Патогенез акушерського сепсису.



 

Механізм розвитку акушерського сепсису можна собі уявити таким чином: мікро-організми, викликаючи розвиток гнійного процесу в геніталіях, викликають інтокси-кацію організму. І якщо реактивність організму ослаблена, а вірулентність мікроорга-нізмів висока, то вони проникають у глибші шари та кров, розмножуються тут, розно-сяться в інші органи і можуть викликати розвиток додаткових метастазів. Це посилює інтоксикацію організму. Як наслідок – порушується функція інших органів і погіршу-ється загальний стан тварини з розвитком дегенеративних процесів у печінці, селезін-ці, нирках, міокарді, легенях, органах кровотворення. Врешті порушується функція і центральної нервової системи, яка є найбільш чутливою до розладів обміну речовин.

Якщо ж реактивність організму та його імунобіологічні властивості виявилися високими, то мікроорганізми, що проникають у кров з первинного вогнища інфекції, гинуть і хвороба не набуває загального характеру.

В окремих випадках мікроорганізми, що проникли в організм, можуть залишатися у латентному стані.

Отже, перебіг хвороби залежить, з одного боку, від вірулентності мікроорганізмів, а з іншого – від опірності організму тварини.

Загальна післяродова інфекція може перебігати, залежно від характеру патологіч-ного процесу та фізіологічного стану організму, у вигляді септицемії, піемії чи сеп-тикопіемії.

Післяродова септицемія.

 

Післяродова септицемія – важке загальне захворювання організму, що виникає внаслідок ускладнення місцевого запального процесу (параметриту, периметриту, ен-дометриту, метриту та ін.), що характеризується поступленням у кров мікроорганіз-мів таїх токсинів. Збудникомпісляродової септицемії частіше бувають: гемолітичний стрептокок, золотистий стафілокок, кишкова, синьогнійна паличка та ін.

 


Післяродові ускладнення

 

 

Післяродова септицемія найчастіше спостерігається у жуйних і м’ясоїдних, рідше у інших тварин.

Симптоми. Клінічні ознаки післяродової септицемії різні і залежать від характеру розвитку інфекції в організмі, але звичайно вона супроводжується явищами загальної інтоксикації та перитоніту.

Першим симптомом початку хвороби є підвищення загальної температури тіла. Вона підвищується так швидко, що протягом 24-х годин може піднятися більше як на 2 °С порівняно з нормою. Пульс стає слабшим, частим і доходить у великих тварин до 100 ударів за хвилину. Разом з пульсом прискорюється і дихання; воно стає поверх-невим. Апетит поступово зникає, у корів, овець та кіз припиняється жуйка, а у м’ясо-їдних спостерігається блювота. Шкіра стає холодною на дотик, особливо в ділянці вух, вим’я і біля основи рогів. Слизові оболонки рота й носа сухі. Виділення молока спочатку різко знижується, а через 2–3 дні захворювання зовсім припиняється.

Кобили звичайно протягом усієї хвороби стоять, причому кінцівки в них бувають широко розставлені; лягають кобили тільки незадовго перед смертю або коли настає покращення. Корови й дрібні тварини лежать протягом усієї хвороби, при цьому вони зовсім байдужі до навколишньої обстановки. Піднімаються вони з великими труд-нощами, якщо ще не почався парез таза. Крім цих загальних ознак проявляються і місцеві. Внутрішнім дослідженням через піхву і пряму кишку виявляють звичайно поширений запальний процес усієї статевої сфери. Із статевих шляхів виділяється рідина шоколадного кольору, неприємного запаху.

До цих ознак приєднуються і симптоми перитоніту,підтягнутість животайболючі виділення калу та сечі невеликими порціями. При пальпації черевної стінки виникає сильна болючість.

Патологічна анатомія. Крім змін статевої системи, звичайно виявляють зміни і у внутрішніх органах. Слизова оболонка родових шляхів буває темно-вишневого кольору, іноді дифтеритично інфільтрована, подекуди вкрита крупозними нашару-ваннями. Матка виявляється дуже розтягненою, наповненою рідиною шоколадного кольору, неприємного запаху, особливо ріг, що був вагітним. М’язові волокна мат-ки – в стані набухання і жирового переродження. У хронічних випадках матка буває усіяна сироподібними плямами. Слизова оболонка – інфільтрована, у черевній по-рожнині є ексудат. У внутрішніх паренхіматозних органах звичайно можна вияви-ти крапкові і смугасті крововиливи та місцеву інфільтрацію. Кров буває лаковою, нескипілою, з легким гнильним запахом. Труп гниє надзвичайно швидко і дуже здувається газами.

Перебіг хвороби різний і залежить від виду тварин та від вірулентності мікроор-ганізмів.

У кобил це захворювання проходить у переважній більшості випадків гостро і закінчується за 2–3 дні летально. Тільки лікування в ранньому періоді захворювання іноді може привести до одужання.

 

 


Розділ 13

 

 

У корів гострий перебіг хвороби спостерігається рідше і тільки в тих випадках, коли септичний флегмонозний процес з піхви і матки швидко поширюється по сполучній тканині та підшкірній клітковині тазових кінцівок. Частіше ж перебіг, післяродового сепсису набуває підгострого характеру. В таких випадках можливе одужання, але іноді буває перехід у хронічну форму з ураженням паренхіматозних органів, яке супрово-джується загальним схудненням тварини. У дрібних тварин перебіг хвороби звичайно буває гострим, і смерть може настати через кілька днів після початку захворювання.

Діагноз. Ознаки запалення органів статевої системи, явища перитоніту, висока температура, прискорений пульс, втрата апетиту і загальна слабість дають підстави для розпізнавання післяродової септицемії.

Лікування полягає у підвищенні загальної резистентності організму застосуван-ням патогенетичної та загальнотонізуючої терапії, що також сприяє зменшенню ін-токсикації. Внутрішньовенно вводять 200–250 мл 0,5 %-го розчину новокаїну на фіз-розчині, 200 мл 40 %-го розчину глюкози, 120 мл 10 %-го розчину кальцію хлориду, 40–50 мл уротропіну, 10 мл (50 ОД) окситоцину.

Для видалення з матки запального ексудату порожнину матки промивають сифон-ним способом, розчином Люголя, виготовленим на слизовому відварі льону або рису. Промивають матку декілька разів підряд, роблячи масаж через пряму кишку, щоб максимально вивести розчин з її порожнини. У чисту порожнину матки вливають 150–200 мл комбінованої емульсії антибіотиків та сульфамідних препаратів.

При наявності виразок у піхві їх обробляють за правилами хірургії. Абсцеси про-колюють або розрізають.

При слабості серцевої діяльності призначають камфору (кобилам), коровам та дрібним тваринам – кофеїн або препарати наперстянки. Для загальної санації організ-му вводять внутрішньовенно сульфаніламіди (згідно фармокопеї) або інші бактеріо-статичні препарати.

Для активізації ретикуло-ендотеліальної системи та для підвищення опірності ор-ганізму застосовують (за Кадиковим) внутрішньовенне введення розчину за рецептом: камфори – 4,0–5,0, спирту-ректифікату – 300,0–350,0, глюкози – 60,0, розчину хлори-ду натрію 0,8 % – 650–700,0. Два рази на день внутрішньовенно по 250,0–400,0 мл для кобили і по 400,0–500,0 мл коровам. Можна застосувати внутрішньовенні вливан-ня ізотонічного розчину хлориду натрію та аутогемотерапію.

Воду хворим тваринам дають у необмеженій кількості. Кормповинен бути пожив-ним і легко перетравлюваним.

При післяродовій септицемії практикують введення сульфамідних препаратів та антибіотиків в ударних дозах.

Стрептоцид білий розчинний уводять у 5–10-процентному водному розчині вну-трішньовенно в дозі: кобилі – 150–200 мл, корові – 100–150 мл, вівці, козі, свині – 20– 25 мл, суці – 10–15 мл. Введення цього розчину повторюють через кожні 4–6 годин. У перші два дні бажано обмежити водопій.

 

 


Післяродові ускладнення

 

 

Сульфідин або сульфазол вводять внутрішньовенно великим тваринам в 1-про-центному розчині в перший день три рази: 1-ша ін’єкція 450–500 мл, 2-ша – 300– 350 мл і 3-тя – 200 мл з інтервалом 4–6 годин, наступні 2–3 дні по 2 ін’єкції на день: 1-ша – 400 мл і 2-га – 300 мл з інтервалом між ними 9–12 годин (Я. Г. Губаревич, П. Д. Євдокімов).

Сульфідин, крім внутрішньовенного введення, застосовують усередину: великим тваринам – 5,0–10,0, дрібній рогатій худобі – 1,0–2,0, свині – 0,5–1,5, суці 0,2–1,0, кішці – 0,1–0,2. Сульфазол і сульфатіазол застосовують всередину в тих самих дозах, що й сульфідин.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 103; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!