Лекція 8. СКЛАДАННЯ ЄДИНОГО КОШТОРИСУ ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ БЮДЖЕТНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ



Мета: вивчити поняттята дослідити звіти про виконання місцевих бюджетів, бюджетну заборгованість, дотації, субвенції, захищені статті видатків місцевих бюджетів, використання коштів з резервного фонду

 

8.1. Єдиний кошторис доходів і видатків

8.2. Складання кошторису

8.3. Видаткова частина єдиного кошторису доходів і видатків

Література: [3], [8, С.112-135], [9, С.99-120], [10, С.143-161], [11, С.98-102].

8.1. Єдиний кошторис доходів і видатків

На виконання постанови Верховної Ради України від 12.07.96
№ 327 «Про структуру узгодженої класифікації України» Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.98 № 164 затвердив Положення про порядок складання єдиного кошторису доходів і видатків бюджетної установи та організації.

Єдиний кошторис доходів і видатків бюджетної установи та організації є основним документом, який визначає розподіл коштів установи.

Формування його здійснюється на підставі лімітної довідки про асигнування з бюджету, яку вища організація надсилає всім підпорядкованим установам у двотижневий термін після затвердження бюджету, з якого провадиться фінансування установи. Форми кошторису, лімітної довідки, штатного розпису розробляються та затверджуються Мінфіном України.

Під час формування лімітів витрат у підпорядкованих установах вищі організації повинні враховувати об’єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності та намічених заходів по скороченню витрат у плановому періоді. За таких умов мають виконуватися вимоги щодо забезпечення фінансовими ресурсами невідкладних витрат, насамперед витрат на заробітну плату з нарахуванням на соціальне страхування, а також на господарське утримання установи. Асигнування на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не мають першочергового зна­чення, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат.

Єдиний кошторис доходів і видатків складається усіма установами на календарний рік і затверджується керівником відповідної вищої організації не пізніше ніж через місяць після затвердження відповідного бюджету, з якого провадиться фінансування установи. Одночасно з кошторисом на затвердження вищій організації, якщо законодавством не встановлено інший порядок затвердження, подається штатний розпис установи, включаючи її структурні підрозділи, які утримуються за рахунок спеціальних чи інших позабюджетних коштів. Кошторис і штатний розпис затверджуються у двох примірниках, один з яких повертається установі, а другий залишається у вищої організації.

Кошториси доходів і видатків та штатні розписи установ, які не мають вищої галузевої організації (центральні, районні, центральні міські лікарні тощо), затверджуються районними державними адміністраціями або виконавчими органами відповідних місцевих рад.

Кошториси доходів і видатків на проведення централізованих заходів затверджуються керівниками міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних адміністрацій та виконавчих органів місцевих рад, за планами яких виконуватимуться зазначені заходи.

Кошториси доходів і видатків та штатні розписи затверджуються в такому порядку:

а) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (незалежно від джерел утримання), обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, центральних органів управління державними цільовими фондами, президій державних академій наук, Державного науково-виробничого центру страхового фонду документації, лікувально-оздоровчих об’єднань при Кабінеті Міністрів України, а також установ і закладів, які безпосередньо фінансуються з Державного бюджету, — Мінфіном, якщо інше не передбачено законодавством; кошториси і штатні розписи органів виконавчої влади, підпорядкованих міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, — керів­никами цих міністерств та інших центральних органів виконавчої влади;

б) міністерств і відомств Автономної Республіки Крим, управлінь, відділів, інших підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, районних державних адміністрацій — Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними адміністраціями після попередньої експертизи у Міністерстві фінансів Автономної Республіки Крим, обласних, Київському та Севастопольському міських фінансових управліннях;

в) управлінь, відділів, інших підрозділів районних державних адміністрацій — районними державними адміністраціями після попередньої експертизи у районних фінансових відділах;

г) регіональних відділень (служб) державних цільових фондів — вищими органами;

д) національних закладів освіти, що безпосередньо фінансуються з Державного бюджету, — керівниками цих закладів у межах доведених посадових ставок.

Установи, які фінансуються з Державного бюджету і відповідно до законодавства самостійно затверджують кошториси і штатні розписи, у місячний термін після прийняття бюджету подають Мінфіну затверджені кошториси, розрахунки даних та штатні розписи.

Затвердження кошторису доходів і видатків та штатного розпису установи засвідчується підписом керівника відповідного органу із зазначенням дати затвердження і гербовою печаткою. Зміни до затвердженого кошторису доходів і видатків та штатного розпису в процесі його виконання можуть вноситися лише з дозволу організації, яка їх затвердила.

Фінансування установ без затвердженого у визначеному порядку кошторису забороняється. У процесі виконання кошторисів керівники установ мають право в межах затвердженої загальної суми видатків на оплату праці самостійно перерозподіляти кошти між фондом заробітної плати за основними окладом, доплатами і надбавками та фондом на преміювання. Зазначені зміни можуть вноситися лише за наявності відповідних підстав згідно із законодавством з питань оплати праці. В разі внесення таких змін обґрун­тування у вигляді пояснювальної записки подаються установою до квартальних та річних звітів про виконання кошторису доходів і видатків.

Складання кошторису

Єдиний кошторис доходів і видатків установи складається з трьох розділів:

1) бюджетні асигнування;

2) інші кошти;

3) видатки за рахунок перевищення доходів над видатками спеціальних та інших позабюджетних коштів.

Кожний з трьох розділів кошторису поділяється на дохідну і видаткову частини.

Дохідна частина єдиного кошторису доходів і видатків.

У дохідній частині єдиного кошторису доходів і видатків установи зазначаються планові обсяги бюджетних асигнувань, що виділяються на утримання установи, а також надходження з інших дохідних джерел, одержання яких передбачено відповідними норма­тивно-правовими актами.

Загальна сума доходів установи, відповідно до якої формується видаткова частина кошторису, визначається з урахуванням залишків коштів на початок планового періоду спеціальних та інших позабюджетних коштів.

Формування дохідної частини єдиного кошторису доходів і видатків установи здійснюється на підставі індивідуальних розрахунків доходів і платежів та відрахувань до бюджету, які складаються по кожному джерелу доходів, що передбачаються у плановому періоді. За основу цих розрахунків беруться показники обсягів надання тих чи інших платних послуг, а також інші розрахункові показники (площа приміщень та вартість обладнання, іншого майна, що здаються в оренду, кількість місць у гуртожитках, кількість відвідувачів музеїв, виставок тощо) та розмір плати в розрахунку за одиницю показника, який повинен встановлюватися відповідно до законодавства. На підставі перелічених показників визначається сума доходів на плановий період по кожному джерелу доходів з помісячним розподілом та урахуванням конкретних умов роботи установи. Під час формування показників, на підставі яких визначаються доходи планового періоду, обов’язково повинен враховуватися рівень їх фактичного виконання за останній звітний рік, а також очікуваного виконання за період, що передує плановому. Показники повинні наводитися в обсязі, зазначеному в формі розрахунку, і повною мірою відповідати показникам бухгалтерської звітності за відповідні періоди.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 28; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!