Розділ V . Проблеми  розвитку прокуратури України



Проведення в Україні політичної ре­форми, запропонованої Президентом Л.Д.Кучмою у Зверненні з нагоди 11-ї річ­ниці проголошення Незалежності Украї­ни, тією чи іншою мірою стосується всіх державних структур, у тому числі і проку­ратури [8]. У зв'язку з цим у теорії та на практиці необхідно ретельно продумати характер і темпи її реформування, обо­в'язково враховуючи стан законності та правопорядку в державі.

Українська прокуратура, як й інші пра­воохоронні органи, переживає не най­кращі часи. Криза законності, неналежне забезпечення правового захисту особис­тості й інтересів суспільства, зростання злочинності висувають підвищені вимоги до органів прокуратури. Вказані вимоги вона повною мірою задовольнити не мо­же, оскільки дезорієнтована у виборі цін­ностей, які має захищати. Колишня право­ва ідеологія, шо спиралася на гасло соціаль­ної справедливості, зруйнована. Нова, в ос­нові якої лежала б система ринкових відносин та індивідуалістичної філософії, поки ще не затвердилася. Коло замкну­лося. Проте вихід з нього все-таки є, але не у розробленні чергової концепції про­курорського нагляду і не в занадто віль­ному поводженні із законодавством про прокуратуру [9], а у відповіді на запитан­ня: чим є прокуратура в сучасних умовах..

Для розв'язання наведеного питання, перш за все, необхідно виявити об'єктив­ні чинники, якими визначаються потре­би реформування державних структур і характер їхнього правового забезпечення. Щодо перспектив розвитку прокуратури такими можуть бути визнані: стан правопо­рядку і правозахисних механізмів в Україні; характер взаємовідносин прокуратури з гілками державної влади; вітчизняні тра­диції забезпечення реалізації правових норм, що сформувалися на грунті україн­ського менталітету; загальновизнані норми і принципи міжнародного права, включно з рекомендаціями Ради Європи.

На жаль, останніми роками в наукових дослідженнях менше уваги приділяється питанням теорії прокурорського нагляду, проблемам прокурорсько-наглядового пра­ва як галузі. Водночас місце і призначен­ня прокуратури в системі державно-пра­вових інститутів полягає в наступному. Прокуратура України — самостійний державний орган, що має низку консти­туційно закріплених ознак. Основною метою її функціонування є правозахисна діяльність. Проте органи прокуратури здій­снюють не лише захист прав і свобод лю­дини та громадянина, а й суспільства і держави, тобто захист публічного ін­тересу. На відміну від решти правоохо­ронних органів, що розглядають злочин як єдність факту та його кримінально-правової оцінки, вона поширює свій ін­терес не лише на злочин і злочинця як елементи явища злочинності, а й виявляє тенденції і закономірності процесу пору­шення закону [10].

Єдність законності — наслідок її здійс­нення, реалізації законів, актів виражен­ня народної волі. Верховна законодавча влада після ухвалення законів не може і не повинна залишатися осторонь від їх­нього виконання. Тому вона зберігає за собою функцію забезпечення єдності за­конності, виконує її безпосередньо, а та­кож за допомогою Конституційного Суду, Уповноваженого з прав людини, Уря­ду, системи виконавчої судової діяльності, а також, що особливо варто підкреслити, через прокуратуру, якій вона передає біль­шу частину належної їй функції, залиша­ючи за собою право й обов'язок на її здійснення, утому числі з метою забезпе­чення єдності законнссті в діяльності са­мої прокуратури.

Прокуратура може бути в державі сам на сам при виконанні своїх обов'язків. Закон — вираження народної волі. Вод­ночас він — творіння законодавчої влади. Прокурор разом з иією владою опікуєть­ся втіленням його в життя, точним і не­ухильним його дотриманням. Сам діє на основі закону і підпорядковується лише закону, отже, у своїй діяльності також не­залежний від законодавчих органів. Про­те прокурору потрібна підтримка або опора, що має виходити, насамперед, від законодавчої влади. Йому доводиться не­рідко чинити опір «найсильнішим» лю­дям. Тому прокуратура сама не впораєть­ся із завданням забезпечення єдності за­конності [11]. Виконавча влада в цьому їй неналежний помічник. Зрозуміло, їй по­трібна також підтримка Президента Укра­їни як глави держави і гаранта законнос­ті. З другого боку, законодавчій владі для реального здійснення нею функції вищо­го контролю за дотриманням законів по­трібна власна або близька до неї держав­но-правова структура. Як така може бути лише прокуратура.

Незважаючи на розбіжності у думках вчених і практиків щодо загальнонагля-дової функції прокуратури [12], українсь­кий законодавець дійшов висновку щодо неможливості поки що відмовитися від важливої складової прокуратури — на­гляду за додержанням і застосуванням за­конів. Загалом дана функція зберігається (на перехідний період). Це ще раз зафік­сували доповнення і зміни до Закону «Про прокуратуру» в липні 2001 р. У зв'яз­ку з наведеним варто наголосити, що За­кон України від 12 липня 2001 р. «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про прокуратуру» хоча і вніс принципові доповнення і зміни в правове становище і завдання прокурорського нагляду, але не усунув низки проблем, розв'язання яких необхідне в найближчо­му майбутньому.

Чинне законодавство про прокуратуру, наділяючи прокурорів певними повнова­женнями, далеке від досконалості. У ньо­му є прогалини, пов'язані з основним змістом прокурорського нагляду, що за­важає його розумінню, утруднює застосу­вання на практиці забезпечення єдності законності. На думку Генерального про­курора України Святослава Піскуна, За­кон «Про прокуратуру» давно застарів і потребує змін [13].

Вказаний вище Закон й нині розглядає прокурорський нагляд як додатковий (або, навіть, основний) засіб контролю за до­триманням законів у державі. Поняття контролю і нагляду в сучасній теорії, за­конодавстві і практиці не розділені. Про­курори на ділі постійно, всупереч закону і своєму призначенню в правоохоронній системі, підміняють адміністрацію, здій­снюючи, так звані, перевірки додержан­ня і застосування законів. Очевидно, уряд, як і законодавець, не дуже довіряє своїм чиновникам, якщо спонукає про­курора до систематичних перевірок дот­римання законів, а, за суттю, — до пос­тійного вторгнення в їхню законну діяль­ність.

Виконання законів припускає лише за­конну діяльність, а у ній прокурору, вва­жаю, робити нічого. Якщо він тут час від часу ще з'являється, то, очевидно, тільки тому, що на практиці часто трапляються правопорушення і їх потрібно виявляти неодмінно прокурору з урахуванням ни­зької активності адміністрації та її конт­ролюючих органів. Звичайно, при провад­женні перевірок прокурори знаходять чи­мало порушень закону, проте частіше ма­рнують час або виявляють незначні порушення, створюючи тим самим види­мість активності. Можливо, прокурори тому і знаходять правопорушення, що су­спільство і держава звикли до такої їхньої діяльності?

Прокурори, як випливає зі ст. 19 Зако­ну «Про прокуратуру», мають право про­водити перевірки лише на підставі інфор­мації, що надійшла, про факти порушен­ня закону, які потребують вжиття заходів. Тут уже окреслюється неможливість на­гляду, що має неконкретний, далекий від дійсності, характер. Більше того, відпо­відно до ч. 2 ст. 19 даного Закону проку­рори повинні встановлювати факти по­рушень законів як підставу для прокурорського реагування. Саме з цією метою вони вправі здійснювати перевірки до­тримання законів, що не є наглядовими, а виступають дослідженням конкретних матеріалів про правопорушення.

Отже, прокурорська перевірка — не по­шук інформації про порушення закону, а вивчення відомостей про правопорушен­ня, виявлення його фактичних обставин. Сучасний прокурорський нагляд за за­конністю — це вже не нагляд у власному розумінні, а тільки прокурорсько-предс­тавницький процес, що існує в різнома­нітних формах і включає загальне проку­рорсько-наглядове провадження про право­порушення (за кримінальними, адміністра­тивними, цивільними та господарськими справами). Тому організація такого нагляду за додержанням і застосуванням законів потребує принципових змін. Предмет прокурорського нагляду, цілі та завдання не можуть бути успішно реалізовані через їх багатоманітність і невизначеність.

Одним з основних напрямів названого нагляду є не власне нагляд (спостережен­ня) з його невизначеними (загальними) цілями, предметом і напрямами, а проку­рорсько-представницький процес. Про­курорсько-представницька діяльність ни­ні — потреба, а багато в чому і реальність, з якими не можна не рахуватися. Якщо вона ще не одержала визнання, то лише тому, що фахівці, які займаються проку­рорським наглядом, не дуже уважні до змін, котрі відбуваються у житті і законо­давстві. Саме у представницьку функцію органів прокуратури (п. 2 ст. 121 Консти­туції України) повинен трансформувати­ся нагляд прокурора за додержанням і за­стосуванням законів у державі.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 137; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!