Складання звітності при автоматизованій формі обліку



Будь-яке підприємство, реєструючи господарські операції в первинних документах, формує підсумкові дані про фінансово-господарську діяльність за конкретний розрахунковий період. Ці дані утворюють оперативну, статистичну та фінансову звітність.

Автоматизоване формування оперативної звітності забезпечує щоденний контроль за господарськими операціями підприємства.

Створення статистичної звітності забезпечує формування відомостей за окремими показниками господарської діяльності підприємства в натуральному й вартісному вираженні.

Фінансова звітність базується на даних первинного, аналітичного та синтетичного обліку та складається для задоволення інформаційних потреб різних груп користувачів.

Автоматизований комплекс задач зведеного обліку і складання звітності забезпечує:

- послідовність;

- узагальнення інформації на аналітичних і синтетичних рахунках із наступним групуванням даних на одному або кількох рахунках;

- відображення господарських операцій, що змінюють стан коштів підприємства, і їх джерел на рахунках бухгалтерського обліку;

- автоматизоване систематичне складання (за місяць, квартал, півріччя, рік) бухгалтерського балансу та звітності, завершального етапу облікового процесу.

Автоматизоване оброблення задач зведеного обліку та складання звітності сприяє:

- якісному контролю за рухом статутного капіталу в частині основних і оборотних коштів підприємства;

- збереженню грошових коштів і контролю за використанням їх за цільовим призначенням;

- визначенню фінансових результатів діяльності підприємства та контролю за розподілом прибутку;

- систематизації та узагальненню даних в аналітичному й синтетичному розрізах про виробничо-господарську діяльність підприємства для забезпечення прийняття управлінських рішень.

Вхідна інформація для автоматизованого розв’язування задач зведеного обліку та складання звітності — це первинна інформація, що утворюється в процесі фінансово-господарської діяльності, а також інформація, що повністю формується в процесі задач інших ділянок обліку.

Вихідною інформацією є: проміжна звітність (місячна та квартальна); фінансова звітність (календарний рік).

Основне завдання автоматизації зведеного обліку та складання звітності — надання інформації, що задовольняє вимоги таких груп користувачів:

- внутрішніх користувачів, тобто тих користувачів, які здійснюють облік;

- управлінського складу підприємства;

- зовнішніх користувачів.

 

Подання електронних форм звітності

Електронний документообіг (обіг електронних документів) — сукупність процесів створення, оброблення, правлення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та у разі необхідності з підтвердженням факту одержання таких документів.

Порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.

Основні принципи електронного документообігу:

· Однократна реєстрація документа

· Паралельне виконання різних операцій з метою скорочення часу руху документів і підвищення оперативності їх виконання

· Безперервність руху документа

· Єдина база документарної інформації для централізованого зберігання документів і що виключає дублювання документів

· Ефективно організована система пошуку документа

Відправлення та передавання електронних документів здійснюються автором або посередником в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ.

Якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовилися про інше, датою і часом відправлення електронного документа вважаються дата і час, коли відправлення електронного документа не може бути скасовано особою, яка його відправила. У разі відправлення електронного документа шляхом пересилання його на електронному носії, на якому записано цей документ, датою і часом відправлення вважаються дата і час здавання його для пересилання.

Вимоги підтвердження факту одержання документа, встановлені законодавством у випадках відправлення документів рекомендованим листом або передавання їх під розписку, не поширюються на електронні документи. У таких випадках підтвердження факту одержання електронних документів здійснюється згідно з вимогами цього Закону.

Електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб'єктами електронного документообігу.

Якщо попередньою домовленістю між суб'єктами електронного документообігу не визначено порядок підтвердження факту одержання електронного документа, таке підтвердження може бути здійснено в будь-якому порядку автоматизованим чи іншим способом в електронній формі або у формі документа на папері. Зазначене підтвердження повинно містити дані про факт і час одержання електронного документа та про відправника цього підтвердження.

У разі ненадходження до автора підтвердження про факт одержання цього електронного документа вважається, що електронний документ не одержано адресатом.

Якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовилися про інше, електронний документ вважається відправленим автором та одержаним адресатом за їх місцезнаходженням (для фізичних осіб - місцем проживання), у тому числі якщо інформаційна, телекомунікаційна, інформаційно-телекомунікаційна система, за допомогою якої одержано документ, знаходиться в іншому місці. Місцезнаходження (місце проживання) сторін визначається відповідно до законодавства.

Перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису.

Суб'єкти електронного документообігу повинні зберігати електронні документи на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях.

Строк зберігання електронних документів на електронних носіях інформації повинен бути не меншим від строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері.

У разі неможливості зберігання електронних документів на електронних носіях інформації протягом строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері, суб'єкти електронного документообігу повинні вживати заходів щодо дублювання документів на кількох електронних носіях інформації та здійснювати їх періодичне копіювання відповідно до порядку обліку та копіювання документів, встановленого законодавством. Якщо неможливо виконати зазначені вимоги, електронні документи повинні зберігатися у вигляді копії документа на папері (у разі відсутності оригіналу цього документа на папері). При копіюванні електронного документа з електронного носія інформації обов'язково здійснюється перевірка цілісності даних на цьому носії.

При зберіганні електронних документів обов'язкове додержання таких вимог:

1) інформація, що міститься в електронних документах, повинна бути доступною для її подальшого використання;

2) має бути забезпечена можливість відновлення електронного документа у тому форматі, в якому він був створений, відправлений або одержаний;

3) у разі наявності повинна зберігатися інформація, яка дає змогу встановити походження та призначення електронного документа, а також дату і час його відправлення чи одержання.

Суб'єкти електронного документообігу можуть забезпечувати додержання вимог щодо збереження електронних документів шляхом використання послуг посередника, у тому числі архівної установи, якщо така установа додержується вимог цієї статті. Створення архівів електронних документів, подання електронних документів до архівних установ України та їх зберігання в цих установах здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Звітність в електронному вигляді подається до органів ДПС України за умови її підготовки в форматі, визначеному наказом ДПА України від 03.05.2006 №242 із змінами, внесеними наказом ДПА України №670 від 05.12.07, із накладанням електронного підпису на електронний документ та його шифруванням для забезпечення конфіденційності інформації.

Щоб підключитись до системи подання податкової звітності в електронному вигляді та подати звітність через Інтернет необхідно виконати наступних 7 кроків:

1. Відвідати Державну податкову інспекцію за місцем реєстрації або сайт ДПА України отримання необхідного пакету документів, безкоштовного програмного забезпечення формування та подання до органів ДПС податкової звітності, податкових накладних і реєстрів податкових накладних в електронному вигляді.

2. Обмінятися з податковим органом посиленими сертифікатами відкритих ключів електронно-цифрового підпису (ЕЦП), сформованими акредитованим центром сертифікації ключів ЕЦП, та укласти договір про визнання електронних документів, надісланих засобами телекомунікаційного зв’язку.

Укладання договору не зобов'язує Вас надавати звітність тільки в електронному вигляді!

Будь-який з податкових звітів Ви матимете можливість надавати саме так, як побажаєте:

- або як і раніше - у паперовому чи комбінованому вигляді (дискета + паперовий носій),

- або по-новому - в електронному вигляді засобами e-mail.

3. Підготувати звітність з використанням наявного у Вас програмного забезпечення у форматі XML. На сьогоднішній день звітність у вказаному форматі дозволяють підготувати останні версії провідних бухгалтерських програм "1С Бухгалтерія", "Бест-Звіт", "Парус" тощо.

4. Засобом криптографічного захисту інформації (КЗІ), сумісним за форматами даних із засобами КЗІ, що використовуються в органах ДПС, накласти на сформований файл (файли) податкової звітності електронний цифровий підпис та зашифрувати його з використанням сертифіката відкритого ключа ЕЦП податкового органу, в який подається звітність.

5. За допомогою засобів електронної пошти надіслати "підписані" файли до податкового органу.

6. Отримати квитанції про результати отримання та завантаження надісланої Вами звітності.

7. За допомогою ПЗ накладання ЕЦП перевірити автентичність отриманої квитанції та переглянути її зміст.

Надіслані файли звітності та отримані квитанції для підтвердження факту подання звітності необхідно зберігати.

& Питання для самоперевірки, повторення

1. Що таке документ та яке значення документообігу на підприємстві?

2. Що таке інформація?

3. Які існують носії інформації?

4. Які особливості складання звітності при автоматизованій формі обліку?

5. Як подається звітність в електронному вигляді?

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 24; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!