;

- шкоди, заподіяної юридичній особі.

Під майновим інтересом необхідно розуміти збиток, який поніс би страхувальник, якби його відповідальність не була заст­рахована.

Мета страхування відповідальності - страховий захист еко­номічних інтересів страхувальників, здатних заподіяти шкоду третім особам.

Предметом страхування відповідальності є:

- ризики особистого страхування (життя, здоров'я, працездатність) - ті, що пов'язані з можливістю за­подіяння шкоди;

- ризики майнового страхування (знищення, нестачі, пошкодження).

До специфічних, ознак страхування відповідальності відносять:

- суб'єктами страхових відносин є три сторони: страхо­вик, страхувальник, третя сторона - застрахований, кому буде виплачуватись страхове відшкодування -наперед не визначений;

- невизначена вартість об'єкта страхування;

- забезпечує відшкодування збитку тертій особі і одно­часно виступає у якості охорони майнових інтересів самого страхувальника;

- страхова сума встановлюється в договорі як ліміт (ме­жа) відповідальності страхувальника, яка може виник­нути при заподіянні страхувальником шкоди, на весь термін дії договору страхування чи на один страховий випадок.

 

 

Страховики як суб’єкти страхування.

Страховиками визнаються фінансові установи, які створені у

формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю, а також одержали у

встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності.

Учасників страховика повинно бути не менше трьох. Страхова діяльність в Україні здійснюється виключно страховиками - резидентами України.

Загальний розмір внесків страховика до статутних фондів інших страховиків України не може перевищувати 30 відсотків його власного статутного фонду, в тому числі розмір внеску до статутного фонду окремого страховика не може перевищувати 10 відсотків. Ці вимоги не поширюються на страховика, який здійснює види страхування інші, ніж страхування життя, у разі здійснення ним внесків до статутного фонду страховика, який

здійснює страхування життя.

При створенні страховика або збільшенні зареєстрованого статутного фонду статутний фонд повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Дозволяється формування статутного фонду страховика цінними паперами, що випускаються державою, за їх номінальною вартістю в порядку, визначеному спеціальним уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах нагляду за страховою діяльністю (далі - Уповноважений орган), але не більше 25 відсотків загального розміру статутного фонду.

Забороняється використовувати для формування статутного фонду векселі, кошти страхових резервів, а також кошти, одержані в кредит, позику та під заставу, і вносити нематеріальні активи.

Предметом безпосередньої діяльності страховика може бути лише страхування, перестрахування і фінансова діяльність, пов'язана з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням. Обов'язки страховика Страховик зобов'язаний: 1) ознайомити страхувальника з умовами та правилами страхування; 2) протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати або страхового відшкодування страхувальнику; 3) при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк. Страховик несе майнову відповідальність за несвоєчасне здійснення страхової виплати (страхового відшкодування) шляхом сплати страхувальнику неустойки (штрафу, пені), розмір якої визначається умовами договору страхування; 4) відшкодувати витрати, понесені страхувальником при настанні страхового випадку щодо запобігання або зменшення збитків, якщо це передбачено умовами договору; 5) за заявою страхувальника у разі здійснення ним заходів, що зменшили страховий ризик, або збільшення вартості майна переукласти з ним договір страхування; 6) тримати в таємниці відомості про страхувальника та його майновий стан за винятком випадків, передбачених законодавством України.

 

 

Сутність умовної франшизи.

З метою підвищення відповідальності страхувальника за дбайливе ставлення до обєктів страхування в страховій справі практикують розподіл відповідальності між страховиком та страхувальником у покритті збитків.

Франшиза – звільнення страховика від покриття збитків. Розрізняють умовну та безумовну франшизи.

Умовна франшиза звільняє страховика від відповідальності за збитки, які не перевищують встановленої франшизи, і зобовязує його покривати збитки повністю, якщо розмір їх перевищує франшизу.

Наприклад, якщо страхова сума становить 100 тис., умовна франшиза 20 % від страхової суми, тобто 20 тис., а збитки становлять 18 тис., то страховик звільняється від будь – якої компенсації страхувальнику. Але якщо збитки – 60 тис., то страховик відшкодовує усі 60 тис.

Задача

Визначіть величину страхового платежу, котру страхова компанія повинна повернути страхувальнику внаслідок дострокового припинення договору страхування майна за вимогою страхувальника згідно з такими даними:

6. термін, на який укладено договір страхування – 12 місяців.

7. Період часу, котрий договір діяв – 8 місяців.

8. Страховий платіж, сплачений страхувальником одноразово після укладення договору страхування – 120 тис.грн.

9. Виплата страхового відшкодування, здійснена страховиком унаслідок страхового випадку – 20 тис.грн.

10. Величина нормативних витрат на утримання страхової компанії – 20 відсотків.

Рішення

1) 120/12*4=40 тис мають повернути за 4 місяці

2) 20% від 40 тисяч=8 тис утримані нормативні витрати страхової компанії

3) Виплата страхового відшкодування= 40-20-8=12

                       

 

Білет № 28.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 281; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!