УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ НА ПІДПРИЄМСТВІ



План

3.1. Концепція грошового потоку як самостійного об’єкта фінансового управління.

3.2. Класифікація грошових потоків підприємства.

3.3. Процес управління грошовими потоками і його принципи.

3.4. Методи оптимізації грошових потоків підприємства.

3.5. Складність прогнозування, надходження і використання грошових коштів у фінансовій діяльності.

Концепція грошового потоку як самостійного об’єкта фінансового управління

Здійснення майже всіх видів фінансових операцій підприємства генерує відповідний рух грошових коштів у формі їх надходження чи розходження. Цей рух грошових коштів функціонуючого підприємства в часі являє собою безперервний процес і визначається поняттям грошовий потік (ГП).

ГП підприємства є сукупністю розподілених у часі надходжень і виплат грошових коштів, генеруючих його господарською діяльність.

Концепція грошових потоків підприємства як самостійного об’єкта фінансового управління ще не отримала достатнього відображення не тільки у вітчизняній, але і в зарубіжній літературі з питань фінансового менеджменту. Прикладні аспекти цієї концепції розглядаються звичайно лише у складі питань управління залишку грошових активів, управління формування фінансових ресурсів і антикризового управління підприємством при загрозі банкротства. Навіть фінансова звітність, яка характеризує рух грошових коштів підприємства в динаміці, відносно недавно уведена в систему міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (в нашій країні така звітність знаходиться на стадії становлення). Значна роль ефективного управління ГП підприємства визначається наступними основними положеннями:

1. ГП обслуговують здійснення господарської діяльності підприємства майже в усіх її аспектах. Образно грошовий потік можна подати як систему „Фінансового кровообігу” господарського організму підприємства. Ефективно організовані ГП підприємства є найголовнішим симптомом його „фінансового здоров’я”, досягнення високих його кінцевих результатів в цілому.

2. Ефективне управління ГП забезпечує фінансову рівновагу підприємства в процесі його стратегічного розвитку.

3. Раціональне формування ГП сприяє підвищенню ритмічності здійснення операційного процесу підприємства, забезпечує зростання обсягу виробництва і реалізації його продукції.

4. Ефективне управління ГП дозволяє скоротити потребу підприємства в позиковому капіталі. Особливу актуальність цей аспект управління ГП набуває для підприємств, які знаходяться на ранніх стадіях свого життєвого циклу, доступ яких до зовнішніх джерел фінансування доволі обмежений.

5. Управління ГП визначається важливим фінансовим важелем забезпечення прискорення обороту капіталу підприємства. Прискорюючи за рахунок ефективного управління ГП обороту капіталу, підприємство забезпечує зростання суми генерованого у часі прибутку.

6. Ефективне управління ГП забезпечує зниження ризику платоспроможності. Синхронізація надходжень і виплат грошових коштів, досягнута в процесі управління грошовими потоками підприємства, дозволяє усунути цей фактор виникнення його платоспроможності.

7. Активні форми управління ГП дозволяють отримати додатковий прибуток, генерованого безпосередньо його грошовими активами. Мова йде, в першу чергу, про ефективне використання тимчасово вільних залишків грошових коштів у складі оборотних активів, а також накопичувальних інвестиційних ресурсів для здійснення фінансових інвестицій.

Таким чином, ефективне управління грошовими потоками підприємства забезпечує формування додаткових інвестиційних ресурсів для здійснення фінансових інвестицій, які визначаються джерелом прибутку.

 

Класифікація грошових потоків підприємства

 

З метою забезпечення ефективного цілеспрямованого управління грошових потоків (УГП) вони потребують певної класифікації. Таку класифікацію грошовими потоками (ГП) пропонується здійснювати за такими основними ознаками:

1. За масштабами обслуговування господарського процесувиділяють наступні види ГП:

– по підприємству в цілому;

– за окремими видами господарської діяльності підприємства;

– за окремими структурними підрозділами (центрами відповідальності) підприємства;    

– за окремими господарськими операціями.

2. За видами господарської діяльності у відповідності з міжнародними стандартами облікувиділяють такі види ГП:

– з операційної діяльності;

– з інвестиційної діяльності;

– з фінансової діяльності.

3. За направленістю руху коштів виділяють два основних види ГП:

– позитивній ГП (або термін „притік грошових коштів”);

– негативний ГП (або термін ”відтік грошових коштів”).

Характеризуючи ці види ГП, слід звернути увагу на високий ступінь їх взаємозв’язку. Недостатність обсягів у часі одного з цих потоків зумовлює наступне скорочення іншого виду цих потоків. Тому в системі управління грошовими потоками підприємства обидва ці види грошових потоків являють собою єдиний (комплексний) об’єкт фінансового менеджменту.

4. За методом зачислення обсягу виділяють такі види грошових потоків підприємства:

– валовий ГП (характеризує всю сукупність надходжень чи розходжень грошових коштів (ГК) в розглядуваному періоді часу в розрізі окремих його інтервалів);

– чистий ГП (характеризує різницю між позитивним і негативним ГП):

ЧГП = ПГП – ГОП.

5. За рівнем достатності обсягувиділяють такі види ГПП:

– надлишковий ГП (при ньому надходження ГК суттєво перевищують реальну необхідність підприємства в цілеспрямованій їх витраті);

– дефіцитний ГП(при ньому надходження ГК суттєво нижче реальних потреб підприємства в цілеспрямованій їх витраті).

6. За методом оцінки в часі виділяють такі види ГП:

– теперішній ГП (він характеризує ГПП як єдину складову його величину, приведену за вартістю до поточного моменту часу);

– майбутній ГП (характеризує ГП як єдину складову його величину, приведену за вартістю до конкретного наступного моменту часу).

7. За неперервністю формування в розглядуваному періоді розрізняють такі види ГПП:

– регулярний ГП (характеризує потік надходження чи розходження ГК по окремих господарських операціях (ГП одного виду), який в розглядуваному періоді часу здійснюється постійно по окремих інтервалах цього періоду);

– дискретний ГП (характеризує надходження чи розходження ГК, зв’язане зі здійсненням одноразових господарських операцій підприємства в розглядуваному періоді часу);

– регулярний ГП з рівномірними часовими інтервалами в рамках розглядуваного періоду;

– регулярний ГП з нерівномірними часовими інтервалами в рамках розглядуваного періоду (прикладом ГП може бути графік лізингових платежів за орендоване майно з узгодженими сторонами нерівномірними інтервалами часу їх здійснення протягом терміну лізингування активу).

Розглянута класифікація дозволяє більш цілеспрямовано здійснювати облік, аналіз і планування ГП різних видів на підприємстві.

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 73; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!